Ciąża urojona u psa - objawy i leczenie

2022-06-24
Ciąża urojona u psa - objawy i leczenie

Ciąża urojona, znana także jako ciąża rzekoma lub laktomania to stan fizjologiczny odziedziczony po wilczych przodkach. W watahach tylko samica alfa zachodzi w ciążę. Ciąża urojona u pozostałych wilczyc w stadzie miała swoje praktyczne uzasadnienie – gdyby samica alfa została ranna, zginęła lub po prostu w miocie urodziło się wyjątkowo dużo małych wilczków, pozostałe wilczyce mogłyby uczestniczyć w odchowywaniu młodych.

U psów domowych ciąża urojona nie jest do niczego potrzebna. Przeciwnie – to trudny czas dla samej suczki i jej ludzkich opiekunów. Choć samo zjawisko ciąży urojonej jest stanem fizjologicznym, wiąże się z ryzykiem zapalenia listwy mlecznej, a w przyszłości – chorób układu rozrodczego. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ciąży urojonej i jak pomóc swojemu psu.

Spis treści

Kiedy występuje ciąża urojona u psa

Pierwsze objawy ciąży urojonej u suczki mogą pojawić się mniej więcej w drugim miesiącu po cieczce. To czas, kiedy suczka mogłaby rodzić, gdyby została zapłodniona podczas cieczki. Uważa się, że ciąża urojona jest związana z większą wrażliwością na zmiany hormonalne.

Ciąża rzekoma występuje zarówno u psów rasowych, jak i kundelków. Dużo częściej występuje ona u mniejszych suczek np. jamników, yorków, czy westie, ale też u beagli i hartów.

jakie są objawy ciąży urojonej u psa

Jakie są objawy ciąży urojonej u psa

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży urojonej jest laktacja. Z sutków suczki może płynąć mleko lub wydzielina. Gruczoły mlekowe powiększają się, a suczka może je lizać lub nawet ssać swoje mleko z sutków, do których ma dostęp. Często powiększa się brzuch, a narządy płciowe stają się nabrzmiałe. Zdarza się podwyższona temperatura i wymioty, a apetyt może być obniżony lub przeciwnie – o wiele większy niż zwykle. Zdarza się, że suczka próbuje karmić i wychowywać także inne zwierzęta, np. kota lub innego psa – zwłaszcza jeżeli to szczeniak.

Zmienia się też jej zachowanie. Bardzo często suczki podczas ciąży urojonej przynoszą do legowiska zabawki i próbują się nimi opiekować. Mogą też niechętnie opuszczać legowisko – nie chcą zostawiać swoich „dzieci”. Samo legowisko zostaje przeobrażone w „gniazdo” – suczka znosi na swoje posłanie koce, które mają je ocieplić dla potencjalnych szczeniąt.

Poza tym, usposobienie suczki najczęściej drastycznie się zmienia. Niektóre psy stają się drażliwe, inne delikatne i żądające czułości.

Warto wiedzieć, że u każdej suczki ciąża urojona może wyglądać nieco inaczej. Nie zawsze występują wszystkie odmiany, różne może być też ich natężenie. W przypadku krótko trwającej ciąży urojonej o niskim natężeniu objawów często wystarczy stosowanie domowych metod (większa ilość ruchu, chowanie pluszaków i piszczących zabawek, które mogą być uznane za szczeniaki).

Jak długo trwa ciąża urojona u psa

Ciąża urojona u psa może trwać zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni. Jeżeli trwa dłużej niż trzy tygodnie, konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań – być może Twój pies po prostu mieć problemy z tarczycą. Najczęstsze choroby tarczycy, które zwiększają ryzyko pojawienia się ciąży urojonej, to niedoczynność tarczycy, ale też inne zaburzenia hormonalne. Konieczna jest więc wizyta u lekarza weterynarii.

O wiele dłużej może trwać ciąża rzekoma jako powikłanie sterylizacji wykonanej podczas cieczki lub w ciąży. Wtedy najczęściej wymaga leczenia farmaceutycznego. Dlatego tak ważne jest wykonywanie sterylizacji w odpowiednim momencie cyklu.

leczenie ciąży urojonej u psa

Jakie są zagrożenia związane z ciążą urojoną u psa

Bezpośrednim powikłaniem ciąży urojonej jest przede wszystkim zapalenie gruczołów mlecznych. Zalegające mleko powoduje obrzęk gruczołów mlekowych, bolesny stan zapalny, który czasami wymaga leczenia weterynaryjnego. W skrajnych przypadkach nieleczony stan zapalny może doprowadzić nawet do sepsy.

Ciąża urojona u psa nie jest też obojętna dla zdrowia suczki w dłuższej perspektywie. Każda ciąża urojona w życiu suczki zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości nowotworu listwy mlecznej, nowotworu jajników i ropomacicza. W przypadku nowotworów bardzo często zdarzają się guzy złośliwe, dające przerzuty do innych narządów. To bezpośrednie zagrożenie dla życia psa, a przypadki guzów złośliwych dających przerzuty nie są wcale rzadkością.

Jak leczyć ciążę urojoną u psa

W pierwszej kolejności – ciąża urojona u psa będzie wymagać wykluczenia całkiem realnej ciąży. Ciąża u psów trwa około dwóch miesięcy, a w początkowym stadium może być niezauważona przez opiekuna. W niektórych przypadkach zaokrąglony brzuszek u suczki może być dość niewidoczny naprawdę długo. Może zostać wykonane badanie USG jamy brzusznej – zwłaszcza w przypadku powiększonego brzucha. Być może nawet nie wiesz, że niedługo będziesz mieć w domu szczeniaka?

W przypadku małego nasilenia objawów, jeżeli suczce nie grozi zapalenie gruczołów mlekowych, można stosować domowe metody. Najbardziej znane i często w zupełności wystarczające są:

  • Zabranie psu zabawek, zwłaszcza piszczących i pluszowych
  • Zwiększenie ilości ruchu
  • Zapewnienie psu większej ilości rozrywek – nauka sztuczek, komend, zabawy węchowe – cokolwiek odwróci jej uwagę
  • Zmniejszenie ilości porcji lub zmiana karmy na niskobiałkową
  • Założenie psu ubranka, które uniemożliwi wylizywanie sobie sutków
  • Chłodne okłady na listwę mleczną

Choć zachowanie suczki w ciąży urojonej może być uciążliwe, największym zagrożeniem jest zapalenie gruczołów mlecznych. Dlatego nie wolno masować i głaskać brzuszka ani odciągać pokarmu – to tylko pogłębi problem i zwiększy laktację. Weterynarz może zalecić delikatne preparaty ziołowe hamujące objawy, czy leki na laktację – w zależności od potrzeb.

jak wybrać karmę dla psa po sterylizacji

W powszechnej opinii suczka powinna mieć szczenięta przynajmniej raz w życiu, by zaspokoiła potrzebę macierzyństwa, co ma w założeniu wyeliminować ryzyko ciąży urojonej. W praktyce jednak ciążę urojoną mają także suczki, które w przeszłości odchowały już młode – ciąża urojona może pojawić się po każdej cieczce, niezależnie od tego, czy suczka miała w przeszłości młode.

Docelowo jedynym rozwiązaniem, które trwale rozwiązuje problem ciąży urojonej, jest kastracja. Nie jest ona jednak lekarstwem na trwającą właśnie ciążę urojoną. Wykonanie zabiegu podczas ciąży rzekomej jedynie pogłębi problem i sprawi, że leczenie stanie się jeszcze trudniejsze. Konieczne jest wyleczenie suczki i przeprowadzenie zabiegu podczas ciszy hormonalnej. U suczek po zabiegu kastracji ciąża urojona może wystąpić jedynie w dwóch przypadkach – źle wykonanego zabiegu (pozostawienie tkanki jajnika, tzw. zespół pozostawionego jajnika) lub choroby, np. przysadki. Lekarz weterynarii powinien wskazać optymalny termin wykonania zabiegu sterylizacji.

Każda ciąża urojona u psa zwiększa ryzyko ropomacicza, dlatego u suczek, które mają szczególne predyspozycje do tego problemu poleca się zabieg owariohisterektomii, czyli wycięcia zarówno jajników, jak i macicy. Ciąża urojona u psa nie jest obojętna dla zdrowia psiaka, a niektóre suczki przechodzą ją naprawdę ciężko. Lepiej więc zapobiegać ciąży urojonej, niż leczyć jej objawy.


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pies po sterylizacji i kastracji – co musisz wiedzieć, jak dbać o psa po zabiegu

Poprzedni wpis: Jak karmić psa po operacji - poradnik dla troskliwego opiekuna

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixelpixel