Twój pies źle znosi podróże? Sprawdź, co możesz zrobić, by nie rezygnować z wycieczek z pupilem

2020-07-07
Twój pies źle znosi podróże? Sprawdź, co możesz zrobić, by nie rezygnować z wycieczek z pupilem
Podróże mogą dostarczyć mnóstwa radości nie tylko nam, ale również naszym czworonożnym podopiecznym. Niestety, dla wielu psiaków letnie wojaże wiążą się ze sporym dyskomfortem spowodowanym chorobą lokomocyjną. Po czym rozpoznać chorobę lokomocyjną u psa? W jaki sposób zmniejszyć u pupila dolegliwości związane z podróżowaniem?

Objawy choroby lokomocyjnej u psa

Choroba lokomocyjna nie jest przypadłością typowo psią. Występuje z podobną częstotliwością u ludzi i czworonogów. By uzmysłowić sobie, jakich dolegliwości doświadcza dotknięty nią pies w czasie jazdy samochodem, często wystarczy więc sięgnąć do własnych przeżyć. Symptomy choroby lokomocyjnej u czworonogów są dosyć podobne do tych, jakie występują u ludzi. Choroba lokomocyjna najczęściej dotyka szczenięta, może jednak utrzymywać się przez całe życie czworonogów. Pies w czasie podróży cierpi z powodu mdłości i wymiotów. Zaobserwować można u niego obfite ślinienie się, oblizywanie warg, dyszenie i wzmożony niepokój. Objawy te świadczą o dyskomforcie wynikającym z jazdy samochodem.Niejednokrotnie choroba lokomocyjna prowadzi u psa do lęku przed podróżowaniem. W takiej sytuacji pies zaczyna kojarzyć swoje dolegliwości z samochodem i samą podróżą. Już samo przygotowanie do wyjazdu może więc wywołać u niego reakcje lękowe. Pies, który boi się podróży samochodem, zazwyczaj próbuje jej uniknąć, np. chowa się, ucieka, nieruchomieje, próbuje się bronić. Gdy natomiast już znajdzie się w środku transportu, jest wyraźnie zaniepokojony, intensywnie piszczy lub szczeka, szuka kontaktu z opiekunem. Lęk przed podróżowaniem może dodatkowo nasilać dolegliwości towarzyszące chorobie lokomocyjnej. Nie zawsze jednak wynika z nietolerancji transportowej – może być skutkiem błędów w socjalizacji.

Jak przygotować psa do podróży?

Choroba lokomocyjna u psa nie musi wiązać się z całkowitą rezygnacją z podróżowania. Aby jednak zminimalizować u psa dyskomfort wywołany jazdą samochodem, warto przestrzegać kilku zasad:

• Zadbaj o dobre samopoczucie psa przed podróżą.

Odpowiednie przygotowanie do podróży może ograniczyć u psa dolegliwości wywołane przez chorobę lokomocyjną. Warto więc zatroszczyć się o to, by pies wsiadał do samochodu spokojny i zrelaksowany. Pamiętajmy – nasze emocje udzielają się psu. Jeśli pies cierpi z powodu lęku przed podróżą, nie pakujmy bagażu w ostatniej chwili, w nerwowej atmosferze. Przed wyjazdem wybierzmy się z pupilem na długi spacer. Pozwólmy mu swobodnie węszyć i eksplorować teren. Unikajmy jednak intensywnych ćwiczeń – wysiłek fizyczny przed podróżą nie jest raczej wskazany. Już dzień przed wyjazdem warto też zmienić dietę psa na lekkostrawną. Kilka godzin przed podróżą najlepiej nie podawać psu żadnego pokarmu – pomoże to ograniczyć wymioty.

• Zapewnij psu właściwe warunki w czasie transportu.

Pies w trakcie podróży powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nie należy pozwalać mu na przemieszczanie się po pojeździe. Pupila najlepiej przewozić w transporterze, klace transportowej lub w szelkach samochodowych. Warto dać psu możliwość obserwowania otoczenia przez okno – często łagodzi to dyskomfort. Należy zadbać również o stały dopływ świeżego powietrza do auta (np. uchylić okna). Spory wpływ na komfort zwierzaka ma sposób jazdy – samochód powinien jechać płynnie, w stałym tempie. Należy unikać gwałtownego przyspieszania, hamowania czy skręcania.

• Starannie zaplanuj trasę i porę przejazdu.

Pies cierpiący z powodu choroby lokomocyjnej szczególnie źle znosi długie, wielogodzinne podróże. Warto więc dostosować trasę przejazdu do potrzeb czworonoga. Najlepiej wybrać najprostszą i najkrótszą drogę do celu. Należy unikać wyboistych czy krętych tras – podczas przejazdu nimi pupil będzie szczególnie narażony na wstrząsy. W upalne dni trzeba wystrzegać się podróżowania z psem w południe – warto zaplanować przejazd na wczesny ranek lub późny wieczór.

Postaraj się ograniczyć u psa stres związany z podróżowaniem.

Dla psów z chorobą lokomocyjną każda podróż wiąże się z silnym stresem. Aby go ograniczyć, można sięgnąć po ziołowe preparaty uspokajające, spraye lub obroże z feromonami. Dobrym pomysłem jest także zabranie do samochodu ulubionego kocyka zwierzaka (znajomy zapach zmniejsza stres) i zabawki do żucia (gryzienie wycisza i redukuje niepokój).

• Zaplanuj przerwy w czasie podróży.

Im dłużej trwa podróż, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u pupila dolegliwości. W zapobieganiu nieprzyjemnym symptomom nietolerancji transportowej pomagają regularne postoje. Przynajmniej co 2 godziny należy robić krótkie (kilkunastominutowe) przerwy w jeździe. Podczas postoju warto wybrać się z psem na krótki spacer i go napoić.

• Buduj pozytywne skojarzenia z podróżami.

Jeśli nietolerancji transportowej towarzyszy lęk przed podróżą, konieczne jest wyeliminowanie u zwierzaka negatywnych skojarzeń związanych z podróżowaniem. Należy stopniowo oswajać pupila z samochodem, dźwiękiem silnika, jazdą. Za każdym razem, gdy pies styka się z czymś związanym z wyjazdem, powinien doświadczyć czegoś przyjemnego. W tym celu można podawać mu smakołyki w pobliżu samochodu lub po przejechaniu niewielkiego dystansu zabrać na interesujący spacer czy zorganizować zabawę.

co na chorobę lokomocyjną dla psa

Choroba lokomocyjna u psa – leczenie farmakologiczne

Jeśli choroba lokomocyjna u psa ma nasilony przebieg, należy skorzystać z konsultacji u lekarza weterynarii. Niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne. W terapii stosuje się leki przeciwhistaminowe i przeciwwymiotne. Rekomenduje się podawanie psu leku zawierającego maropitant. Stosować można również aviomarin dla psa (zawierający dimenhydrynat) – często wywołuje on jednak skutki uboczne. W dobraniu odpowiedniego dla czworonoga leku i jego dawki pomoże lekarz weterynarii.

Przydatne akcesoria do podróżowania z pupilem znajdziesz na naszej stronie w zakładce Transport psa.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixelpixel