Karma dla kota z alergią — jak karmić kociego alergika

2023-04-18
Karma dla kota z alergią — jak karmić kociego alergika

Alergia u kotów to coraz częstsze zjawisko, podobnie jak u ludzi. Może pojawić się u kotów w różnym wieku, niezależnie od płci, rasy, czy ogólnego stanu zdrowia. Choć dla osoby, która nie spotkała się z tym problemem, opis objawów może wydawać się błahy, dla opiekunów chorującego kota jest to przypadłość mocno uciążliwa i wymagająca często wielu miesięcy diagnostyki.

Choć alergii nie da się wyleczyć, w pozbyciu się objawów pomaga dopasowanie sposobu żywienia do potrzeb konkretnego kota. Jak karmić kota alergika? Sprawdź, jak pomóc swojemu ulubieńcowi.

Spis treści

Alergia u kota – podstawowe informacje

Alergia u kota to problem skomplikowany na wielu poziomach. Objawy alergii mogą pojawić się u każdego kota, zarówno u kotów, które były karmione słabej jakości karmami marketowymi, jak i u kotów żywionych naprawdę świetnej jakości karmami superpremium. Mogą się też przytrafić kotom żywionych BARF-em.

Tak naprawdę alergenem może być każdy element diety, jednak najczęściej jest nim białko, najczęściej pochodzenia zwierzęcego: białko wieprzowe, wołowe, drobiowe, ale też mleko, czy jaja. Choć najczęściej spotykane w karmach rodzaje mięsa często są alergenami, równie dobrze kot może być uczulony na egzotyczne rodzaje mięsa, z którymi nigdy wcześniej nie miał do czynienia – jak struś, kangur, czy jeleń.

Alergenem mogą być też bardziej zaskakujące składniki, jak ziemniaki, soja, czy drożdże. U kotów szczególnie wrażliwych częste są alergie na dodatki – barwniki i sztuczne aromaty.

Rozpoznanie alergii wymaga ścisłej współpracy przynajmniej z weterynarzem, a często także z dermatologiem i dietetykiem zwierzęcym. Diagnostyka wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji – od całej rodziny.

Objawy alergii u kota

Alergia pokarmowa najczęściej daje objawy dermatologiczne, rzadziej ze strony układu pokarmowego. Łupież, wyłysienia, ziarniaki, koci trądzik, czy owrzodzenia są najczęściej spotykanymi symptomami. O alergii może świadczyć nawet dziwna wydzielina z uszu. Przyczyną wyłysień jest najczęściej uporczywe swędzenie – kot wylizuje uparcie problematyczne miejsce, wiele kotów rozdrapuje do krwi skórę.

W ten sposób zwiększa się ryzyko wtórnego zakażenia, grzybicy, mogą pojawić się stany zapalne. Objawy dermatologiczne leczy się objawowo w zależności od potrzeb. Stosuje się m.in. kąpiele lecznicze, specjalne maści (choć jest to trudne, kiedy kot chce od razu zlizać lek, konieczne bywa zastosowanie kołnierza), czy w ostateczności leki oparte na sterydach.

Niektóre koty z alergią mogą mieć problemy trawienne. Wymioty, biegunki, czy niestrawność pojawia się rzadziej niż problemy skórne, ale niekoniecznie świadczą wyłącznie o wrażliwym żołądku.

Najrzadziej spotykane są objawy związane z układem oddechowym, czy łzawienie oczu.

Bardzo ważne jest, by po wystąpieniu objawów od razu zgłosić się z pupilem u weterynarza. Wymienione wyżej objawy mogą co prawda świadczyć o alergii, jednak niezbędne jest wykluczenie innych przyczyn niepokojących sygnałów. Czasami problemy skórne są po prostu problemem dermatologicznym. Nie można z góry zakładać alergii bez wykonania badań eliminujących inne czynniki.

jak rozróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej u kotów

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Alergię łatwo można pomylić z nietolerancją pokarmową – i odwrotnie. Choć postępowanie w przypadku nietolerancji pokarmowej u kota i alergią jest takie samo – wyeliminowanie z diety kłopotliwego składnika/składników, to mechanizm pojawienia się objawów jest inny.

Alergia pokarmowa to odpowiedź układu immunologicznego, natomiast nietolerancja dotyczy układu pokarmowego.

W przypadku nietolerancji pokarmowych częściej spotyka się objawy związane z niestrawnością po zjedzeniu karmy z konkretnym składnikiem, jednak nie jest to sposób, w jaki można rozróżnić nietolerancję od alergii – w końcu u alergików zdarzają się podobne objawy.

Karma hipoalergiczna a monobiałkowa

Podczas diagnozowania alergii pokarmowych u kotów (ale też psów) stosuje się karmy hipoalergiczne i monobiałkowe. Karmy te przeznaczone są do ustalenia alergenu (lub alergenów).

Karma monobiałowa dla kota może być też nazywana karmą monoproteinową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to karma zawierająca jedno źródło białka. Karmy monobiałkowe możesz kupić dla swojego kota w wersji suchej i mokrej. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że o wiele większy wybór jest wśród mokrych karm monobiałkowych dla kotów. Powód jest bardzo prosty – karmy mokre mają bardzo krótkie składy, mniejsze jest więc prawdopodobieństwo, że jakikolwiek inny składnik będzie odpowiedzialny za reakcję alergiczną, czy problemy żołądkowe.

Choć karmy monobiałkowe najczęściej mają status karm bytowych i mogą być jedynym źródłem pożywienia dla kota, nie zaleca się ich długotrwałego stosowania – w dłuższej perspektywie nie powinny być stosowane jako karma podstawowa.

Karmy hipoalergiczne dla kotów są za to oparte na hydrolizowanym białku. Karma powstaje podczas skomplikowanych procesów technologicznych, które modyfikują strukturę białka pochodzenia zwierzęcego w taki sposób, by nie wywoływało one reakcji alergicznej. Karmy tego typu są droższe, niż tradycyjne karmy i zazwyczaj charakteryzują się mniejszą smakowitością – bardziej wybredne koty mogą nie być zadowolone.

Sprawdź: Karma weterynaryjna dla kota

jak wybrać karmę monobiałkową dla kota

Dieta eliminacyjna u kota

Testy alergiczne dla kotów są kosztowne, dlatego w większości przypadków alergen jest namierzany metodą prób i błędów. By sprawdzić, czy konkretny składnik jest bezpieczny, stosuje się dietę eliminacyjną. W zależności od sytuacji i oceny weterynarza można zacząć od karmy hypoalergicznej, by zniknęły objawy alergii, lub od razu rozpoczyna się od wprowadzenia diety monobiałkowej – z mięsem rzadko spotykanym, którego kot nigdy wcześniej nie jadł.

Karma powinna być podawana kotu przynajmniej 8 tygodni, natomiast dla pewności część weterynarzy woli przedłużyć czas stosowania jednej karmy nawet do 12 tygodni. W tym czasie kot może jeść wyłącznie tę jedną karmę, ewentualnie przysmaki z mięsa, na którym opiera się karma, np. liofilizowany lub suszony indyk – w przypadku stosowania karmy monobiałkowej z indyka.

Podczas stosowania diety eliminacyjnej obserwuje się zachowanie kota i sprawdza, czy jego stan zdrowia poprawił się – jeżeli objawy zniknęły, można liczyć, że dany rodzaj mięsa jest bezpieczny. W przeciwnym razie uznawany jest za alergen. Następnie w ten sam sposób testuje się kolejne rodzaje białek.

Nowe karmy wprowadza się stopniowo, by uniknąć błędnej oceny produktu – zbyt szybko wprowadzona karma może spowodować problemy żołądkowe.

Walka z alergią u kota to proces długi, wymagający cierpliwości i konsekwencji. Niestety, same koty najczęściej nie ułatwiają sprawy – nie chcą jeść nowych karm, proszą o dodatkowe smaczki, są wyraźnie rozdrażnione i niezadowolone. By wysiłki nie poszły na marne, koniecznie porozmawiaj ze wszystkimi domownikami o diecie pupila. Wystarczy, by jeden z domowników poczęstował ulubieńca „zakazanym” jedzeniem, by pojawiły się objawy alergii, które mogą zafałszować obraz sytuacji.

Dieta eliminacyjna jest w praktyce niemożliwa do zastosowania w przypadku kotów wychodzących – nie ma wtedy żadnej kontroli nad tym, co pupil zje. Konieczne jest zatrzymanie kota w domu.

Karma dla kota alergika, czyli jaka?

Koty z alergią powinny być w miarę możliwości żywione dokładnie tak, jak zdrowe. Karma monobiałkowa nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Jeżeli tylko taka szansa, „zwykła” karma dobrej jakości będzie lepszym wyborem niż karma hipoalergiczna – Twój kot na pewno się z Tobą zgodzi.

Problemem jest jednak namierzenie zarówno alergenów, jak i składników, które nie wywołują alergii. Choć brzmi to banalnie, w praktyce walka z alergią kosztuje opiekunów ogromną ilość stresu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – zostaniesz bohaterem swojego kota i uwolnisz go od uciążliwego swędzenia (lub innych, często równie nieprzyjemnych dolegliwości). Jak to jednak bywa w przypadku kotów, raczej nie możemy liczyć na wdzięczność – chyba, że za znalezienie nowej karmy, która jest smaczna i nie powoduje żadnych niespodzianek. Dla ukochanego zwierzaka wszystko, prawda?


Czytaj również: Kot ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixelpixel