Pielęgnacja psa szorstkowłosego. Czy znasz wszystkie sposoby na piękną sierść?
Charakterystyka sierści szorstkowłosej
Na szatę (sierść) psa składa się podszerstek i włos okrywowy. Podszerstek to miękka i puszysta warstwa spodnia, która chroni przed zimnem i wodą. Ilość podszerstka i długość będzie różnić się w zależności od rasy. Włos okrywowy u szorstkowłosych jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania nawet dla laika. Czasami można spotkać się z terminem „sierść drutowata”, który dość dobrze oddaje jej strukturę. Włos jest cienki, ale sprężysty, u psów regularnie trymowanych będzie ostra i raczej krótka. Ten typ sierści to skutek dawnego przeznaczenia psów szorstkowłosych. Dawniej były to psy użytkowe, głównie pomagające przy polowaniu. Charakterystyczna sierść chroniła je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, przed chłodem, deszczem i brudem.
Jak dbać o sierść psa szorstkowłosego
Trymowanie
Najbardziej charakterystycznym zabiegiem psów szorstkowłosych jest trymowanie (trimming). Zabieg polega na usunięciu martwej sierści. Pełne trymowanie składa się z trymowania podszerstka i okrywówki. W przeciwieństwie do strzyżenia maszynką trymowanie pozwala ograniczyć linienie do minimum i odświeża pokrywę włosową psa.
Istnieje wiele technik trymowania. Tradycyjnie groomerzy usuwają sierść ręcznie (handstriping), ewentualnie wspomagając się gumowymi nakładkami na palce. Można się też spotkać z groomerami usuwającymi sierść za pomocą nożyka trymerskiego czy kamienia trymerskiego. Do trymowania podszerstka często używa się furminatorów, popularnych także wśród opiekunów psów gładkowłosych z gęstym podszerstkiem, np. golden retriverów.
Mechaniczne usuwanie sierści przez groomera dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z trymowaniem może wyglądać na niezbyt przyjazny dla psa zabieg. Nic bardziej mylnego. Poprawnie wykonywane trymowanie jest całkowicie bezbolesne dla psa – usuwana jest tylko martwa sierść.
Ważne jest jednak, by zabieg był wykonywany przez osobę, która ma już doświadczenie i wie, w jaki sposób prawidłowo go przeprowadzić. Amatorskie trymowanie może skończyć się wyrywaniem na siłę żywych włosów lub nierównomiernym trymowaniem, co może skutkować widocznym plackowatym przerzedzeniem się sierści. Doświadczony groomer będzie wiedział, jak uniknąć takiego niechcianego efektu.
Do zabiegów najlepiej przyzwyczajać psa już od szczeniaka, pierwszy zabieg poleca się wykonać nie wcześniej niż ok 3-4 miesiąca życia.
Trymowanie pozwala na stworzenie charakterystycznej dla wzorca rasy fryzury, co jest szczególnie ważne w przypadku psów wystawowych.
Czesanie i szczotkowanie
Czesanie psów szorstkowłosych to już codzienna rutynowa pielęgnacja, która nie jest szczególnie pracochłonna ani wymagająca jakichkolwiek umiejętności. Krótkie, codzienne przeczesanie sierści i podszerstka poprawia krążenie, masuje skórę, rozczesuje okrywę i pomaga pozbyć się kurzu i brudu. Do takiej codziennej pielęgnacji zazwyczaj wystarczy rękawica do wyczesywania sierści: w zależności od jej długości polecamy wybrać model z gumowymi wypustkami lub drucianym włosiem.
Raz w tygodniu warto dokładniej wyczesać psa, np. pudlówką lub szczotką dwustronną. Jeżeli Twój egzemplarz nie jest wielbicielem wyrafinowanych psich zabiegów pielęgnacyjnych, polecamy zaopatrzyć się w przysmaki albo matę do wylizywania. To powinno znacznie pomóc w przekonaniu do współpracy pupila. Dokładne rozczesanie ułatwi też użycie sprayu do rozczesywania – będzie on działał najlepiej, jeżeli odczekamy chwilkę po spryskaniu sierści, by mógł on po prostu zacząć działać. Regularne zabiegi tego typu nie tylko poprawiają wygląd sierści – to też okazja, by skontrolować stan skóry i sprawdzić, czy jest ona wolna od kleszczy.
Kąpiel
Poleca się regularne kąpiele psów szorstkowłosych mniej więcej co miesiąc. Polecamy używanie szamponów przeznaczonych do sierści drutowatej – zmniejszają one łamliwość, poprawiają sprężystość i ułatwiają rozczesywanie. Można też użyć odżywki, która dodatkowo nawilży sierść.
Dieta i suplementy na piękną sierść
Odpowiednia dieta wpływa na jakość sierści niezależnie od jej rodzaju. Dlatego niezmiennie polecamy dobrej jakości karmy z dużą zawartością mięsa i prostym składem. Warto zwrócić uwagę na karmy premium i superpremium, a także karmy bezzbożowe i bezglutenowe. Stan sierści poprawiają też zdrowe oleje, na przykład olej lniany czy olej z łososia. Możemy co jakiś czas dodawać oleje do karmy lub zainteresować się karmami, które są o nie wzbogacone.
Produkty, które ułatwiają pielęgnację.
Bezpośrednio do sierści:
- Szampon dla psów szorstkowłosych
- Odżywka
- Spray ułatwiający rozczesywanie
- Rękawica do wyczesywania sierści
- Szczotka lub grzebień
Do ułatwienia czynności pielęgnacyjnych:
- Mata do wylizywania
- Zabawka na przekąski
- Ulubione smaczki
Czytaj również: Zdrowie i pielęgnacja psów.
Poprzedni wpis: Owczarek niemiecki - lojalność, oddanie i niezwykła odwaga. Dla wielu pies doskonały!