Kastracja i sterylizacja psa - kompendium wiedzy

2020-04-08
Kastracja i sterylizacja psa - kompendium wiedzy
Posiadanie zwierzęcia to bardzo duża odpowiedzialność. Należy się do tego dobrze przygotować i zasięgnąć odpowiednich informacji, zanim jeszcze szczeniak pojawi się w naszym domu. Sytuacja wygląda podobnie, gdy decydujemy się na adopcję. Wokół wychowania psa narosło tak dużo mitów, że warto się z nimi rozprawić już na początku wspólnej drogi ze zwierzęciem. Część z nich jest bardzo szkodliwa i dotyczy płodności i rodzenia szczeniąt. To dlatego już w ciągu pierwszych kilku miesięcy od momentu pojawienia się w domu suki lub psa, rodzi się temat sterylizacji i kastracji. Co jest prawdą? Jak wygląda zabieg kastracji psa i czym różni się od zabiegu sterylizacji? Oto wszystko, co należy wiedzieć na ten temat.

Kastracja a sterylizacja

Bardzo powszechne jest przekonanie, że w przypadku psów mówimy o kastracji, natomiast suczki poddawane są sterylizacji. Jest ono jednak błędne. Oba zabiegi tak samo dotyczą samców i samic. Różnią się od siebie, choć mają ten sam cel: kontrola płodności suki lub psa.

Sterylizacja polega na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów u psów lub jajowodów u suki. To oczywiście zabieg chirurgiczny, który może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Kastracja to zabieg, który zmierza do tego, że pies lub suka nie mogą wytwarzać gamet, czyli rozrodczych komórek. W tym celu usuwa się u nich gonady - gruczoły płciowe (jądra u psa, jajniki u suki). Jest to zabieg bardziej obszerny od sterylizacji i również może się go podjąć wykwalifikowany lekarz weterynarii.

Wśród tych zabiegów zdecydowanie bardziej popularna jest sterylizacja. Jeśli tylko nie ma wskazań zdrowotnych do kastracji, jest znacznie częściej przeprowadzana w celu ograniczenia płodności zwierząt.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg sterylizacji lub kastracji?

Tego rodzaju zabiegi można przeprowadzić dopiero po osiągnięciu przez psy dojrzałości płciowej. W przypadku suczki łatwiej ją rozpoznać, ponieważ pojawia się cieczka. Po zakończeniu pierwszej można już przeprowadzić zabieg sterylizacji. Natomiast u psów należy ocenić dojrzałość płciową m.in. na podstawie rasy. U ras małych dojrzałość płciowa osiągana jest około 10-11 miesiąca życia. U większych czeka się dłużej, nawet do 20 miesiąca. Nie oznacza to jednak, że nie można przeprowadzić zabiegu w późniejszym wieku.

jak wygląda kastracja psa

Sterylizacji można poddać także starsze zwierzęta i robi się to często u psów i suczek przeznaczonych do adopcji. Sprzyja to przede wszystkim ograniczaniu bezdomności zwierząt, ale również ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu, nowotwór jąder i prostaty u psów, ropomacicze i nowotwór gruczołów mlecznych u suczek. Dodatkowo kastracja psa na tyle reguluje jego gospodarkę hormonalną i poziom wydzielania testosteronu, że można po nim liczyć na pozytywne zmiany dotyczące jego zachowania, np. zmniejszoną chęć dominowania. Sterylizacja suki jest ogromnie ważna z powodów zdrowotnych, zapobiega niechcianej ciąży, znacząco wpływa na zachowanie zdrowia i ogranicza choroby. Korzyści z nią związane są ogromne również z perspektywy właściciela. Suczka jest wówczas spokojniejsza i nie szuka adoratorów, jak ma to miejsce podczas cieczki.

Ile kosztuje sterylizacja psa?

Koszt zabiegu jest najczęściej uzależniony od wielkości i wagi zwierzęcia. W przypadku małych psów i suk koszt wyniesie około 300-400 złotych. U większych zwierząt cena będzie wyższa i może sięgać około 700-800 zł. Oczywiście najlepiej tego rodzaju informacje skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ może on uzależnić koszt zabiegu także od innych czynników, np. stanu zdrowia psa lub jego wieku. Nie powinno się rezygnować z zabiegu mimo braku środków. Warto wówczas zgłosić się odpowiedniego organu, np. urzędu gminy i dowiedzieć się, czy są lokalne programy dofinansowujące kastrowanie psa. Wiele instytucji prowadzi tego typu programy pomocy, ponieważ ograniczają one bezdomność zwierząt.

Rekonwalescencja po zabiegu sterylizacji

Poddanie zwierząt odpowiedniej rekonwalescencji z pewnością pomoże im w tym niełatwym dla nich czasie. Nie możemy ich wówczas narażać na wzmożony ruch – trzeba im zapewnić spokój i możliwość dłuższego odpoczynku. Powinniśmy także podawać im leki przepisane przez weterynarza.

Wielu właścicieli boi się zabiegu, ponieważ zwierzę narażone jest potem na nieco większe predyspozycje do tycia. To dlatego powinno się pamiętać o podawaniu psu dobrej jakościowo karmy przeznaczonej dla zwierząt po sterylizacji.

Sterylizacja suki lub psa ma ogromny wpływ na ich zdrowie i warto znieść ku temu wszystkie niedogodności: operację trwającą zazwyczaj kilka godzin, konieczność podania zwierzęciu narkozy, a następnie kilkanaście niełatwych dni powrotu do formy.

Z powodu chorób związanych z drogami rodnymi umiera tak dużo zwierząt, że pytania o to, czy wysterylizować swojego pupila, czy też nie, powinny najczęściej uzyskiwać odpowiedź twierdzącą. Jest to również szczególnie ważne z powodu mnożącej się liczby bezdomnych psów. Ograniczenie płodności jest ogromną szansą na to, że wiele zwierząt uniknie cierpienia.

Więcej podobnych wpisów znajdziesz w dziale: Zdrowie i pielęgnacja

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixelpixel