Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

2023-04-17
Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

Zgodnie z prawem Murphy’ego, większość wypadków wydarza się w tak niesprzyjających okolicznościach, jak to tylko jest możliwe. Niestety dotyczy to także zwierząt. Kot postanowi dostać biegunki w sylwestra, pies skaleczy nogę podczas kempingu na totalnym odludziu – zdarza się, że jedyną osobą, która może pomóc zwierzakowi tu i teraz, jesteś Ty.

Pamiętaj, że każdy zwierzak jest inny. Na to, co powinno znaleźć się w apteczce pupila, ma wpływ wiele czynników: wiek ulubieńca, ewentualne choroby przewlekłe, czy nawet charakter zwierzaka. Niektóre psy i koty mają tendencję do konkretnych urazów lub potencjalnie niebezpiecznych zachowań, dlatego możesz z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć, że Twój ulubieniec może potrzebować nieco większego zapasu środków na biegunkę, czy środków opatrunkowych.

Spis treści

Czy Twój zwierzak potrzebuje osobnej apteczki

Rozbudowana lub bardzo podstawowa – w każdym domu znajdzie się apteczka z lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi, czy opatrunkami. Niektórych opiekunów kusi więc, by, zamiast tworzyć kolejną apteczkę, nie wystarczy po prostu rozbudować tej dla ludzi. Przecież bandaż to bandaż – padają argumenty sceptyków.

Choć jednak ostatecznie liczy się, by pupil otrzymał pomoc, jest jeden ważny powód, dla którego lepsza będzie osobna apteczka dla zwierząt – bezpieczeństwo. Choć część preparatów z naszej apteczki (jak choćby octenisept) może być podawana także zwierzakom, w większości przypadków ludzkie leki są dla psów toksyczne.

Osobna apteczka minimalizuje ryzyko, że w stresie pomylisz, który lek jest bezpieczny dla psa, czy kota, a który nie. Nawet jeżeli listę względnie bezpiecznych środków dla psa i kota umiesz wyrecytować z pamięci w środku nocy, lepiej nie sprawdzać, czy potrafisz zachować podobną trzeźwość umysłu w sytuacji kryzysowej – stawką jest zdrowie, a nawet życie Twojego pupila.

Zarówno apteczka dla ludzi, jak i ta zwierzęca, powinna mieć jedno stałe miejsce (poza wyjazdami), poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Co jakiś czas, np. pół roku, warto zrobić przegląd obu apteczek pod kątem brakujących elementów i dat ważności produktów. Przeterminowanych leków nie wyrzucaj do kosza, specjalny kosz na przeterminowane leki znajduje się w niemal każdej aptece.

co powinno być w apteczce dla kota

Ludzkie leki a zdrowie zwierząt

Nie istnieją leki bezwzględnie bezpieczne – ani dla zwierząt, ani dla ludzi. Bezpieczeństwo nawet tych względnie bezpiecznych zależy od dawki i okoliczności. Niektóre leki dla ludzi można pod pewnymi warunkami podawać zwierzętom, jednak zawsze warto upewnić się podczas wizyty u weterynarza.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy w razie konieczności możesz podać doraźnie jakiś lek pupilowi, zapytaj weterynarza podczas wizyty kontrolnej – na podstawie stanu zdrowia zwierzaka, ewentualnych chorób przewlekłych, czy nawet wagi pupila, weterynarz może zasugerować, że w nagłej sytuacji możesz podać konkretną dawkę ludzkiego leku.

Jeżeli wcześniej nie omawiałeś takiego scenariusza z weterynarzem, przed podaniem jakiegokolwiek leku skonsultuj się z lekarzem, choćby telefonicznie. Z doświadczenia wiemy, że potrzeba nagłych konsultacji z weterynarzem zazwyczaj ma miejsce wtedy, kiedy zaufana klinika jest już zamknięta, a telefon od weterynarza nie odbiera, bo akurat wyjechał na egzotyczne wakacje. Dlatego w psiej/kociej apteczce zawsze miej awaryjny numer do najbliższego pogotowia weterynaryjnego.

Leki szczególnie niebezpieczne dla zwierząt – nigdy ich nie podawaj pupilowi

 • Aspiryna
 • Paracetamol i leki zawierające paracetamol (m.in. Apap, Vics, Gripex, Fervex, Theraflu, Panadol)
 • Niesterydowe leki przeciwzapalne (m.in. Ibuprofen, Ibuprom, Ketoprofen, Naproksen, Nurofen) – odpowiadają za większość zatruć lekami u psów, czy to w przypadku przypadkowego zjedzenia leków zostawionych na szafce nocnej, czy po celowym podaniu przeziębionemu zwierzakowi.
 • Antydepresanty (niektóre ludzkie antydepresanty w bardzo małych dawkach mogą być przepisane w przypadku intensywnych problemów behawioralnych przez weterynarza, podawanie ich na własną rękę jest niebezpieczne).
 • Ludzkie leki antykoncepcyjne

Kocia i psia apteczka – wersja domowa

O ile apteczka dla psa na wakacje jest zwykle ograniczona wielkością bagażu i sposobem podróży (do samochodu możemy zapakować więcej, niż do walizki w samolocie), apteczka domowa może być naprawdę obszerna.

To, co warto mieć w apteczce, zależy od wielu czynników. Niektórzy z nas lubią być ubezpieczeni na każdą okazję, inni wolą plan minimum. Bardziej rozbudowaną wersję apteczki (także tej ludzkiej) polecamy zawsze, jeżeli mieszkasz w bardziej odludnym miejscu, trudniejsze jest dotarcie do najbliższej apteki, czy lecznicy.

Choć wszyscy wiedzą, że na wielkość apteczki wpływa stan zdrowia pupila, niedocenianą kwestią jest temperament zwierzaka. Każdy z nas zna chyba psa, czy kota, którzy nieustannie ładują się w tarapaty. Niektóre zwierzaki mają upodobanie do jedzenia rzeczy, które nigdy nie powinny znaleźć się w pyszczku, znane są też psy, które działają jak magnez na wszystkiego rodzaju rozbite butelki i inne ostre przedmioty, które tylko czekają na nadepnięcie łapką na spacerze.

Jeżeli pupil choruje przewlekle, bezwzględnie w apteczce powinny się znajdować leki przyjmowane na stałe.

Na drobne kontuzje szczególnie narażone są psy aktywne i uprawiające sporty. Jeżeli trenujesz z psem, warto mieć w domowej apteczce większą ilość materiałów opatrunkowych.

Niezależnie jednak od tego, jak bardzo rozbudowana będzie Twoja apteczka dla pupila, pamiętaj, że nie zastąpi ona profesjonalnej opieki weterynaryjnej.

jak opatrzyć łapę psa

Lista produktów do domowej apteczki dla psa i kota

 • Bandaż tradycyjny, adhezyjny i kohezyjny w dwóch różnych rozmiarach dostosowanych do wielkości pupila
 • Opatrunki hydrożelowe na lekkie oparzenia i stłuczenia
 • Plaster w rolce
 • Krem na łapki
 • Lasso, karta lub kleszczołapki – wedle uznania, do usuwania kleszczy
 • Pęseta – nie przydaje się do usuwania kleszczy, ale można nią wyciągnąć ciało obce z ciała.
 • Rękawiczki jednorazowe
 • Octenisept – lub inny preparat odkażający na rany
 • Jałowe gaziki
 • Sól fizjologiczna w ampułkach
 • Strzykawki różnej wielkości – do podawania leków w płynie lub przepłukiwania ran wodą.
 • Termometr – dla czworonoga najmniej stresujący będzie bezdotykowy termometr dla zwierząt, alternatywą jest zwykły termometr weterynaryjny z giętką końcówką do pomiaru temperatury w odbycie. Jeżeli decydujesz się na wariant tradycyjny, potrzebny będzie lubrykant – najlepiej neutralny, medyczny na bazie wody.
 • Kaganiec weterynaryjny – służy wyłącznie do zabezpieczenia opiekuna podczas zabiegów, nie nadaje się do zastosowania na co dzień. Zakładaj go wyłącznie na czas przeprowadzania zabiegów, które mogłyby się nie spodobać pupilowi.
 • Buty dla psa – do zabezpieczenia opatrunku na skaleczonej łapce.
 • Szampon dermatologiczny z chlorheksydyną
 • Probiotyk
 • Preparat na biegunkę dla pupila
 • Tabletki uspokajające dla psa (jeżeli zbliża się stresujący dla psa dzień, np. Sylwester, w przypadku większości preparatów należy zacząć podawać tabletki kilka dni wcześniej).
 • Aviomarin dla psa i kota
 • Krople do przemywania oczu
 • Krople do przemywania uszu

Osobną kwestią jest zabezpieczenie przed kleszczami. Większość preparatów ma działanie długotrwałe. Przed wyjazdem sprawdź jedynie, czy podczas wyjazdu nie skończy się przewidywany okres skuteczności produktu i w razie konieczności – zabierz ze sobą kolejny jako kontynuację. Jeżeli Twój pies przyjmuje tabletki na kleszcze, których czas działania może skończyć się podczas wakacji – ustal z weterynarzem optymalny termin podania tabletki. Możliwe, że przed wyjazdem konieczne będzie podanie kolejnej tabletki na kleszcze w ramach kontynuacji.

Sprawdź także: Zdrowie i suplementy diety dla psa

co powinna zawierać apteczka podróżna dla psa

Kocia i psia apteczka wakacyjna

O ile apteczka domowa może być bardzo rozbudowana, w przypadku podróży jej wielkość jest ograniczona bagażem. Jednocześnie w drodze często o wiele mniejsze są możliwości uzyskania pomocy dla zwierzaka. Zawartość apteczki dostosuj do miejsca, w jakie wybierasz się z czworonogiem. Jeżeli wyjeżdżasz do większego miasta z rozbudowaną infrastrukturą, łatwiej będzie Ci uzyskać opiekę weterynaryjną dla pupila, niż w przypadku trekkingu z psem, czy wypoczynku w trudno dostępnym miejscu.

Choć wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne na wyjeździe są stresujące, możesz zmniejszyć stres, sprawdzając listę najbliższych lecznic w okolicy celu podróży. Dobrym pomysłem dla przezornych może być też zadzwonienie do nich jeszcze przed wyjazdem, by upewnić się, czy numer telefonu podany na stronie/wizytówce googla jest aktualny.

Na wyjazdy zabieraj ze sobą zawsze książeczkę zdrowia i kartę szczepień. Jeżeli jesteś opiekunem psa z rasy uznanej za niebezpieczną, zabierz też ze sobą pozwolenie. Koniecznie też zabierz ze sobą leki przyjmowane na stałe – na tyle dni, na ile planujesz wyjazd + kilkudniowy zapas na wszelki wypadek.

Jeżeli Twój pupil jest uczulony na konkretne leki, do książeczki zdrowia włóż kartkę z preparatami, których pies nie może przyjmować – w razie wypadku ta informacja może uratować zwierzakowi życie.

Apteczkę wakacyjną zbuduj na podstawie apteczki domowej. Jej objętość możesz zmniejszyć w prosty sposób – zamiast zabierać ze sobą całe opakowania różnego rodzaju specyfików, zabierz ze sobą ich mniejszą ilość – zamiast całego opakowania szamponu dermatologicznego – saszetkę. Zamiast całego opakowania psich tabletek na biegunkę – opakowanie podróżne. Możesz też podzielić apteczkę na ludzką, psią, i wspólną na materiały opatrunkowe – jałowe gaziki, czy sól fizjologiczna są używane ponad podziałami gatunkowymi.


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Twój pies źle znosi podróże? Sprawdź, co możesz zrobić, by nie rezygnować z wycieczek z pupilem

Poprzedni wpis: Myszoskoczek — wielka ciekawość świata w małym ciałku

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixelpixel