Zdrowa i piękna sierść, czyli jakie witaminy dla kota wybrać?

2020-03-12
Zdrowa i piękna sierść, czyli jakie witaminy dla kota wybrać?
Lśniąca i gładka szata to doskonały wyznacznik kociego zdrowia. Jeśli mruczek zaczął w ostatnim czasie nadmiernie tracić włos, a jego futerko stało się zmierzwione i matowe, może cierpieć z powodu niedoborów żywieniowych. Jakie witaminy pomogą wzmocnić sierść kota?

Co wpływa na stan sierści kota?

Na stan kociego włosa wpływają czynniki środowiskowe, zdrowotne, żywieniowe i behawioralne.

Dwa razy w roku – wiosną i jesienią – mruczki przechodzą proces linienia. Sezonowa wymiana sierści pozwala zwierzakom przystosować się do warunków panujących w otoczeniu. Zimą okrywa włosowa staje się gęstsza i grubsza, a wiosną cieńsza i rzadsza. Naturalny cykl linienia u kotów uzależniony jest od temperatury i długości dnia świetlnego. Z tego względu u mruczków niewychodzących proces wymiany sierści często traci swój wzorzec sezonowy i może przebiegać niemal przez cały rok. Cykliczna wymiana włosa jest zjawiskiem fizjologicznym i nie należy się nią niepokoić.

Istotny wpływ na stan okrywy włosowej kota ma żywienie. Problemy ze skórą i sierścią dość często są objawem niedoboru witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych. Również dieta uboga w pełnowartościowe białko, stanowiące podstawowy składnik budulcowy, może powodować nadmierne wypadanie włosa i kłopoty z odbudową szaty.

Wypadanie sierści bywa objawem problemów zdrowotnych. Jeżeli kondycja szaty kota uległa znaczącemu pogorszeniu, może cierpieć on z powodu chorób dermatologicznych, alergii, inwazji pasożytów zewnętrznych lub zaburzeń hormonalnych.

jak wybrać witaminy dla kota na piękną sierść


Wzmożone wypadanie sierści u kota czasami wynika ze stresu. Traumatyczne przeżycia powodują nagłe przejście mieszków włosowych z fazy wzrostu w stan spoczynku i zakłócają ich prawidłowy wzrost. Koty cierpiące z powodu zaburzeń kompulsywnych mogą też nadmiernie wylizywać lub wygryzać futerko, dokonując przy tym samouszkodzeń.

Witaminy dla kota na piękną sierść

Aby wzmocnić szatę kota i wspomóc jej regenerację, warto sięgnąć po suplementy diety. Bardzo dobrze sprawdzą się preparaty wieloskładnikowe, zawierające niezbędne witaminy i minerały. Spośród witamin największy wpływ na stan szaty kota mają witaminy z grupy B. Koty wykazują wyższe zapotrzebowanie na te witaminy niż psy. Witaminy z grupy B wpływają na przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Biorą także udział w reakcjach enzymatycznych i syntezie hormonów. Ich niedobory często powodują stany zapalne skóry i kłopoty z okrywą włosową.

Biotyna (witamina B7) dostarcza do macierzy włosa siarki, dzięki czemu wspomaga odbudowę szaty. Dodatkowo ogranicza wydzielanie łoju i zmniejsza przetłuszczanie się sierści.Kolejną substancją niezbędną do zachowania pięknej sierści przez kota jest witamina B5 (kwas pantotenowy). Odpowiada ona za regenerację sierści i właściwą pigmentację włosa. Warto wzbogacić dietę kota o witaminy A i E, które wzmocnią odporność organizmu, zneutralizują działanie wolnych rodników, przyspieszą syntezę kolagenu, poprawią elastyczność skóry i ograniczą wypadanie włosa.

Suplementy na wzmocnienie sierści zawierają również cenne minerały. Przy problemach z szatą zaleca się uzupełnienie diety kota o cynk, żelazo, krzem i miedź. Warto ponadto wybrać suplementy (np. olej z łososia) będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Produkty takie ograniczają stany zapalne skóry, dlatego są szczególnie pomocne w przypadku kłopotów z sierścią na tle alergicznym czy dermatologicznym. Przydać mogą się także preparaty z aminokwasami siarkowymi (metioniną, cysteiną) dostarczającymi budulca dla włosa. Witaminy dla kota dostępne są w formie past, tabletek czy płynów, dlatego można dopasować je do upodobań mruczka.

Warto wiedzieć:

Przyswajanie biotyny może zaburzyć awidyna znajdująca się w surowych jajach. Niedobór witaminy B7 u kotów objawia się m.in. zmianami zabarwienia sierści, łysieniem, łuszczeniem się skóry.

Kiedy warto podawać kotu witaminy?

Witaminy dla kota znajdują zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i terapii problemów ze skórą i sierścią. Suplementacja jest wskazana zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, czyli w czasie linienia i rekonwalescencji po chorobach. Pomocniczo witaminy dla kota mogą być stosowane również u zestresowanych czy przewlekle chorych mruczków. Warto również po nie sięgnąć w przypadku karmienia pupila domowym jedzeniem. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie niektórych witamin może być niebezpieczne dla kota. Stosowanie suplementów zawsze warto więc skonsultować z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym.

Jak wzmocnić sierść kota?

Aby nasz kot mógł zawsze poszczycić się piękną szatą, należy zapewnić mu odpowiednio zbilansowaną dietę. Karma, którą spożywa kot, powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych we właściwych proporcjach. Przy problemach z wypadaniem sierści pomocna może okazać się karma z formułą dermatologiczną (wzbogacona o witaminy dla kota, minerały i inne składniki funkcjonalne). Taka karma wzmacnia barierę ochronną skóry, redukuje stany zapalne i ułatwia odbudowę szaty.

Nie można także zapominać o profilaktyce antypasożytniczej u kotów. Regularne stosowanie produktów zwalczających pchły czy wszoły eliminuje świąd skóry i kłopoty z sierścią spowodowane przez insekty.

suplementy diety na sierść dla kota


Jeśli podejrzewamy, że problemy z sierścią mają związek z kocią psychiką, powinniśmy skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym. W otoczeniu możemy umieścić dyfuzor z feromonami o działaniu uspokajającym. Powinniśmy też jak najczęściej bawić się z kotem, by obniżyć u niego poziom stresu.

Kluczem do zachowania pięknej sierści jest odpowiednia pielęgnacja mruczka. Nie należy zaniedbywać regularnego wyczesywania kociego futerka. Mruczki krótkowłose warto wyczesywać raz w tygodniu, a długowłose – codziennie. Szczotkowanie stymuluje wydzielanie łoju i odżywia włos. Pozwala też ograniczyć ilość martwych włosów znajdujących się w futrze, które utrudniają prawidłową wentylację skóry.

Przeczytaj również: Żywienie kota

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel