Myszoskoczek — wielka ciekawość świata w małym ciałku

2023-04-12
Myszoskoczek — wielka ciekawość świata w małym ciałku

Myszoskoczki to małe, półpustynne gryzonie, które zostały odkryte dopiero w XIX wieku w Chinach przez francuskiego mnicha, Armanda Davida. W naturalnym środowisku żyją w Mongolii, południowych Chinach i południowo-wschodniej Rosji. Choć dzikie myszoskoczki mają umaszczenie auguti, które pozwala lepiej ukryć się przed drapieżnikami, ich udomowieni kuzyni występują w wielu odmianach barwnych.

Istnieje ponad 100 gatunków myszoskoczków. Gatunek udomowiony, który znamy najlepiej, to suwak mongolski lub gerbil mongolski. Początkowo suwaki były zwierzętami laboratoryjnymi, jak myszy i szczury.

Choć opieka nad myszoskoczkami nie jest szczególnie skomplikowana, lepiej poznać je bliżej, zanim pupil pojawi się w Twoim domu. Choć są spokrewnione z chomikami, ich potrzeby są nieco inne. Z nami poznasz i zrozumiesz lepiej myszoskoczki!

Spis treści

Jak wygląda myszoskoczek

Myszoskoczki to drobne gryzonie o długości (bez ogona) ok. 12-14 cm. Ogon, całkowicie owłosiony, ma 9-10 cm. Waży 100-150 gramów. Zazwyczaj samce są większe, jednak ogólnie istnieje spora różnorodność w zakresie wielkości poszczególnych zwierzaków. Udomowione myszoskoczki mają różne kolory futerka.

Na brzuchu myszoskoczek ma gruczoł zapachowy.

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz myszoskoczka

Instynkt stadny myszoskoczków

Myszoskoczek to zwierzątko stadne. W środowisku naturalnym żyją w grupach, w których panuje ścisła hierarchia. Myszoskoczek potrafi zaciekle walczyć o swoją pozycję i reputację, nie wahając się przed zaciekłą walką z przeciwnikiem.

Przyjmuje się, że optymalną ilością myszoskoczków w stadzie domowym będzie dwójka zwierzaków – najlepiej tej samej płci, by uniknąć niekontrolowanego rozrodu. Nie ma większego znaczenia, czy suwaki będą ze sobą spokrewnione – wbrew pozorom więź nie będzie silniejsza w przypadku rodzeństwa.

Myszoskoczki potrzebują do szczęścia towarzystwa przedstawiciela własnego gatunku – jeden suwak będzie samotny i nieszczęśliwy. Obserwowanie wspólnych zabaw, higieny i przytulasów myszoskoczków jest jednym z ciekawszych części opieki nad myszoskoczkami.

Klatka, czy akwarium – wybór domku dla myszoskoczka

Choć sam myszoskoczek to zwierzątko bardzo tanie, przed jego pojawieniem się w domu trzeba zainwestować w jego domek. Najlepszym miejscem do życia dla suwaka będzie terrarium z dobrą wentylacją lub akwarium zakryte od góry drobną siatką.

Akwarium będzie lepsze od klatki przynajmniej pod dwoma względami – utrzymania w czystości otoczenia i zdrowia pupila. Unikniesz częstego sprzątania podłoża wysypywanego przez szczebelki klatki, a myszoskoczek nie przeziębi się od przeciągu. Minimalna powierzchnia akwarium dla dwóch myszoskoczków to 80x40x40 cm – jednak jeżeli tylko masz taką możliwość, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapewnić im więcej miejsca do zabawy.

Najlepszym podłożem dla myszoskoczków będzie naturalna ściółka konopna, lniana lub bawełniana. Niektóre myszoskoczki mogą źle reagować na trociny, nawet odpylone – choć jest to dość często spotykane rozwiązanie. Niestety, pellet drewniany nie sprawdza się w przypadku myszoskoczków – trudno kopie się w nim tunele.

W akwarium myszoskoczka powinno znaleźć się miejsce na miseczki na jedzenie i wodę (lub poidełko), domek i zabawki do gryzienia. Możesz kupić swojemu myszoskoczkowi kołowrotek – koniecznie bez efektu gilotyny, z pełną bieżnią.

dwa myszoskoczki

Dla kogo myszoskoczek będzie najlepszym pupilem

Myszoskoczki mają różne charaktery – niektóre oswajają się bardzo szybko i nie mają nic przeciwko zabawie ze swoim opiekunem, inne wolą zachować dystans. Często nie będziesz mieć większego wpływu na to, jaki będzie Twój gerbil i czy będzie chciał z Tobą nawiązać jakąkolwiek więź.

Myszoskoczek jest więc pupilem dla osoby, która będzie liczyła się z tym, że niektóre myszoskoczki nie chcą się oswoić. Duża część suwaków lubi wchodzić na rękę opiekuna, czy jeść przysmaki, jednak może się zdarzyć, że jedna ze skocznych myszek nie będzie towarzyska. To zwierzątka dla osoby, która przede wszystkim lubi obserwować codzienne życie swoich pupili. Jeżeli zależy Ci na większym przywiązaniu zwierzaka, lepszym wyborem może być np. kawia domowa, czyli świnka morska.

Choć opieka nad myszoskoczkami nie jest szczególnie trudna, ani wyczerpująca, nadal jest to duża odpowiedzialność. Myszoskoczki potrzebują codziennego karmienia, wymiany wody i sprzątania klatki.

Myszoskoczek i dzieci

Myszoskoczki mogą mieszkać w domu, w którym są dzieci, nie jest to jednak typowe wymarzone zwierzątko dla większości dzieci. Większość maluchów uwielbia psy i koty, ponieważ większa jest możliwość interakcji, a w przypadku większych psów – można się też przytulić do czworonożnego przyjaciela.

Myszoskoczek jest zwierzątkiem, które dziecko może podglądać, ucząc się zwyczajów pupili. Miej jednak na uwadze, że myszoskoczek to zwierzątko bardzo delikatne i wrażliwe, dlatego kontakt inny niż obserwacja powinien być nadzorowany przez dorosłych. Naucz dziecko, jak oswoić myszoskoczka i jak brać na ręce – tych słodkich gryzoni nie wolno łapać za ogon!

Akwarium myszoskoczków nie powinno stać w pokoju dziecka, by maluch nie próbował wyjąć ulubieńców samodzielnie. Grozi to nieumyślnym skrzywdzeniem zwierzątek lub ich ucieczką.

Myszoskoczek i inne zwierzęta

Małe gryzonie, jak myszoskoczki, są w naturze narażone na atak wielu zwierząt. Nic dziwnego, że duża część z nich jest zestresowana, kiedy próbuje się je zapoznać z pozostałymi ulubieńcami. By nie narażać myszoskoczków na niepotrzebne nerwy, po prostu nie próbuj ich na siłę zaprzyjaźniać z psem, lub (co gorsza) z kotem.

Jeżeli od czasu do czasu wypuszczasz swoje myszoskoczki, żeby trochę sobie pobiegały po domu, ogranicz przestrzeń, zamykając drzwi do pokoju.

Jeżeli w Twoim domu mieszka więcej gryzoni, pamiętaj, by nie mieszać w jednym akwarium, czy klatce kilku gatunków. Choć myszoskoczki są dalekimi kuzynami chomików, zwierzaki nie będą czuły się dobrze w swoim towarzystwie – nie tylko dlatego, że chomiki są urodzonymi samotnikami. To samo dotyczy innych gatunków.

hodowla myszoskoczka

Żywienie myszoskoczka

Myszoskoczki lubią zróżnicowaną dietę. Są wszystkożerne, choć podstawą ich diety powinny być różnego rodzaju ziarna. Chętnie jedzą też suszone zioła i owady, nie pogardzą też siankiem. Możesz od czasu do czasu podawać swoim pupilom świeże owoce i warzywa, jednak nie przesadzaj z ich ilością. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie świeżych owoców i warzyw poza klatką, z ręki. Jeżeli podasz pupilowi świeże jedzenie do klatki, pamiętaj, że powinno być ono szybko zjedzone – resztki usuń z klatki maksymalnie następnego dnia, by nie spleśniały.

Owoce i warzywa bezpieczne dla myszoskoczków:

 • Arbuz
 • Banan
 • Bataty
 • Borówki
 • Cukinia
 • Dynia
 • Gruszki
 • Jabłka
 • Kalafior
 • Maliny
 • Nektarynki
 • Ogórki
 • Pietruszka (natka i część korzeniowa)
 • Pomidor
 • Seler
 • Truskawki

Produkty szkodliwe dla myszoskoczków:

 • Awokado
 • Bób
 • Czekolada
 • Cebula i czosnek
 • Czereśnie
 • Fasola
 • Grejpfrut (i inne cytrusy)
 • Imbir
 • Mak
 • Mleko
 • Por
 • Rabarbar
 • Szpinak

Sprawdź także: Przysmaki dla gryzoni

Myszoskoczki nie powinny jeść przetworzonego pożywienia dla ludzi, rzeczy solonych i przyprawianych. Teoretycznie mogą jeść gotowanego ziemniaka i gotowany kawałek mięsa, jednak w obu przypadkach wyłącznie ugotowane bez odrobiny soli. Lepszym źródłem białka będą dla myszoskoczka suszone owady – zawierają je niektóre karmy dla myszoskoczków i chomików.

Nie podawaj swojemu pupilowi owadów odłowionych ze środowiska naturalnego!

Wiele kontrowersji wzbudza temat orzechów w diecie myszoskoczków. Niekorzystny jest zarówno ich nadmiar (prowadzi do nadwagi), jak i zbyt mała ilość (zagrożenie niedoborami). Nie musisz podkarmiać pupila orzechami, jednak nie zabieraj z karmy ziarenek, które w niej występują.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie miseczki na jedzenie i wodę (w przypadku poidełka nie ma to znaczenia) na podeście lub podwyższeniu. Dzięki temu miseczki nie będą zasypywane ściółką.

myszoskoczek ciekawostki

Zdrowie i pielęgnacja myszoskoczków

Myszoskoczki żyją najczęściej 3-4 lata. Ogólnie uważa się je za gryzonie dość odporne i zdrowe, jednak nie oznacza to, że nie chorują.

Mała popularność tych gryzoni sprawia, że nie każdy weterynarz specjalizujący się w leczeniu psów i kotów będzie umiał pomóc pupilowi. Dlatego po zakupie nowego zwierzaka koniecznie sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa lecznica zajmująca się gryzoniami.

Większość problemów zdrowotnych myszoskoczków to drobne urazy, pasożyty, infekcje oczu, czy przerost zębów i pazurów. U myszoskoczków zdarza się również padaczka, która występuje częściej, niż u ludzi.

Wielu świeżo upieczonych opiekunów myszoskoczków jest zaskoczona gruczołem zapachowym. Służy on myszoskoczkom do znaczenia terenu i jest naturalną częścią ciała u tego gatunku. W przypadku starszych suwaków może przytrafić się nowotwory gruczołu zapachowego, jednak nie jest to bardzo częsta jednostka chorobowa. Podobnie jak u szynszyli, podczas silnego stresu myszoskoczek może odrzucić ogon.

Myszoskoczki to bardzo czyste zwierzęta, które poświęcają wiele czasu na higienę. Zazwyczaj myją się nawzajem. Raz w tygodniu warto zorganizować pupilom kąpiel w piasku (wybierz piasek kąpielowy dla szynszyli, ten dla papug jest za ostry).

Ciekawostki o myszoskoczkach

Myszoskoczki mają niezwykle wrażliwy słuch.

Zaciekawiony myszoskoczek stoi na tylnych łapkach i rozgląda się, nasłuchując.

Myszoskoczki potrafią mrugać jednym okiem.

Myszoskoczek informuje swój stado o niebezpieczeństwie tupaniem.

Myszoskoczki potrafią skakać nawet na długość 40 cm.

W miocie myszoskoczków najczęściej jest 5 maluchów.

Imię dla myszoskoczka

Imię dla samiczki: Bella, Henia, Kulka, Minnie, Draka, Elsa, Fruzia, Chałwa, Ciri, Coco, Lilith, Wenus, Wanda, Fiona, Iona, Diuna, Kleopatra, Kropka, Mrówka, Panda, Yoga, Gaja.

Imię dla samczyka: Nutella, Bąbel, Orzeszek, Apsik, Nerwus, Stewart, Tuptuś, Jumper, Demon, Benek, Cynamon, Legolas, Wafel, Imbir, Dandys, Kroton, Sushi, Tofu, Pucio.


Czytaj również: Gryzonie i króliki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

Poprzedni wpis: Owczarek środkowoazjatycki - niezależny i dumny towarzysz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixelpixel