Kuwety dla kota - co warto wiedzieć i jak wybrać najlepszą?

2020-04-24
Kuwety dla kota - co warto wiedzieć i jak wybrać najlepszą?
Ogromna część kotów rzadko opuszcza mieszkania, w których jest wychowywana. Są to tzw. koty niewychodzące. Jeśli już opuszczają swój dom, to głównie w transporterze, zatem nie mają możliwości załatwiania swoich potrzeb na dworze. Wówczas powinieneś zadbać o odpowiednią kuwetę dla Twojego kota. Wybór kuwet jest obecnie na tyle duży, że warto bardziej pochylić się nad tematem. Kuweta z filtrem, specjalnym sitkiem, czy zautomatyzowana? Znajdziesz ich bardzo dużo. Dlatego warto wiedzieć jaka jest najlepsza spośród tych, które są dostępne na rynku.

Kuweta dla kota - dlaczego jest potrzebna?

Koty często żyją zamknięte w domu lub mieszkaniu i nie wychodzą na zewnątrz. Odczuwają jednak takie same potrzeby fizjologiczne jak inne zwierzęta. Nie musisz codziennie wyprowadzać kota na spacery, ale o jego toaletę należy zadbać. Wybór odpowiedniej kuwety to spore ułatwienie także dla właściciela. Kuweta będzie jedynym miejscem, w którym Twój pupil będzie się załatwiać, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek w poszczególnych częściach domu. W dodatku kuweta może skutecznie zneutralizować przykre zapachy, dzięki czemu fakt, że kot załatwia się w domu, nie będzie stanowił problemu. Jeśli zastanawiasz się, jaka kuweta dla kota będzie najlepsza - przeczytaj poniższe wskazówki.

czy kryta kuweta dla kota to dobry pomysł

Kocia toaleta - na co zwrócić uwagę?

Wybór kuwet dla kota jest bardzo duży. Dość istotnie się od siebie różnią, dlatego warto poznać każdy rodzaj - dzięki temu znajdziesz dla swojego pupila dokładnie taką, jaka będzie spełniać Twoje oczekiwania. Zacznij poszukiwania od ustalenia, jakiego rodzaju produkty będą Ci potrzebne. Możemy rozróżnić rodzaje kuwet, dzieląc je na poszczególne kategorie:
  • Materiał, z którego jest wykonana - dotąd zdecydowana większość kuwet była wykonana z plastiku. Tego rodzaju kuwety są tanie, możesz kupić niewielką plastikową kuwetę nawet za kilkanaście złotych. Są bardzo łatwo dostępne, często możesz je wymieniać. Jednak pamiętaj, że nie są zbyt wytrzymałe, łatwo się rysują, a nawet pękają. Ten rodzaj kuwety jest bardzo lekki. Możesz swobodnie przenosić je z miejsca na miejsce. Jeśli chcesz znaleźć plastikowe kuwety w oryginalnych kształtach i kolorach - szukaj wśród produktów marki Curver. Drugi rodzaj to kuwety ceramiczne. Ich cena jest zdecydowanie wyższa, ale są one również bardziej wytrzymałe - nie będą się rysować i pękać (chyba że spadną z wysokości - wtedy raczej nie uda się ich ocalić). Dostępne są w różnego rodzaju kształtach. To z pewnością wersja bardziej ozdobna od tej plastikowej.
  • Rodzaj zamknięcia - najbardziej popularne są kuwety otwarte. Co więcej, najłatwiej nauczyć kota korzystania właśnie z kuwet tego typu. Otwarta kuweta nie ogranicza kota pod względem ruchu, nie ogranicza także jego pola widzenia. Niestety, ma też swoje minusy. Podczas zakopywania nieczystości, żwirek często ląduje poza jej obrębem. W dodatku wszelkiego rodzaju zapachy są w tym przypadku dużo bardziej odczuwalne i uciążliwe. Dostępne są także kuwety otwarte z filtrem, który pozwoli zneutralizować nieprzyjemną woń. Możesz również zdecydować się na kuwetę zamkniętą, ale lepiej robić to dopiero w momencie, kiedy kot jest już nauczony czystości. Jeśli taka kuweta nie budzi jego zaufania - możesz spróbować zdjąć jej drzwiczki. Kot zyska dzięki temu więcej przestrzeni. Kuweta zamknięta/kryta to dobre rozwiązanie dla rozsypującego się żwirku. Nie ląduje on na podłodze, tylko zostaje na swoim miejscu. Przy kuwecie zamkniętej nie musisz obawiać się zapachu nieczystości, zwłaszcza że do większości z nich możesz zakupić specjalne filtry, które go zneutralizują.
Dostępne są także kuwety samoczyszczące. Dzięki specjalnemu wirnikowi i umieszczeniu sitka w kuwecie, możliwe jest przesiewanie żwirku i pozbywanie się z niego w ten sposób nieczystości. Z perspektywy właściciela to najwygodniejsza kuweta, jednak musisz pamiętać o jej regularnym sprzątaniu i dezynfekcji. Pomimo tego, że nie roznoszą się z niej żadne nieprzyjemne zapachy, jej zawartość może być siedliskiem bakterii. Powinna być regularnie sprzątana.

Jaką wielkość powinna mieć kuweta?

Zależy to oczywiście od Twojego kota: jego wieku, kondycji i rasy. Mniejsza kuweta z pewnością sprawdzi się przy małych kociętach, jednak szybko będzie konieczność jej wymiany na nową. Nie musisz kupować kuwety na zapas i już na początku decydować się na większą, ponieważ tego typu produkty wręcz powinno się wymieniać dość często. Szukaj takiej, która rozmiarem będzie odpowiadać Twojemu pupilowi. Wiele kotów potrafi bardzo szybko przyzwyczaić się do nowej kuwety. Oczywiście często kluczowa będzie cena produktu, jednak są to akcesoria, na których nie warto oszczędzać. Zarysowania i pęknięcia na plastikowym materiale mogą sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, dlatego regularna wymiana jest bardzo ważna.

Dla kotów wiekowych nie powinno się kupować kuwet, które wymagają wskakiwania. To może nadwyrężać ich zmęczone wiekiem stawy lub uniemożliwiać załatwienie się. Wejście do kuwety dla kotów starszych powinno być łatwe - produkt musi mieć niskie boki, aby zwierzę mogło w razie potrzeby korzystać z niego bez przeszkód.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixelpixel