Odchudzanie kota - wywiad z dr Karoliną Hołdą

2021-03-09
Odchudzanie kota - wywiad z dr Karoliną Hołdą

Dlaczego koty tyją? Czy można samodzielnie odchudzać kota? Dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi pupila jest tak ważne? Z naszej rozmowy z Karoliną Hołdą, ekspertką ds. żywienia psów i kotów, dowiesz się, jak zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi swojego kota.

Dlaczego koty tyją?

Odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie zwierzęcia spowodowane jest dodatnim bilansem kalorycznym. Nadwaga i otyłość rozwijają się wtedy, gdy zwierzę przez dłuższy czas otrzymuje wraz z pokarmem więcej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Zapotrzebowanie na energię danego kota będzie zależeć od wielu czynników – poziomu aktywności, wieku, stanu zdrowia i statusu rozrodczego. Na nadwagę i otyłość narażone są w szczególności koty niewychodzące i starsze, u których poziom aktywności jest stosunkowo niski. Zwiększoną skłonność do tycia mają także zwierzęta poddane zabiegowi kastracji, u których usunięcie gonad powoduje szereg zmian w gospodarce hormonalnej. Skutkuje to często zwiększonym łaknieniem i ospałością, co sprawia, że zapotrzebowanie na energię u kotów po zabiegu kastracji może zmniejszyć się nawet o 20%. Niestety wielu opiekunów zapomina o fakcie, że potrzeby żywieniowe kota mogą ulec zmianie wraz z wiekiem lub po zabiegu kastracji i nie zmniejszają dawkowania karmy, gdy poziom aktywności zwierzęcia maleje.

Nie bez znaczenia są także szkodliwe nawyki żywieniowe. U znudzonych kotów mających stały dostęp do miski jedzenie może stać się jedynym sposobem na urozmaicenie dnia, co będzie skutkować przejadaniem się. Nadwadze i otyłości sprzyja także częste podawanie zwierzakowi dodatkowych, kalorycznych przysmaków, takich jak ser żółty, masło czy chipsy.

Kiedy należy zacząć odchudzanie u kota?

Za zwierzę z nadwagą uznawane jest takie, które waży o 10-20% więcej, niż wynosi jego optymalna masa ciała. Zwierzę otyłe ważyć będzie ponad 20% więcej, niż powinno. Przykładowo u kota, który powinien ważyć 4 kg, nadwagę stwierdza się już przy masie 4,4 kg, a otyłość przy 4,8 kg.

Kondycję naszego zwierzęcia możemy także określić na podstawie jego sylwetki. U kotów o prawidłowej masie ciała widoczne będzie delikatne podkasanie brzucha i talia, a kości będą wyczuwalne przez skórę. Kot z nadwagą będzie pozbawiony talii, a pod skórą wyczujemy warstwę tłuszczu pokrywającą kości. U kotów otyłych zaobserwować można poszerzenie tułowia i zwisający pod brzuchem fałd skóry z wypełnienim. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić kondycji naszego zwierzęcia, możemy poprosić o to lekarza weterynarii.

jak odchudzać grubego kota

Od czego należy rozpocząć odchudzanie?

Odchudzanie kota powinno być poprzedzone wizytą u lekarza weterynarii, który zbada naszego pupila, określi stopień nadmiernej masy ciała i doradzi przy wyborze odpowiedniej diety.

Przed wprowadzeniem kotu odchudzającej diety powinniśmy sprawdzić, czy nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej spowodowane jest jedynie nieodpowiednim dawkowaniem karmy lub zbyt małą ilością ruchu. Niektóre choroby i zaburzenia hormonalne mogą sprzyjać nadwadze i otyłości u kotów i udaremnią nasze próby odchudzenia zwierzaka, jeśli nie wdrożymy odpowiedniego leczenia. Otyły kot powinien być także przebadany pod kątem innych chorób, które mogą wymagać leczenia lub specjalistycznej diety.

Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym lekarz oceni stopień otłuszczenia naszego pupila i określi jego prawidłową wagę będącą celem odchudzania. Zaleci odpowiednią karmę dostosowaną do wieku i stanu zdrowia naszego kota oraz pomoże w ustaleniu jej dawkowania.

Czy można samodzielnie przeprowadzić odchudzanie?

Jeśli nasz kot jest zdrowy, dorosły i nie wymaga specjalistycznej diety, możemy sami wprowadzić mu dietę odchudzającą. W tym celu można oczywiście stosować odpowiednio zmniejszone dawki dotychczasowej karmy podawanej pupilowi. Nagłe zredukowanie porcji karmy może jednak powodować dyskomfort i irytację związaną z poczuciem głodu, a także niedobory składników odżywczych. Dlatego odchudzając kota warto zmienić mu pokarm na produkt przeznaczony dla kotów z nadwagą. Tego typu diety charakteryzują się zazwyczaj zwiększoną zawartością włókna pokarmowego, które wypełnia żołądek zwierzęcia nie dostarczając mu przy tym dodatkowych kalorii. Dzienną dawkę karmy powinniśmy ustalić na postawie tabeli dawkowania znajdującej się na etykiecie karmy i podzielić na 6-10 posiłków podawanych o stałych porach dnia.

Odchudzając kota musimy także pamiętać o zapewnieniu mu dodatkowej dawki ruchu i zajęcia. W tym celu doskonale sprawdzają się zabawki interaktywne i karmniki, które zwierzak musi trącać łapą lub turlać po podłodze, by wydobyć z nich pokarm. Kotu warto również zwiększyć dzienną porcję zabawy i interakcji z opiekunem, co będzie prowokować go do dodatkowej aktywności.

Odchudzając kota musimy pamiętać, by nie robić tego szybko. Zbyt duże ograniczenie dawki pokarmowej i kalorii nie tylko negatywnie wpłynie na samopoczucie zwierzęcia – może być także przyczyną poważnych chorób, w tym śmiertelnego stłuszczenia wątroby. Zwierzak na diecie odchudzającej nie powinien tracić więcej, niż 1% swojej aktualnej masy ciała tygodniowo. Dlatego w procesie odchudzania niezwykle ważne jest regularne ważenie pupila.

Jakie są zagrożenia związane z nadwagą i otyłością kota?

U kotów z nadwagą i otyłością tkanka tłuszczowa pełni rolę nie tylko zapasów energetycznych. Komórki tłuszczowe produkują hormony, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w całym organizmie zwierzęcia, co sprzyja rozwojowi przeróżnych nowotworów i cukrzycy. Otyłe koty są także trzykrotnie bardziej narażone na kamice nerkowe, niż zwierzęta o prawidłowej masie ciała. Ponadto nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób serca oraz układu oddechowego i stłuszczenia wątroby. Mogą także wpływać na codzienne funkcjonowanie zwierzęcia, zmniejszając jego tolerancję na wysokie temperatury i wysiłek fizyczny.

Jak utrzymać prawidłową wagę?

Po odchudzeniu kota niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi. Kot ze skłonnością do otyłości lub nadwagi powinien otrzymywać dietę o zmniejszonej kaloryczności przeznaczoną dla zwierząt o niższym zapotrzebowaniu na energię. Nie należy zapominać także o dobrych nawykach żywieniowych - rozdzielaniu dziennej porcji pokarmu na 6-10 posiłków w ciągu dnia i unikaniu podawania kalorycznych przysmaków. W przypadku kotów ze skłonnością do tycia ważne są także zapewnienie odpowiedniej aktywności fizycznej i regularne kontrole masy ciała.

Dr Karolina Hołda

specjalistka żywienia psów i kotów

https://karolinaholda.com/Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel