Potrzeby żywieniowe pupila - jak często i czym karmić szczeniaka?

2020-10-12
Potrzeby żywieniowe pupila - jak często i czym karmić szczeniaka?

Żywienie szczeniąt to wymagający proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Podawanie złej karmy na wczesnym etapie życia może skończyć się przykrymi dolegliwościami w przyszłości. W głowach świeżo upieczonych opiekunów rodzi się mnóstwo pytań o to, czym karmić psa, ile razy dziennie i jakie składniki odżywcze są niezbędne w życiu szczeniaka. Dokładnie zatem przedstawiamy, jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka.

Jak urządziła to natura?

Pies jest ssakiem, dlatego jego pierwszym pokarmem jest mleko matki. Spożywa je najczęściej do czwartego tygodnia życia - zaczyna od siary, czyli pokarmu, który pojawia się w piersiach suczki tuż po porodzie. Następnie pije już zwykłe matczyne mleko, które bogate jest w tłuszcz i białko. Warto jednak podkreślić, że mleko matki pełni w karmieniu szczeniąt nie tylko funkcję odżywiania. Wraz z nim suczka przekazuje swoim maluchom między innymi hormony, przeciwciała, czynniki wzrostu. To bardzo ważny etap w rozwoju szczeniaka, a składników odżywczych znajdujących się w mleku matki nie da się właściwie niczym zastąpić.

Jednak jak karmić szczeniaka, jeśli jego matka z różnych przyczyn nie może wykarmić młodych lub wtedy, gdy szczenię matkę straciło? Można wówczas stosować różne mieszanki mlekozastępcze, jednak muszą być to produkty specjalne przeznaczone do karmienia szczeniaka. Nie wolno w przypadku psów stosować mleka krowiego, ponieważ jego skład znacząco różni się od tego, którym karmione są szczenięta.

Do końca pierwszego miesiąca życia żywienie szczeniąt nie ulega zmianie. Następnie można zacząć wprowadzać im stałe pokarmy - inne niż mleko. Należy to jednak robić w sposób stopniowy, by nie wywołać problemów związanych z układem pokarmowym.

najlepsze mleko dla szczeniąt

Początki żywienia stałym pokarmem

Po pierwszym miesiącu życia można zacząć wprowadzać stałe pokarmy. Ważna jest konsystencja karmy. Jeśli decydujesz się na karmę suchą - należy ją namoczyć w wodzie, ponieważ twarde chrupki mogą być na początku zbyt trudne do zjedzenia dla malutkiego szczeniaka. Możesz wybrać także pełnoporcjową karmę mokrą dla szczeniaka, ponieważ zawiera ona porcję niezbędnych maluchowi składników odżywczych, a przy tym ma odpowiednią konsystencję i miękkość.

Jak często karmić szczeniaka? Początkowo posiłki powinny być bardzo częste - najlepiej około 5-6 razy w ciągu dnia, ale porcje powinny być niewielkie. Żeby dobrać je odpowiednio do psa, warto zwrócić uwagę na wskazania producenta konkretnej karmy, dopasowując ilość karmy do wieku i masy ciała szczeniaka. Podobnie dobór wielkości posiłku wygląda w przypadku psów dorosłych, jednak wówczas są one znacznie rzadsze. Psy dorosłe spożywają posiłki nie częściej niż 2 razy dziennie.
Szczeniaki potrzebują karmy, która będzie dobrym źródłem białka, wapnia i fosforu. Zwierzę rośnie, dlatego ma zapotrzebowanie na substancje, które ten wzrost wspomogą. Nie powinno ich brakować w jego diecie.Karmienie szczeniaka, który przyjechał do nowego domu

Jak karmić szczeniaki, które zostały odłączone od mamy i przeprowadziły się do swojego nowego opiekuna? Przede wszystkim należy sposób żywienia skonsultować z hodowcą. W dobrych hodowlach otrzymasz wyprawkę, w której powinien znajdować się m.in. zapas karmy na kilka dni. Nie należy zmieniać karmy pupila z dnia na dzień, ponieważ może to spowodować dolegliwości układu pokarmowego. Jeśli decydujesz się na zmianę rodzaju karmy, musisz przeprowadzić to stopniowo. Do pokarmu, który psiak spożywa na co dzień dosypywać odrobinę nowego. W ciągu kilku dni zmieniać proporcje, aż w końcu szczeniak otrzyma w misce wyłącznie nową karmę. W międzyczasie masz szansę obserwować, czy dana karma służy maluchowi i czy nie zmaga się po niej np. z bólem lub wymiotami.

Zapotrzebowanie na energię

Zapotrzebowanie na energię u szczeniąt jest zdecydowanie większe, niż u psów dorosłych. Z biegiem czasu nieco się obniża, dlatego ważne jest to, by zmieniać psu karmę i dostosowywać ją do jego wieku. Będzie to wyglądało różnie w przypadku poszczególnych ras. Przedstawiciele ras małych szybciej osiągają dojrzałość - nawet w ciągu 8-10 miesięcy. U ras dużych, a także ras olbrzymich - osiąganie dorosłości trwa dużo dłużej, nawet do 24 miesięcy. Zarówno u małych, jak i dużych ras należy precyzyjnie kontrolować ilość podawanego pokarmu i sprawdzać przy tym również przyrost masy ciała.

Czego nie powinno się stosować w psiej diecie?

Zwróć uwagę na to, jakie kości podajesz psu. Kości drobiowe mogą być niebezpieczne, zarówno dla szczeniąt, jak i dla psów dorosłych. Niosą za sobą ryzyko pokruszenia i podrażnienia, a także poranienia dróg pokarmowych. Jeśli chcesz podawać swojemu pupilowi kości - wybierz raczej kości cielęce lub jagnięce (średnie lub duże) albo zdecyduj się na te specjalnie przygotowane, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Dla szczeniąt naturalne gryzaki znajdziesz na stronie: Przysmaki dla psa junior.

Stosuj wyłącznie pokarm przeznaczony dla psów, a na początkowym etapie wspólnej drogi - zarówno w przypadku ras dużych, jak i małych - decyduj się wyłącznie na gotowe karmy. Nawet jeśli w pewnym momencie postanowisz gotować dla swojego pupila samodzielnie, warto wiedzieć, jak poprawnie ułożyć jego dietę, by cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata.

Sprawdź nasz ranking suchej karmy dla szczeniąt oraz ranking karm mokrych dla szczeniąt, by wybrać najlepsze pożywienie dla swojego pupila.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel