Kot orientalny - czuły towarzysz o niecodziennym wyglądzie

2022-04-25
Kot orientalny - czuły towarzysz o niecodziennym wyglądzie

Koty orientalne to zwierzaki budzące wiele sprzecznych emocji. Wiele osób kocha je lub uważa za dziwne, trudno jednak przejść koło nich obojętnie. Choć czasami mogą wyglądać nieco groźnie, to delikatne i czułe pieszczochy, które nie spuszczają swojego opiekuna z oczu nawet na chwilę. Koty orientalne zadziwiają nie tylko swoim wyglądem, ale także charakterem. Chętnie aportują i uczą się nowych sztuczek, nie przepadają za to za samotnością. Sprawdź, co warto wiedzieć o kotach orientalnych, nim jeden z nich zamieszka w Twoim domu.

Spis treści

Historia rasy kot orientalny

Choć kot orientalny ma wyraźnie egzotyczny wygląd, jego ojczyzną jest… Wielka Brytania. Historia rasy sięga lat 50. XX wieku i wiąże się z chęcią uzyskania innego niż standardowe umaszczenia kotów syjamskich. Nie da się też ukryć, że do powstania kotów orientalnych przyczyniła się trudna sytuacja podczas II wojny światowej, kiedy wiele hodowli zostało zamkniętych. Wiele kotów i hodowców na terenie całej Europy zmarło, o wiele trudniejsze było więc planowanie miotów wyłącznie w obrębie i tak dość rzadkiej rasy.

W tych okolicznościach koty syjamskie zaczęły być łączone m.in. z kotami rosyjskimi niebieskimi, abisyńskiego. Nowa rasa zaczęła być pokazywana w latach 70., wtedy też w Stanach Zjednoczonych zaczęto łączyć nowo powstałą rasę z kotami amerykańskimi krótkowłosymi. Dzięki licznym próbom uzyskano bardzo dużą różnorodność umaszczeń, nieco zmienił się też charakter kotów, które stały się nieco łagodniejsze i mniej dominujące.

Dziś, choć koty orientalne są uznane jako osobna rasa, nadal można łączyć z kilkoma innymi rasami: między innymi z kotem syjamskim.

biały kot orientalny z niebieskimi oczami

Charakter i osobowość kotów orientalnych

Choć nie da się ukryć, że koty orientalne w dużym stopniu odziedziczyły charakter po kotach syjamskich. To energiczne i lubiące zabawę koty, które bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i uwielbiają być w centrum uwagi. Nie lubią samotności, najczęściej wybierają sobie jednego, ukochanego opiekuna, choć nie przeszkadza im to w nawiązywaniu trwałych relacji z innymi osobami.

Koty orientalne nie należą do najbardziej niezależnych kotów, potrzebują dużo uwagi od swojego opiekuna i podążają za nim na każdym kroku. Nie oznacza to, że opiekun kotów orientalnych nie może mieć normalnego trybu życia i pracy stacjonarnej – jednak po przyjściu do domu kot zawsze będzie oczekiwał, że teraz nadszedł czas na zabawę i przytulanie.

Koty orientalne są raczej rozmowne. Ich miauczenie, podobnie, jak u kotów syjamskich jest dość specyficzne. Choć ich repertuar kocich dźwięków jest dość szeroki, najbardziej znane są z miauknięć o wysokim tonie, które dla niektórych osób może być uciążliwe. Dla niektórych osób duża gadatliwość będzie zaletą – z kotem orientalnym można porozmawiać o filozofii, sensie życia, a już na pewno o tym, że człowiek nie powinien przestawać głaskać brzuszka.

Wielu hodowców, którzy zajmują się jednocześnie kotami orientalnymi i syjamskimi, mówi, że są one pod wieloma względami delikatniejsze. Do znanych zwyczajów kotów orientalnych należy aportowanie i siedzenie opiekunowi na ramieniu, także podczas spacerów po mieszkaniu.

Dla kogo kot orientalny będzie idealnym pupilem

Powiedzmy sobie szczerze – koty orientalne są dość specyficzne i na pewno zarówno ich wygląd, jak i charakter niezupełnie będzie wpisywał się w typowe marzenia na temat wymarzonego kota. Potrzebują dużo czułości i uwagi, lubią by ć w centrum zainteresowania, więc jeżeli wyobrażasz sobie życie z kotem jako istotą potrzebującą wiele czasu w samotności – kot orientalny nie będzie najlepszym wyborem.

Kot orientalny może sprawdzić się jako towarzysz dla samotnie mieszkającej osoby starszej lub wręcz przeciwne – jako kot rodzinny, w którym nigdy nie brakuje rąk do miziania. Będzie czuł się dobrze wszędzie tam, gdzie będzie otoczony miłością i czułością.

Mimo wielkiej potrzeby wszelkiego rodzaju pieszczot kot orientalny z pewnością nie jest jednak kanapowcem, który całe dnie będzie spędzał na kanapie przed telewizorem w objęciach opiekuna. Jest to kot aktywny, który chętnie się uczy, a wręcz potrzebuje wyzwań – bez nich szybko się nudzi i może wymyślać sobie zabawy samodzielnie. Wiele kotów orientalnych kocha aportowanie niemal tak bardzo jak labradory – choć może to początkowo dziwić, sprawia też, że stosunkowo łatwo jest utrzymać im charakterystyczną, szczupłą sylwetkę.

Kot orientalny i inne zwierzęta

Koty orientalne zazwyczaj zaskakująco dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Szybko nawiązują trwałe relacje z psami i innymi kotami. Z jednym wyjątkiem – dwa niekastrowane samce mają bardzo małe szanse, by wzajemnie się zaakceptować. Koty orientalne bardzo często zasypiają przytulone do swoich czworonożnych współlokatorów – choć wygląda to słodko, częściowo na pewno jest związane z króciutką sierścią, która sprawia, że są bardzo wrażliwe na chłód. Duża część kotów orientalnych chętnie też będzie zasypiać pod przykryciem.

Kot orientalny i dzieci

Koty orientalne mogą świetnie dogadywać się z dziećmi, zwłaszcza że maluchy o wiele łatwiej jest namówić do psot i długiego głaskania. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że młodsze dzieci często nie umieją jeszcze zachowywać się wystarczająco delikatnie wobec tych delikatnych i drobnych kotów.

Kot orientalny może być doskonałym kotem rodzinnym, jednak niezależnie od rasy pupila zadaniem rodzica będzie odpowiedzialne kierowanie relacjami między dzieckiem a kotem. Wychowywanie się w domu, w którym są zwierzęta, pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, w tym empatię, jednak ewentualne obowiązki związane z opieką nad kotem powinny być dostosowywane do możliwości dziecka i wykonywane pod okiem dorosłego.

kot orientalny bawi się z chłopcem

Zdrowie kotów orientalnych

Zdrowie i podatność na choroby u kotów orientalnych są stosunkowo podobne, jak u kotów syjamskich. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób typowych dla rasy jest wybranie odpowiedzialnego hodowcy, który wykona wszystkie niezbędne badania u potencjalnych rodziców jeszcze na etapie planowania miotu. Pamiętajmy jednak, że nawet zachowanie wszelkiej ostrożności nigdy nie da stuprocentowej gwarancji zdrowia pupila – nawet w przypadku wybrania najlepszej hodowli.

U kotów orientalnych występuje przede wszystkim zwiększone ryzyko wystąpienia chorób oczu, w tym zeza, oczopląsu, postępującego zwyrodnienia siatkówki, czy jaskry.

Pozostałe choroby spotykane u kotów orientalnych to m.in. amyloidoza nerek, rozszczep podniebienia lub warg, mukopolisacharydoza typu VI, wrodzone wady serca, czy astma.

Najczęściej jednak koty orientalne cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem. Z uwagi na krótką sierść bez podszerstka, koty orientalne mogą szybciej się przeziębiać. W zimę dobrym pomysłem może być zakładanie im sweterków.

szary kot orientalny z bursztynowymi oczami

Żywienie – karma dla kotów orientalnych

Koty orientalne z jednej strony są bardzo smukłe i mają nieco szybszą przemianę materii niż inne koty. Z drugiej jednak – zazwyczaj mają dość duży apetyt. Wyzwaniem może być więc utrzymanie prawidłowej masy ciała pupila. Większość hodowców poleca podawanie odrobinę większych porcji kotom orientalnym, z drugiej strony jednak – zaniedbanie aktywności fizycznej pupila może spowodować nadwagę. Niezależnie od sposobu żywienia dobrym pomysłem będzie regularne ważenie kota, by sprawdzić, czy jego waga utrzymuje się na prawidłowym poziomie. Ma to dodatkową zaletę: wiele chorób może dawać sygnały przez duże spadki masy ciała – regularne ważenie pozwala na szybkie wyłapania niepokojących zmian.

Poza kwestiami związanymi z nietypowym metabolizmem kotów orientalnych, ich potrzeby żywieniowe są dokładnie takie same, jak w przypadku innych ras kotów. Podstawą ich diety powinno być więc mięso. Najlepsza dla kotów orientalnych będzie więc wysokomięsna, bezzbożowa karma mokra, w niektórych sytuacjach konieczne bywa karmienie karmą suchą lub żywienie mieszane (choć zwykle są to względy związane z trybem życia opiekuna).

Zdrowym modelem żywienia może być też BARF, jednak, by dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, niezbędne jest większe zaangażowanie opiekuna w układanie odpowiednich proporcji mięso-suplementy. BARF ma wiele zalet, wymaga jednak od opiekuna wiele pracy i nauki – dla większości osób lepszym rozwiązaniem będzie wybór wysokomięsnej karmy komercyjnej dobrej jakości.

Pielęgnacja kotów orientalnych

Kot orientalny będzie odpowiedni dla osób, które nie mają ochoty na czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne. Sierść kotów orientalnych jest bardzo krótka i delikatna, wystarczy od czasu do czasu przeczesać ją, lub nawet zebrać luźne włoski wilgotną dłonią.

Pielęgnacja zębów, przycinanie pazurów, czy kontrola stanu oczu i uszu to czynności higieniczne, które nie zajmują wiele czasu i potrzebuje ich każdy kot niezależnie od rasy.

Kot orientalny – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Kod EMS: OSH

Kategoria FIFe: Kategoria IV – koty syjamskie i orientalne

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości, ale jednocześnie drobnokościsty, muskularny i gibki. Pełen wdzięku i wyrafinowania.

Waga: 2,5-4,5 kg (lekki, lecz widoczny dymorfizm płciowy).

Głowa: W kształcie klina rozciągającego się od nosa do czubków uszu, bez stopu. Płaskie czoło.

Oczy: Średnio duże, w kształcie migdałów, skośno osadzone. Preferowany żywy kolor oczu. W przypadku większości odmian kolorystycznych oczy zielone, akceptowane żółte. U odmian białych oczy niebieskie. Zdarzają się koty o jednym oku niebieskim i drugim zielonym.

Uszy: Szerokie u nasady, nisko osadzone, uderzająco duże.

Szyja: Długa i smukła.

Tułów: Długi i szczupły, ta sama szerokość ramion i bioder.

Ogon: Długi, proporcjonalny do reszty ciała.

Sierść: Bardzo krótka, dobrze przylegająca, jedwabista.

Umaszczenie: Bardzo różnorodne. Od jednolitych, przez szylkretowe, tabby, dymne po srebrzyste. Brak znaczeń typu point – charakterystycznego dla kotów syjamskich.

kot orientalny i syjamski różnice

Imię dla kotów orientalnych

Imię dla kota: Apollo, Antonio, Bąbel, Casper, Batman, Gus, Udon, Lucky, Rambo, Jojo, Tofik, Cynamon, Topek, Dyzio, Monte, Czarek, Dumbo, Elwis.

Imię dla kotki: Alva, Ami, Coco, Emma, Flora, Neko, Yuki, Mimi, Sadza, Nala, Misia, Zula, Leosia, Sherry, Ginny, Pchełka, Kika, Tora, Inka, Brownie, Diana.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Toller - Retriever z Nowej Szkocji. Rudzielec, przy którym nie da się nudzić

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixelpixel