Temperatura psa – jaka jest właściwa?

2020-11-13
Temperatura psa – jaka jest właściwa?
Wczesne wykrycie choroby u czworonożnego pupila nie zawsze bywa łatwe. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić przejściowe zmęczenie czy przygnębienie od rozwijającej się właśnie infekcji. Cennych wskazówek dotyczących stanu zdrowia naszego podopiecznego może dostarczyć nam mierzenie temperatury psa. Jaka jest normalna temperatura u czworonogów? Po czym poznać, że pies ma gorączkę?

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?

Prawidłowa temperatura psa wynosi od 38 do 39 stopni Celsjusza. Jej wartość nieznacznie różni się w zależności od wielkości czworonoga. Przyjmuje się, że u psów ras dużych właściwa temperatura jest niższa niż u psów ras małych i miniaturowych. Optymalny zakres temperatury jest też nieco inny u szczeniąt i wynosi 38,5-39,4 ℃. Gdy temperatura u psa wzrasta o 1 stopień powyżej normy, uznaje się, że zwierzak ma stan podgorączkowy. Wzrost temperatury do ponad 39,5-40 °C uważany jest za gorączkę.

Gorączki nie należy mylić z hipertermią. Choć oba te stany skutkują podwyższeniem temperatury u psa, zupełnie inny jest ich mechanizm. Gorączka u psa rozwija się na skutek czynników metabolicznych (wewnętrznych). Jest ona reakcją obronną organizmu zwierzęcia na pojawienie się pirogenów i rozwój stanu zapalnego. Dochodzi wtedy do zmian w mechanizmach termoregulacji i podwyższenia punktu nastawczego w ośrodku podwzgórza. W wyniku tych zmian organizm dąży do zatrzymywania ciepła i utrzymania podniesionej ciepłoty. Pies w trakcie narastania gorączki odczuwa zimno. Gorączka nie jest uzależniona od warunków zewnętrznych i występuje przy zachowanych mechanizmach oddawania ciepła do otoczenia.

Hipertermia jest natomiast uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi (środowiskowymi) i stanowi odpowiedź na stres cieplny. U zdrowego psa temperatura jest regulowana przez ośrodek w podwzgórzu, który za pośrednictwem termoreceptorów odbiera sygnały z otoczenia i uruchamia odpowiednie mechanizmy fizjologiczne (np. ziajanie, rozszerzenie naczyń krwionośnych) i behawioralne (np. tarzanie się w błocie, szukanie cienia) skierowane na oddawanie ciepła. Hipertermia rozwija się, gdy organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła (np. w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej w czasie upalnych dni), przy zachowanym prawidłowym wzorcu temperaturowym w podwzgórzu. Pies doświadcza wtedy uczucia gorąca i stara się bronić przed przegrzaniem. Na hipertermię szczególnie narażone są szczenięta, psy w podeszłym wieku, cierpiące z powodu chorób układu krążenia i ras brachycefalicznych.

mata chłodząca dla psa

Stanem przeciwnym do hipertermii jest hipotermia, czyli wychłodzenie organizmu. Temperatura ciała psa spada wtedy poniżej 35 °C. Zazwyczaj hipotermia wynika z długotrwałego przebywania psa w niewłaściwych warunkach termicznych (np. na podwórku w czasie mroźnych dni).

Temp. optymalna: 38-39 °C

Stan podgorączkowy: 39-40 °C

Gorączka/Hipertermia: > 39,5-40 °C

Hipotermia: < 35 °C

Jak zmierzyć temperaturę psu?

Pomiaru temperatury u psa najczęściej dokonuje się drogą doodbytniczą. Najlepiej posłużyć się specjalnym termometrem weterynaryjnym. Aby zmierzyć psu temperaturę, końcówkę termometru powinniśmy nasmarować wazeliną lub oliwką, a następnie wprowadzić do odbytu na głębokość 2-3 cm. Termometr należy przytrzymać przez kilka minut. W tym czasie pies nie powinien się poruszać. Do sprawdzenia, czy temperatura ciała u psa jest prawidłowa, można też wykorzystać termometr bezdotykowy. Pozwala on na przeprowadzenie całej procedury w sposób bezinwazyjny i bezstresowy dla psów. By zmierzyć temperaturę psu, wystarczy zbliżyć termometr do jego ciała (np. ucha).

Objawy gorączki u psa

Gorączka bardzo negatywnie oddziałuje na samopoczucie psa. Wysoka temperatura sprawia, że zwierzak jest osłabiony, apatyczny, niechętny do ruchu i aktywności. Niejednokrotnie u psa można zaobserwować utratę apetytu, senność i przygnębienie. Podwyższona temperatura może również spowodować, że nos psa stanie się suchy i ciepły. Pies cierpiący z powodu gorączki często pije więcej niż zwykle i stara się oszczędzać ciepło – śpiąc w przytulnych miejscach, zwinięty w kłębek. Gorączce u psa mogą towarzyszyć dodatkowe symptomy infekcji bakteryjnej czy wirusowej, takie jak: biegunka, wymioty, kaszel, katar, łzawienie z oczu.

Co robić, gdy pies ma gorączkę?

Gorączka u psa zawsze stanowi sygnał alarmowy i wskazanie do konsultacji z lekarzem weterynarii. Warto jednak pamiętać, że podwyższona temperatura pobudza procesy obronne organizmu i ogranicza namnażanie się patogenów. Zbicie temperatury u psa jest więc konieczne dopiero wtedy, gdy ciepłota ciała wynosi ponad 41,3 °C lub gorączka utrzymuje się przez 1-2 dni. Domowe sposoby na zbicie temperatury u czworonoga polegają głównie na stosowaniu zimnych okładów, mat chłodzących lub letnich kąpieli. Ochładzać należy przede wszystkim okolice głowy, karku i brzucha. By uchronić psa przed odwodnieniem, trzeba zapewnić mu stały dostęp do chłodnej wody. Konieczne jest także stworzenie pupilowi komfortowych warunków do wypoczynku, w zacisznym miejscu, z dala od hałasu. Leki przeciwgorączkowe dla ludzi nie nadają się dla psów, dlatego nie wolno ich podawać. Jeśli mimo podjętych działań wysoka temperatura u psa utrzymuje się, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.

Przeczytaj również:

Ropiejące oczy u psa: przyczyny i sposoby leczenia
Najważniejsze informacje o parwowirozie - sprawdź, jak możesz pomóc psu
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel