Karma dla psa bez kurczaka - ranking 10 topowych produktów

2021-05-26
Karma dla psa bez kurczaka - ranking 10 topowych produktów

Alergia na kurczaka jest problemem często spotykanym u psów. Choć samo mięso kurczaka nie jest mięsem o największym potencjale alergizującym (obecnie uważa się, że jest to wołowina), to powszechna dostępność tego gatunku mięsa w najpopularniejszych karmach sprawia, że psów z rozwiniętą alergią na kurczaka zauważamy najwięcej. Jest to obecnie poważny problem dla opiekuna, który musi zrezygnować z powszechnie dostępnych karm i poszukać zdrowej alternatywy.

Całe szczęście, wraz z rosnącym zainteresowaniem karmami tego typu od kilku lat obserwujemy coraz większy wybór karm bez mięsa kurczaka. Znalezienie zdrowej, dobrej karmy dla psiego alergika staje się coraz łatwiejsze. Dlatego przygotowaliśmy ranking karm bez kurczaka – teraz możesz wybrać karmę najlepszą z najlepszych.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych produktów, czas na kilka faktów o mięsie drobiowym w diecie psa.

Uczulenie na kurczaka u psa – objawy

Większość alergii u psa objawia się w podobny sposób – niezależnie od tego, który składnik diety wywołał niepożądaną reakcję. Zazwyczaj pojawia się: świąd skóry, nagłe drapanie się, zmiany skórne, biegunka, wymioty. Czy jednak za każdym razem będziemy mieli do czynienia z alergią na kurczaka? Jest pewne prawdopodobieństwo, że „winnym” jest właśnie kurczak, ale podejrzanych składników może być więcej.

Równie często czynnikiem wywołującym reakcje alergiczną będą: pszenica, ryż, soja, czy jaja. Są to najpopularniejsze alergeny poza kurczakiem i wołowiną. Niestety jednak pies może być uczulony na każdy rodzaj mięsa, także na gatunki egzotyczne i rzadko spotykane, jak kangur, czy renifer.

Psów z potwierdzoną alergią na kurczaka spotykamy tak dużo, ponieważ… karm z kurczakiem jest jeszcze więcej. Dlatego psi opiekun ma niestety o wiele większą szansę w przykry sposób dowiedzieć się o braku tolerancji na ten składnik.

Pamiętaj, że jeżeli Twojemu psu przydarzy się jednorazowa „przygoda”, najprawdopodobniej będzie to zatrucie pokarmowe. Z alergią mamy do czynienia, kiedy problem trwa od pewnego czasu.

Dieta eliminacyjna – jak sprawdzić, czy Twój pies ma alergię na kurczaka?

Pierwszym krokiem do sprawdzenia, czy Twój pies ma alergię na kurczaka, jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na wyeliminowaniu z diety podejrzanego czynnika na okres ok. 8 tygodni. Jeżeli w tym czasie stan zdrowia poprawił się – czas na próbę prowokacyjną, czyli podanie pupilowi starej karmy i sprawdzenie, czy wystąpi reakcja alergiczna.

Jak prawidłowo sprawdzić, czy Twój pies jest alergikiem?

  • Wprowadzaj zmiany w diecie w porozumieniu z weterynarzem lub zoodietetykiem. Choć główne założenia diety eliminacyjnej są takie same, weterynarz na podstawie konkretnego przypadku może zdecydować o wprowadzeniu diety monobiałkowej, bezzbożowej, czy zaproponować konkretny rodzaj mięsa, który będzie stosowany podczas stosowania diety eliminacyjnej. Ważne jest też wykluczenie innych przyczyn niepożądanych reakcji, np. choroby.
  • Nie podawaj pupilowi przysmaków z podejrzanym składnikiem – zmiana karmy nie będzie mieć większego sensu, jeżeli jednocześnie będziesz podawać ulubione smaczki z kurczakiem.
  • Wprowadź rodzinę w nowy plan żywienia futrzastego domownika. Podkarmianie pieczonym udkiem w trakcie obiadu ogólnie nie jest szczególnie dobrym pomysłem, a już zwłaszcza podczas diety.
  • Jeżeli masz więcej niż jednego psa, dopilnuj, by Twoje psie dzieci nie podjadały sobie nawzajem z miski.

Ranking karm dla psa bez kurczaka

1. Fish4Dogs Finest White Fish Complete sucha karma dla psów ras małych 6 kg

Fish4Dogs bez kurczaka

Monoproteinowa karma sucha z łososia oceanicznego. Polecana dla psiego alergika. Bezzbożowa formuła, źródłem węglowodanów w karmie są ziemniaki i groch. Jak w przypadku wszystkich karm rybnych, dodatkową zaletą Fish4Dogs z łososiem jest pozytywny wpływ na wygląd sierści.

Skład:biała ryba oceaniczna (27%), ziemniaki (23%), mąka groszkowa (21%), mączka z łososia (12%), olej z łososia (8,7%), pulpa buraczana, drożdże, olej słonecznikowy, składniki mineralne.

2. Genesis Shallow Land karma półwilgotna z jagnięciną 2,27 kg

genesis shallow land dla psa bez kurczaka

Karma półwilgotna Genesis Shallow Land to kolejna propozycja monobiałkowa i bezzbożowa, tym razem w innej formie. Miękkie krokiety są smakowite i łatwe do zjedzenia także dla psów starszych.

Tak jak w przypadku karmy Fish4Dogs, zboża zastąpiono ziemniakami i grochem. Dodatek siemienia lnianego i kompozycji ziół korzystnie wpływa na trawienie.

Skład:świeże mięso jagnięce (50 %), białko jagnięce (suszone, 10 %), skrobia ziemniaczana, mąka ziemniaczana (10 %), groch (suszony, 4,5 %), białko ziemniaczane, białko słonecznikowe (2,8 %), hydrolizat białka (wegetariański), olej z łososia (1 %), suszone wysłodki buraczane (usunięty cukier), siemię lniane, colostrum (0,3 %), nasiona babki płesznik, cykoria (suszone), ekstrakt z omułków zielonowargowych, pasternak (suszony, 0,1 %), dynia (suszona, 0,1 %), czarne porzeczki (suszone, 0,1 %), jagoda (suszona, 0,1 %), zioła (suszone, 0,1 %, pokrzywa, jeżyna, krwawnik pospolity, koper włoski, kminek, rumianek, jemioła, korzeń goryczki, centuria).

3. Dolina Noteci Premium Pure Gęś z jabłkiem 12x400 g

dolina noteci dla psa bez kurczaka

Monobiałkowa karma miękka bez kurczaka od Doliny Noteci to klasyk nie tylko wśród opiekunów psich alergików. Gęsina to mięso bogate w pełnowartościowe białka i tłuszcze. Warto zwrócić uwagę na obecność podrobów – to cenne źródło witamin.

Skład:gęś 60% (serca, wątroba, mięso z gęsi, korpusy), rosół z gęsi, jabłko 7%, węglan wapnia, trójpolifosforan sodu, chlorek potasu.

4. Dogs Plate Delicate - z królika dla alergików 360 g

dogs plate bez kurczaka

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć choć jednej karmy od Dogs Plate. Delikatne mięso królika, warzywa, olej z wątroby dorsza i suszone algi w idealnych proporcjach. To kolejna karma monobiałkowa bezzbożowa.

Skład:mięso mięśniowe z królika (źródło białka) 70%, marchew 6,5%, buraki 6,5%, ziemniaki 6,5, pulpa z pomidorów 5,5%, olej z wątroby dorsza 3,3%, drożdże browarnicze, inulina z cykorii, suszone morskie algi brunatne.

5. Petner Dziczyzna z borówką 500 g

petner dla psa bez kurczaka

Mięsna saszetka karmy mokrej Petner to porcja pełna smaku. Tym razem źródłem mięsa jest dziczyzna, uzupełniona borówkami, olejem z łososia, czy omułkiem nowozelandzkim. Czemu warto zwrócić uwagę na tę karmę? Dziczyzna jest mięsem, które stosunkowo rzadko pojawia się w karmach – weterynarze natomiast polecają często dietę opartą o mięso, na które pupil nie miał wcześniej dużej ekspozycji.

Skład:dziczyzna 67% (serca, mięso, płuca, wątroba), 28,5% rosół, 3% borówka, 1% minerały, 0,2% olej z łososia, 0,1% cykoria, 0,1% omułek nowozelandzki, 0,1% drożdże browarnicze.

6. Brit Mono Protein Tuna & Sweet Potato 400 g

brit mono protein dla psa bez kurczaka

Brit Mono Protein to mokra karma monoproteinowa bezzbożowa, której bazą jest tuńczyk. To niskokaloryczne źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy D i witamin z grupy B. To karma dla psa o prostym składzie, która będzie dobrym wyborem na początek przygody z dietą eliminacyjną.

Skład:72% tuńczyk, 22% bulion z tuńczyka, 5% słodkie ziemniaki, 1% minerały

7. Bozita Robur Sensilive Salmon 950 g

bozita robur dla psa bez kurczaka

Karma sucha bez kurczaka i pszenicy? Jeżeli nie chcesz wprowadzać zmian także w konsystencji karmy, karma sucha Bozita Robur może być propozycją właśnie dla Twojego psa. W tym wypadku pszenicę zastąpiono kukurydzą i ryżem. Wsparcie pracy układu pokarmowego zapewnia dodatek inuliny z cykorii i drożdży.

Skład:łosoś* 23% (suszony łosoś 13%, świeży łosoś 10%), ryż*, kukurydza*, kiełki kukurydzy*, tłuszcz kostny*, suszone ziemniaki*, suszona pulpa buraczana* (odcukrzona), minerały, ryba hydrolizowana*, inulina z cykorii* (FOS 0,63%), drożdże* (w tym betaglukany 1,3/1,6 0,05%), glukozamina* (0,05%), siarczan chondroityny* (0,004%).

8. Alpha Spirit Indyk z malinami 400 g

alpha spirit dla psa bez kurczaka

Kolejna propozycja to karma Indyk z malinami od Alpha Spirit. Mięso drobiowe ma wiele zalet: jest chude, niskokaloryczne i lekkostrawne. Kiedy konieczna jest eliminacja kurczaka, można zamienić go na zdrowsze – z indyka. Dodatek malin nie tylko korzystnie wpływa na smak, ale też jest prawdziwą witaminową bombą.

Skład:mięso indyka 92% (mięso z mięśni 75%, wątroba 17%), maliny 4%, minerały.

9. Farmina N&D Quinoa Adult Mini Skin & Coat ze śledziem dla psa 2,5 kg

Farmina nd quinoa dla psa bez kurczaka

Karma sucha Farmina N&D quinoa adult mini skin&coat to karma przeznaczona dla psich alergików małych ras. Pochodzi z linii funkcjonalnej Farmina N&D Quinoa, która wyróżnia się innowacyjnym procesem produkcyjnym, którego celem jest naturalne przedłużenie trwałości i zachowanie wartości odżywczych. Głównym źródłem mięsa w karmie jest śledź, a zamiast pszenicy zastosowano quinoa – superzboże o wyjątkowych właściwościach odżywczych.

Skład:śledź (20%), dehydratyzowane białko ze śledzia (20%), skrobia grochowa, olej z ryb (ze śledzia), nasiona komosy ryżowej ekstrahowane (8%), siemię lniane, suszony kokos (2.5%), kurkuma (2.5%), inulina, fruktooligosacharydy, ekstrakt drożdżowy (źródło mannooligosacharydów), węglan wapnia, fosforan dwuwapniowy, łuski i nasiona babki płesznik, chlorek potasu, chlorek sodu, suszone drożdże piwne, wyciąg z aloesu, glukozamina, siarczan chondroityny. Źródła białka: śledź, dehydratyzowane białko ze śledzia. Źródła węglowodanów: skrobia grochowa, nasiona komosy ryżowej ekstrahowane.

10. Ownat Grain Free Hypoallergenic Pork 14 kg

ownat grain free bez kurczaka

Ownat Grain Free Hypoallergenic Pork to karma stworzona specjalnie z myślą o pupilach ze skłonnością do alergii. Monoproteinowa, bezzbożowa karma sucha z wieprzowiną wzbogacona została korzeniem manioku, suszoną lucerną, algami, jagodami i kompozycją ziołową. Wszystko po to, by wspierać trawienie u Twojego ulubieńca.

Skład:świeże mięso wieprzowe (min. 45% przed wytłoczeniem), suszona wieprzowina (20%), korzeń manioku, smalec (konserwowany naturalnymi przeciwutleniaczami), świeża wątróbka wieprzowa* (min. 5% przed wytłoczeniem) strąki chleba świętojańskiego, suszone ziemniaki, świeże jabłko (1%), pulpa buraczana, sól kamienna, suszona lucerna, fruktooligosacharydy i mannoligosacharydy, suszone algi morskie, glukozamina, chondroityna, juka Schidigera, jagody, tymianek, kwiat rumianku, koper, echinacea, zielona herbata.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixelpixel