10 błędów w żywieniu psa, których już nigdy nie popełnisz!

2021-10-21
10 błędów w żywieniu psa, których już nigdy nie popełnisz!

Błędy, także żywieniowe, zdarzają się każdemu. W przypadku karmienia ukochanego pupila mogą wynikać one z różnych powodów i zdarzają się zarówno początkującym opiekunom, jak i osobom, którym pies towarzyszy przez całe życie. Brak wiedzy lub opieranie się na starych przekonaniach, które zostały dawno podważone, mogą doprowadzić do problemów żołądkowych pupila lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Przyczyną niektórych błędów może być zbyt intensywny tryb życia (sypanie na oko zbyt dużej ilości karmy) lub… dobre serce (podkarmianie).

Na drodze do zdrowej diety pupila czyha wiele pułapek – mniej lub bardziej oczywistych. Uzbrojeni w wiedzę, mamy większą szansę, by ich uniknąć. Stawka i nagroda jest wysoka – to zdrowo nakarmiony pupil, który cieszy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Spis treści

1. Kupowanie szeroko reklamowanej lub marketowej karmy bez weryfikacji etykiety

Nie chcemy wpadać w skrajności – to, że jakaś karma jest jakkolwiek reklamowana, nie oznacza jeszcze, że powinno się jej unikać. Mało tego, każdy producent karmy, także tej z wyższej półki, chce dotrzeć do swoich odbiorców i nie ma w tym nic dziwnego.

Błędem jest natomiast kupowanie karmy na podstawie ładnego opakowania z uśmiechniętym pieskiem i reklamujących go określeń – „najlepsza”, „pyszna”, „naturalna”, czy cokolwiek innego o podobnym poziomie ogólności zostanie napisane.

Wyznacznikiem jakości karmy będzie przede wszystkim etykieta – skład produktu i składniki analityczne. Szukaj wysokomięsnej karmy, najlepiej bez zbóż. Pamiętaj, że różnica między „mięsem” i „produktami pochodzenia zwierzęcego” jest kolosalna. Jeżeli na opakowaniu karmy z małą ilością produktów pochodzenia zwierzęcego i dużą ilością najróżniejszych zapychaczy będzie napisane choćby, że jest najlepsza na świecie – nie będzie to prawda.

Polecane karmy dla psa z dobrym składem

2. Zbyt duże porcje

Czy wiesz, że różne karmy mają różną kaloryczność, a co za tym idzie – tabele dawkowania? Nakładanie karmy do miski „na oko” zazwyczaj prowadzi do nakładania zbyt dużej ilości karmy. To prosta droga do otyłości pupila.

Czy wiesz, że różne karmy mają różną kaloryczność, a co za tym idzie – tabele dawkowania? Nakładanie karmy do miski „na oko” zazwyczaj prowadzi do nakładania zbyt dużej ilości karmy. To prosta droga do otyłości pupila.

Całe szczęście, naprawienie tego błędu jest dość proste (o ile pupil nie potrzebuje jeszcze specjalnej diety odchudzającej). Po prostu sprawdź w tabeli dawkowania, ile karmy potrzebuje dziennie Twój pies. Jeżeli pupil je karmę mokrą, sprawa jest dość prosta – często sugerowana dawka to jedna puszka dziennie, pół puszki, czy 1,5 puszki. Przy odrobinie szczęścia nic nie trzeba będzie odmierzać.

W przypadku karmy suchej najlepiej jest wyciągnąć miarkę i wagę kuchenną. Wystarczy, że raz sprawdzisz, ile miarek (specjalnych miarek do karmy lub produktów spożywczych, lub na przykład szklanek) potrzebuje Twój pies.

3. Podkarmianie

Gdy piękne, smutne oczy patrzą na człowieka, trudno jest oprzeć się pokusie, by dać pupilowi choć pojedynczy kąsek ze swojego posiłku. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Choć wiedza o szkodliwości czekolady dla organizmu psa jest szeroko rozpowszechniona, nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę większość ludzkiego jedzenia nigdy nie powinna znaleźć się w pyszczku pupila.

O ile większość owoców i warzyw (poza wyjątkami, takimi jak na przykład winogrona, czy warzywa cebulowe) możesz podać pupilowi w ramach zdrowej przekąski, to jednak przetworzone potrawy mogą ulubieńcowi poważnie zaszkodzić (a przynajmniej są dla niego niezdrowe). Potrawy smażone lub gotowane z przyprawami nie są najlepszym pomysłem nawet na psią przekąskę. Na szczęście już coraz mniej osób wpada też na pomysł podawania pupilowi na kolację resztek ze stołu – zdecydowanie tak nie powinna wyglądać psia dieta.

Zachowanie silnej woli jest trudne i zdajemy sobie sprawę, że na początku będzie trudno, ale trzymamy kciuki. Ten wysiłek jest tego wart!

podkarmianie psa ze stołu

4. Za dużo przekąsek

Przysmaki zajmują ważne miejsce w życiu psa. Treserki są niezastąpione podczas treningu, mogą być też sposobem na zachęcenie pupila do aktywności podczas zabawy z zabawkami na przysmaki.

Naturalne przysmaki dla psa są natomiast nieocenione ze względu na to, jak zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia i żucia. Pies, który regularnie otrzymuje naturalne gryzaki (na przykład suszone mięso, tchawice, ogony, uszy królicze itd.) jest szczęśliwszy, spokojniejszy, pozytywnie zmęczony. Naturalne przysmaki pozytywnie wpływają też na zdrowie jamy ustnej, usuwając kamień nazębny. Rezygnowanie z nich jest więc niewskazane.

Ważny jest jednak umiar. Przekąski powinny stanowić maksymalnie 10% zapotrzebowania na energię, dlatego jeżeli podajesz przysmaki, zmniejsz nieco dzienną dawkę karmy. Szczególnie uważać trzeba podczas żywienia psów ras małych i miniaturowych, u których bardzo łatwo o przekroczenie dziennego zapotrzebowania na energię.

5. Niezbilansowana dieta domowa – bez konsultacji ze zwierzęcym dietetykiem

Choć komercyjna karma dla psa segmentu superpremium jest najprostszym sposobem na żywienie psa, część osób nadal jest przekonanych, że różnie rozumiana dieta domowa będzie najlepszym rozwiązaniem dla pupila.

Nie można powiedzieć, by posiłki dla psa przyrządzane w domu były lepsze lub gorsze niż gotowa karma. Elementem kluczowym jest tutaj przede wszystkim wiedza osoby, która je przyrządza. Samodzielne przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków dla pupila nie jest niemożliwe, bardzo, bardzo trudne dla większości opiekunów. Pewnym rozwiązaniem może być stosowanie się do zaleceń dietetyka zwierzęcego, lecz bez fachowego wsparcia najczęściej dieta domowa dla psa nie będzie ani najzdrowszym, ani najwygodniejszym rozwiązaniem.

Najczęściej popełniany błąd dotyczy proporcji między mięsem, a elementami węglowodanowymi (na przykład ryż, kasza, czy ziemniaki). Potencjalnych pułapek jest jednak tak dużo, że nawet trudno byłoby je wszystkie wymienić.

jak często podawać przysmaki dla psa

6. Nieregularne karmienie

Psy kochają rutynę w większości aspektów swojego życia, także w żywieniu. Karmienie pupila o stałych godzinach wpływa jednak nie tylko na jego poczucie bezpieczeństwa, ale też stan zdrowia. Dzięki stałym godzinom posiłków regulują się procesy trawienne.

Jeżeli podajesz posiłki o różnych porach dnia, procesy trawienne nie będę przebiegały tak sprawnie, jak powinny.

7. Zbyt częste i zbyt szybkie zmiany karmy

Ludzka dieta jest o wiele bardziej urozmaicona, niż psia. Dlatego, patrząc na posiłki pupila z naszej perspektywy, możemy mieć wrażenie, że pupil potrzebuje odmiany. To nie do końca prawda. Częste zmiany karmy mogą skończyć się problemami żołądkowymi. Jeżeli nawet zmiana jest uzasadniona – pamiętaj, by początkowo mieszać starą karmę z nową, stopniowo zmieniając proporcje na korzyść nowej.

Karmy pełnoporcjowe są skomponowane tak, by dostarczać Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. W przypadku szczególnych potrzeb możesz uzupełniać karmę podstawową o suplementy (np. w przypadku ryzyka wystąpienia dysplazji stawów biodrowych), ale ogólnie – sprawdzona karma to dobra karma.

Jeżeli pogłębiasz swoją wiedzę o żywieniu pupila i chcesz zmienić jego karmę na inną, z lepszym składem – nic nie stoi na przeszkodzie. Zmienianie karmy „dla odmiany” nie jest jednak najlepszym pomysłem.

Alternatywą dla całkowitego zmieniania karmy jest żywienie pupila różnymi smakami karmy tej samej linii – to bezpieczny sposób na urozmaicenie diety bez ryzykowanie problemami żołądkowymi.

8. Stały dostęp do pełnej miski

Nakładasz karmę do miski i stoi ona przez cały dzień, stale dostępna? Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Psa niejadka nie zachęcisz w ten sposób do jedzenia – karma przestaje być atrakcyjna.

Brak kontroli nad tym, kiedy pies spożywa posiłki, nie jest też specjalnie zdrowy dla pupila. Układ pokarmowy psa funkcjonuje najlepiej, jeżeli spożywa niewiele dużych posiłków niż kiedy podjada co jakiś czas drobne ilości.

W przypadku karmy mokrej dochodzi też aspekt świeżości pokarmu, zwłaszcza w miesiącach letnich. Wysokomięsna mokra karma w gorące dni powinna być zjedzona od razu po nałożeniu jej do miski. Ewentualne resztki należy zabrać i umyć miskę. W wysokich temperaturach karma mokra stojąca dłużej niż pół godziny może być już nieświeża. Nie jest to jednak argument przeciw żywieniu mokrymi karmami pupila w ogóle!

9. Nieodpowiednie przechowywanie karmy

Nawet najzdrowsza karma może zaszkodzić pupilowi, jeżeli będzie przechowywana w nieodpowiedni sposób. Suchą karmę przechowuj w oryginalnym opakowaniu włożonym do szklanego lub metalowego pojemnika na żywność. Traktuj ją tak, jak produkty spożywcze – najlepszym miejscem przechowywania pojemnika z karmą jest zamknięta szafka w kuchni.

Nie kupuj suchej karmy ze zbyt dużym zapasem – najlepiej zużyć cały worek w ciągu miesiąca – półtora.

Mokra karma po otwarciu puszki (saszetki, tacki) powinna być przechowywana w lodówce i spożyta maksymalnie w ciągu 48 godzin (polecamy jednak raczej 24 godziny). Pamiętaj, by zamknąć szczelnie opakowanie, na przykład specjalną pokrywką do puszek lub folią spożywczą. W przypadku saszetek – wybieraj te z możliwością ponownego szczelnego zamknięcia.

Nie podawaj karmy, która nagle zmieniła kolor, zapach lub w jakikolwiek inny sposób budzi Twoje wątpliwości.

jak uniknąć skrętu żołądka

10. Spacer po posiłku

Ruch to zdrowie, jednak są okoliczności, kiedy lepiej powstrzymać się od wysiłku. Nasze psy jedzą mało posiłków o większej objętości, dlatego po posiłku najlepiej, by odpoczęły w spokoju. To szczególnie ważne dla psów ras szczególnie narażonych na rozszerzenie i skręt żołądka. Są na niego narażone w szczególności psy duże, jak berneńczyki, bernardyny, owczarki i retrivery, jednak w grupie ryzyka są także psy niedożywione i zestresowane (na przykład przygarnięte kundelki, które dopiero odzyskują siły w nowym domu).

Rozszerzenie i skręt żołądka to stan, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pupila – bez szybkiej interwencji weterynarza może zakończyć się śmiercią ulubieńca.

Długi wieczorny spacer zaraz po kolacji nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego pamiętaj o kolejności – najpierw spacer, potem posiłek.


Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Karma dla psa bez kurczaka - ranking 10 topowych produktów

Poprzedni wpis: Scottish fold i scottish straight - poznaj oryginalne koty ze Szkocji

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixelpixel