Neva masquerade - piękny kuzyn kota syberyjskiego

2022-02-10
Neva masquerade - piękny kuzyn kota syberyjskiego

Choć jego nazwa wskazuje na egzotyczne pochodzenie, neva masquerade pochodzi z europejskiej części Rosji – okolic rosyjskiej rzeczy Newy. Masquerade to nawiązanie do hucznych balów maskowych urządzanych przez carów – charakterystyczne umaszczenie point przypomina na swój sposób maskę. Te wyjątkowe koty są bliskimi kuzynami kotów syberyjskich – czym się od nich różnią, i dla kogo będzie to kot idealny? Sprawdźmy.

Spis treści

Historia rasy

Neva masquerade to stosunkowo młoda rasa, która została wyodrębniona z kotów syberyjskich. Koty syberyjskie były znane w Rosji od wieków. Ukształtowane w surowym klimacie Syberii, rozpowszechniły się na terenie całej Rosji. Choć najprawdopodobniej umaszczenie ze znaczeniem point, charakterystyczne dla neva masuerade pojawiało się sporadycznie u kotów syberyjskich od samego początku, według legendy zaczęto na nie zwracać uwagę w XVII wiecznym Petersburgu. Nazwa kotów nawiązuje jednocześnie do Newy i balów maskowych.

Do niedawna pochodzenie charakterystycznego znaczenia point u neva masquerade było przedmiotem sporów wśród hodowców. Według jednej z wersji, znaczenia point występowały w wyniku spontanicznych mutacji. Druga zakładała, że charakterystyczny wygląd kotów jest skutkiem łączenia kotów syberyjskich z niezwykle modnymi wśród arystokracji kotami syjamskimi i birmańskimi. Najprawdopodobniej neva masquerade charakterystyczny wygląd zawdzięczają spontanicznej mutacji, jednak zarówno pochodzenie umaszczenia, jak i nawet sam status rasy jest tematem budzącym wiele emocji. Większa część miłośników kotów syberyjskich nie była zainteresowana hodowlą kotów ze znaczeniem point, wychodząc z założenia, że umaszczenie jak najbardziej naturalne i „dzikie” lepiej pasuje do kotów syberyjskich. Naturalne było więc rozdzielenie ras.

Za występowanie znaczenia colorpoint odpowiedzialny jest gen recesywny, dlatego rasa nie miałaby szansy zaistnieć bez pomocy człowieka – by urodził się kotek z charakterystyczną maską na pyszczku, jego rodzice też muszą ją mieć. W latach 60. XX wieku w ZSRR rozpoczęto pierwsze programy hodowlane mające na celu wyodrębnienie nowej rasy z kotów syberyjskich, a w 1987 roku opracowano standard neva masquerade. W 1989 roku rasa została uznana przez SFF (Soviet Felinology Federation).

W 1990 roku neva masquerade trafiły do Polski (jako pierwsza kotka Bajra Rołas z hodowli „z Baśni*PL”) i szybko podbiły serca hodowców. Dopiero dwa lata później WCF uznało koty syberyjskie (w tym neva masquerade jako odmianę kotów syberyjskich). Dzięki staraniom polskich hodowców neva masquerade została uznana przez FIFe w 2008 roku najpierw za rasę siostrzaną do kotów syberyjskich, a następnie w 2011 za odrębną rasę. Obecnie w Polsce znajdziemy wiele hodowli nava masquerade. Choć podobieństwo do kotów syberyjskich jest bardzo duże, hodowcy obserwują już pierwsze różnice między rasami nie tylko w wyglądzie, ale też w charakterze.

kocięta neva masquerade

Charakter i osobowość

Koty neva masquerade są uwielbiane za żywy temperament, przywiązanie do opiekuna i wesołe usposobienie. Lubią zabawę, są ciekawskie, i podobnie jak koty syberyjskie – uwielbiają się wspinać. To bardzo inteligentne koty, które szybko uczą się zasad panujących w nowym domu i adaptują w nowym środowisku. Otwarta i niekonfliktowa postawa sprawia, że dobrze będą się dogadywać zarówno z innymi psami, jak i kotami.

Większość cech charakteru nava masquerade dzielą z kotami syberyjskimi, co nie znaczy, że nie ma żadnych różnic w osobowości obu ras. Neva masquerade są powszechnie uważane za łagodniejsze – także w stosunku do dzieci. Rzadziej też obserwuje się drapanie mebli – nevy najczęściej respektują zasadę, że w domu do drapania służy jedynie drapak. Kolejnym wyrazem ich indywidualności jest charakterystyczna wokalizacja. Choć nie są to ogólnie głośne koty, czasami próbują przekazać coś opiekunowi za pomocą nieco śpiewnego monologu (kocia mamo, już chyba czas na saszetkę). Rozmowy z opiekunem sprawiają kotom tej rasy wyjątkową przyjemność – dla ich wielbicieli to przejaw ich wyjątkowości.

charakter neva masquerade

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Neva masquerade będzie idealnym kotem dla Ciebie, jeżeli szukasz kota uczuciowego i przyjaznego, który widocznie lubi spędzać z Tobą czas. Koty tej rasy chętnie dotrzymają Ci towarzystwa podczas oglądania ulubionego serialu i przytulą się do ciebie, kiedy będziesz mieć gorszy dzień. Nie jest to jednak typowy kanapowiec – jego ciekawość świata i chęć zabawy sprawi, że od razu poprawi Ci się humor.

Nava masquerade to kot dla osoby, która chce nawiązać z pupilem trwałą i silną relację, to nie jest kot, który ignorując opiekuna, ukryje się na cały dzień w swojej budce. Dobrze będzie się czuł w rodzinie, której członkowie mają ustalony rytm dnia. Jeżeli nie ma Cię w domu od rana do wieczora, neva masquerade będzie za Tobą tęsknił.

Cechą charakterystyczną dla rasy, która została odziedziczona po kotach syberyjskich, jest zamiłowanie do wysokości. Koty niewychodzące będą wdzięczne za wysokie drapaki i system półek przeznaczonych do przebywania na wysokości – wychodzące chętnie wdrapują się na najwyższe drzewa w ogrodzie.

Neva masquerade a alergicy

Choć niektóre hodowle maskeradek oferują swoje koty jako hipoalergiczne i odpowiednie dla każdego alergika, jest to niestety mocna naciąganie faktów. Badania udowodniły, że zarówno neva masquerade, jak i koty syberyjskie uczulają mniej niż inne rasy (dokładniej – w ich ślinie znajduje się o 80% mniejsza ilość białka FEL D1, które odpowiada za dużą część alergii na koty). Oznacza to, że duża ilość osób uczulonych na koty nie ma żadnych objawów alergii w kontakcie z kotami tych ras, jednak u osób z wyjątkowo silnymi reakcjami alergicznymi mniejsza ilość alergenu może nie wystarczyć. Jedynym sposobem, by zweryfikować, czy neva masquerade będzie odpowiednim kotem dla alergika, jest sprawdzenie tego na własnej skórze, na przykład odwiedzenie hodowli.

Neva masquerade a dzieci

Żadne zwierzę nie może być prezentem dla dziecka – dziecko może za to aktywnie uczestniczyć w opiece nad kotem rodzinnym, za którego odpowiadają dorośli. Nave masquerade jest często polecana do domów z dziećmi ze względu na łagodność i delikatność, a także chęć zabawy. Warto jednak pamiętać, że łagodne usposobienie nie oznacza, że kot będzie zawsze chętny do zabawy i przytulania z maluchem. Dlatego niezależnie od charakteru zwierzaka zawsze obserwuj wspólną zabawę pupila z młodszymi dziećmi.

Neva masquerade a inne zwierzęta

Neva masquerade zazwyczaj dobrze dogadują się zarówno z innymi kotami, jak i psami. Są to koty, które unikają konfliktów i szybko układają sobie przyjacielskie relacje z innymi czworonogami w domu. Dużą rolę w nastawieniu do innych zwierząt odgrywa hodowla, z której pochodzi kociak – socjalizacja pupila w pierwszych tygodniach życia procentuje przez całe życie, dlatego polecamy zapoznać się z otoczeniem, w jakim maluchy żyją w hodowli.

dlaczego neva masquerade śpiewa

Zdrowie neva masquerade

Neva masquerade jest stosunkowo zdrową rasą, która nie ma większych problemów ze zdrowiem. Na pewno pomaga tutaj częściowo dzikie pochodzenie – od kotów syberyjskich, które ukształtowały się w sposób całkowicie naturalny. Jedną z niewielu chorób, która dotyka obie rasy, jest kardiomiopatia przerostowa, która dotyka wszystkie duże rasy kotów. Rzadką przypadłością są torbiele na nerkach.

Warto mieć też na uwadze, że choć pula genetyczna masquerade jest ogólnie zdrowa, jest jednak dość wąska. Dlatego w przypadku tej rasy jest szczególnie ważne, by poszukać kociaka u zaufanego hodowcy, który uważnie sprawdza rodowody potencjalnych rodziców pod kątem braku wspólnych przodków.

Żywienie – karma dla neva mesquerade

Neva masquerade to silne, zdrowe koty, które nie wymagają specjalnego sposobu żywienia innego niż inne rasy kotów. Postawą ich diety powinno być więc mięso, a dokładniej wysokomięsna, bezzbożowa karma. Większość dietetyków zwierzęcych jest zgodna, że dla zdrowia kotów najlepsza jest mokra karma, która zapobiega odwodnieniu, a także pozytywnie wpływa na pracę nerek i układu moczowego.

Podczas wyboru karmy sprawdź jej skład pod kątem suplementacji tauryny, która jest niezbędna dla zdrowia Twojego pupila. Dużym plusem będzie też obecność w składzie oleju z łososia, który nie tylko poprawia widocznie stan sierści, ale też wspiera działanie układu nerwowego i serca.

najlepsza karma bez zbóż dla kota

Pielęgnacja neva masquerade

Pielegnacja kotów rasy neva masquerade jest łatwiejsze, niż mogłoby się to wydawać. Ich sierść, choć widowiskowo gęsta, potrzebuje jedynie regularnego rozczesania. Włos okrywowy ma twardszą i grubszą strukturę niż chociażby w przypadku persów, dlatego nie plącze się i nie kołtuni tak bardzo, jak możnaby się obawiać.

Dwuwarstwowa sierść neva masquerade jest przystosowana do surowych warunków panujących podczas rosyjskiej zimy, dlatego istotnym minusem pielęgnacji jest intensywne linienie dwa razy w roku. Ograniczyć ilość włosa w mieszkaniu może używanie raz w tygodniu furminatora, jednak w wyczesywaniu podszerstka warto też zachować umiar, by nie zmienić znacząco wyglądu pupila.

Jak wszystkie koty, neva masquerade potrzebuje przycinania pazurków, czyszczeni zębów, czy sprawdzania stanu oczu i uszu – jak u każdego kota.

zdrowie neva masquerade

Neva masquerade – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Rosja

Kod EMS: NEM

Wrażenie ogólne: kot średniej lub dużej wielkości, masywny, z półdługą sierścią sprawdzającą się w każdej pogodzie.

Wielkość: średnia do dużej, duży dymorfizm płciowy (kotki wyraźnie mniejsze).

Waga: samiec ok. 7 kg, kotka ok. 5 kg.

Głowa: kształt czaszki nieco bardziej wydłużony niż całkiem okrągły, szerokie lekko zaokrąglone czoło, dobrze rozwinięte i wysoko osadzone kości policzkowe.

Nos: średniej długości, niemal płaski – z profilu widać niewielkie wcięcie, lecz bez typowego stopu.

Oczy: duże, lekko owalne, szeroko i lekko skośnie ustawione. Oczy neva masquerade są zawsze niebieskie – im bardziej intensywna i czysta jest barwa, tym lepiej.

Uszy: średniej wielkości, otwarte u nasady, dobrze rozwinięte. Zaokrąglone końce. Charakterystyczne dla rasy są pędzelki futra.

Tułów: dobrze umięśniony, o silnych kościach.

Ogon: średniej długości, gruby, z zaokrąglonym końcem.

Sierść: półdługa, bardzo gęsta. Podszerstek nie leży płasko, włos okrywowy lekko szorstki, o właściwościach wodoodpornych, nie może być zbyt jedwabisty i miękki. Widoczna różnica sierści zimowej i letniej. Szata zimowa wyróżnia się bogatą kryzą i portkami.

Umaszczenie: Wyłącznie znaczenie point (pojawia się z czasem, nie występuje u kociąt). Dopuszczalne wszystkie kolory, poza: czekoladowym, liliowym, cynamonowym, płowym, karmelowym, morelowym i bursztynem. Dozwolona dowolna ilość bieli.

Imię dla neva masquerade

Imię dla kota: Amor, Aleksy, Arnie, Apollo, Atos, Boczek, Billy, Bruno, Chester, Cecyl, Cezar, Diego, Dumbo, Elton, Elmo, Flap, Frodo, Fiodor, George, Grubson, Gucio, Gary, Henry, Horacy, Hektor, Iwan, Jojo, Jankes, Kiler, Kiwi, Kazik, Lolek, Lucjusz, Ludwik, Milord, Merlin, Mambo, Neo, Ninja, Orion, Owen, Pablo, Rollo, Shaggy, Teo, Twister, Wafel, Woody.

Imię dla kotki: Adela, Kitty, Anastazja, Amelia, Balbina, Beza, Bryza, Cleo, Collette, Coco, Dolly, Emma, Figa, Gaja, Gracja, Holly, Iskra, Koko, Lexi, Lola, Łajka, Milka, Newa, Nawa, Nora, Olena, Pianka, Pola, Pyza, Rosa, Sabrina, Sissi, Tola, Wera, Wania, Zoja, Zelda.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Karma z rybą dla kota – poznaj ranking dla smakosza!

Poprzedni wpis: Owczarek francuski Briard - kudłacz o wielkim sercu

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixelpixel