Jak ochronić siebie i pupila przed kleszczami

Jak ochronić siebie i pupila przed kleszczami

Jak ochronić siebie i pupila przed kleszczami

 

Choć dawniej sezon kleszczowy kojarzył się głównie z okresem wakacyjnym, coraz cieplejsze zimy sprawiają, że obecnie kleszcza złapać możemy przez większą część roku. Na ich atak narażone są szczególnie osoby spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu. Mitem jest jednak, że zagrożenie czyha jedynie w lasach - parki, a nawet trawa na osiedlu mogą być miejscem bytowania tych małych pajęczaków.

Kleszcze przenoszą wiele różnych chorób, groźnych zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt. Sprawdź, jak ochronić przed kleszczami siebie i swoich ulubieńców.

Dodatkowy plus: środki na kleszcze najczęściej chronią także przed pchłami!

 

Sprawdź produkty na kleszcze:

 

Produkty na kleszcze dla kota
Produkty na kleszcze dla psa
Ochrona przed kleszczami dla każdego członka rodziny - kompleksowy poradnik

 

Ważne: na naszych butach, ubraniu, czy sierści kleszcze mogą przenieść się na innych domowników - w tym na innych domowników, niewychodzącego kota, czy gryzonia. Diagnoza chorób odkleszczowych u nich nie będzie tak oczywista, jednak pewne ryzyko nadal istnieje. Przeglądanie po spacerze swojej skóry, ubrań i sierści pupila zmniejsza ryzyko wniesienia kleszcza do domu.

 

Czemu ochrona przed kleszczami jest tak ważna 

 

Kleszcze przenoszą wiele chorób, które mogą mieć bardzo poważny przebieg. Dla nas najgroźniejsze jest odkleszczowe zapalenie mózgu, długofalowe skutki zdrowotne ma także borelioza, która atakuje również psy. Dla psów równie niebezpieczna jest babeszjoza i anaplazmoza - te dwie choroby odkleszczowe są jednocześnie największym zagrożeniem dla kotów.

Choroby odkleszczowe mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ często objawy najczęściej pojawiają się, kiedy kleszcz już dawno zdąży odpaść. Pierwsze symptomy u zwierząt mogą też być bardzo niejednoznaczne: ogólne osłabienie i apatia, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, czy zapalenie stawów. Objaw typowy dla boreliozy - rumień, jest trudniejszy do zaobserwowania pod sierścią (nie występuje też we wszystkich przypadkach).

Choroby odkleszczowe u ludzi są równie trudne w diagnostyce - tym bardziej, że borelioza u ludzi może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

 

Sprawdź artykuł na blogu: Borelioza u psa - objawy i metody leczenia

 

Jak wybrać najlepszy środek na kleszcze:

 

 

Sposób ochrony przed kleszczami dla siebie, rodziny i pupila zawsze trzeba dostosować do waszych potrzeb - jedna uniwersalna metoda po prostu nie istnieje. Każdy sposób ochrony przed kleszczami ma swoje wady i zalety - niestety żaden nie daje 100%, dlatego niezależnie od wybranego środka najlepiej po prostu sprawdzać siebie i sierść pupila po każdym spacerze.

To, jaka ochrona będzie najlepsza u Twojego pupila zależy od wielu czynników - najważniejszy będzie jednak stan zdrowia i styl życia. Jeżeli mimo wszystko złapiecie kleszcza, kluczowy będzie czas jego usunięcia - w ciągu pierwszej godziny ryzyko zarażenia jest minimalne, drastycznie jednak rośnie po 24 i 48 godzinach. Nie polecamy usuwania kleszczy pęsetą - istnieje zbyt duże ryzyko zostawienia w ciele części pasożyta. Dużo łatwiej i bezpieczniej użyć specjalnych przyborów zaprojektowanych specjalnie z myślą o tym zadaniu.

 

 

Tabletki na kleszcze

 

 

Tabletki na kleszcze to bardzo wygodna metoda zabezpieczająca przed kleszczami. Podane raz, chronią psa najczęściej kilka miesięcy i są bardzo skuteczne. Choć nie odstraszają kleszczy i nie zapobiegają ugryzieniu, powodują szybką śmierć kleszcza, zmniejszając ryzyko chorób odkleszczowych.

ZALETY

  • Jednorazowa aplikacja - ochrona działa przez długi czas
  • Duża skuteczność
  • Może być stosowana u psów, które mają kontakt z dziećmi i śpiącymi z opiekunem w łóżku
  • Tryb życia nie ma znaczenia, odpowiednie dla psów pływających i często kąpanych

WADY

  • Nie może być podawana zwierzętom poniżej 2 kg
  • Powinna być podawana pod okiem weterynarza
  • Nie zaleca się tabletek na kleszcze dla zwierząt przewlekle chorych i wrażliwych, a także psich seniorów
  • Ewentualne trudności podczas podawania tabletki

Podsumowanie: Tabletki na kleszcze zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe, ale nie odstraszają kleszczy - pies może przenieść je do domu. Tabletki poleca się dla psów zdrowych - mogą być świetną bazą, która w połączeniu z preparatami odstraszającymi (spot on, spray albo obroża) da ochronę niemal idealną.

 

Obroża na kleszcze

 

 

Obroża na kleszcze to bardzo prosty sposób na ochronę przed kleszczami. Duża ilość tego typu produktów sprawia, że mogą różnić się między sobą sposobem działania (znajdziemy obroże biobójcze - Kiltix, czy Foresto i odstraszające - Pchełka). Niektóre z obroży na kleszcze możesz bez obaw założyć nawet kilkutygodniowemu szczeniakowi.

Wśród obroży na kleszcze znajdziesz produkty przeznaczone dla psów, kotów i uniwersalne - producent zawsze podaje taką informację. To bardzo ważne, ponieważ niektóre obroże dla psów są niebezpieczne dla kotów. W części obroży dla psów stosuje się permetryną - bezpieczna dla psów, niewskazana dla kotów. Jeżeli masz kota i psa - na wszelki wypadek lepiej zastosować obrożę uniwersalną.

 

ZALETY

  • Duża dostępność
  • Łatwy sposób na ochronę przed kleszczami
  • Większość produktów jest wodoodporna
  • Dużą część obroży na kleszcze możesz stosować u bardzo młodych szczeniąt i kociąt

WADY

  • Mniejsza skuteczność o psów i kotów długowłosych
  • Nie będzie odpowiednia dla psów i kotów z wrażliwą skórą
  • Obroży z środkami biobójczymi nie zaleca się dla zwierząt, które śpią z opiekunem lub mają bliski kontakt z małymi dziećmi
  • Skuteczność różna w zależności od konkretnego produktu

Podsumowanie: Obroża to chyba najprostsza długofalowa metoda na kleszcze. Duża ilość tego typu produktów sprawia, że przed ich użyciem najlepiej dokładnie przeczytać ulotkę - ich właściwości mogą różnić się między sobą. Osobom o bardzo wrażliwym węchu zapach obroży może przeszkadzać, jednak jest to doskonała metoda dla psów spędzających dużą część dnia na świeżym powietrzu.

Obroże przeciwko pchłom i kleszczom dla kota
Obroże przeciwko pchłom i kleszczom dla psa

 

Ciekawostka: Skuteczność obroży na kleszcze możesz zwiększyć, dokładnie ją dopasowując do szyi. Nie powinna ona uciskać, lecz nie może być też założona zbyt luźno. Gęsta, długa sierść może utrudniać dopasowanie obroży. Jeżeli sierść będzie przeszkadzać, są trzy wyjścia: inny sposób zabezpieczenia przed kleszczami, dodatkowe zabezpieczenie, lub... miejscowe przycięcie sierści. Choć ten ostatni sposób może wydawać się dziwny, warto go rozważyć, jeżeli obroża najlepiej spełnia potrzeby Twojego zwierzaka.

 

Krople na kleszcze spot-on

 

 

Krople na kleszcze typu spot-on cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem. Dla wielu pupili i ich opiekunów jest to rozwiązanie, które spełnia większość oczekiwań. Tak, jak w przypadku obroży - część preparatów dla psów może zawierać permetrynę. Krople są dostępne w wersji dla psów i kotów.

Dostępne są zarówno krople o działaniu biobójczym, jak i odstraszającym. Te pierwsze nie chronią przed ugryzieniem, lecz zabijają kleszcze i sprawiają, że odpadają one na tyle szybko, że ryzyko zarażenia jest znikome. Odstraszające - zniechęcają, ale w przypadku ugryzienia nie chronią przed zarażeniem.

 

ZALETY

  • Łatwa aplikacja
  • Długość sierści nie ma wpływu na skuteczność
  • Odpowiednie dla zwierząt śpiących z opiekunem
  • Dużą część tego typu produktów można stosować u kociąt i szczeniąt

WADY

  • Wymagają aplikacji co kilka tygodni (najczęściej około miesiąca)
  • Mogą być nieodpowiednie dla psów o wrażliwej skórze
  • Pływanie i częste kąpiele zmniejszają ich skuteczność

Podsumowanie: Krople spot on będą świetne dla większości psów i kotów. Poza wyjątkowo wrażliwą skórą jedynym przeciwwskazaniem jest częsty kontakt z wodą. Jeżeli Twój pies kocha wodę, a dzień bez pływania jest dla niego dniem straconym, najprawdopodobniej lepsza będzie inna forma ochrony. Jeżeli jednak mieszkasz z dala od jakiegokolwiek zbiornika wodnego i nie kąpiesz pupila co kilka dni - krople będą super!

 

Sprawdź więcej kropli spot-on na kleszcze dla kota
Krople przeciwko pchłom
Kleszcz u kota - objawy, pierwsza pomoc i możliwe powikłania

 

Spraye i zasypki na kleszcze

 

Spray na kleszcze dla psa i kota

 

Choć spraye i zasypki na kleszcze nie mają bardzo krótki czas działania, nie warto ich skreślać - ich zastosowanie jest po prostu nieco inne. To produkty, które, choć działają stosunkowo krótko, to są skuteczne od razu po aplikacji.

Przede wszystkim jednak spraye na kleszcze to produkty, których zastosowanie nie ogranicza się jedynie do ochrony pupila. Mogą się też przydać do zabezpieczenia najbliższego otoczenia - budy, czy legowiska. W tym przypadku nie musisz dopasowywać produktu do wielkości zwierzaka - ten sam środek na kleszcze może być użyty u yorka, bernardyna, a czasami także kota.

 

ZALETY

  • Możesz ich używać nie tylko bezpośrednio na sierść, ale też na legowisko
  • Ten sam produkt na zwierzaki o różnej wielkości
  • Są świetną ochroną uzupełniającą

WADY

  • U niecierpliwych psów może być ciężko dokładnie zaaplikować produkt
  • Mało wydajny
  • Krótki czas działania

Podsumowanie: W przypadku stosowania sprayów i zasypek jako podstawowej ochrony nie jest to szczególnie wygodne, czy wydajne rozwiązanie. To nic złego - jako ochrona dodatkowa lub uzupełniająca sprawdzą się doskonale.

Krótki czas działania w połączeniu z niską ceną może być też zaletą - dzięki temu możesz w bezpieczny i budżetowy sposób sprawdzić, jak skóra Twojego pupila zareaguje na obrożę, czy krople spot-on.

Spraye i zasypki przeciwko pchłom i kleszczom dla kota
Spraye i zayspki przeciwko pchłom i kleszczom dla psa

 

Nawyki, które uchronią Ciebie i pupila przed chorobami odkleszczowymi

 

Choć ilość produktów na kleszcze jest duża i naprawdę jest w czym wybierać, żaden z nich nie daje 100% pewności, że Ty i Twój pupil unikniecie kleszczy. Dlatego najlepiej nie tracić czujności i stosować proste sposoby na zmniejszenie ryzyka ugryzienia przez kleszcza.

Pamiętaj, że kleszczy z roku na rok jest coraz więcej, więc nawet zachowując bardzo dużą ostrożność, możesz znaleźć na skórze swojej lub swojego zwierzaka kleszcza. Jeżeli tak się stanie - trudno, stało się. teraz priorytetem staje się czas, w jakim pozbędziesz się go w całości ze skóry.

Niestety stare sposoby przekazywane jeszcze czasami pocztą pantoflową - smarowanie kleszcza czymś tłustym, przypalanie, czy wykręcanie mogą jedynie zaszkodzić. Najprościej wyciągniesz kleszcza specjalną kartą, lassem, czy szczypcami na kleszcze. Jeżeli boisz się zrobić tego samodzielnie - poproś bliską osobę, w ostateczności możesz iść do przychodni lub weterynarza (w zależności od tego, czy kleszcza złapiesz Ty, czy pupil). Ten ostatni sposób to jednak ostateczność, bo podczas wyciągania kleszcza liczy się czas, a każda godzina zwiększa ryzyko zakażenia.

Nawyki, które chronią przed kleszczami są proste, jednak pomagają zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich - także tych czworonożnych.

 

Jak bronić się przed kleszczami -

proste nawyki, które możesz wdrożyć już dziś:

 

  • Ustaw przypomnienie w telefonie, kiedy kończy się działanie środków na kleszcze pupila (z zapasem czasu około kilku dni na zamówienie go ponownie)
  • ZAWSZE sprawdzaj po spacerze, czy Ty i Twój pupil nie złapaliście kleszcza
  • Na spacery do lasu wychodź w ubraniach zasłaniających ramiona i dekolt. Dobrym pomysłem będzie też czapka lub kapelusz (w wakacje nakrycie glowy uchroni Cię dodatkowo przed udarem). Strój "antykleszczowy" zakłada też zakryte buty i skarpetki
  • Jeżeli wychodzisz do lasu na dłużej, co jakiś czas sprawdzaj, czy kleszcz właśnie na Tobie nie usiadł - możesz go wtedy strzepnąć, zanim zaatakuje
  • W miejscach, w których jest wyjątkowo dużo kleszczy warto pokusić się o dokładne sprawdzenie całej skóry, także tej, która na spacerze była zakryta. Istnieje małe, ale istotne ryzyko, że kleszcz przemieścił się na skórze z miejsca odsłoniętego na zasłonięte. Jeżeli możesz, poproś kogoś o sprawdzenie miejsc, które dla ciebie są trudnodostępne (np. kark). Nie musisz robić aż tak dokładnego przeglądu po każdym wyjściu na dwór - dostosuj środki ostrożności do okoliczności.
  • Wykorzystaj czesanie pupila i chwile czułości na przyjrzenie się jego skórze (w ten sposób szybciej wykryjesz także zmiany dermatologiczne)
  • Zasadź w ogrodzie rośliny, które naturalnie odstraszają kleszcze (kocimiętka, wrotycz, lawenda)
  • Regularnie koś trawę w ogrodzie - kleszcze szczególnie lubią nieco dłuższe zarośla
  • Zaszczep się na odkleszczowe zapalenie mózgu

 

Mamy nadzieję, że nasze metody na kleszcze pomogą Ci zaplanować skuteczną ochronę dla Ciebie i Twojego pupila.

pixelpixel