Maine coon - opis rasy

2020-06-12
Maine coon - opis rasy
Łagodny, cierpliwy, inteligentny - maine coon to kot, którego polubią wszyscy. W dodatku mówi się o nim, że ma psi charakter. Mocno przywiązuje się do człowieka i - w przeciwieństwie do innych kotów - nie zwraca większej uwagi na to gdzie mieszka, ale z kim. Za swoim opiekunem najchętniej podążałby krok w krok. Koty tej rasy są tak samo mądre, jak wielkie i tak samo oddane, jak piękne.

Spis treści

Charakter i osobowość

Koty rasy maine coon są bardzo towarzyskie i przyjaźnie nastawione do ludzi. Uwielbiają znajdować się w centrum uwagi i popisywać swoimi umiejętnościami. Nie bez przyczyny, bo to koty bardzo mądre, które szybko się uczą. Są skore do zabaw, żywiołowe, lubią wyjścia na zewnątrz i chcą mieć możliwość zaspokojenia swojego instynktu łowieckiego. W trosce o maine coona lepiej zabezpieczyć balkon - z pewnością będzie lubił spędzać na nim czas i lepiej, żeby nie miał możliwości z niego wypaść. Koty bywają mało ostrożne na wysokości, dlatego lepiej założyć specjalną siatkę.Opiekun maine coona powinien być konsekwentny i prowadzić kota w odpowiedni sposób. Maine coon ma silny i zdecydowany charakter, dlatego warto wyznaczać mu granice. Ogromną zaletą maine coona jest to, że nie wskakuje wysoko, np. na szafki czy półki. Zdecydowanie woli trzymać się bliżej podłogi, jednak spory drapak w kształcie słupka z pewnością skusi go do zabawy i ostrzenia pazurów.

Zupełnie jak pies

O kotach często mówi się, że najbardziej przywiązują się do miejsca i jest ono dla nich ważniejsze niż człowiek. Kot maine coon pod tym względem zupełnie nie odpowiada swojemu gatunkowi. Jego zachowanie jest bardzo zbliżone do psiego - najważniejszy jest dla niego opiekun, jest mu wierny i oddany. W dodatku koty tej rasy, równie chętnie jak psy, uczą się sztuczek. Do pełni szczęścia potrzeba im kolan właściciela i choć z pewnością się na nich nie zmieszczą, to często będą dopominać się pieszczot, głaskania i przytulania. Z pewnością nie są to koty kochające samotność.

Szczęśliwy maine coon to maine coon otoczony ludźmi

Kot rasy main coon nie znosi samotności. Bardzo źle czuje się pozostawiony sam w domu i najchętniej stale przebywałby w towarzystwie człowieka. Dlatego jeśli ma trafić do domu, którego mieszkańcy większość czasu spędzają w pracy - nie będzie szczęśliwy. Jest tak mocno zaangażowany w życie swojego właściciela, że z pewnością będzie uroczym towarzyszem wszelkich prac. Właściciel pracujący z domu i spędzający w nim większość czasu, to z pewnością ucieleśnienie marzeń maine coona. Do domu, w którym mieszka kot rasy maine coon, z powodzeniem można zapraszać gości. Będzie szczęśliwy mogąc zabawić ich swoją obecnością i będzie robił wszystko, by znaleźć się w centrum ich uwagi.

Inne zwierzęta? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Maine coony dobrze czują się w swoim towarzystwie, a także w grupie kotów innych ras. Są w stanie zamieszkać również z psami, jednak warto rozsądnie podejść do wyboru rasy drugiego pupila. Maine coony mają na tyle silny charakter, że będą próbować podporządkować sobie drugiego czworonoga. Jeśli pies nie będzie skory do ustępstw - mogą wyniknąć między nimi nieporozumienia.

Koty rasy maine coon a dzieci

Majkun jest cierpliwy, łagodny i tolerancyjny. Dzięki temu z pewnością będzie dobrym towarzyszem dla starszych dzieci. Warto jednak szczególnie uważać, jeśli kot tej rasy miałby zamieszkać z niemowlakiem lub małym dzieckiem. Maine coon jest kotem bardzo dużym i choć porusza się raczej zgrabnie - same jego gabaryty mogą być problematyczne przy dziecku pełzającym czy raczkującym. Z dzieckiem kilkuletnim maine coon na pewno będzie w stanie się zaprzyjaźnić. Te koty kochają towarzystwo ludzi, dlatego będą również dobrymi kompanami dla seniorów.


Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Zalety Wady
wierny i oddany ze względu na swoje gabaryty potrzebuje większych ilości jedzenia
idealny dla starszych dzieci i seniorów może mieć problemy zdrowotne
łagodny i inteligentny  jest w stanie zdominować inne zwierzęta w domu
mocno przywiązuje się do właściciela  
cierpliwy  

Zdrowie

Koty rasy maine coon mają predyspozycje do kilku chorób genetycznych. Aby zminimalizować ryzyko tego, że wystąpią one u naszego pupila, warto kupować kocięta tylko z dobrych, legalnych hodowli. Wówczas mamy pewność, że rodzice zostali gruntownie przebadani, dzięki czemu ryzyko wad genetycznych jest dużo mniejsze. Niestety nie da się go wykluczyć zupełnie. Maine coony to koty bardzo duże, w związku z czym miewają problemy ze stawami biodrowymi. Chorują czasem także na HCM, czyli kardiomiopatię przerostową. Dotyczy ona wad serca i powinno to mobilizować opiekuna do wykonywania u kota częstych badań tego narządu. U kotów maine coon mogą wystąpić również problemy dotyczące nerek, tj. ich torbielowatość. Jest to bardzo zdradliwa choroba, która długo nie daje objawów. Nieleczona może prowadzić do niewydolności nerek. Czasem kot rasy maine coon może mieć problemy także z chorobami dziąseł i zębów.

Ile żyje maine coon?

Maine coon przeciętnie żyje około 14-18 lat.

Żywienie - czym karmić maine coona?

Koty rasy maine coon potrzebują większych ilości pożywienia niż koty innych ras. Wynika to z tego, że są większe i więcej ważą. Ze względu na swoje gabaryty maine coony powinny otrzymywać suchą karmę, która ma większe chrupki niż standardowa kocia karma. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w jedzenie, które przeznaczone jest dla kotów tej rasy. Warto pamiętać również o tym, że wszystkie koty to drapieżniki. W ich diecie najważniejsze jest mięso i to właśnie ono powinno być głównym składnikiem kociej diety. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na karmę suchą, czy mokrą. Koty majkuny z pewnością zaakceptują także żywienie w postaci BARF, czyli kawałków surowego mięsa.

Ze względu na to, że koty tej rasy mogą mieć problemy ze stawami, można wzbogacić ich dietę o odpowiednie suplementy. Dobrze zbilansowana karma to podstawa, jednak preparaty witaminowe, które wzmocnią stawy, sierść i układ kostny również będą przydatne.

Pielęgnacja kotów rasy maine coon

Majkuny to koty, które wymagają uważnej pielęgnacji sierści. Mają trzy rodzaje okrywy włosowej, ich sierść jest bardzo długa i puszysta. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy wyczesywać pupila co najmniej raz w tygodniu. W przeciwnym razie na sierści tych kotów pojawią się trudne do wyczesania kołtuny. W okresie linienia - dla dokładniejszego wyczesania kotów - można użyć zgrzebła. Zdecydowanie trzeba uważać podchodząc do próby kąpieli. Sierść maine coona jest wodoodporna i wykąpanie go tego kota w standardowy sposób może okazać się bardzo trudne. Lepiej wówczas skorzystać z usług profesjonalnego salonu dla zwierząt lub zainwestować w suchy szampon. To metoda, dzięki której maine coon będzie miał świeżą i czystą sierść, a jego właściciel uniknie niełatwych prób jej samodzielnego czyszczenia.

Koty tej rasy potrafią samodzielnie zadbać o swoje pazury, jednak przyda im się do tego długi drapak. Jego rozmiary muszą być proporcjonalne do rozmiarów kotów. Jest to ważne nie tylko z perspektywy higieny kocich pazurów, ale również dlatego, że maine coony potrzebują tego typu aktywności.Do prawidłowej pielęgnacji maine coonów należy również zaliczyć utrzymywanie im pełnowartościowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Pomoże ona w tym, by zachować ich futro w dobrej kondycji, a przez to łatwiejsze będzie wyczesywanie.

Historia i wzorzec rasy

Aby odnaleźć korzenie kota rasy maine coon, musimy przenieść się do Ameryki Północnej, do stanu Maine. To właśnie stamtąd pochodzi hodowla maine coonów. Swoją nazwę maine coon zawdzięcza podobieństwu do szopa pracza. Pierwsi przedstawiciele tej rasy mieli podobne umaszczenie i równie pokaźną, puszystą kitę. Sądzono nawet, że to ze skrzyżowania kotów domowych i szopa pracza powstał maine coon. Dlatego w nazwie znalazło się słowo "coon" pochodzące od "raccoon", czyli szop-pracz. Natomiast "maine" nawiązuje właśnie do amerykańskiego stanu Maine, w którym historia tego kota się zaczyna.

Wiele teorii

Nie wiadomo dokładnie, która z historii początków rasy jest prawdziwa. Jest ich kilka: o tym, że to wspomniana krzyżówka kotów i szopów praczy. Następnie o tym, że to jednak ryś i kot stworzyli rasę maine coon, ale jest to również bardzo mało prawdopodobne. Kolejna historia sięga czasów Wikingów, którzy mieli dotrzeć do Ameryki na setki lat przed Kolumbem, a jeden z przywiezionych z nimi norweskich kotów leśnych służących do łapania szczurów pokładowych, został na lądzie i dał początek rasie maine coon. Najbardziej prawdopodobna jest historia o tym, że do Ameryki dotarły na statkach handlowych koty długowłose z Europy lub Azji. Kapitanem jednego z tych statków był człowiek o nazwisku Coon.

Nie ulega wątpliwości, że klimat bardzo ukształtował tę rasę. To koty silne i wytrzymałe. Mają grube, wodoodporne futro. Maine coon to także narodowa rasa Kanady i jeden z największych znanych kotów domowych. Są to również koty bardzo popularne, a zainteresowanie rasą wciąż rośnie.

Jak wygląda maine coon?

Maine coon może osiągać wagę nawet do 11 kilogramów w przypadku samców oraz do 8 kilogramów w przypadku samic. To koty mające średniej wielkości głowę o dość kanciastym kształcie. Mają duże uszy zakończone charakterystycznymi pędzelkami. Koty maine coon mają pokaźny tułów i szeroką klatkę piersiową. Oczy są skośnie osadzone, owalne o barwie zielonej, złotej lub mieszanej. Koty o białym umaszczeniu mogą posiadać również niebieskie oczy. Mają puszystą i grubą sierść różnej długości. Dopuszczalne jest każde umaszczenie z wyjątkiem płowego, liliowego, czekoladowego i cynamonowego.

Maine coon. Cena w dobrej hodowli?

Ile kosztuje majkun? Za kociaka z dobrej hodowli, posiadającego rodowód, zapłacimy około 2000-2500 zł.

Ciekawostki o rasie

Już w XVIII wieku tworzono w Ameryce pierwsze wystawy, których bohaterami były koty o wyjątkowej wielkości i wspaniałej postawie. Koty maine coon tak bardzo podobały się Amerykanom, że porównywali je między sobą przy okazji wiejskich festynów. Byli przekonani o tym, że są to koty mocniejsze, szybsze i bardziej inteligentne od innych zwierząt swojego gatunku. Można zatem uznać, że maine coony były pierwszymi kotami wystawowymi na tym kontynencie.


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel