Ratunku, mój pies niszczy mieszkanie! Porady behawiorystki.

2021-11-24
Ratunku, mój pies niszczy mieszkanie! Porady behawiorystki.

Kiedy w domu pojawia się szczenię, bardzo często życie domowników na jakiś czas wywraca się do góry nogami. Psie dziecko załatwia się w najróżniejszych miejscach, chce się bawić w środku nocy oraz gryzie wszystko, co znajduje się w zasięgu jego szczęk. Nie zawsze da się zapobiegać gryzieniu, ale na pewno trzeba próbować zminimalizować straty.

Dlaczego szczeniaki niszczą mieszkanie?

Jest to zupełnie naturalne, że pies gryzie różne rzeczy, ponieważ w ten sposób poznaje swoje otoczenie – sprawdza, czy coś jest miękkie, czy twarde, czy da się to zjeść, jaki ma smak itd. Ponadto około czwartego miesiąca życia psy wymieniają zęby na stałe. Wiąże się to ze swędzeniem dziąseł, a gryzienie powoduje ich masowanie. Niektóre psy gryzą meble, ponieważ podczas domowej kwarantanny zwyczajnie się nudzą.

Jak (i czy można) uniknąć problemu związanego z niszczeniem rzeczy?

Na pewno trzeba próbować. Kiedy zostawiamy psa samego w domu, należy zostawić mu jakiegoś gryzaka naturalnego oraz zabawki do gryzienia odpowiednie dla jego wieku i wagi. Niektórzy właściciele decydują się na zainstalowanie bramki, aby pies nie miał dostępu do wszystkich pomieszczeń. Na rynku dostępne są domowe kojce typu zagroda, które uniemożliwiają przemieszczanie się psiaka po pomieszczeniu. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu kojec powinien być na tyle duży, aby zmieściło się tam wygodne legowisko, miski na jedzenie i picie, miejsce do zabawy oraz mata do załatwiania się – najlepiej na przeciwległym końcu od posłania i misek. Kiedy pies zaczyna gryźć rzeczy podczas naszej obecności, najlepiej jest przekierować jego uwagę na coś innego – zabawę, gryzaki lub po prostu wyjść z nim na spacer (psy na kwarantannie pakujemy do auta i wozimy w bezpieczne dla nich miejsca np. parking marketu – pies przyzwyczaja się do jazdy samochodem oraz poznaje nowe miejsca).

Jak wybierać zabawki i jak ich używać, żeby były dla psa atrakcyjniejsze niż rzeczy osobiste opiekuna?

Przede wszystkim zabawki służące do gryzienia powinny być dobrej jakości, aby psiak ich nie rozgryzał i nie połykał. Ponadto muszą być dopasowane do rozmiaru i wagi psa. Dobrze tutaj sprawdzają się zabawki na jedzenie typu kong (Puppy, Goodie Bone Puppy), wąż na smakołyki czy piłeczki typu dental, gdzie można w otwory powkładać kulki karmy lub smakołyki, aby zachęcić do ich wydobywania. Niektóre psy preferują zabawki o zapachu wanilii, inne o zapachu bekonu a jeszcze inne mięty.

Jak można przekierować uwagę szczeniaka na naturalne gryzaki/zabawki?

Gryzaki powinny być one zawsze pod ręką, ale nie mogą być cały czas dostępne dla psa. Coś, co leży przez kilka dni na podłodze, nie jest zbyt atrakcyjne. Dobrze jest mieć kilka różnych gryzaków i proponować za każdym razem innego. Jeżeli szczeniak przestanie się nim interesować, chowamy go i dajemy następnego. Trzeba również pamiętać o tym, że gryzaki nie powinny być zbyt twarde, ponieważ pies bardzo szybko się wtedy zniechęca. Najlepiej sprawdzają się gryzaki typu skóra wołowa, z dzika, sarny lub wszelkiego rodzaju uszy. Aby ułatwić psu gryzienie, można gryzaka trzymać w ręce.

co zrobić, gdy pies jest niegrzeczny

Jaki wpływ na skłonność do niszczenia ma zbyt mała aktywność fizyczna? Jaka jest minimalna ilość czasu potrzebna na zmęczenie szczeniaka?

To zależy, jaka aktywność fizyczna, ponieważ zabawa przynosi czasem więcej szkody niż pożytku – dotyczy to psów, które ze względu na brak szczepień na choroby zakaźne pierwsze tygodnie spędzają w domu. Jeżeli pies się nudzi i zaczynamy się z nim intensywnie bawić, to zaczyna się on nakręcać i wtedy jeszcze bardziej gryźć i podgryzać – bardzo trudno go wtedy uspokoić. Lepiej mu wtedy zaproponować zabawę węchową, która wymaga skupienia i koncentracji. Kiedy szczeniak zaczyna regularnie wychodzić na spacery, to należy ich czas wydłużać stopniowo. Nie wyeliminują one problemu gryzienia, ale sprawią, że pies po przyjściu do domu wybierze raczej odpoczynek, a nie gryzienie mebli.

Jakie błędy popełniają opiekunowie, kiedy szczeniak niszczy rzeczy w mieszkaniu?

Najczęściej popełnianym błędem jest ganienie psa za to, że coś pogryzł. Zarówno kara jak i nagroda działają do dwóch sekund od wykonania przez psa danej czynności. Dlatego jeśli po powrocie do domu denerwujemy się na pupila, że coś zniszczył, to pomimo tego, że wygląda on na skruszonego, tak naprawdę nie jest w stanie powiązać naszego gniewu z tym co zrobił. Poza tym, gryzienie przez psa różnych rzeczy jest zjawiskiem normalnym - małe dzieci też biorą do buzi i próbują gryźć dziąsłami wszystko, co się da, kiedy wychodzą im pierwsze zęby. Opiekunowie często również często nie zdają sobie sprawy, że pies nie rozumie, jaka wartość ma dana rzecz – jest to prostu obiekt do gryzienia. Dlatego miarę możliwości należy pochować wszystkie wartościowe i atrakcyjne dla psich zębów rzeczy.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ekscytacja szczeniaka - jak wyciszyć psa

Poprzedni wpis: Karma z rybą dla kota – poznaj ranking dla smakosza!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixel