Kot syberyjski - poznaj piękno kociej natury!

2020-12-11
Kot syberyjski - poznaj piękno kociej natury!

Przybył do nas z dalekiej Syberii, by zachwycać swoim pięknym wyglądem i wspaniałym charakterem. Kota syberyjskiego z powodzeniem można postrzegać jako zwierzę zaprojektowane przez naturę. Już od setek lat w jego ojczyźnie - Rosji, krążą legendy na jego temat. Dzisiaj jest dobrym towarzyszem również w domu, z dala od subarktycznego klimatu tajgi. Poznajcie kota syberyjskiego!

Charakter i osobowość

Kot syberyjski jest towarzyski i uwielbia kontakt z człowiekiem. Przywiązuje się do swojego opiekuna i jest mu oddany. Nie sposób w nim jednak nie dostrzec jego dzikiej natury, która nawet z dala od jego ojczyzny - w bezpiecznym i ciepłym domu, daje o sobie znać. W związku z tym kot syberyjski potrafi urządzać sobie domowe polowania - bardzo chętnie wspina się i skacze. Warto o tym pamiętać i stworzyć mu w mieszkaniu warunki, dzięki którym będzie mógł to robić. Co ciekawe, jako jedna z niewielu ras kotów, siberian nie stroni od wody. Dobrze czuje się w wilgotnych miejscach, dlatego nie powinny dziwić jego pląsy w kałużach, jeśli tylko ma dostęp np. do ogrodu.   

Przyjazny, ale niezależny

Koty syberyjskie przywiązują się do ludzi, z którymi mieszkają, ale jakaś ich cząstka pozostaje niezależna już na zawsze. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie wychowanie kota syberyjskiego, ponieważ dość łatwo doprowadzić do tego, że zacznie nam wchodzić na głowę. Siberian potrzebuje opiekuna, który potrafi wytyczyć granice przy jednoczesnym okazywaniu zwierzęciu miłości i zrozumienia. Do najlepsza droga do nawiązania przyjaźni do końca kociego życia. 

Kot syberyjski a dzieci

Uczuciowość kotów syberyjskich jest znana wszystkim miłośnikom rasy. Przejawia się to przede wszystkim w relacjach z opiekunami. Syberyjski kot, który na długo pozostaje sam w domu, okropnie tęskni. Z dziećmi jest w stanie nawiązać wspaniałą, pełną cierpliwości relację. Jest do nich przyjaźnie nastawiony i wiele im wybacza. Nie oznacza to jednak, że wolno pozwalać dzieciom na zbyt uciążliwe zabawy z kotem. Ogromnie ważne jest kształtowanie takiej relacji, w której obie strony - i koty i dzieci - będą czuły się bezpiecznie. Co ciekawe, kot syberyjski polecany jest dla rodzin z dziećmi również z innego powodu - jego sierść uczula w znacznie mniejszym stopniu, niż u innych kotów. Oznacza to, że siberian cat jest dobrym wyborem dla alergików.  

Syberyjski kot a osoby starsze

Koty tej rasy mogą być wspaniałymi towarzyszami również dla osób starszych. Z pewnością mruczki bardzo się przywiązują do swoich opiekunów. Warto jednak pamiętać o dzikim instynkcie kotów syberyjskich i o tym, że potrzebują sporej dawki ruchu. Część z nich najlepiej czuje się, jeśli może wychodzić z domu. Jeśli tylko da się te rzeczy pogodzić w relacji z osobą starszą - nie ma przeciwwskazań do tego, by zaprosić kota syberyjskiego do mieszkania seniora.  

Dobre relacje z innymi zwierzętami

Koty syberyjskie odnajdują się całkiem dobrze w towarzystwie innych zwierząt. Najlepiej, jeśli mogą spotykać się lub mieszkać z przedstawicielami tej samej rasy. Zapewnienie takiego towarzystwa z pewnością przysporzy wyzwań opiekunowi, ale także uczyni kota szczęśliwszym. Odpowiednio wprowadzony i adaptowany kot syberyjski dogada się także z psem.  

Dla kogo rasa będzie odpowiednia? Wady i zalety kotów syberyjskich

Wady:

lubi się wspinać i może niszczyć meble

bywa mocno niezależny i niepokorny

nie przepada za kontaktem fizycznym - nie zawsze wyraża zgodę na głaskanie

nie lubi samotności

Zalety:

przywiązuje się do opiekuna

nadaje się dla alergików

jest inteligentny i szybko się uczy

bardzo odporny na skrajne warunki pogodowe

Zdrowie kota syberyjskiego

Pochodzenia kotów syberyjskich i trudne warunki w ich ojczyźnie sprawiły, że jako rasa są bardzo odporne. Nie straszne im ciężkie warunki atmosferyczne, doskonale radzą sobie na mrozie, podczas deszczu i śniegu, a także w gorące lato. Warto jednak pamiętać, że koty, które zapraszamy do naszych domów, to pochodzące z hodowli zwierzęta, które mogą zapadać na typowe dla rasy choroby. Na szczęście w przypadku kotów syberyjskich ilość tych chorób jest bardzo ograniczona. Głównie dotyczy serca - zdarzają się przypadki kardiomiopatii przerostowej, jak również nerek - mogą pojawiać się na nich torbiele. Kluczowy jest w tym przypadku wybór odpowiedniej hodowli przed zakupem kota. Odpowiedzialny hodowca dopuszcza do rozrodu tylko te osobniki, które są zdrowe i nie są obciążone genetycznie. Wówczas nawet typowe dla rasy choroby zdarzają się dużo rzadziej.  

Ile żyje kot syberyjski?

Przeciętna długość życia kotów tej rasy to około 12 lat.   

Żywienie, czyli czym karmić koty syberyjskie?

Koty są drapieżnikami, więc podstawę ich diety stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego. Bardzo istotna jest wysoka zawartość białka, dlatego koty syberyjskie powinny spożywać głównie mięso. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj karmy - preferowana jest karma mokra, ponieważ pomaga zaspokoić kocie zapotrzebowanie na wodę. Jeśli kot nie wypija wystarczającej ilości wody w ciągu dnia - mokre pożywienie sprzyja uzupełnianiu niedoborów, a to pozytywnie wpływa m.in. na pracę nerek. W diecie kotów może być także niewielka ilość węglowodanów, ale głównie w postaci warzyw i owoców. Powinny jednak stanowić nie więcej niż 5% całego pożywienia. Przy wybieraniu karmy dla kota koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej skład. Bezwzględnie na pierwszym miejscu powinno być białko w postaci mięsa. Można również rozważyć dietę BARF - kawałki surowego mięsa, które są pełnoporcjową karmą dla zwierząt. Zależne jest to od woli opiekuna i upodobań samego zainteresowanego. Ważne jest także zapewnienie stałego dostępu do wody i zwracanie uwagi na regularność posiłków. Odpowiednie żywienie z pewnością wpłynie pozytywnie na sierść pupila. 

Pielęgnacja kota syberyjskiego

Kot syberyjski ma długą, gęstą sierść. Zwraca ona uwagę już od samego początku i to głównie ona jest tematem rozważań tych osób, które myślą o kupnie siberian cat. Rzeczywiście jej pielęgnacja jest dosyć istotna. Należy ją czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu, by uniknąć jej splątania. Nie powinien dziwić fakt, że kot syberyjski intensywnie gubi sierść przed ciepłymi miesiącami w roku. Traci wówczas większość podszerstka. Niestety część tych włosów znajdzie się w jego układzie pokarmowym, dlatego warto mu zapewnić odpowiednią karmę, która pomoże mu je wydalić. Kot syberyjski stanie się bardziej puszysty przed zimą - w ten sposób będzie mu łatwiej znosić niskie temperatury. Od czasu do czasu można zorganizować pupilowi kąpiel, ponieważ kot tej rasy lubi wodę. Ważne jest to, by podczas pielęgnacji używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. Futro kotka będzie wówczas jeszcze bardziej miękkie i lśniące. W ramach pielęgnacji możesz również szczotkować kotu zęby i przycinać pazury. Warto jednak pamiętać, że ten uroczy dzikus dość skutecznie potrafi sam o siebie zadbać.  

Historia i wzorzec rasy

Kot syberyjski pochodzi z Rosji, gdzie swojego niezwykłego wyglądu nabierał latami dzięki życiu w niełatwej aurze tajgi. Ostre warunki pogodowe z pewnością mocno wpłynęły na jego wygląd - kot syberyjski ma długie futro, które chroni go nie tylko przed zimnem, ale również przez gorącem. Mówi się o nim, że został stworzony przez naturę i to ona go ukształtowała. Na dalekiej Syberii panują wymagające warunki, natomiast kot syberyjski jest na nie bardzo dobrze uodporniony. 

Świadoma hodowla tych kotów zaczęła się dopiero w latach 80. XX wieku. Zaczęto wówczas doceniać piękny wygląd i wspaniały charakter, jakim wyróżniały się koty syberyjskie. Do Europy kot syberyjski trafił dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Niedługo potem zaczęły powstawać hodowle, w których można było kupić koty syberyjskie. Ich oficjalna historia nie jest zatem zbyt długa.

Kot syberyjski - wygląd

Wspaniały charakter to jedno, jednak na uwagę zasługuje również wygląd kotka. To zwierzęta średniej wielkości, u których uwagę zwraca przede wszystkim gęste futro. Półdługa sierść to w rzeczywistości gruby podszerstek (im zimniej, tym grubszy) oraz włos okrywowy, który w dodatku jest nieprzemakalny. Charakterystyczny jest gruby, puszysty ogon. Koty tej rasy mają dobrze umięśnione ciało i są dość ciężkie, ważą około 9 kilogramów. Nie przeszkadza im to jednak w osiąganiu wysokiej sprawności, dlatego bez większych problemów się wspinają, a także skaczą po meblach. Mają duże, delikatnie skośne oczy, które u małego kotka są niebieskie, u dorosłego natomiast zmieniają kolor na zielony lub bursztynowy. U niektórych kotów dwukolorowych oczy pozostaną niebieskie do końca życia. Na te niebieskie oczy warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ odmiana syberyjczyków "neva masquerade" powinna mieć oczy wyłącznie niebieskie. Trójkątne uszy są szeroko osadzone i sterczą do góry. 

Płowy, cynamonowy, liliowy i czekoladowy - to kolory, których nie akceptuje większość związków. Każdy inny kolor sierści jest uwzględniany w charakterystyce rasy. Mówiąc o sierści warto również zwrócić uwagę, że kark kota syberyjskiego okala coś na kształt grubego szalika. To futro w formie kołnierza, które nie tylko dodaje mu sporo uroku, ale również skuteczni chroni przed zimnem.

 

Ciekawostki

Charakter, jaki mają koty syberyjskie sprawia, że bardzo często porównywane są do psów. Być może również dlatego, że niczym pies potrafią stać pod drzwiami w oczekiwaniu na swojego opiekuna. Można je także nauczyć aportowania, a to już umiejętność, którą nie każdy kot może się poszczycić!  Rasę pokochano oczywiście w Rosji - ojczyźnie syberyjczyków. W związku z tym, że znane są antyalergiczne właściwości jego sierści - kot syberyjski bardzo szybko stał się ulubieńcem rosyjskich rodzin. Popularność stawia rasę na pierwszym miejscu wśród kotów, które mieszkają w rosyjskich domach. Co więcej, kot syberyjski zdobywa sympatię i rzesze fanów również w Europie Zachodniej, gdzie dotarł pod koniec lat 80. XX wieku. Za kociaka z dobrej hodowli (w której mamy pewność co do warunków socjalizacji maluchów) trzeba obecnie zapłacić około 3000-4000 złotych.   
Czytaj również:

Rasy kotów
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixelpixel