Szelki czy obroża dla psa? Co wybrać, by pupilowi było wygodnie?

2020-09-08
Szelki czy obroża dla psa? Co wybrać, by pupilowi było wygodnie?
Nauka chodzenia na smyczy nie zawsze jest łatwą sprawą. Zależy nam na tym, by spacery z psem były przyjemne i bezstresowe, jednak czasami czworonóg nie współpracuje i każde wyjście na dwór kończy się mocnym ciągnięciem. Lekarstwem na to jest oczywiście przede wszystkim cierpliwość i wykorzystywanie pozytywnych metod szkolenia, by nauczyć psa obchodzenia się ze smyczą. Jednak można sobie to zadanie ułatwić, dobierając odpowiednią obrożę lub szelki dla swojego psa. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Obroża - na co zwrócić uwagę?

Obroża to często podstawowy element psiej wyprawki. Istnieje bardzo dużo rodzajów obroży i warto przemyśleć zakup, żeby możliwie najlepiej dopasować ją do naszego pupila. Można wyróżnić je ze względu na:
  • Rodzaj zapięcia - znajdziemy na rynku obroże zapinane na zatrzaski lub klamry. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku niewielkich psów lub takich, które potrafią już dobrze chodzić na smyczy i słuchają swojego opiekuna. Klamry będą skuteczniejsze u dużych i silnych psów, którym zdarza się czasem pociągnąć smycz. Rozpięcie klamry przez psa jest właściwie niemożliwe, więc dobrze zapięta obroża jest tu bardzo dobrym zabezpieczeniem przed niekontrolowaną ucieczką.
  • Rodzaj materiału - wybierając materiał, z którego została wykonana obroża, również warto wziąć pod uwagę gabaryty psa. Solidna, ale ciężka skórzana obroża będzie dobra dla większych psów, u mniejszych sprawdzi się neopren lub nylon. W jednym i drugim przypadku warto zwrócić uwagę na to, by od spodu było miękkie podszycie, np. filc. Istnieją jeszcze metalowe obroże i należą do solidnych, jednak trzeba obserwować psa, czy nie występuje u niego uczulenie na metal. W metalowych obrożach czasem zamontowane są od spodu kilkunastomilimetrowe kolce, są to tzw. kolczatki. Ich zadaniem jest złagodzenie ciągnięcia przez psa, jednak należy pamiętać, że jest to rozwiązanie przemocowe, które sprawia pupilowi ból. Zdecydowanie lepiej pracować ze zwierzęciem, niż wymuszać na nim posłuszeństwo w ten sposób.
Każdy pies powinien zaczynać naukę chodzenia na luźnej smyczy z obrożą na szyi. Dobrze dopasowana i odpowiednio założona obroża daje opiekunowi większą kontrolę nad zwierzęciem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie pozostawiać na szyi psa zbyt luźnej obroży. Wówczas pies może się jej pozbyć ściągając ją przez głowę.


Szelki dla psa. Jak założyć, jakie kupić, jaki pies będzie w nich szczęśliwy?

Szelki mają swoich zagorzałych zwolenników, ale i przeciwników. Jeśli jednak wybierzemy dobre szelki i dobrze je pupilowi założymy - mogą być naprawdę przydatnym gadżetem. Istnieją różne rodzaje szelek:
  • Szelki typu guard - zapinane są od góry, przy kręgosłupach psów. Dla psa, szelki tego rodzaju to duża wygoda, jednak warto pamiętać, że może on wówczas używać całej swojej siły do ciągnięcia smyczy. Nie bez przyczyny szelek używało się w przypadku psów zaprzęgowych. Używanie ich wtedy, gdy pies ciągnie na smyczy, może być opłakane w skutkach dla naszych łokci i nadgarstków. Takie szelki będą najlepsze, jeśli pies umie chodzić na luźnej smyczy. Nadadzą się również w przypadku różnego rodzaju aktywności, w którą angażujemy czworonoga, np. jogging, spacery po górach, towarzystwo podczas jazdy na rowerze.
  • Szelki typu "easy walk" - w tych szelkach jeden z pasów przechodzi przez przedpiersie, dzięki czemu psy używające tych szelek nieco bardzo odczuwają nacisk na klatkę piersiową, kiedy zaczynają ciągnąć smycz. Ułożenie pasa wymusza na nich odwrócenie się w stronę opiekuna, dzięki czemu łatwiej zachować nad nimi kontrolę. Tego typu szelki przydadzą się podczas nauki chodzenia na luźnej smyczy. Mogą stanowić całkiem dobrą alternatywę dla obroży.
Opiekunowie psów często zadają sobie pytanie, jak założyć psu szelki, by było mu wygodnie. Otóż szelki powinny przylegać do ciała psa, ponieważ noszone za luźno będą powodować u niego otarcia i drobne rany. Pomiędzy paski szelek a ciało psa, powinny zmieścić się maksymalnie dwa palce, u małych ras - jeden palec. Kupując szelki, zwracamy również uwagę na ich szerokość. Im większy i cięższy pies - tym grubsze powinny być paski szelek. Jeśli mamy wątpliwości, jak założyć szelki psu, by nie powodowały nieprzyjemnych odczuć, warto obserwować jego skórę po każdym spacerze z szelkami, by sprawdzić, czy nie ma na niej śladów. Ten rodzaj zapięcia to dobry pomysł w przypadku psów, które mają krótkie szyje - dla nich obroża może być za bardzo problematyczna.
DLA PSA / AKCESORIA DLA PSA / SZELKI DLA PSA

Szelki czy obroża dla szczeniaka. Co kupić maluchowi?

Szelki dla szczeniaka są dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy maluch nie stwarza problemów podczas spacerów na smyczy. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ większość szczeniąt wymaga nauki tej czynności. Dlatego na początku lepiej zdecydować się na obrożę, unikając oczywiście obroży typu kolczatka. Małe psy bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, a żeby nie zrazić ich od początku smyczą, warto zdecydować się na model obroży, który nie będzie powodował dyskomfortu.

Jeśli zależy nam na tym, by spacery z małym psem były spokojne i wiele wnosiły do jego socjalizacji, warto mieć zanadrzu także szelki easy walk. Zapięcie na klatce piersiowej pomoże maluchowi zrozumieć, że najlepsze i najbardziej bezpieczne spacery to takie, podczas których opiekun ma go pod kontrolą.

Czytaj również: Posłuszeństwo psa. Jak ćwiczyć i jakich metod używać? Poradnik obedience

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel