karma dla psa dorosłego
Pożywna i smaczna karma dla Twojego zwierzaka to gwarancja jego prawidłowego rozwoju. Karmę powinieneś dopasować zarówno do rasy, jak i wieku psa. W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne rodzaje karmy dla psa dorosłego od najlepszych producentów.
Karma dla psa dorosłego - od kiedy?
Okres młodzieńczy rozpoczyna się u psów pomiędzy 12 a 16 tygodniem życia i kończy się w momencie wejścia w dorosłość. W okresie młodzieńczym szczeniak potrafi już w pełni wykorzystywać swoje zmysły. Tempo wzrostu różni się w zależności od wielkości psa i jego rasy. Co ważne, osiągnięcie wzrostu dorosłego osobnika nie jest jeszcze równoznaczne z wejściem psa w dorosłość. Zależy to od wielu innych czynników, między innymi dojrzałości behawioralnej i płciowej. Suki osiągają dojrzałość płciową w wieku od 6 do 15 miesięcy, a samce zazwyczaj około 10 miesiąca życia. Warto obserwować swojego zwierzaka, gdyż najlepszym sposobem sprawdzenia, czy pies jest w pełni dojrzały, jest jego zachowanie wśród innych dorosłych psów.
Dlaczego dobór odpowiedniej karmy jest ważny?
Wraz z osiągnięciem dojrzałości przez pupila, zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Dojrzały pies będzie zapewne mniej aktywny niż szczeniak. Zmianie ulega masa ciała, więc składniki odżywcze dostarczane w karmie muszą być inne. Karmę dla psa dojrzałego warto wprowadzać stopniowo. Możesz na początku mieszać ją z karmą szczenięcą i powoli zmieniać proporcje. Wtedy pupil szybko przystosuje się do zmiany. W naszym sklepie internetowym znajdziesz karmy dla psów dorosłych, między innymi od Royal Canin i Pro Plan. Warto wprowadzać nowe smaki i konsystencje (karmy suche i mokre) oraz obserwować swojego pupila. Na pewno zauważysz, czy nowa karma mu smakuje czy może trzeba coś zmienić.
Czy dorosłe psy jedzą więcej niż szczeniaki?
Szczeniaki rosną szybko, więc potrzebują dwukrotnie więcej kalorii na kilogram masy ciała niż pies dorosły. Psy dojrzałe zazwyczaj jedzą dwa posiłki dziennie. Oczywiście w razie potrzeby możesz zwiększyć ich wielkość. Dopasowanie odpowiedniej diety jest ważne szczególnie w przypadku psów kastrowanych. Po kastracji zmianie ulega metabolizm, pupil ma zazwyczaj większy apetyt i tym samym skłonność do nadwagi. Lekarze weterynarii często polecają dla nich karmy typu light. Pamiętaj, że na każdym etapie rozwoju psa kluczowe jest ustalenie właściwej dawki pokarmowej i jej przestrzeganie. Wtedy zarówno karma sucha, jak i mokra, dostarczy Twojemu pupilowi niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu będzie rósł zdrowo.