Czym zajada się świnka morska? Zdrowa dieta dla Twojego pupila

2020-12-16
Czym zajada się świnka morska? Zdrowa dieta dla Twojego pupila

Jeśli już w Twoim domu zamieszkał uroczy gryzoń z miłym futerkiem, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: co je świnka morska. Świnkom powinno podawać się określone produkty, jednak są również takie, które w ich diecie są stanowczo zakazane. Warto wiedzieć, jakie jedzenie jest dla świnki morskiej bezpieczne, a jakiego należy stanowczo unikać.

Jakich produktów nie podawać śwince morskiej?

Świnka morska (inaczej kawia domowa) jest gryzoniem, którego układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy. Przed rozpoczęciem przygody związanej z opieką nad świnką morską, należy zasięgnąć wiedzy na temat jej żywienia. Często ważniejsze od tego, co powinny jeść świnki morskie jest to, by wiedzieć, czego absolutnie nie wolno im podawać. Na liście produktów zakazanych w diecie świnek morskich są m.in.:

groch i fasola

produkty pochodzenia zwierzęcego

nabiał

ziemniaki

cebula

słodycze

warzywa i owoce, które zaczęły się już psuć

To, co w ludzkiej diecie jest pożądane i uważane za zdrowe, może wyrządzić świnkom morskim bardzo dużą szkodę. Są to produkty ciężkostrawne i zupełnie niewskazane w diecie świnek morskich. Co ciekawe, kapusta i sałata to również produkty, które mogą kawii domowej zaszkodzić. Uroczo wygląda mały gryzoń, który zajada się liściem zielonej sałaty, ale pamiętaj, że nie jest to dobre dla jego zdrowia.   

Jak często karmić świnki morskie?

Świnkę morską bardzo łatwo przekarmić, bo to prawdziwy łakomczuch. W jedzeniu nie zna umiaru, więc z jej miski szybko zniknie wszystko, co się w niej pojawiło. Dla bezpieczeństwa świnki morskiej należy ustalić konkretne pory dnia, w których dostaje jedzenie. Zwierzę należy karmić dwa razy dziennie, za każdym razem wsypując do miski około 20 gram pożywienia. Jeśli zdecydujesz się na podawanie swojej kawii domowej świeżych ziół, owoców i warzyw - postaraj się zachować skrupulatność w odmierzaniu dawek. 

Pamiętaj również, że świnka morska powinna mieć stały dostęp do czystej wody. Na pewno pomocne będzie specjalne poidełko dla gryzoni, które możesz kupić w sklepie zoologicznym. Mocuje się je na klatce świnki i tym samym zwierzak może korzystać z niego bez ograniczeń.   

Co jedzą kawie domowe?

Podstawą diety tych uroczych zwierząt jest siano, a także zioła i świeże warzywa i owoce. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że składniki, które podajesz pupilowi, powinny być dobrej jakości. Możesz zdecydować się na gotową mieszankę, jednak wcześniej dobrze sprawdź jej skład. Świnki morskie muszą mieć ograniczony dostęp do ziaren, a większość karm ma je w swoim składzie. Szukaj takich mieszanek, które zawierają ziarno w niewielkich ilościach, a ich skład jest przejrzysty. Zboża mają sporo białka, a ono przyda się Twojemu pupilowi. 

Kawia domowa nie ma zdolności do magazynowania w swoim organizmie witaminy C. Potrzebuje jej jednak do prawidłowego funkcjonowania, dlatego pokarm świnki powinien być w witaminę C bogaty. Aby przemycić jak najwięcej zdrowych substancji i zapewnić śwince odpowiednie żywienie - możesz zdecydować się na kupno karmy w granulacie. Wówczas świnka morska nie będzie wybierać dla siebie najlepszych kąsków, tylko grzecznie zje cały posiłek.   

Niewielka ilość świeżych przysmaków

Nie zapomnij również o porcji warzyw i owoców dla swojego pupila. Na liście bezpiecznych dla jego zdrowia produktów znajduje się między innymi kalarepa, marchew, pietruszka, ogórek czy papryka. Owoce podawaj w mniejszych ilościach. Możesz poczęstować świnkę truskawkami, jagodami, poziomkami, jabłkiem czy choćby arbuzem

Świnki morskie kochają - oprócz siana - różnego rodzaju zioła. Jedzą je chętnie, a większość z nich ma zbawienny wpływ na ich zdrowie. Możesz pozwalać swojemu pupilowi jeść m.in. tymianek, szałwię, rumianek, miętę, pokrzywę, liście malin i truskawek, kwiaty hibiskusa czy topinambur. Świnka morska chętnie skosztuje również babki lancetowatej lub liścia czarnej porzeczki. Propozycji jest tak dużo, że wystarczy, by Twoja świnka morska miała dietę urozmaiconą i bardzo smaczną.   

Znaczenie diety w życiu świnki morskiej

Dieta ma ogromne znaczenie w utrzymaniu świnek morskich w dobrej kondycji. Sianko - najważniejszy składnik pożywienia małych pupili - pomaga w ścieraniu zębów policzkowych i zapobiega przerostowi zębów trzonowych. Świnki morskie potrzebują również błonnika, by prawidłowo trawić, a sianko jest jego źródłem. Każda witamina, którą podajemy pupilowi wsypując do jego miski karmę, pomaga mu w utrzymaniu zdrowych zębów, pięknej sierści i dobrego samopoczucia przez długi czas.  

Najlepiej z rozsądkiem

Ważne jest oczywiście również to, by ilość podawanego pokarmu nie była zbyt duża. Nadwaga i przejadanie się mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji w życiu świnek morskich. Warto wziąć pod uwagę, że podając zwierzakowi zbyt duże ilości jedzenia, wcale nie poprawiamy jego jakości życia - wręcz odwrotnie. Żywienie zwierzaków to delikatna kwestia i lepiej podchodzić do niej ostrożnie. Dzięki temu nasza świnka morska zachowa zdrowie i dobrą kondycję na długie lata!   
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixelpixel