Jack Russel Terrier - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-01-11
Jack Russel Terrier - wszystko, co musisz wiedzieć

Jack Russel Terrier to rasa, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Jacki występują w filmach, serialach i reklamach. Są zawsze wesołe i chętne do zabawy – dlatego pozornie wydają się świetnym wyborem dla rodziny z dziećmi. Są to jednak psy bardzo wymagające, ich zapotrzebowanie na długie spacery, ćwiczenia i naukę mogą być przytłaczające dla niedoświadczonych opiekunów. Wymagają także żelaznej konsekwencji – te małe pieski są uparte i wykorzystają każdą chwilę słabości. Najlepiej będą się czuły jako towarzysze osoby aktywnej i zdecydowanej – wtedy nie ma większego znaczenia, czy zamieszkają w domu z ogrodem, czy w mieszkaniu w bloku.

Charakter i osobowość

Jacki Russele są dobrze znane jako psy żywiołowe, radosne i chętne do zabawy. Są niezwykle inteligentne i lubią uczyć się sztuczek. Ich energia i potrzeba ruchu jest ogromna – potrzebują codziennych spacerów, najlepiej połączonych z ćwiczeniami, np.: aportowaniem frisbiee.

Jeżeli nie mają odpowiedniej ilości ruchu, bywają kłopotliwe, rozpiera je energia i zdarza im się niszczyć przedmioty – wynika to najczęściej z nudy i frustracji. JRT zostały stworzone jako typowe psy łowieckie i choć dziś najczęściej są psami towarzyszącymi, to instynkt łowiecki jest u nich bardzo silny. Może się to objawiać między innymi w nagłym tropieniu intensywnego zapachu na spacerze – z tego powodu spacery bez smyczy mogą być w ich przypadku ryzykownym pomysłem.

Dzięki szkoleniu można zapanować nad jego usposobieniem, dlatego w przypadku tej rasy szczególnie poleca się zajęcia w psim przedszkolu.

Silny charakter może dawać się we znaki, ma on jednak swoje plusy – Jack Russel Terrier to odważny pies, który, choć bardzo przywiązuje się do opiekuna, to raczej nie miewa lęku separacyjnego. Ambicja i ciekawość sprawiają natomiast, że ma predyspozycje do agility czy innych psich sportów.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Jack Russel Terier to przede wszystkim pies dla osoby aktywnej i konsekwentnej. Dobrze sprawdzi się u boku bardziej doświadczonego opiekuna, który będzie przygotowany na ciągłe sprawdzanie granic.

Czy Jack Russel Terrier może mieszkać w małym mieszkaniu?

Jeżeli będzie miał zapewnioną odpowiednią porcję aktywności, nie ma żadnego znaczenia, czy będzie mieszkał w domu, czy w bloku. Warto pamiętać, że Jack Russel potrzebuje nie tyle przestrzeni, ile możliwości zmęczenia się – wypuszczenie go na podwórko nie zaspokoi jego potrzeby ruchu. Jack Russel jest ogólnie odporny na różne temperatury, ale nie może mieszkać na dworze, w budzie. Jego sierść, zwłaszcza w przypadku odmiany szorstkowłosej jest odporna na deszcz, ale jest to pies, który stanowczo musi mieszkać razem ze swoją rodziną w domu.

Jack Russel a dzieci

JRT bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, co nie jest równoznaczne z tym, że nadają się dla każdej rodziny. Połączenie energicznego psa i spragnionych zabawy dzieci może skutkować problemami z wyciszeniem się – zarówno dla czworonoga, jak i dla maluchów. Zapanowanie nad taką wesołą gromadką wymaga co prawda silnego charakteru i cierpliwości, ale jest możliwe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Jack Russel i dzieci w jednym domu mogą wymagać naprawdę silnych nerwów.

Jack Russel i inne zwierzęta

Jacki są bardzo odważne i często ma się wrażenie, że nie zdają sobie sprawy, że swoim zachowaniem mogą prowokować większe psy. Socjalizowany od szczeniaka Jack Russel będzie dobrze dogadywał się z innymi psami. Jest także szansa, na spokojne życie pod jednym dachem JRT i kota, najlepiej jednak, by to jack dołączył jeszcze jako młody piesek do rodziny, w której już jest kot. Bardziej ryzykowne jest połączenie jacka i mniejszych zwierząt, np. chomików, królików czy cavii (świnek morskich). Niestety może się zdarzyć, że pies o tak silnym instynkcie łowieckim będzie traktował zwierzątko jak potencjalną zwierzynę.

Zdrowie JRT

Jack Russel ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem i żyje ok. 15 lat. Pochodzący z odpowiedzialnej, sprawdzonej hodowli Jack rzadko cierpi na choroby genetyczne. Jest to jednak coraz bardziej popularna rasa, możliwe więc, że w przyszłości stanie się ofiarą własnej popularności – głównie z powodu chowu wsobnego.

Dla zdrowego Jacka największym zagrożeniem jest otyłość – połączenie niedostatecznej dawki ruchu z naturalnym u tej rasy łakomstwem może prowadzić do chorób związanych z nadmierną masą ciała. Prawidłowa waga u tej rasy to ok. 5 kg – 1 kg na każde 5 cm wysokości.

Chorób genetycznych można uniknąć, decydując się na psa z hodowli, która rozmnaża wyłącznie zdrowe psy niebędące nosicielami problematycznych genów, lub badających szczeniaki.

Choroby, które zdarzają się JRT, to:

 • głuchota u niektórych całkowicie białych jacków
 • ataksja i mielopatia
 • alergiczne choroby skóry
 • zwichnięcie rzepki

Żywienie – czym karmić Jacka Russela

Jack Russel to prawdziwy łakomczuch i raczej nie powinno być problemu z wybraniem karmy, która będzie mu smakować. Jednocześnie oznacza to, że ilość karmy powinna być dostosowana do jego aktywności, by uniknąć otyłości. Potrzebna jest silna wola podczas posiłków – jako pies z dużym apetytem, a jednocześnie uparty, Jack wykorzysta każdą okazję, by wyprosić poczęstowanie go ludzkim smakołykiem. Jeżeli raz damy się przekonać – najbliższy czas spędzimy na odbudowywaniu dobrych nawyków.

Karma dla Jacka Russela powinna być dobra jakościowo, najlepiej sprawdzą się bezzbożowe karmy z dużą zawartością mięsa. Dobrym pomysłem będzie karma przeznaczona dla małych ras – jest to szczególnie ważne w przypadku karmy suchej, gdzie wielkość granulek jest przystosowana do małej szczęki.

W przypadku JRT na pewno dobrze sprawdzą się alternatywne sposoby podawania posiłków i zabawki na przysmaki. Kong czy mata do wylizywania zaspokajają nie tylko potrzebę dostarczenia składników odżywczych, ale też zapewnią zajęcie na dłuższy czas, co w przypadku tej rasy jest na wagę złota.

najlepsza karma dla jacka russela

Pielęgnacja Jacka Russel Terriera

Występują trzy odmiany Jacków: gładkowłose, szorstkowłose i o włosiu drutowanym (złamanym), który jest formą pośrednią. Niezależnie od typu sierści, Jacki mają dość gęsty podszerstek, który ma tendencje do intensywnego linienia dwa razy do roku.

Jacki gładkowłose nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji, wystarczy jedynie wyczesać go kilka razy w tygodniu, jeżeli Jack ma tendencję do intensywnego linienia, dobrym rozwiązaniem będzie FURminator dla psów krótkowłosych.

JRT szorstkowłose i o sierści drutowatej wymagają regularnego trymowania. Zabiegi wykonuje się zazwyczaj co 6-8 tygodni, chociaż niektórzy opiekunowie decydują się na bardziej intensywne trymowanie powtarzane rzadziej, nawet co 3 miesiące. Najlepsze efekty uzyskuje się podczas wizyty u doświadczonego groomera, samodzielne trymowanie wymaga cierpliwości i wprawy.

W przypadku całkiem białych lub bardzo skąpo umaszczonych JRT można stosować kosmetyki dla białej sierści.

Historia rasy

Historia Jacka Russela Terriera jest znana i nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia rasy. Jack Russel Terrier to rasa stworzona przez angielskiego pastora Johna „Jacka” Russela. W 1819 roku odkupił od okolicznego mleczarza suczkę Trump, od której pochodzą wszystkie dzisiejsze Jack Russel Terriery i Parson Terriery. Pastor Russel nie miał podobno w planach stworzenia nowej rasy, po prostu uznał, że jego suczka ma wszystkie cechy doskonałego psa łowieckiego. Początkowo nie rozróżniano Terrierów Russela krótko i długonogich. Dopiero w 2000 roku rozróżniono długonogie Parson Terriery od krótkonogich Jack Russel Terrierów. Rasa ta jest popularna w Australii, gdzie psy przybyły ok. 1850 roku, by zapanować nad gwałtownie rozwijającą się populacją lisów. To właśnie Australia wystąpiła z wnioskiem do FCI o uznanie JRT jako osobnej rasy.

Jack Russel Terrier – wzorzec i wygląd

Jack Russel Terrier to mały pies o wysokości w kłębie między 25 a 30 cm. Waży mniej więcej 5-6 kg. Jego sylwetka tworzy wyraźnie prostokątny kształt, ma krótkie nogi, jako pies myśliwski jest to typowy norowiec.

Ma małe, bystre oczy, niewyłupiaste, o wyraźnym kształcie migdała Uszy w kształcie płatka róży lub opadające.

Charakterystyczne jest umaszczenie, dominujące białe z czarnymi, brązowymi lub kasztanowymi znaczeniami. Najczęściej spotyka się Jacki Russele białe z łatkami umieszczonymi na głowie.

Ciekawostki

 • Jacki Russele często występują w filmach i serialach. Jeden z najbardziej znanych filmów z JRT to „Maska” z Jimem Careyem. Występujący w filmie „Artysta” Jack Russel Uggie był pierwszym psem zaproszonym na ceremonię wręczenia Oscarów.
 • Bothie rasy Jack Russel Terrier był jedynym psem, który dotarł na biegun północny i południowy
 • JRT Part-Ex trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako pies uprawiający sporty ekstremalne.

Imię dla Jacka Russela

 • Spike
 • Jack
 • Max
 • Luna
 • Haker
 • Lola
 • Corso
 • Neo
 • Saba
 • Yoda
 • Elvis
 • Lilu
 • Rumba
 • Yumi

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixelpixel