Kuweta idealna okiem behawiorystki - spełnij marzenie swojego kota

2021-09-07
Kuweta idealna okiem behawiorystki - spełnij marzenie swojego kota

Opiekunowie kotów często stają przed dylematem, jaką wybrać kuwetę, jakiego rodzaju żwir będzie odpowiedni dla kotów oraz gdzie umiejscowić kocią toaletę.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że koty komunikują się głównie zapachem. Ocierając się pyszczkiem o nas i nasze meble, znakują kocimi feromonami szczęścia swój teren, miejsce, w którym czują się dobrze, bezpiecznie. Tworzą z nami tzw. zapach grupy, rodziny. Drapiąc różne powierzchnie, również zostawiają swój ślad zapachowy znajdujący się na opuszkach. Kolejną formą komunikacji jest właśnie kocia kuweta.

Poprzez odpowiedni system drapaków i kuwet, koty są w stanie wyznaczać granice swojego terytorium w stosunku do innych kotów, zarówno tych, z którymi mieszkają pod jednym dachem, jak i tych widzianych za oknem. Możliwość oznakowania swojego terytorium jest jedną z istotniejszych dla kota czynności. Dzięki niej czują się pewnie i bezpiecznie. Dlatego warto rozmieszać te miejsca do komunikacji (kuwety i drapaki) na styku ze światem zewnętrznym – okolice okien, drzwi wejściowych.

jaka kuweta dla dorosłego kota

Jak koty wyobrażają sobie zatem swoją idealną łazienkę? Dokładnie tak jak my, ludzie. Jest czysta, z miękkim dywanem żwiru pod łapkami, odpowiednio duża, by komfortowo wykonać cały swój rytuał, w poczuciu pełnej intymności, ciszy i spokoju.

Najistotniejsza w kociej łazience jest zawsze czystość, pomimo tego, że kuweta pełni rolę miejsca komunikacji między kotami. Koty są w stanie wybaczyć nam żwir, który nie zapewnia im komfortu stąpania, za małą kuwetę czy miejsce jej ustawienia. Brak czystości jednakże kończy się najczęściej jasnym komunikatem znajdowanym przez nas obok kuwety.

Utrzymanie czystości w kuwecie powinno wyglądać dokładnie jak użytkowanie przez nas toalety – sprzątanie po każdym jej użyciu, gruntowne mycie całej łazienki co tydzień/dwa, wymiana dywaników (całego żwiru) na czyste.

Najlepszy żwirek dla kota? Poznaj preferencje swojego pupila

Czy zatem jedynie czystość ma znaczenie? Otóż nie. Drugą istotną kwestią jest odpowiedni dla kocich łapek żwir. W tym też koty są podobne do nas. Zdecydowanie przyjemniej jest chodzić bosą stopą po piaszczystej plaży, niż kamienistym i żwirowym wybrzeżu. Zatem im drobniejszy i delikatniejszy żwirek, tym przyjemniej korzysta się kotom z kuwety. Gdy słyszymy kota drapiącego brzegi kuwety lub zakopującego coś na podłodze zaraz po wyjściu z kuwety, to sygnał, że prawdopodobnie coś im nie odpowiada. Wykonanie całego kociego rytuału – szukanie miejsca, kopanie dołka, zakopywanie, wąchanie, ponowne zakopywanie – jest dla kotów niezbędne jak powietrze. Jeżeli z uwagi na jakość żwiru (zbyt gruby, kłujący) lub brak czystości nie mogą tego rytuału zrobić w kuwecie, wykonują powyższe zastępcze czynności.

Duża, przestronna toaleta czy malutki toi-toi? A co my wybierzemy dla siebie? Dokładnie to samo wybrałyby koty, gdyby miały możliwość. Zatem im większa kuweta, tym wygodniej z niej jest korzystać. Odrębną kwestią są kuwety zakryte i otwarte. Jedne i drugie mogą być lubiane przez koty, w zależności od tego ile jest kotów w domu, czy są małe dzieci, pies, czy mamy w domu nieśmiałego kociaka czy odważnego lwa. Pamiętać należy, że kuwety zakryte znacznie ograniczają zakres poruszania się w nich. Często zdarza się również i tak, że koty chcąc załatwić się w kuwecie, stoją w niej łapami, czasami na krawędzi, ale wystają poza jej obręb. To jasny sygnał, że nasz kot wyrósł już ze swojej kuwety. Jeżeli mamy w domu więcej kotów, dostawienie większej ilości kuwet jest oczywiste. Przyjrzyj się kocim relacjom, kto z kim się lubi, a kto nie. Ile zatem mamy kocich grup w domu – tyle powinno znaleźć się kuwet. Istotne jest, by nie były umiejscowione obok siebie, gdyż mogą być potraktowane jako jedna duża kuweta.

najlepsze kuwety dla kota

Czy lubimy mieć ciszę i spokój w łazience? Bez pukania do drzwi i pytania „długo jeszcze”? Biorąc pod uwagę, że często właśnie oddawanie moczu jest dla kotów wielką ulgą, przyjemnością i tym razem powinniśmy pomyśleć jak o sobie. Kuwety w ruchliwym przedpokoju, koło pralki, w ciasnych przejściach, które mogą być blokowane przez inne koty, na otwartej przestrzeni, nie są miejscami relaksu.

Możliwe przyczyny problemów kuwetowych

Jeżeli zaczynasz znajdywać kocie niespodzianki koło kuwety, na naszym miękkim dywaniku łazienkowym, na kanapie, wówczas warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się kuwecie i tam szukać problemu. Pamiętając, że oddawanie moczu na miękkich przyjemnych podłożach jest formą odczuwania ulgi, rozładowania napięcia, nagromadzonej frustracji, warto zastanowić się, czy nie ma w domu jakichś czynników stresu. Taka forma rozładowywania pobudzenia bardzo szybko uzależnia, a koty przestają szukać innych rozwiązań. Dlatego istotne jest szybkie znalezienie źródła problemu, ponieważ wychodzenie z „nałogu” jest tym trudniejsze, im dłużej trwa.

jak wybrać kuwetę dla małego kotka

Jeżeli planujesz zmienić miejsce kuwety, warto stopniowo przestawiać ją do docelowego miejsca np. o 1 – 2 m dziennie. W przypadku zmiany na inną kuwetę zostaw dotychczasową i dołóż nową – sprawdź, z której chętniej korzysta kot. Jeżeli przyzwyczai się do nowej, możesz usunąć starą (chociaż w przypadku kotów, nadmiar zasobów jest zawsze na korzyść). Podczas zmiany żwiru na inny, również warto zostawić dawny w jednej kuwecie, a nowy wsypać osobno do drugiej kuwety. Zmieszanie żwiru nie zawsze pokaże, czy kot polubił nowy żwirek (zwłaszcza gdy są problemy z korzystaniem ze starego).

Coraz więcej jest również pod naszą opieką kocich seniorów (uznaje się, że są to koty w wieku ok. 8-13 lat), a nawet kocią geriatrię (13-15 lat i wzwyż). Pamiętać należy, że często zmagają się z zapaleniem stawów (są mniej chętne do poruszania się, wskakiwania), chorobami nerek i cukrzycą (więcej sikają), demencją (zapominają, gdzie jest kuweta). Zwróć zatem uwagę czy nie trzeba obniżyć wejścia do kuwety, by łatwiej im było podnosić łapki przy wchodzeniu, poszerzyć kuwetę (wykonanie obrotu ze zwyrodnieniami kręgosłupa jest po prosu często niemożliwe i bardzo boli), dostawić większą ilość kuwet (by zdążyły do nich dotrzeć, lub nie musiały szukać).

Czemu warto zadbać o kuwetę – aspekty zdrowotne

Jest jeszcze jeden aspekt dobrej kociej łazienki. Kuweta (jako całość) ma istotne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych mruczków. Zaoferowanie kotom wygodnej, komfortowej kuwety powoduje, że chętniej z niej korzystają, nie przetrzymują moczu, a co za tym idzie – unikamy stanów zapalnych pęcherza, chorób nerek (koty dużo piją, gdy z przyjemnością mogą korzystać z kuwety).

koci behawiorysta

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixelpixel