Ragdoll - poznaj charakter kota doskonałego!

2020-11-16
Ragdoll - poznaj charakter kota doskonałego!

Nieco flegmatyczny, bardzo spokojny, inteligentny i ciekawski. Do tego niezwykle piękny. W wielkim skrócie taki właśnie jest ragdoll. Koty rasy ragdoll nazywane są czasem kotami doskonałymi, ponieważ trudno doszukać się w nich wad i trudności w wychowaniu. Są niekonfliktowe, przyjacielskie i zakochane w swoich opiekunach. Czy od kota można chcieć więcej?

Charakter i osobowość

Ragdoll to kot bardzo przyjazny i łagodny. Nie stwarza właściwie żadnych problemów wychowawczych, nie należy się przy nim spodziewać podrapanych mebli i połamanych kwiatów. Ragdoll grzecznie bawi się na swoim drapaku, woli nie odrywać łapek od ziemi, dlatego niechętnie wspina się i skacze. Najszczęśliwszy jest natomiast w towarzystwie swojego opiekuna, kocha pieszczoty. Mimo to ragdoll nie należy do kotów głośnych, przypomina o swojej obecności bardzo delikatnie. Jego ciche miauknięcia są niezwykle urocze. Kot ragdoll swoim zachowaniem mocno przypomina psa, ponieważ bardzo zżywa się ze swoim opiekunem i najchętniej nie odstępowałby go na krok. Lubi także zabawy w towarzystwie domowników. Zarówno małe kotki, jak i koty w dojrzałym wieku nie tracą do niej zapału. Z pewnością w wychowaniu przydatne będą kocie zabawki na inteligencję. Ze względu na to, że kot jest bardzo ciekawski, można stworzyć mu świetne warunki do zabawy.

Szmaciana lalka

Ragdoll czasem nazywany jest szmacianą lalką, bo tak brzmi dosłowne tłumaczenie nazwy rasy z języka angielskiego. Choć wydaje się to dziwna nazwa dla kota, ma ona swoje znaczenie. Jeśli weźmiesz ragdolla na ręce, ciało kota wiotczeje i wydaje się być właśnie jak szmaciana lalka. Opiekunowie kotów ragdoll są do tego przyzwyczajeni, choć na początku może się to wydawać nieco dziwne. Te koty tak bardzo kochają przytulanie, że do ich nieco ekscentrycznej przypadłości można się szybko przyzwyczaić.

Ragdolle a dzieci

Koty ragdoll są bardzo łagodne i wykazują się nieprawdopodobnymi pokładami cierpliwości. Mocno zżywają się ze swoimi opiekunami i nie wykazują podczas procesu wychowawczego ani agresji, ani innych niepokojących zachowań. To dlatego ragdolle idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Mogą pozostawać pod ich opieką, nie sprawiają przy tym żadnych problemów. Ważne jest również to, że kot ragdoll nie posiada podszerstka, zatem jego sierść sprzyja alergikom. Alergia na koty często występuje u dzieci, jednak nawet wtedy można brać pod uwagę kota tej rasy. Kot rasy ragdoll sprawdzi się idealnie także mieszkając z osobami starszymi. Nie jest to kot ruchliwy i temperamentny, a do szczęścia najbardziej potrzebuje bliskości swojego opiekuna. Jeśli zatem senior w rodzinie marzy o posiadaniu kotka, bez obaw można rozważyć zakup ragdolla.

ragdoll jaki to kot

Ragdoll i inne zwierzęta

Kot ragdoll jest bardzo ugodowy, cierpliwy i bezkonfliktowy. Doskonale odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt, zarówno psów, jak i kotów. Jest wobec nich bardzo przyjacielski, czasem także uległy. Kocięta ragdoll wychowywane w domu z innymi zwierzętami bez problemu przyzwyczajają się do swoich towarzyszy.

Dla kogo rasa będzie odpowiednia?

Opisując koty tej rasy ciężko jest znaleźć wady. To stworzenia niemal doskonałe o cudownym charakterze. Dla kogo będą najbardziej odpowiednie? Zalety: - Łagodny i przyjaźnie nastawiony do świata, ludzi i zwierząt - Mało ruchliwy, nie niszczy mieszkania - Bardzo inteligentny, chętny do zabawy przy użyciu różnego rodzaju zabawek - Związany ze swoim opiekunem, lojalny i oddany - Nadaje się do domów z dziećmi, może być pod opieką seniorów - Nadaje się dla alergików Wady: Nie lubi samotności Jest łakomczuchem, który może mieć skłonności do tycia Narażony jest na kilka typowych dla rasy chorób

Zdrowie rasy ragdoll

Ragdoll ma tendencje do zapadania na choroby typowe dla rasy. Jedną z nich jest kardiomiopatia przerostowa, która jest chorobą serca i może wystąpić nawet u bardzo młodych kociąt. Ważne jest jednak to, że jest to choroba dziedziczna i można ograniczyć jej przekazywanie następnym pokoleniom kotów, jeśli tylko rozmnażane koty są przebadane. To solidny argument za tym, by brać pod uwagę zakup kota wyłącznie w dobrej, odpowiedzialnej hodowli. Poza kardiomiopatią przerostową kot ragdoll może mieć także kłopoty z układem moczowym, nadwrażliwością żołądka i chorobami dziąseł i przyzębia. Niestety trzeba również zwrócić uwagę na to, że ragdoll ma dość niski wskaźnik przeżywalności, a to oznacza, że należy o niego odpowiednio dbać i często badać u weterynarza. Istotna jest także dobrze zbilansowana dieta. Nie bez znaczenia pozostaje wybór hodowli. Odpowiedzialny hodowca pozwala na rozmnażanie wyłącznie zdrowych, przebadanych kotów. Wówczas możemy mieć pewność, że ewentualne zaniedbania nie będą przyczyną chorób naszego pupila.

Ile żyją ragdolle?

Przeciętna długość życia kotów tej rasy to 15-16 lat.

Żywienie - czym karmić ragdolle?

Dieta ragdolli musi być dobrze zbilansowana i odpowiadać ich naturalnym potrzebom. Koty do zwierzęta drapieżne, a to oznacza, że należy je karmić głównie mięsem. W przypadku ragdolli może to być karma sucha podawana na zmianę z karmą mokrą, a także dieta naturalna typu BARF. Dla utrzymania odpowiedniej kondycji skóry i okrywy włosowej można rozważyć podawanie suplementów. Ragdolle to koty mało aktywne, które w ruchu nie są w stanie spalić zbyt wielu kalorii. To oznacza, że część z nich może mieć problem z nadwagą. Pamiętaj, by nie przekarmiać swojego pupila. Jeśli Twój kot jest po zabiegu kastracji lub sterylizacji - podawaj mu karmę, której skład to uwzględnia. Kontroluj masę ciała swojego kota, ponieważ jest to ważny punkt odniesienia w planowaniu jego posiłków i podczas wyboru karmy. Warto również skonsultować się z weterynarzem w sprawie doboru pożywienia. Dzięki temu, że posiada on szczegółowe informacje zarówno o rasie ogółem, jak i na temat konkretnego przypadku - będzie to zdecydowanie łatwiejsze.

Pielęgnacja rasy ragdoll

Ragdolle są dość łatwe w pielęgnacji. Ich sierść nie kołtuni się i nie plącze. Jedyne miejsce, które wymaga większej uwagi, jest za uszami. Aby utrzymać sierść kotka w dobrej kondycji, wystarczy czesać go mniej więcej raz w tygodniu. Trzeba również pamiętać, że ragdoll jest kotem mało aktywnym, a to oznacza, że nie do końca efektywnie radzi sobie ze ścieraniem własnych pazurów. Można mu w tym pomagać, delikatnie je przycinając. Rasa wymaga również pielęgnacji w postaci regularnych wizyt u weterynarza i regularnych szczepień oraz odrobaczania. Ważna jest także dieta kotów, ponieważ pomoże utrzymać odpowiedni stan skóry i sierści, znacząco wpłynie również na samopoczucie pupila.

Historia i wzorzec rasy

Ragdoll kot to rasa stosunkowo młoda. Została wyhodowana w latach 60. XX wieku przez Ann Baker, która była hodowczynią kotów perskich. Ragdolle są mieszanką trzech ciekawych i dostojnych ras: kotów birmańskich, burmańskich, a także persów. Ann Baker jest założycielką odrębnej organizacji o nazwie International Ragdoll Cat Association. Sama nazwa rasy została przez nią zastrzeżona. Historia kotów Ann Baker jest również ciekawa, ponieważ po stworzeniu rasy, rozpoczynając jej kampanię reklamową, zmyśliła historię o ciężarnej kotce persa. Kotka miała zostać potrącona przez samochód, jednak następnie wykazać się niezwykłym hartem ducha i walczyć tylko po to, by móc uratować kocięta w swoim łonie. To właśnie ona miała być protoplastką ragdolli, które dzięki temu miały być duże i bardzo odporne. Jednak warto pamiętać, że to koty, których charakterystyka wskazuje na to, że zdrowie pozostawia wiele do życzenia, więc opowieść ta nie jest zgodna z prawdą. Warto również wspomnieć o tym, że hodowczyni tak daleko posuwała się w swoich historiach na temat ragdolli, że w latach 70. miłośnicy rasy postanowili rozpocząć hodowlę poza IRCA. Liczące się organizacje uznawały rasę już w latach 60. i 70. I choć IRCA - organizacja założycielki nadal istnieje, obecnie jest jedynie małą grupą hodowców. W 2005 roku wygasły również prawa IRCA do nazwy ragdoll i można jej oficjalnie używać.

jaki jest ragdoll

Wygląd ragdolli

Ragdoll to kot średniej wielkości. Waga kotki sięga około 6 kg, natomiast kota około 9 kg. Obiektywnie można uznać je za niezwykle piękne stworzenia. Ich wygląd charakteryzuje się przede wszystkim szeroką klatką piersiową i średniej długości puszystą sierścią, której pielęgnacja jest dość łatwa. Umaszczenie tego kota zależne jest od organizacji, jednak najczęściej pojawiające się i uznawane to odmiany barwne point: seal (ciemnobrązowe) oraz niebieskie. Warto również zwrócić uwagę na umaszczenie point mitted, ponieważ jest ono charakterystyczne dla ragdolli - posiadają wówczas białe litery V idące przez twarz i brzuch. Na uwagę zdecydowanie zasługują oczy ragdolli. Są duże, owalne, szeroko osadzone, bardzo łagodne. Oczy u tych ras są zawsze bardzo intensywnie niebieskie. Uszy są dość duże u podstawy, zakończone wyraźnymi i uroczymi pędzelkami. Ragdoll ma dość silną i muskularną budowę ciała, a u dorosłego kota klatka piersiowa jest tej samej szerokości co zadek.

Ciekawostki

W początkowej fazie życia kocięta ragdolla są całkowicie białe. Dopiero po kilku dniach na ich sierści pojawiają się określone znaki. Finalny wygląd nasze koty osiągną dopiero w 2-3 roku życia. Niektóre cechy kociąt ulegną zmianie. Docelową wagę kot osiągnie dopiero w wieku 4 lat, choć ze względu na jego niską aktywność trzeba jej mocno pilnować, ponieważ ma tendencje do uzyskiwania zbyt wysokiej masy ciała. Kot został nazwany ragdollem z powodu swojej jednej niezwykłej cechy. Wzięty przez człowieka na ręce, poddaje mu się całkowicie i wiotczeje niczym szmaciana lalka. W języku angielskim słowo "rag" oznacza przymiotnik "szmaciany", natomiast słowo "doll" to po prostu lalka. W związku z niezwykłym oddaniem i przywiązaniem do człowieka ragdolle zostały okrzyknięte najdoskonalszą z kocich ras. Często możemy znaleźć w ich opisach właśnie takie informacje. Jeśli więc planujesz mieć w swoim domu tego kota, to najprawdopodobniej zyskasz wiernego przyjaciela, który będzie szczęśliwy w Twoim towarzystwie, a także pokocha domowników, bez względu na wszystko.

Czytaj również: Rasy kotów

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel