Królik domowy miniaturka – co musisz wiedzieć, zanim pojawi się w Twoim domu

2021-02-26
Królik domowy miniaturka – co musisz wiedzieć, zanim pojawi się w Twoim domu

Królik miniaturka to urocze, małe zwierzątko, które ma opinię niezbyt wymagającego i przyjaznego kompana zabaw. W jakim stopniu jest to prawda i co zrobić, by między Tobą a królikiem zakwitła wieloletnia przyjaźń? Wszystkiego dowiesz się z naszego przewodnika po świecie królików.

Spis treści

Królik – zwierzątko marzeń (nie tylko) małych dziewczynek

Króliki budzą sympatię już samym swoim wyglądem. Są słodkie, urocze i wyglądają niemal jak pluszowa zabawka. Dodatkowo większość ras nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji, a ich dieta jest prosta. Wydaje się, że to idealny, bezproblemowy zwierzak dla każdego, prawda?

Niezupełnie. Wiele osób decyduje się na zakup królika pod wpływem impulsu, mając małą wiedzę na temat charakteru i potrzeb tych wspaniałych zwierząt. Zderzenie się z rzeczywistością może rozczarować, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy nasze wyobrażenia na temat królików miniaturek nie mają źródła w bajkach i marzeniach z dzieciństwa.

Czy chcemy kogokolwiek zniechęcić do królików? Absolutnie nie. Królik może być przyjacielem na lata, ale by wasze relacje rozkwitły, warto poznać niebajkową naturę uszaka.

Królik domowy czy królik miniaturka?

Obecnie możemy wybierać między wieloma rasami królików. Tak zwane miniaturki to po prostu króliki mniejszych ras.

Najbardziej znane rasy królików miniaturowych to:

  • Królik Mini Lop
  • Królik Mini Rex
  • Królik baranek miniaturka
  • Królik Dwarf Hotot
  • Karzełek niderlandzki (Dwarf Netherland)
  • Królik baranek
  • Króliczek Tedddy (karzełek perski)
  • Królik angora miniaturowa
  • Króliczek lwi

W zależności od rasy króliki ras miniaturowych będą miały długość ok. 35 – 40 cm i masę ciała między 700 g (Rex), a 2,5 kg (Mini Lop). Króliki domowe ras większych mogą być znacznie większe i osiągać wagę nawet 7 kg.

Królik będzie kochającym przyjacielem niezależnie od rozmiaru, lecz nie da się ukryć, że od większe króliki potrzebują większych klatek. Jeżeli nie mamy w domu miejsca na sporą klatkę, najlepiej kupić rasowego króliczka od zaufanego hodowcy lub adoptować dorosłego królika, który osiągnął już docelową wielkość. Kupno króliczka „miniaturki” z nieznanego źródła może powodować rozczarowanie, kiedy okaże się, że nie mamy miejsca w mieszkaniu na większą klatkę dla „miniaturki”.

królik dla dziecka

Królik domowy – charakter

Króliki mogą mieć bardzo różne charaktery i nie da się jednoznacznie za dużo powiedzieć na temat ich usposobienia. Bywają egzemplarze odważne i zaczepne, ale też nieśmiałe i raczej lękliwe. Do pewnego stopnia na zachowanie na pewno ma wpływ socjalizacja przed trafieniem do Twojego domu, dlatego warto sprawdzić wcześniej, jakie warunki życia ma króliczek w hodowli lub zapytać o jego charakter podczas procesu adopcyjnego – jest to tym łatwiejsze, że na adopcję czeka wiele króliczków starszych.

Króliki to zwierzątka terytorialne, dlatego ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa na swoim terenie. Z początku mogą być nieufne, dlatego najlepiej po przybyciu do nowego domu pozwolić im się oswoić z nowym otoczeniem.

Oswojonego królika można głaskać, ale większość z nich nie lubi być trzymana na rękach i podnoszona. Te urocze uchatki po prostu boją się tego i o wiele pewniej czują się, czując grunt pod nogami. Czułości będą przyjemne dla obu stron, kiedy usiądziesz koło niego, zamiast trzymać go w niekomfortowej pozycji.

Króliki lubią różnego rodzaju zabawki, które można zrobić samodzielnie – na przykład z tektury. Co ciekawe, miłośnicy królików doradzają, by wykorzystać tekturowe drapaki dla kotów, okazują się zaskakująco dobrym pomysłem na prezent dla królika.

Króliki potrzebują codziennej aktywności poza klatką, przynajmniej 3-4 godziny dziennie. Takie swobodne wybieganie się po mieszkaniu wpłynie na pewno na dobry humor królika i jego nastawienie do opiekuna.

Żywienie królików domowych

Króliki są roślinożerne, żywią się siankiem, liściastymi częściami roślin, karmą dla królików. Na pewno nie pogardzą marchewką lub jabłkiem, lecz wbrew stereotypom, jest to bardziej przekąska niż podstawa diety. Więcej o diecie królika przeczytasz tutaj.

co jedzą króliki

Czego potrzebuje królik

Klatka dla królika

Podstawowym składnikiem wyposażenia jest klatka dla królika. Minimalna jej wielkość to 100 x 60, 40 cm wysokości – to wymiary minimalne klatki dla najmniejszych miniaturek. Wybierając klatkę, bierzmy pod uwagę wielkość docelową ulubieńca, ponieważ to najdroższy element wyposażenia i warto kupić klatkę na dłużej.

Jeżeli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, można zrezygnować z klatki na rzecz kojca. Większy wybieg dla królika na pewno będzie dla niego dobrym rozwiązaniem, o ile ogrodzenie będzie miało wysokość co najmniej 100 cm. Nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, ale warto o nim wspomnieć, jeżeli dysponujemy większym metrażem. Niektóre osoby rezygnują całkowicie z klatek i wybiegu na rzecz wychowania bezklatkowego. Warto wspomnieć, że króliki zazwyczaj można nauczyć korzystania z kuwety. Królik, który ma do dyspozycji cały pokój podczas nieobecności opiekuna, na pewno będzie zachwycony z powiększonej przestrzeni życiowej, lecz to rozwiązanie wiąże się z dostosowaniem przynajmniej jednego pomieszczenia dla króliczych potrzeb: ukrycia kabli i zabezpieczenia kontaktów, umieszczenia roślin na wysokości niedostępnej dla pupila. Trzeba też liczyć się, że w naturze królika należy gryzienie – choć można zminimalizować obgryzanie sprzętów domowych, zostawiając zabawki, trzeba przyznać, że wychowanie bezklatkowe wymaga wyrzeczeń i dla większości opiekunów lepszym rozwiązaniem będzie wkładanie królika do klatki przynajmniej na noc i na czas nieobecności w domu.

Miseczki, poidełko i paśnik

Te trzy podstawowe akcesoria pozwalają zadbać o dostęp do wody i pożywienia. Zaleca się miseczki ceramiczne, ponieważ króliki mają skłonność do przenoszenia lżejszych, plastikowych miseczek i rozsypywania zawartości.

Kuweta

To, że króliki można nauczyć korzystania z kuwety, nie jest faktem powszechnie znanym. Nie da się jednak ukryć, że umiejętność korzystania z kuwety ułatwia utrzymanie w czystości klatki.

królik charakter

Pielęgnacja królika

Pielęgnacja futerka królika

Przyjęło się, że pielęgnacja królika jest właściwie bezproblemowa. Jest to jednak półprawda. Różne rasy królików mają różne potrzeby. Króliki angorskie wymagają codziennego czesania, natomiast większość królików krótkowłosych dba o swoje futerko. Jeżeli królik jakimś sposobem bardzo się nie zabrudzi, nie wymaga kąpania.

Pielęgnacja uszu

Większość królików o czystość swoich uszów dba sama. Niektóre rasy, jak na przykład baranek, ze względu na budowę uszu mają większe prawdopodobieństwo, że nie poradzą sobie z ich dokładnym wyczyszczeniem samodzielnie. Zadaniem opiekuna jest zatem kontrola nad stanem uszu i regularne sprawdzanie, czy nie gromadzi się w nich wydzielina, nalot, lub czy nie zmienia się ich zapach. W takich przypadkach czyszczeniem uszu powinien zająć się weterynarz – o przypadkowe uszkodzenie ucha nietrudno, a raczej nie można liczyć, że będzie siedział spokojnie bez ruchu.

Pielęgnacja zębów

Zęby królika rosną całe życie. By zadbać o ich prawidłowe ścieranie, powinniśmy zapewnić mu stały dostęp do sianka, którego żucie jest najlepszym sposobem na dbanie o zdrowe zęby.

Sterylizacja i kastracja królika

Sterylizacja lub kastracja jest zalecana także dla królików, które nie mają króliczego towarzystwa. Króliki są raczej zdrowymi zwierzakami, wyjątek dotyczy chorób narządów rodnych, które dotykają króliki po ukończeniu 5-6 roku życia. Sterylizacja młodego króliczka pozwoli zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych w przyszłości.

Po zabiegu króliki łagodnieją, redukują się też niepożądane zachowania związane ze znaczeniem terenu.

Jeżeli w planie jest więcej niż jeden królik sterylizacja lub kastracja jest konieczna – o ile w przypadku par mieszanych to oczywiste, to warto wziąć pod uwagę, że sterylizacja pozwoli na łatwiejsze dogadanie się dwóch samców.

jak dbać o królika

Królik miniaturka dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Często nawet sam pomysł, by w domu pojawił się królik, pochodzi od dziecka. Czy jednak królik i dziecko to dobre połączenie?

Przede wszystkim kluczowy jest wiek dziecka. Królik, zwłaszcza miniaturka to nie jest najlepszy pomysł na pupila dla malucha. To delikatne zwierzęta, które wymagają delikatności, której małe dziecko jeszcze nie zdążyło wykształcić. Królik nie jest ulubieńcem, którego można swobodnie przytulać tak jak psa. Dlatego przyjmuje się, że minimalny wiek dziecka to 7 – 8 lat, choć decydujące jest raczej usposobienie i dojrzałość dziecka.

Jak zawsze przypominamy, że osobą odpowiedzialną za zwierzę zawsze jest osoba dorosła. Dziecko może (i powinno) uczyć się opieki nad pupilem, jednak trzeba dostosować zakres obowiązków do wieku i możliwości, a także kontrolować ich prawidłowe wykonywanie.

Króliki miniaturowe są popularniejsze niż przedstawiciele większych ras, np.: króliki kalifornijskie, jednak warto zapoznać się z różnymi rasami królików. Może okazać się, że ostatecznie nasze serce podbije Królik Angorski?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixelpixel