Polski owczarek nizinny - opis i charakterystyka rasy

2020-09-21
Polski owczarek nizinny - opis i charakterystyka rasy
Polski owczarek nizinny (PON) jest tak samo mądry, jak uroczy. Swoim przyjaznym wyglądem bardzo przyciąga uwagę, jednak warto przy tym pamiętać, że jego słodycz może czasami się schować za niezależnym charakterem. Zanim zaprosisz do swojego domu polskiego owczarka nizinnego, przeczytaj, co będzie ważne w Waszej wspólnej podróży przez wychowanie.

Spis treści

Charakter i osobowość polskiego owczarka nizinnego

Polski owczarek nizinny jest inteligentnym i wrażliwym psem. Wykazuje bardzo duże predyspozycje do obrony swojego terytorium. Nie należy się jednak przy tym obawiać agresji - zazwyczaj jego aktywność polega na tym, że głośno daje swojemu opiekunowi znać, że ktoś wszedł właśnie na jego teren. Na to zdecydowanie warto zwrócić uwagę przed zakupem polskiego owczarka nizinnego - nie należy do psów cichych. Jeśli zależy Ci na tym, by psiak nie był hałaśliwy, zdecyduj się na inną rasę.
Pamiętaj również o tym, że owczarek nizinny wymaga konsekwentnego opiekuna. Nie powinno się tego mylić z surowością. PON ma bardzo radosne i przyjazne usposobienie, dlatego agresja i złość ze strony opiekuna może go w pewien sposób ranić. Najlepszym sposobem na ułożenie i wyeksponowanie pięknego charakteru polskiego owczarka nizinnego jest systematyczna praca z nim, treningi z użyciem pozytywnych metod wychowawczych i zapewnienie mu dużej dawki ruchu.

Owczarek nizinny kwalifikowany jest do psów pasterskich, dlatego należy poświęcić sporo czasu na wspólne spacery. Możliwość wykorzystywania niezwykłej sprawności owczarków nizinnych jest dla nich bardzo ważna. Warto zwrócić uwagę, że sprawność ta dotyczy także umysłu tych pięknych psów. Wdrożenie szkoleń, które zmobilizują polskie owczarki nizinne do pracy głową to zdecydowanie dobry pomysł.


Owczarek polski nizinny a dzieci

Pies tej rasy jest doskonałym kompanem dla dzieci, zwłaszcza tych nieco starszych. Wykazuje się przy nich dużą cierpliwością i opanowaniem. Ważne jest tu oczywiście odpowiednie podejście maluchów do psa - nie należy wystawiać na próbę jego cierpliwości i trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość spokoju. Jednak PON w zasadzie w ogóle nie wykazuje agresji, w dodatku lubi zabawy z dziećmi. Jest to pies średniej wielkości, to przy dzieciach również spory plus. Jego gabaryty nie powodują, że jest w stanie zrobić maluchowi krzywdę przez zwykłą nieuwagę. Co ciekawe, PON jest polecany dla osób, u których występuje alergia na sierść. Jego owłosienie nie powinno być problematyczne pod kątem alergii u opiekunów. O rasach psów odpowiednich dla osób z alergią więcej przeczytasz w artykule: 4 najlepsze rasy psów dla osób z alergią - nie rezygnuj z marzenia o czworonogu!

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Decydując się na polskiego owczarka nizinnego warto pamiętać o tym, że jest to pies uroczy, ale charakterny, bardzo mądry, ale temperamentny. Potrzebuje długich spacerów i możliwości wybiegania się, dlatego nie powinny kupować go osoby, które nie są w stanie zapewnić mu odpowiedniej dawki ruchu. Jakie zalety, a jakie wady ma PON?

Zalety Wady
inteligentny, szybko się uczy; bywa hałaśliwy, dużo szczeka;
przywiązany do swoich opiekunów potrzebuje dużej dawki ruchu;
broni swojego terytorium - sygnalizuje, że wszedł ktoś obcy; może mieć nieustępliwy charakter, potrzebuje konsekwentnego opiekuna.
polecany dla alergików.  

Zdrowie polskiego owczarka nizinnego

Istnieje kilka chorób, które są typowe dla owczarków nizinnych. Duża część psów tej rasy ma tendencje do dysplazji stawów biodrowych. Aby zapobiegać tej chorobie bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie psa już od szczeniaka - unikanie chodzenia po schodach w pierwszej fazie życia, a także dobrze dopasowana dieta, która wspomoże rozwój i zachowanie zdrowia stawów. Narażone są także oczy: owczarki polskie nizinne mogą chorować także na postępujący zanik siatkówki. W skrajnych przypadkach to schorzenie może prowadzić do stanowczego pogorszenia wzroku, a nawet oślepnięcia.

PON może być obciążony chorobami genetycznymi, które również mocno powiązane są ze wzrokiem. Jeśli w pierwszej fazie życia dojdzie do pogorszenia wzroku na tle dziedzicznej choroby, owczarek może bardzo szybko oślepnąć. Jeśli PON obciążony jest genetycznie, nieprawidłowo ukształtowanie są jego komórki nerwowe, a to z kolei powoduje poważne problemy neurologiczne. W konsekwencji może to prowadzić do śmierci psa. Jak możesz uchronić się przed kupnem szczeniaka, który obciążony jest genetycznie? Najlepiej wybierać wyłącznie sprawdzone i godne zaufania hodowle. Odpowiedzialni hodowcy nie doprowadzają do rozmnażania psów, u których istnieje ryzyko przekazania wadliwych genów.

Długość życia 

Poza kilkoma typowymi dla rasy schorzeniami - głównie na tle genetycznym - polski owczarek nizinny cieszy się dobrym zdrowiem i może żyć nawet przez 13-14 lat.

Żywienie, czyli czym karmić polskiego owczarka nizinnego?

Żywienie jest jednym z najważniejszym elementów, który wpływa na zdrowie Twojego pupila. Dlatego tak ważne jest, by w jego misce lądowała tylko taka karma, która w pełni odpowie na jego potrzeby wynikające z anatomii. Pies, polski owczarek nizinny także, potrzebuje przede wszystkim mięsa do prawidłowego funkcjonowania. Im większy procent mięsa znajduje się w karmie, tym lepiej. Na drugim miejscu mogą znajdować się warzywa, a na trzecim owoce. Zdecydowanie unikaj karm, które zawierają dużą ilość zbóż i sztucznych wypełniaczy. Możesz również zdecydować się na karmę bezzbożową, których na rynku jest coraz więcej. Masz wówczas pewność, że do żołądka Twojego pupila trafiają tylko te substancje, które powinny się tam znaleźć. Polski owczarek nizinny PON wymaga również odpowiedniej suplementacji, ze względu na jego skłonności do dysplazji stawów. Specjalnie przygotowane suplementy, które wspomogą utrzymanie stawów w dobrej kondycji, zapewnią Twojemu pupilowi komfort poruszania się przez całe lata.

Zwracaj szczególną uwagę na to, by kontrolować masę ciała psa. Polski owczarek nizinny ma dość bujne owłosienie, które skutecznie maskuje to, że pies tyje lub chudnie. Opiekun, który widzi go codziennie, może nie dostrzec, że owczarek ociera się właśnie o nadwagę. Psy tej rasy, które zmagają się z nadwagą, mogą szybciej być dotknięte przez dysplazję stawów biodrowych. Bardzo ważne jest to, by wagę psiaków kontrolować.

PON - pielęgnacja

Owczarki nizinne to psy o długich, charakterystycznych włosach. To właśnie głównie one wymagają odpowiedniej pielęgnacji, starannego wyczesywania i czyszczenia. Psy z taką okrywą włosową powinny być czesane raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Warto poświęcić temu więcej czasu, ponieważ dobrze wykonany zabieg czesania sprawi, że psy tej rasy będą wyglądały estetycznie na dłużej. Do rozczesywania sierści owczarków nizinnych przyda się szeroka szczotka i grzebyk. Czasem zbawienny może się okazać także specjalny spray groomerski, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie rozczesać skołtunione włosy. Można również przycinać sierść z wewnętrznej strony łap, dzięki czemu psy będą przynosiły do domu zdecydowanie mniej piasku i błota.

Pazury, uszy i kąpiel

O swoje pazury psy tej rasy zazwyczaj troszczą się same. Są na tyle aktywne, że bez problemu ścierają zbyt długie pazury o naturalne podłoże. Jeśli jednak z jakichś przyczyn Twój owczarek nizinny spaceruje mniej i przez to pazury rosną zbyt długie, należy przyciąć je specjalnymi cążkami lub udać się w tej sprawie do weterynarza. Szczególną uwagę warto zwrócić na uszy pupila. PONy to psy, którym uszy zwisają, a taka budowa powoduje skłonności do stanów zapalnych. Jeśli dostrzeżesz u swojego psa niepokojące zaczerwienienia lub obrzęki, koniecznie umów wizytę u weterynarza, być może psiakowi przyda się pomoc farmakologiczna.

Nizinne owczarki to psy, które raczej nie stronią od wody, jednak nie trzeba kąpać ich zbyt często. Warto to zrobić, jeśli istnieje taka potrzeba, np. gdy pies wróci ubłocony ze spaceru. Najlepiej w tym celu użyć specjalnego psiego szamponu, który jest odpowiedni dla pH skóry, które posiadają psy.

Historia i wzorzec rasy

Nazwa polski owczarek nizinny wcale nie jest myląca i pies ten rzeczywiście ma swoje korzenie w Polsce. Choć jego przodkami są najprawdopodobniej szkockie psy pasterskie (m.in. słynny bearded collie), a historia ta sięga aż XIII wieku, to polski owczarek nizinny rozwijał się jako rasa w polskich folwarkach, gdzie służył jako pies pasterski do zaganiania owiec. Pierwsza oficjalna wystawa, na której można było podziwiać PON miała miejsce w Warszawie w 1924 roku. Jednak późniejsze lata kładą się cieniem na życie owczarków nizinnych, ponieważ podczas II wojny światowej psy tej rasy niemalże wymarły. Konieczne było sumienne odtwarzanie rasy, by móc ciągle mówić o polskich owczarkach nizinnych. Na szczęście udało się to Polce, Danucie Hryniewicz, w latach 50. ubiegłego wieku. Wtedy też rasa została uznana oficjalnie przez organizację FCI. Dzisiaj rzadko wykorzystuje się pasterskie umiejętności owczarka nizinnego, traktuje się go bardziej jako rodzinnego psa do towarzystwa.


Wygląd owczarka nizinnego

Polski owczarek nizinny to pies średniej wielkości. Osiąga wysokość w kłębie maksymalnie 50 cm, jednak w przypadku samic nieco mniej, ok. 45 - 47 cm. Owczarek nizinny ma krępą i muskularną budowę ciała. Choć może się wydawać, że jest nieco mniejszy, waga dorosłych osobników sięga nawet 22-24 kilogramów. Polski owczarek nizinny ma długą sierść, która lekko się faluje. Ma bardzo gęsty podszerstek, dlatego przydatne jest regularne wyczesywanie. Owczarek nizinny może występować w różnych kolorach umaszczenia, zarówno jako pies wielobarwny, jak i o barwie jednolitej.

Polski owczarek nizinny powinien mieć normalnej długości, proporcjonalny do reszty ciała ogon. To ważne, ponieważ kiedyś psy tej rasy miały podcinane ogony i taką estetykę uważano za najlepszą. Na szczęście dzisiaj w większości krajów ten proceder jest zakazany, a PON może cieszyć się wspaniałym, długim ogonkiem.

Ciekawostki

Choć mówi się o tym, że wszystkie psy dysponują doskonałym słuchem i węchem, nie sposób nie stwierdzić, że nizinne owczarki to psy wyjątkowe. PON dysponuje świetnym węchem i słuchem, ale jego dodatkową zaletą jest także niezwykle dobra pamięć. Owczarek nizinny zapamięta nawet to, co przytrafiło mu się kilka lat wcześniej, doskonale kojarzy dźwięki i zapachy. To oznacza, że lepiej nie zachodzić mu za skórę, tylko często przytulać i drapać za uszami!

Czytaj również: Rasy psów

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel