Mixed feeding (żywienie mieszane) psa - jak to ugryźć?

2022-02-18
Mixed feeding (żywienie mieszane) psa - jak to ugryźć?

Wśród najczęściej stosowanych rodzajów żywienia u psów jest karmienie karmą suchą, mokrą, różnymi odmianami BARF, czy gotowaną dietą domową. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne możliwe opcje. Jeżeli chcesz połączyć zalety żywienia karmą suchą i mokrą, być może odpowiednim rozwiązaniem dla Twojego psa będzie żywienie mieszane. Na czym polega ten sposób żywienia? Czy sprawdzi się u każdego psa? Jakie są największe zalety stosowania tego sposobu żywienia pupila?

Spis treści

Na czym polega żywienie mieszane u psów – najważniejsze założenia

Podczas gdy większość opiekunów psów decyduje się na żywienie jedynie karmą suchą lub jedynie karmą mokrą, istnieje jeszcze opcja pośrednia – żywienie mieszane. Zarówno karmy mokre, jak i suche mają swoje niepodważalne zalety, które sprawiają, że wybór wydaje się bardzo trudny.

Choć zdaniem większości weterynarzy zdrowsze jest karmienie psów mokrą karmą, wielu opiekunów wybiera karmy suche ze względu na łatwość podawania, przechowywania, a także (co nie jest bez znaczenia) – mniejsze koszty. Żywienie mieszane pozwala uzyskać bardziej dietę zdrowszą, niż w przypadku karmienie psa wyłącznie suchą karmą, nie jest jednak tak kosztowne, jak żywienie jedynie mokrą karmą.

W przypadku żywienia mieszanego podaje się jeden posiłek w formie karmy suchej, a drugi – mokrej (lub na odwrót). By dieta psa wyglądająca w ten sposób była zdrowa i służyła Twojemu pupilowi, należy pamiętać jednak o kilku prostych zasadach:

  • Posiłki powinny być oddzielone przynajmniej kilkugodzinną przerwą
  • Nigdy nie mieszaj dwóch konsystencji karm w jednym posiłku (może to spowodować biegunkę)
  • Nakładaj wcześniej odmierzone porcje karmy
  • Podawaj posiłki codziennie o tej samej porze
  • Nie zostawiaj karmy w misce w stałym dostępie

jak mieszać karmę mokrą i suchą u psa

Zalety i wady żywienia mieszanego

Żywienie mieszane to przykład sztuki kompromisu. Żywienie wyłącznie karmą mokrą jest zdaniem dietetyków zwierzęcych o wiele zdrowszym sposobem odżywiania, jednak jeżeli z jakiegoś powodu nie masz możliwości karmienia psa wyłącznie pokarmem mokrym, żywienie mieszane może być sposobem na poprawienie diety Twojego ulubieńca – na tyle, na ile jest to w danym momencie możliwe.

Niewątpliwą zaletą karmienia psa w systemie mixed feeding jest przyzwyczajenie pupila do różnych konsystencji karmy. Dzięki temu, jeżeli w przyszłości pupil będzie zmuszony przejść na jeden rodzaj diety weterynaryjnej, zmiana karmy będzie łatwiejsza niezależnie od tego, czy weterynarz zaleci karmę mokrą, czy suchą.

Dla wielu osób ważny będzie aspekt finansowy. Jeżeli żywienie wyłącznie dobrą karmą mokrą jest przez jakiś czas niemożliwe, możliwy jest kompromis, który umożliwi zdrowszą dietę psa bez dużego nadwyrężenia budżetu domowego. Ten sposób karmienia sprawdzi się też u osób zabieganych, które nie mają czasu codziennie rano nakładać pierwszego posiłku w formie mokrej.

Z drugiej strony, żywienie mieszane wymaga od opiekuna trzymania się pewnej stałej rutyny, która jest kluczowa, by uniknąć u pupila problemów zdrowotnych. Karma sucha i mokra są trawione w nieco inny sposób, dlatego, by nie doprowadzić do problemów trawiennych, najlepiej zachować możliwie największy odstęp między posiłkiem „mokrym” i „suchym”. Podawanie posiłków pupilowi zawsze o tej samej porze na pewno pomoże w polepszeniu trawienia.

W przypadku żywienia mieszanego o wiele łatwiej też o doprowadzenia do nadwagi u pupila. By uniknąć dodatkowych kilogramów, wystarczy odmierzać prawidłową porcję – odmierzanie „na oko” w tym przypadku może być szczególnie zdradliwe. Najprostszym sposobem na nakładanie odpowiedniej ilości karmy jest po prostu nakładanie rano połowy sugerowanej porcji jednej karmy i połowy sugerowanej porcji drugiej karmy wieczorem – według wskazań tabeli dawkowania. W ten sposób unikniesz liczenia kalorii, na które nie każdy jest przecież gotowy. Pamiętaj, że karma mokra jest mniej kaloryczna, niż karma sucha, połowa porcji karmy mokrej będzie więc o wiele większa niż połowa porcji karmy suchej.

Kiedy warto stosować żywienie mieszane u psa

Żywienie mieszane będzie wskazane zawsze wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz karmić psa wyłącznie karmą mokrą, chcesz jednak nieco poprawić dietę pupila.

Ten sposób żywienia sprawdzi się w przypadku psów wybrednych, które chętniej zjedzą choć jeden mokry posiłek. Drugą porcję karmy możesz wtedy podawać w zabawkach na przysmaki, na przykład w kuli-smakuli lub macie węchowej.

Dla psów z dużym apetytem żywienie mieszane może być sposobem na zwiększenie dziennej objętości karmy przy zachowaniu tej samej wartości energetycznej.

Niestety, żywienie mieszane nie jest polecane, jeżeli pupil ma problemy związane z nadwrażliwością układu pokarmowego. W takim przypadku podawanie dwóch różnych karm może wręcz zaognić problem.

jak wybrać suchą karmę dla psa

Najczęstsze błędy popełniane podczas żywienia mieszanego

Żywienie mieszane to sposób żywienia psów, który ma wiele zalet i może zmienić na lepszą dietę wielu psów. Wymaga jednak od opiekuna nieco więcej uwagi, niż w przypadku korzystania z jednej karmy – przynajmniej na początku. Najczęściej popełniane błędy to:

  • Mieszanie karmy suchej i mokrej w jednym posiłku – to szybki i prosty sposób na… biegunkę i problemy żołądkowe pupila.
  • Zbyt małe odstępy czasu między jednym i drugim posiłkiem. Tak samo, jak zmieszanie dwóch karm jest ryzykowne, tak podanie drugiego posiłku, kiedy trawiony jest jeszcze pierwszy, nie będzie najlepszym pomysłem – optymalnie podaje się jeden posiłek rano i jeden wieczorem.
  • Nakładanie karmy na oko – może doprowadzić pupila do nadwagi szybciej niż myślisz. Połowa dziennej porcji karmy suchej może mieć nawet cztery razy mniejszą objętość niż połowa dziennej porcji karmy mokrej. Jeżeli będziesz próbować nakładać tyle samo karmy mokrej i suchej, Twój pupil bardzo szybko się zaokrągli. Nie musisz odmierzać na wadze każdego posiłku – wystarczy, że zrobisz to raz, a potem będziesz trzymać się wyznaczonej miary (na przykład zwykłych miarek kuchennych).

Pamiętaj, że zmiana sposobu żywienia powinna być przeprowadzana stopniowo – więcej na ten temat dowiesz się z naszego wpisu artykułu na blogu: Zmiana karmy psa – jak zrobić to mądrze.


Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma sucha dla psa - ranking 2022

Poprzedni wpis: Czesanie kota - co zrobić, by stało się przyjemnością

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixelpixel