Żwirek dla kota – ranking TOP 5 najlepszych żwirków!

2021-05-25
Żwirek dla kota – ranking TOP 5 najlepszych żwirków!

Wybór żwirku na pierwszy rzut oka wydaje się banalny. Wiadomo, że kot potrzebuje kuwety i żwirku, ale dla początkującego kociarza zazwyczaj nie jest to kwestia spędzająca sen z powiek. Problemy zaczynają się, gdy kot zaczyna mieć problemy z korzystaniem z kuwety lub znajdujesz przykre niespodzianki poza nią. Choć powodów takiego zachowania może być wiele (np. zaburzenia behawioralne), często najprostszą i najbardziej przyziemną przyczyną jest właśnie niewłaściwy żwirek.

Spis treści

Wybór najlepszego żwirku – okiem kociego rodzica

Nie ma co ukrywać, jako koci rodzic i osoba, która dba o czystość kociego królestwa, także masz swoje preferencje. Z bardziej ludzkiej perspektywy bardzo pożądane będzie absorbowanie przykrych zapachów czy właściwości niepylące. Fantastycznie byłoby także, gdyby żwirek nie przyczepiał się do łapek i futra – ten aspekt szczególnie często interesuje opiekunów kotów długowłosych.

Ekologiczny żwirek dla kota – co warto wiedzieć

Ekologia i neutralność klimatyczna to tematy, które dotyczą każdego aspektu naszego życia, także kwestii związanych z odpowiedzialną opieką nad pupilem. Coraz większa ilość producentów chwali się biodegradowalnością żwirków i możliwością utylizacji żwirku w toalecie. Niestety nie jest to prawda. Zgodnie z polskim prawem jest to zabronione – niezależnie od rodzaju żwirku. Wrzucenie żwirku do toalety, nawet rozpuszczalnego, grozi zapchaniem kanalizacji, ponieważ tworzy on zanieczyszczenia w formie zawiesiny. Żwirku nie można także wrzucać do kosza na bioodpady ani kompostownika – biodegradowalność nie jest równoznaczna z kompostowalnością. Miejscem utylizacji zużytego żwirku zawsze będzie kosz na odpady zmieszane. Jeżeli jednak obawiasz się nieprzyjemnego zapachu z kosza (zwłaszcza że w polskich gospodarstwach domowych jest on zwykle w kuchni pod zlewem), możesz przeznaczyć na zużyty żwirek osobny, mały kosz ze szczelną pokrywą lub przed wrzuceniem do właściwego kosza przesypywać żwirek do osobnych woreczków zapachowych.

Nasuwają się tutaj dwa pytania: czy producenci żwirków świadomie oszukują swoich odbiorców? Czy opłaca się kupować biodegradowalne żwirki?

Producenci żwirków nie oszukują świadomie klientów. Jeżeli produkt jest przeznaczony do szerszej sprzedaży, może się okazać, że w innych krajach obowiązują inne przepisy dotyczące utylizacji żwirków – te natomiast wynikają m.in. z infrastruktury oczyszczalni ścieków. Poza tym, tak, biodegradowalne żwirki to zawsze dobry pomysł. To, nie można ich rozłożyć w przyogrodowym kompostowniku nie oznacza, że trzeba je od razu skreślać.

czy można wyrzucać żwirek do toalety

Dlaczego czasami bardziej opłaca się kupić droższy żwirek?

Trzeba przyznać, że ceny żwirków dla kota potrafią się znacznie od siebie różnić. Większość opiekunów, którzy raz spróbowali droższego żwirku, nie wraca jednak do tańszych odpowiedników. Czemu? Choć żwirek z wyższej półki „premium”, kosztuje więcej, koci opiekun zauważa zwykle, że jest też bardziej wydajny. Lepiej absorbuje i pochłania nieprzyjemne zapachy. Być może nie zawsze dwa razy droższy żwirek starczy na dokładnie dwukrotnie dłużej, ale kiedy uwzględnimy polepszenie się jakości życia wynikające z pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i bałaganu wokół kuwety – wyniki będą mówić same za siebie.

pochłaniacz zapachu dla kota

Najlepszy koci żwirek – czy Święty Graal kociej kuwety naprawdę istnieje?

To byłoby bardzo wygodne – ogłosić jeden produkt najlepszym żwirkiem dla kota i polecać go bez zastanowienia każdemu kociarzowi. Tak, byłoby to bardzo proste, ale już chyba każdy prawdziwy koci opiekun domyśla się, że w przypadku takich wybitnych indywidualistów, jakimi są koty, będzie to po prostu niemożliwe.

W naszym sklepie znajdziesz duży wybór naprawdę dobrych żwirków, ale niestety każdy kot ma inne preferencje i najlepszym rozwiązaniem będzie zaproponowanie pięciu najlepszych żwirków w swoich kategoriach. Znajdziesz więc najlepszy żwirek silikonowy, bentonitowy, kukurydziany, drewniany i tofu.

Najlepszy żwirek silikonowy – Hilton Żwirek silikonowy 3,8l

najlepszy żwirek silikonowy dla kota

Żwirki silikonowe (silikatowe) to hit ostatnich lat. Wytwarzane z naturalnego silica gelu, będą świetnym rozwiązaniem dla kotów długowłosych, do których łapek żwirek często przylepia się pył, pozostawiając drobne ślady po całym mieszkaniu. Żwirek silikonowy całkowicie rozwiązuje ten problem. Doskonale absorbuje wilgoć – dla kociego opiekuna to same superlatywy.

Niestety, dla niektórych kotów żwirek silikonowy jest nieprzyjemny, a jego granulki są zbyt twarde dla delikatnych łapek. Dlatego potrzebujesz delikatnego żwirku silikonowego o drobnych granulkach.

W tej kategorii bezkonkurencyjny jest dla nas żwirek silikonowy Hilton. Nie pyli się, nie roznosi, doskonale pochłania wilgoć i brzydkie zapachy, a także nie kruszy się. Nie bez znaczenia jest także to, że żwirek silikonowy Hilton po prostu estetycznie wygląda w kuwecie.

Najlepszy żwirek bentonitowy - Żwirek Super Benek Canadian Cat Lavender Lawenda

najlepszy żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy jest zazwyczaj świetnym wyborem, który spełnia zarówno potrzeby kota, jak i jego opiekuna. Żwirek Canadian Cat to żwirek popularnej polskiej marki Super Benek, która specjalizuje się właśnie w produkcji żwirków dla kota.

Żwirek Super Benek Canadian Cat Lavender wyróżnia się pod wieloma względami: jest wyjątkowo delikatny dla wrażliwych kocich łapek, absorbuje wilgoć skuteczniej niż inne żwirki tego typu, a przy tym pochłania nieprzyjemne zapachy. Lawendowe kompozycje są zazwyczaj dobrze przyjmowane przez koty -jeżeli jednak Twój kot ich nie lubi, żwirek Canadian jest dostępny także w wersji bezzapachowej. Żwirki bentonitowe mają skłonność do pylenia – należy powiedzieć to wprost. Canadian Cat nie jest może żwirkiem całkowicie niepylącym, jednak pyli zdecydowanie mniej od podobnych produktów.

Najlepszy żwirek kukurydziany - Żwirek Super Benek Corn Cat Ultra Naturalny 7l

najlepszy żwirek kukurydziany

Żwirki kukurydziane to roślinna alternatywa dla tradycyjnych żwirków drewnianych, które niestety nie są szczególnie wydajnym rozwiązaniem. Żwirek Super Benek Corn Cat Ultra to ulepszona wersja tradycyjnego żwirku Benka Corn Cat. Czym się wyróżnia? Jego podstawowe parametry, czyli wydajność, absorpcja zapachów i wilgoci, a także brak tendencji do pylenia i przyklejania się do łapek stoją na wysokim poziomie. Jego granulki są odpowiednio wyważone, tak, aby nie pozostawały na kocich łapkach po opuszczeniu kuwety. Na uwagę zasługuje także zapach samego – wyczuwalny, naturalny i akceptowalny przez koty.

Najlepszy żwirek drewniany - Żwirek Cats Best Smart pellets / Nature Gold 2x20l

najlepszy żwirek drewniany

Żwirki drewniane są często polecane dla kociąt, które mogą mieć tendencję do zjadania żwirku. Niestety, zwykle ich wadą jest skłonność do pylenia i przyczepiania się do łapek. Tutaj z odsieczą przychodzi Żwirek Cats Best Smart Pellet (dawniej Gold). Jest to żwirek, który może być używany także przez koty długowłose, które mają szczególnie dużą tendencję do przyklejania się drobinek żwirku.

Żwirek Cats Best świetnie absorbuje wilgoć. Żwirki drewniane wypadają ogólnie nieco słabiej pod tym kątem w porównaniu ze żwirkami silikonowymi, czy bentonitowymi, ale w swojej kategorii jest to naprawdę dobry produkt. Jeżeli Twój kot preferuje żwirek drewniany, Smart Pellet będzie doskonałym wyborem.

Co ważne, drewno, z którego wyprodukowany jest żwirek pochodzi z odpadów przemysłu drzewnego posiadających certyfikat PEFC.

Najlepszy żwirek Tofu - Hilton Żwirek super zbrylający Tofu 2,5kg

najlepszy żwirek tofu

Żwirki sojowe to jeszcze nowość na polskim rynku. Sojowy żwirek tofu dla kota to rozwiązanie dla osób, które szukają żwirku roślinnego o zwiększonych właściwościach absorpcyjnych.

Żwirek dla kota Tofu Hilton wyróżnia się także pod innym względem – choć sam pochłania także zapachy, sam jest bezzapachowy. Będzie to więc idealne rozwiązanie dla kotów, które nie tolerują żwirków o żadnym zapachu.

Granulki żwirku są miękkie, nie podrażniają delikatnych łapek, a jednocześnie nie przyklejają się do nich. Żwirek nie przykleja się do nich. Jest też raczej niepylący.


Każdy z zaproponowanych żwirków jest produktem godnym polecenia. Który z nich przypadnie do gustu Twojemu kociemu testerowi? Jesteśmy pewni, że jako opiekun znasz najlepiej preferencje swojego ulubieńca. Pozwól zdecydować puchatemu specjaliście do spraw kuwety.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel