Szelki i smycz dla kota - wybierz idealne dla swojego pupila

2020-07-08
Szelki i smycz dla kota - wybierz idealne dla swojego pupila
Jeśli komuś się wydaje, że spacery na smyczy zarezerwowane są tylko dla psa, to jest w dużym błędzie. Oczywiście to psiaki są najbardziej kojarzone z tą formą wychodzenia na dwór, a widok kotów w szelkach, które prowadzone są na smyczy, czasem jeszcze budzi zdziwienie. Nie warto się tym jednak przejmować - wielu opiekunów ma już świadomość, że taka jest najbezpieczniejsza forma spacerów z kotem na świeżym powietrzu. Smycz i szelki dla kota zdecydowanie ograniczą możliwość niekontrolowanej ucieczki, a co za tym idzie - bliskiego spotkania z samochodami na drodze i innymi niebezpieczeństwami. Jednocześnie taki zestaw umożliwi spacery na świeżym powietrzu i eksplorowanie świata, który z taką ochotą większość kotów obserwuje z okien swoich domów i mieszkań.

Dlaczego warto używać szelek i smyczy dla kotów?

Kot zdecydowaną większość czasu spędza w domu, o ile jest kotem niewychodzącym. Część opiekunów decyduje się na to, by pozwolić swoim pupilom na samodzielne spacery na zewnątrz. Koci instynkt zawsze przyprowadza kotki z powrotem do domu, nie ma zatem ryzyka, że się zgubią. Trzeba jednak przyznać, że to rozwiązanie mało bezpieczne, czasem wręcz nieodpowiedzialne. Jeśli do dyspozycji kota jest całe podwórko i nie ma on możliwości uciec poza posesję swojego opiekuna - rzeczywiście nie należy się obawiać. Jeśli jednak kot swobodnie spaceruje poza terenem własnego domu, gdzie narażony jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa - warto przemyśleć, czy aby na pewno ten sposób rozrywki jest dla niego najlepszy.

Rozwiązaniem pośrednim jest smycz dla kota. Możemy wówczas zabierać swojego pupila na spacery poza jego własne podwórko i nie ryzykować przy tym, że wpadnie pod samochód lub skaleczy się na niebezpiecznym terenie. Smycze i szelki dla kotów dostępne są w każdym sklepie zoologicznym, również on-line, a dzięki nim zyskamy pewność, że nasz pupil jest podczas wizyt na dworze całkowicie bezpieczny. Kotek wcale nie musi się wówczas źle czuć - smycz może być wygodna i bardzo długa, jeśli jest to np. smycz automatyczna.


Szelki i smycze dla kotów - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Aby spacery na smyczy nie były dla kota stresujące i niewygodne, warto dobrać mu cały zestaw tak, by jak najlepiej pasował do jego ciała, nie uciskał i nie powodował otarć. Zwróć uwagę na kilka istotnych elementów:

Rozmiar szelek - zdecyduj o rozmiarze na podstawie wielkości Twojego kota. Istnieją szelki nawet dla małych kociąt, dzięki czemu od początku Waszej wspólnej drogi możecie spacerować w ten sposób. Kociak uczy się wówczas poprawnego chodzenia na smyczy. Ważne jest również to, by szelki miały możliwość regulacji. Wtedy z pewnością ich dopasowanie będzie znacznie łatwiejsze. Najbardziej popularny rozmiar szelek to między 20-36 centymetrów. Dla kotów słusznych rozmiarów przydadzą się jednak nieco większe.

Kształt - standardowe szelki zbudowane są z pasków połączonych szwami i klamrami. Część z nich przechodzi przez kręgosłup kota, a część przez klatkę piersiową. Istnieje jeszcze puszorek dla kota, który bardziej przypomina ubranko. Choć czasem nieco trudniej go kotu założyć - jest bardzo praktycznym i wygodnym dla zwierzaka rozwiązaniem. Jeśli Twój kot niechętnie podchodzi do zwykłych szelek, przemyśl to drugie rozwiązanie.

Rodzaje zapięć - szelki dla zwierząt można zapinać na wiele sposobów. Niektóre mają zamontowane zatrzaski, inne klamerki, zdarzają się także szelki z zapięciami na rzepy. Podczas wyboru sprawdź, które zapięcie będzie dla Ciebie najwygodniejsze, ponieważ przy zniecierpliwionych kotach może być ważna każda sekunda zakładania zestawu.

Materiał - bardzo istotna część wyboru szelek. Musi być bezpieczny i wygodny dla zwierząt. Paski nie mogą być zbyt sztywne i zbyt ostro wykończone, by nie powodowały otarć na ciele. Jeśli decydujesz się na kocie ubranko, do którego przypniesz smycz dla kota, pamiętaj, by materiał nie wywoływał odparzeń.

Smycze dla kota - którą wybrać?

Smycz jest nieco mniej problematyczna, jeśli chodzi o wybór. Zazwyczaj wykonana jest z takiego samego materiału jak smycz dla psa. Jeśli karabińczyk smyczy pasuje do kocich szelek, nic nie stoi na przeszkodzie, by smycz dla psa służyła też jako smycz dla kota. Zdecydowanie warto jednak zwrócić uwagę na długość smyczy. Jeśli jest zbyt krótka, oznacza to dla kota ograniczoną możliwość zabaw i korzystania z czasu na świeżym powietrzu. Z pomocą przychodzi wówczas smycz automatyczna. Zazwyczaj jest to plastikowa rączka, wygodna w trzymaniu dla właściciela, w której zwinięta jest długa taśma. Rozwija się, kiedy kociak się oddala i zwija, kiedy zwierzę do nas wraca. Smycz automatyczna może mieć nawet kilka metrów długości, a to znacznie zwiększa kotu pole do popisów.

Szelki czy obroża?

Jeśli decydujesz się na zakup tego wyjściowego zestawu dla kota, niezależnie od tego, czy będzie w nim smycz tradycyjna, czy też automatyczna, pamiętaj, by zrezygnować z kupna obroży. Może się okazać dla Twojego pupila niebezpieczna - podczas niespodziewanych i silnych szarpnięć, kiedy zwierzę się czegoś wystraszy, cała siła skumuluje się na jego szyi. Może to skutkować bólem, przykrymi dolegliwościami, a nawet uszkodzeniem kręgosłupa. Smycz zwykła lub automatyczna i szelki to zdecydowanie najlepszy zestaw.

Podobne wpisy: Porady i ciekawostki
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel