Nowy kot w domu - jak przeprowadzić dokocenie?

2022-06-27
Nowy kot w domu - jak przeprowadzić dokocenie?

Czy decyzja o nowym kocie w domu to zawsze dobry pomysł?

Zapraszając do swojego domu żywą istotę, czy będzie to kot, czy też pies, warto się zastanowić co nami kieruje. Czy np. są to emocje i chęć pomocy skrzywdzonemu zwierzęciu? Warto usiąść i przemyśleć taką decyzję przez kilka dni, porozmawiać ze wszystkimi członkami rodziny.

Trzeba mieć na uwadze, że kot może żyć nawet 20 lat. Z jednej strony jedzenie i miski, żwirek i kuwety, zabawki, a przede wszystkim opieka weterynaryjna – to wszystko są coraz większe wydatki. Z drugiej strony – każdy kolejny kot będzie potrzebował zaangażowania naszego czasu od głaskania czy przytulania, po zabawy (polowania) co najmniej kilka razy dziennie. Biorąc pod uwagę, że takiej uwagi każdy kot potrzebuje osobno, nasza doba staje się często zbyt krótka, by zaspokoić podstawowe (!) potrzeby kotów. Warto też mieć plan awaryjny na wypadek, gdy nasz rezydent nie zaakceptuje nowego kota pomimo naszych starań.

Spis treści

Kiedy warto zdecydować się na kolejnego kota?

Niejednokrotnie wydaje się nam, opiekunom, że nasze koty nudzą się w domu. Niestety, często dokładnie tak właśnie jest. Wówczas, najczęściej za namową znajomych lub porad osób z internetowych kocich grup, decydujemy się adoptować kolejnego kota, aby nasz rezydent miał zajęcie. I owszem tak się nieraz dzieje, tyle tylko, że nowy kot staje się często zabawką, ofiarą naszego kota, zamiast jego przyjacielem.

Jeżeli mamy w domu mruczka z problemami, to nowy kot nigdy ich nie rozwiąże. Co gorsza, kłopotów najczęściej pojawi się po adopcji znacznie więcej.

Oczywiście dobrze przeprowadzone dokocenie, czyli socjalizacja kotów, zwiększa szanse na znalezienie przez koty wspólnego języka. A to zawsze wzbogaci ich życie.

jak zapoznać ze sobą koty

Jakie są sygnały, które mogą świadczyć, że pupil może lepiej czuć się jako jedynak?

Generalnie większość kotów nie lubi przebywać na jednym terytorium z innymi kotami. Dlatego doskonała umiejętność komunikacji zapachowej, ułatwia kotom współdzielić terytorium, ale o innych porach w ciągu doby. Jeżeli widzimy za oknem chodzące koty, zwróćmy uwagę, jaka jest reakcja naszego kota w domu – czy jest bardzo pobudzony i np. uderza mocno ogonem, czy syczy, czy może zaczyna znakować moczem lub drapaniem teren na styku ze światem zewnętrznym (okna, drzwi wejściowe). To znak, że nasz kot może mieć duże problemy z akceptacją nowego kota w domu.

Możemy też przynieść zapach nowego kota do domu i zostawić gdzieś na kociej ścieżce. Może to być kawałek materiału, którym przetarliśmy koci policzek. Syczenie, pacanie łapą tego przedmiotu czy może obojętność – to też pokaże, jak chętny do kontaktu jest nasz kot.

Nie jest dobrym pomysłem adopcja nowego kota, gdy nasz domownik choruje i w związku z tym źle się czuje. Dużo trudniej będzie mu polubić nowego członka rodziny. Najczęściej przysporzymy mu dodatkowego stresu, co tylko pogorszy jego stan zdrowia.

jak wybrać zabawki dla kota

Od czego rozpocząć wprowadzenie nowego kota do domu?

Od czego rozpocząć wprowadzenie nowego kota do domu?

Zanim pojawi się w domu nowy kot, warto poznać stan zdrowia naszego mruczka. Jeżeli stres związany z przybyciem do domu konkurenta będzie silny, mogą objawić się choroby, które do tej pory były utajone.

Najistotniejsze zawsze jednak będzie, aby nasz kot nic nie stracił (bo jak tu polubić nowego?). Istotne zawsze będzie zatem wzbogacenie środowiska. Im więcej kotów w domu, tym większa potrzeba powielenia wszystkich zasobów od kuwet, miejsc z jedzeniem, po miejsca do spania i polowania. Trzeba też pamiętać, że jednym z cenniejszych zasobów dla kotów jest człowiek – ukochany opiekun, o którego uwagę trzeba teraz będzie jeszcze bardziej zabiegać i współdzielić z innym kotem.

Ile zazwyczaj trwa oswajanie się kotów?

Nie ma jednej miary dla wszystkich kotów. Są koty, które po kilku, kilkunastu dniach będą chętne do kontaktów z drugim kotem. U jeszcze innych mogą to być tygodnie i miesiące.

Zdecydowanie łatwiej i szybciej będą się oswajać dwa młode koty. Z wiekiem niestety jest coraz trudniej o szybkie dojście do porozumienia. Jeżeli mamy w domu starszego już kota i koniecznie chcemy kolejnego, warto w takiej sytuacji pomyśleć o dwóch młodych, podobnych temperamentem. W ten sposób spokojny, stateczny kot będzie mógł żyć w spokoju, nie będąc zaczepianym do zabawy przez młodzież. Czasem jest to nawet ciekawa alternatywa kociej telewizji – możliwość obserwacji bawiących się kociaków.

jak wprowadzić nowego kota do domu

Jakie są najczęstsze błędy opiekunów przy dokoceniu?

Zdecydowanie najczęstszym błędem jest przyspieszanie połączenia kotów razem. To tempo powinny nadawać same koty. Zawsze warto przetrzymać koty osobno kilka dni dłużej, nawet gdy wydaje się, że jest wszystko dobrze.

W swojej praktyce stosuję siatkę/moskitierę w drzwiach pokoju, w którym przebywa nowy domownik. Koty mogą się obserwować kiedy chcą, podglądać, a przede wszystkim uczyć się siebie nawzajem. Przy zamkniętych drzwiach trudno im komunikować się. Zapach czy dźwięk drugiego kota znają doskonale już po kilkunastu minutach (wszyscy wiemy, że koty doskonale słyszą dźwięk otwieranej puszki czy też szybko wyczują zapach świeżo nałożonej karmy). Koło takiej siatki, z obu stron, zostawiam tunele, kartony z możliwością podglądania co dzieje się po drugiej stronie. Rezydent zawsze ma wgląd do swojego tymczasowo utraconego terytorium, co również obniża jego niepokój.

Nie narzucamy również kotom wspólnego jedzenia przy siatce. Koty nigdy nie jedzą w naturze w grupach, więc zmuszanie ich do tego przy obcym kocie, będzie bardzo stresujące.

Co zrobić, żeby ułatwić kotom nawiązanie pozytywnych relacji?

Przede wszystkim, nie zmuszajmy kotów, by musiały przebywać razem ze sobą wbrew swojej woli. Stąd tak istotne jest rozbudowanie środowiska, aby wszystkiego było aż nadto i koty nie musiały się spotykać, jeżeli tego nie chcą. Kocia naturalna ciekawość i tak prędzej czy później skłoni je sprawdzenia, co robi drugi kot, jak się zachowuje.

Udana zabawa w polowanie zawsze będzie najlepszym sposobem rozładowywania napięcia, zrelaksowania kotów. Pamiętajmy jednak, aby z każdym kotem bawić się osobno. Zadowolony kot chętniej będzie wchodzić w interakcje z drugim kotem.

drugi kot w domu porady

Co zrobić, gdy koty się nie polubią?

Miłość w kocim świecie jest według mnie rzadkością. Większość kotów po prostu toleruje swoją wzajemną obecność. Nie wymagajmy zatem od kotów wspólnego spania, zabaw, wzajemnego mycia się, które ludzie często opacznie rozumieją jako przejaw miłości, a nieraz jest formą przeganiania drugiego kota z miejsca, w którym aktualnie przebywa.

Obserwujmy, czy któryś z kotów nie wycofuje się, nie ustępuje miejsca, gdy do pokoju wchodzi drugi kot. Czy któryś nie jest cały czas czujny w obecności innego kota. To znak, że nie jest między nimi dobrze. W takiej sytuacji zachęcam do ponownego rozdzielenia kotów za siatką, ponieważ może zbyt szybko doszło do ich połączenia. Ponownie trzeba też przyjrzeć się środowisku i poszukać gdzie są niedostatki.

Jeżeli pomimo tego sytuacja się nie zmienia, czasami dla dobra obu kotów, trzeba pomyśleć o trwałym rozdzieleniu ich i znalezieniu nowego domu. Stres życia pod jednym dachem kotów, które się nie lubią, a co gorsza np. polują na siebie, prędzej czy później doprowadzi do wielu chorób. Zamiast pomóc dwóm kotom, tak naprawdę postawimy je w sytuacji beznadziejnej.

To są trudne decyzje dla opiekunów, ale bardzo mądre i świadczące o dużej odpowiedzialności za życie tych małych istot.

koci behawiorysta


Czytaj również: Kot ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra bezzbożowa dla kociąt - ranking TOP 5

Poprzedni wpis: Ciąża urojona u psa - objawy i leczenie

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Alpet Legowisko - Tunel dla kota

Alpet Legowisko - Tunel dla kota

69,90 zł54,49 zł1089.80 pkt.
pixelpixel