Kot bengalski – wyjątkowy kot o niecodziennej historii

2021-01-13
Kot bengalski – wyjątkowy kot o niecodziennej historii

Kot bengalski to fascynująca rasa. Wyglądają jak małe leopard – nazywa się je nawet czasem leopardetami. Swój niezwykły wygląd zawdzięczają dzikim przodkom – w ich żyłach płynie krew dzikiego kota bengalskiego. Wyróżniają się nie tylko wyglądem – koty bengalskie są znane z dużej aktywności, chęci do wdrapywania się na wszystko, co się da i kocich monologów – to bardzo rozmowne zwierzęta.

1. Historia powstania rasy

Koty bengalskie są hybrydami. Powstały z połączenia domowego kota amerykańskiego z dzikim kotem bengalskim. W późniejszym etapie tworzenia rasy dodano do puli genowej także przedstawicieli kotów abisyńskich i kotów egipskich mau.

Rasa została zapoczątkowana przez Jean Sudgen Mill, biolożkę badającą genetykę kocich miotów. W latach 60. XX zainteresowała się szczególnie dzikimi kotami bengalskimi. Z pierwszej próby sparowania dzikiego kota z domowym urodziło się jedno kocię. Prace nad stworzeniem nowej rasy zawieszono aż do lat 80. i wiązały się z badaniami nad kocią białaczką.

Okazało się, że dzikie koty bengalskie są odporne na tę groźną dla kotów domowych chorobę. Badania nad hybrydami miały pomóc w opracowaniu skutecznego leczenia – także dla ludzkiej odmiany białaczki. Po zakończeniu badań kocięta zostały oddane pod opiekę pani Mill, która miała już doświadczenie w opiece nad hybrydami. Wtedy też rozpoczął się proces tworzenia nowej rasy – dzisiejszych kotów bengalskich. W 1986 roku koty bengalskie zostały uznane przez TICA (The International Cat Association) za osobną rasę.

Kot bengalski – wzorzec i wygląd

Koty bengalskie są średniej wielkości, kotki ważą między 3 a 6 kg, kocury – do 10 kg. Niezależnie od płci osiągają wysokość ok. 35 cm. Kotki przestają rosnąć około pierwszego roku życia, kocury dopiero po ukończeniu drugiego roku.

Wyróżniają się solidnym umięśnieniem, są gibkie i zwinne. Ich tułów jest wydłużony. Głowa jest mała w stosunku do tułowia. Duże oczy najczęściej będą przyjmować barwę złotobursztynową, choć spotyka się także bengale o żółtych, brązowych lub brązowych oczach.

Uszy – wysoko osadzone i szerokie u podstawy, mają zaokrąglone końce i sprawiają wrażenie ciągle czujnych.

Kota bengalskiego najbardziej wyróżnia jednak futro. Krótkie włosie będzie jedwabiste w dotyku. Charakterystyczny połysk, glitter, jest charakterystyczny dla tej rasy. Cętki mogą przyjmować różne formy: od pręg i rozetek, po zamknięte cętki, tzw. „donut” . Mniej popularne, lecz równie piękne są bengale o umaszczeniu marmurkowym.

3. Charakter i osobowość

Koty bengalskie są bardzo energiczne, wszędzie ich pełno. Lubią dzieci, bardzo przywiązują się do opiekuna i chętnie towarzyszą swojej rodzinie we wszystkich codziennych czynnościach. Uwielbiają się wspinać, są bardzo ciekawskie i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki – kochają zabawy z wędką. Ciekawość sprawia, że wymagają dużo uwagi – jest duże ryzyko, że przypadkiem zrobią sobie krzywdę. Jeżeli będą mieszkać w domu z balkonem, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zabezpieczająca siatka.

Koty bengalskie szybko i chętnie się uczą. Nauka nowych sztuczek zaspokaja ich potrzebę aktywności, dlatego ich postępy mogą być wręcz zadziwiające. Znane są też ich występy wokalne – kot bengalski uwielbia po kociemu rozmawiać z członkami rodziny, a w przypadku braku rozmówców przeprowadza mruczące monologi.

Odpowiednio socjalizowane mogą żyć pod jednym dachem z psem, a nawet z kotem innej rasy. Są niezależne, ale nie powinny zostawać długo same.

Wadą – spadkiem po dzikich przodkach – jest silny terytorializm, który czasami objawia się w problemach z korzystaniem z kuwety.

4. Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Kot bengalski może być dobrym towarzyszem dla rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że maluchy nauczą się zasad szanowania jego przestrzeni. Dom z większą ilością domowników to także więcej osób, które będą bawić się z kotem.

Raczej nie poleca się bengali początkującym kociarzom. Choć towarzyskie i skore do zabawy, są to wymagające koty o silnym, dominującym charakterze.

Bengal wymaga opiekuna, który będzie poświęcał mu sporo czasu – nie jest to stereotypowy kot, który chodzi swoimi drogami i czasem wręcz ignoruje opiekuna. Dlatego nie będzie czuł się dobrze w domu pracoholika.

5. Zdrowie kota bengalskiego

Koty bengalskie cieszą się bardzo dobrym zdrowiem, żyje 12-16 lat. Domieszka dzikiej krwi dobrze wpłynęła na jego ogólną odporność. Była to rasa od początku hodowana przez odpowiedzialną opiekunkę z dużą wiedzą na temat genetyki. Celowe wprowadzanie do puli genowej innych ras kotów na początkowym etapie jej powstawania wyeliminowało problemy związane ze zbyt bliskim pokrewieństwem osobników nowej rasy.

Kotom bengalskim zdarzają się choroby serca czy ślepota, jednak nie są to choroby charakterystyczne dla tej rasy i występują stosunkowo rzadko.

6. Żywienie – czym karmić kota bengalskiego

Dieta kota bengalskiego zasadniczo nie różni się od diety kotów innych ras. Najlepiej czuje się, jedząc karmę o wysokiej zawartości mięsa, bez zbóż i innych zapychaczy. Ilość mięsa w diecie kota bengalskiego powinna wynosić ponad 90% - ale to samo można powiedzieć o każdym innym kocie. Jedyna istotna różnica tkwi w ilości karmy. Ze względu na wyjątkową żywiołowość kot bengalski potrzebuje więcej karmy niż jego spokojniejsi koledzy. Z tego powodu opiekunowie mogą mieć problem z oceną optymalnej ilości pożywienia, za mała ilość karmy osłabia kota, za duża – prowadzi do otyłości. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie konsultacja z weterynarzem, a najlepiej – z dietetykiem zwierzęcym.

najlepsza karma dla kota bengalskiego

7. Pielęgnacja kota bengalskiego

Pielęgnacja sierści kota bengalskiego jest właściwie bezproblemowa. Koty te mają bardzo mało podszerstka, a linienie jest dużo mniej uciążliwe niż w przypadku innych kotów.

Futro wystarczy raz na jakiś czas wyszczotkować – zbyt częste zabiegi pielęgnacyjne mogą mu wręcz zaszkodzić.

Uszy i oczy warto raz na jakiś czas wyczyścić z pomocą specjalnych płynów do higieny kota, a pazury przyciąć, jeżeli jest taka potrzeba. W samodzielnym ścieraniu pazurów kotu bengalskiemu pomogą drapaki.

8. Ciekawostki

 • Koty bengalskie uwielbiają wodę

 • Istnieje także odmiana długowłosa kota bengalskiego - Cashmere – na chwilę obecną nie została uznana przez organizacje felinologiczne

 • Pierwsza kotka bengalska, Millwood Penny Ante, pojawiła się na wystawie w 1985 roku

 • Inne koty hybrydowe to m.in. Savannah i Chausie

9. Jakie imię dla kota bengalskiego

Imię dla kotki:

 • Coco
 • Inka
 • Lola
 • Lou
 • Zula
 • Aya

Imię dla kocura:

 • Irys
 • Leo
 • Amon
 • Rysiek
 • Charlie
 • Arrow
 • Django

10. Ile kosztuje kot bengalski

Kot bengalski z rodowodem kosztuje od 3000 zł do nawet 7000 zł. Rozbieżności w cenie wynikają głównie z dalszego przeznaczenia kota – więcej zapłacimy za kota lub kotkę do dalszej hodowli.

W Polsce istnieje kilkanaście hodowli kotów bengalskich.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixelpixel