Planujesz zagraniczny wyjazd z pupilem? Sprawdź, czy będzie Ci potrzebny paszport dla psa!

2020-08-20
Planujesz zagraniczny wyjazd z pupilem? Sprawdź, czy będzie Ci potrzebny paszport dla psa!
Psy i koty są członkami naszych rodzin, nic więc dziwnego, że chcemy spędzać z nimi wakacje. Zabieramy je też na szereg innych wyjazdów. O ile dość łatwo przygotować się do podróży, jeśli poruszamy się tylko po Polsce, o tyle zdecydowanie warto więcej wiedzieć, jeśli zwierzaki przekroczą razem z nami granice kraju. Jak wyrobić paszport dla psa lub kota? Sprawdź, czego będziesz potrzebować do wyrobienia paszportu oraz jakie inne dokumenty musisz ze sobą zabrać za granicę!

Pupile nareszcie mile widziani

To zadziwiające, ale jeszcze nie tak dawno temu podróż za granicę ze zwierzętami wiązała się z bardzo dużymi obostrzeniami. Aby móc legalnie przewieźć zwierzę przez granicę, należało zgodzić się na okres kwarantanny tuż po przyjeździe. Pupil był poddawany obserwacji i dopiero po jej pomyślnym ukończeniu mógł wrócić do swojej rodziny. Na szczęście dzisiaj wszystkie kraje Unii Europejskiej zdecydowanie złagodziły przepisy dotyczące wwożenia zwierząt na ich terytorium. Najsurowsze przepisy panowały w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Szwecji, jednak obecnie również tam można bez większych problemów wybrać się ze swoim pupilem. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o pełnym przygotowaniu psa lub kota do przekroczenia granicy i spędzenia czasu na terytorium obcego państwa.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo - jak wyrobić paszport dla psa?

Niezależnie od tego, czy wyjazd za granicę to tylko krótkie wakacje, czy też dłuższy pobyt - musimy zadbać o bezpieczeństwo pupila. Zarówno zdrowotne, jak i prawne. Oto lista, której wszystkie punkty powinny być odhaczone, zanim zwierzę rozpocznie podróż do innego kraju:

  • Mikrochip - wszczepianie w szyje zwierząt domowych maleńkich chipów stało się ostatnio powszechną praktyką, nawet jeśli ich opiekunowie nie planują wyjazdu za granicę. Każdy chip zawiera 15-cyfrowy numer, za pomocą którego można zidentyfikować opiekunów czworonoga i jego samego. To rozwiązanie zapewnia zwierzętom bezpieczeństwo nawet w sytuacjach, gdy się zgubią. Chip można założyć u lekarza weterynarii - numer zostanie wpisany do książeczki zdrowia. Na jego podstawie można wydać psi paszport.
  • Szczepienia - komplet szczepień wskazany jest zawsze, także bez planów wyjazdu za granicę. Jednak wśród nich nie może zabraknąć najbardziej istotnego, które będzie wymagane podczas wjazdu do każdego poszczególnego kraju Unii Europejskiej - szczepienia przeciwko wściekliźnie. Mając w domu czworonoga najpewniej realizujemy je co roku, jednak przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić, czy jest nadal aktualne i czy posiadamy specjalne zaświadczenie, które to dokumentuje. Warto jednak pamiętać, że w szczególnej sytuacji są szczenięta. Przy pierwszym szczepieniu przeciwciała wytwarzane są w okresie około trzech tygodni. Dopiero po nim szczepionka jest w pełni aktywna. Zatem warto odwiedzić lekarza weterynarii co najmniej trzy tygodnie przed planowanym wyjazdem za granicę.
  • Paszport dla kota lub psa - aby go wyrobić, należy odwiedzić stronę internetową Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej. Znajdziemy tam listę gabinetów, w których jest możliwość złożenia wniosku o paszport dla psa. Możemy oczywiście złożyć taki wniosek w sprawdzonej klinice weterynaryjnej, jeśli tylko posiada ona ku temu uprawnienia. Będzie to miejsce, w którym odbierzemy nasz paszport dla psa. Cena takiego dokumentu to 100 zł.


Jakie informacje zawiera paszport dla psa?

Wiemy już, ile kosztuje paszport dla psa. Jednak dlaczego jest tak ważnym dokumentem? Ponieważ pozwala zidentyfikować zwierzę, również w obcym kraju. Zawiera wszystkie niezbędne informacje na jego temat, np. rasę, umaszczenie, cechy szczególne, datę urodzenia, płeć czy informacje o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Znajdują się w nim również dane kontaktowe do opiekuna czworonoga, więc w razie zgubienia bądź kradzieży zwierzaka - łatwo możemy udowodnić, że należy on do nas.

Bardzo ważne jest także i to, że lekarz weterynarii, przed złożeniem wniosku o paszport psa, poddaje go badaniu i ocenie stanu zdrowia. To dla nas ważna informacja, ponieważ możemy być wówczas pewni, że zwierzę, które zabieramy za granicę, jest w pełni sił i nie męczą go żadne dolegliwości. Jeśli wszystko jest w porządku - dopiero wówczas weterynarz decyduje się wyrobić paszport dla psa. Warto również wiedzieć, że podczas przekraczania granicy pies może zostać poddany oględzinom i wątpliwości dotyczące jego stanu zdrowia mogą nam uniemożliwić wjazd do danego kraju.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa?

Warto o tym wspomnieć raz jeszcze - wyrobienie paszportu dla psa to koszt 100 zł.

Pupil może pakować walizki!

Jeśli zwierzak ma już chip, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie i dobry stan zdrowia - do paszportu została ostatnia prosta. Trzeba również podkreślić, jaki jest czas oczekiwania na taki dokument. Otóż zależy to od weterynarza. Część z nich wpisuje dane do paszportu od razu, część wyznacza termin, w którym ten dokument będzie gotowy. Dbajmy o bezpieczeństwo psa, kota i każdego innego zwierzęcia - paszport będzie bardzo pomocny!

Jeśli planujesz wyjazd z pupilem, przeczytaj również nasz artykuł: Twój pies źle znosi podróże? Sprawdź, co możesz zrobić, by nie rezygnować z wycieczek z pupilem

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixel