Biały owczarek szwajcarski - on nigdy nie pozwoli Ci się nudzić!

2022-09-09
Biały owczarek szwajcarski - on nigdy nie pozwoli Ci się nudzić!

Białe owczarki szwajcarskie to stosunkowo młoda rasa, jednak nie da się ukryć, że coraz częściej spotyka się je podczas spacerów. Nie da się ukryć, że zwracają na siebie uwagę – śnieżnobiałe futerko, miękkie futerko kontrastujące z czarnymi oczami obserwującymi czujnie otoczenie sprawiają, że wiele osób zaczyna marzyć o zakupie szczeniaczka tej rasy. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim mały BOS pojawi się w Twoim domu.

Spis treści

Historia białych owczarków szwajcarskich

Białe owczarki szwajcarskie pochodzą bezpośrednio od owczarków niemieckich – do tej pory widoczne jest wyraźne podobieństwo między rasami. Owczarki niemieckie o białym umaszczeniu rodziły się od czasu do czasu, odkąd tylko zaczęto je hodować. Przez długi czas nie przywiązywano do tego uwagi. W XIX wieku Habsburgowie próbowali po raz pierwszy wyodrębnić osobną rasę spośród białych owczarków niemieckich, głównie ze względu na ich wyjątkową urodę.

Na początku XX wieku stosunek do białych owczarków niemieckich gwałtownie się zmienił. Rozwój kynologii i weterynarii sprawił, że hodowcy zaczęli zauważać związek między białym umaszczeniem a chorobami psów. Białe umaszczenie owczarków stało się niepożądane i wykreślone ze wzorca rasy.

Decyzja o wycofaniu z hodowli białych owczarków była jednak przedwczesna. Szybko okazało się, że odpowiadający za białą sierść gen recesywny owczarków nie ma nic wspólnego z albinizmem, który faktycznie często jest odpowiedzialny za choroby słuchu, skóry, czy wzroku. Na szczęście amerykańscy i kanadyjscy hodowcy nie dali się ponieść panice. Białe owczarki stały się w USA na tyle popularne, że po raz kolejny rozpoczęto próbę stworzenia rasy całkowicie białych psów. Kojarzono ze sobą białe psy rodzące się w hodowlach owczarków niemieckich, ale też sprowadzano z Europy białe owczarki niemieckie, które w innych okolicznościach nie zostałyby już włączone do programów hodowlanych.

Po wielu latach, w 1970 roku, białe owczarki amerykańsko-kanadyjskie (bo tak wtedy nazywały się dzisiejsze BOS-y) trafiły do Szwajcarii. Szwajcarscy hodowcy mieli duży wpływ na rozwój rasy, złożyli też wniosek o jej oficjalne uznanie przez FCI. Po spełnieniu wielu rygorystycznych wymagań rasa została uznana przez FCI w 2003 roku i zyskała nową nazwę – biały owczarek szwajcarski.

Dziś białe owczarki szwajcarskie nadal są podobne do swoich starszych kuzynów, jednak różnice między nimi widać już na pierwszy rzut oka i nie ograniczają się one jedynie do odmiennego umaszczenia. Rasa nie jest może jeszcze aż tak popularna, jak klasyczne owczarki niemieckie, jednak bez problemu znajdziesz w naszym kraju wiele hodowli, by kupić uroczego, białego szczeniaczka BOS.

szczenięta białych owczarków szwajcarskich

Charakter białych owczarków szwajcarskich

Białe owczarki szwajcarskie to zrównoważone, łagodne i lojalne psy, które wyróżniają się wielkim przywiązaniem do swojej rodziny. Mają silny instynkt stadny i w przeciwieństwie do owczarków niemieckich nie są „psami jednego pana”, ale z każdym domownikiem nawiązują trwałą relację.

Jednocześnie to psy aktywne, które potrzebują nie tylko fizycznego zmęczenia, ale też zadań, którymi mogłyby zająć głowę. Świetnie sprawdzają się jako psy pracujące lub uprawiające sporty kynologiczne. Jeżeli kupujesz białego owczarka szwajcarskiego w charakterze typowego psa rodzinnego, nie zapomnij o zapewnieniu mu jakiegoś zajęcia – nie musi być to od razu sport wyczynowy, BOS będzie szczęśliwy także wtedy, kiedy regularnie będziesz uczyć go różnych sztuczek i komend. To pies, który lubi czuć się użytecznym członkiem rodziny.

BOS pozostawiony bez zajęcia będzie je sobie znajdował samodzielnie, zazwyczaj realizując własne pomysły na urządzenie mieszkania. Lepiej przekierować więc jego energię i pomysłowość na trening agility, czy wspólną zabawę. Biały owczarek szwajcarski bardzo szybko się uczy, a trening z nim to czysta przyjemność.

Wiele osób podkreśla, że choć białe owczarki szwajcarskie wiele mają w sobie z owczarka niemieckiego, to są zdecydowanie łagodniejsze i wrażliwsze. To czułe psiaki, które potrzebują uwagi i miłości opiekuna. Spędzanie dużej ilości z człowiekiem jest dla BOS-a bardzo ważne, na pewno nie są to psy, które mogą mieszkać na dworze, czy spędzać sporo czasu w samotności. U białych owczarków szwajcarskich istnieje podwyższone ryzyko rozwinięcia się lęku separacyjnego, jeżeli opiekun nie podejmie odpowiednich kroków przy pierwszych objawach. Najważniejsze, by poświęcać pupilowi dużo czasu, a jednocześnie uczyć od pierwszych dni zostawania samodzielnie w domu.

charakter białych owczarków szwajcarskich

Dla kogo biały owczarek szwajcarski będzie psem idealnym

Na co dzień biały owczarek szwajcarski to wierny towarzysz, który zawsze będzie chciał poprawić Ci humor. Jako szczeniak BOS jest słodką, rozbrykaną kuleczką. Kiedy dojrzeje, staje się nieco bardziej ustatkowany, ale nadal jest to bardzo energiczny pies, który potrzebuje codziennych, długich spacerów. Na pewno nie jest więc to pies dla kanapowca. Jeżeli lubisz długie wędrówki w terenie, uprawiasz sport lub chcesz ćwiczyć z pupilem – biały owczarek szwajcarski będzie idealnym towarzyszem dla Ciebie.

Codzienne, długie spacery, a do tego ćwiczenia, które będą wyzwaniem intelektualnym dla Twojego psa – to zajmuje wiele czasu. Życie z tak wymagającym psem to styl życia, który można z powodzeniem łączyć z wieloma innymi zainteresowaniami, ale raczej wyklucza siedzący tryb życia.

BOS na pewno nie jest psem dla osoby, która aktywnym psem chciałaby się zmobilizować do większej ilości ruchu. Opieka nad psem to zobowiązanie na najbliższe kilkanaście lat, dlatego dużo lepszym pomysłem będzie znalezienie psa, który bardziej pasuje do aktualnego stylu życia, a dopiero później wdrażanie większej aktywności. Pies to nie postanowienie noworoczne – nie można bez konsekwencji zrezygnować z porannego spaceru.

Biały owczarek szwajcarski i dzieci

Wiele osób poleca białe owczarki szwajcarskie jako psy rodzinne. Choć jednak są to psy, które najczęściej lubią dzieci, nie oznacza to, że będą zawsze znosić niezbyt delikatne zaczepki maluchów. To naturalne, że młody człowiek w pierwszych latach życia może próbować poznawać świat w sposób, który nie spodobałby się żadnemu psu. Rolą rodzica będzie natomiast nauczenie swojego dziecka, jak należy zachowywać się w kontakcie z pupilem. W przypadku małych dzieci, które nie są w stanie zrozumieć, że pewnych rzeczy się nie robi lub nie są w stanie się powstrzymać przed wdrożeniem pomysłów w życie, po prostu nadzoruj kontakty, by uniknąć stresujących sytuacji.

Biały owczarek szwajcarski i inne zwierzęta

Biały owczarek szwajcarski to rasa stosunkowo młoda, dlatego poszczególne psy mogą się od siebie znacznie różnić pod względem charakteru. Podejście do innych psów jest kwestią indywidualną. Zdarzają się zarówno psiaki, które chętnie bawią się z innymi psami, jak i takie, które mogą mieć problem z kontaktami. Zadbaj profilaktycznie o socjalizację pupila. Psie przedszkole lub nawet spacery z innymi psami mogą wiele nauczyć Twojego ulubieńca.

W stosunku do kotów BOS-y potrafią nawiązać przyjazną relację o wiele częściej niż owczarki niemieckie. Wiele jednak zależy od konkretnego psa, a także kota.

Pamiętaj, że w relacjach z mniejszymi zwierzętami klatkowymi, gryzoniami, królikami, czy ptakami powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania. Znane są zarówno przykłady międzygatunkowego porozumienia między mniejszym pupilem a psem rasy myśliwskiej, jak i tragiczne historie z udziałem psów, które teoretycznie powinny mieć instynkt łowiecki wyciszony.

Żywienie – najlepsza karma dla białych owczarków szwajcarskich

Białe owczarki szwajcarskie zazwyczaj nie grymaszą przy posiłkach. Istnieje jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać podczas wyboru odpowiedniej karmy. Przede wszystkim, BOS-y, podobnie jak inne owczarki, są narażone na wystąpienie rozszerzenia i skrętu żołądka. To bardzo groźny stan, który bez interwencji weterynarza kończy się najczęściej śmiercią zwierzęcia.

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka, należy przede wszystkim podzielić dzienną dawkę karmy na dwa lub nawet trzy posiłki. Jeżeli pupil ma skłonności do łapczywego jedzenia, rozwiązaniem będzie miska spowalniająca jedzenie. Koniecznie też zaplanuj plan dnia, by po posiłku pupil mógł odpocząć przynajmniej przez godzinę.

Niektóre białe owczarki szwajcarskie mogą mieć skłonności do alergii pokarmowych. Najczęstsze objawy to m.in. wysypka, swędzenie i inne zmiany skórne. Zanim jednak samodzielnie zmienisz karmę na hipoalergiczną, zasięgnij opinii weterynarza. Unikniesz w ten sposób pomyłki. Jeżeli weterynarz wyeliminuje inną chorobę skóry, najprawdopodobniej zalecona zostanie dieta eliminacyjna.

Choć białe owczarki niemieckie cierpią na dysplazję stawów biodrowych o wiele rzadziej niż owczarki niemieckie, warto stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Warto wybierać karmy z chondroityną i glukozaminą – te składniki bardzo często znajdują się w karmach dla dużych ras psów.

Zdrowie białych owczarków szwajcarskich

Białe owczarki szwajcarskie mają opinię psów ogólnie zdrowych. To bardzo aktywne psy, więc do weterynarza najczęściej trafiają przy okazji drobnych kontuzji i urazów. Nie oznacza to jednak, że nie chorują wcale.

Dysplazja stawów biodrowych i inne problemy związane z mobilnością zdarzają się wśród BOS-ów o wiele rzadziej niż u owczarków niemieckich. Hodowcy od początku dążyli do sylwetki wpisującej się w prostokąt, bez obecnego dziś u owczarków obniżonego zadu. Dlatego ryzyko zachorowania jest o wiele mniejsze, co nie znaczy, że choroba nie występuje u BOS-ów wcale.

Inne choroby białych owczarków szwajcarskich:

Inne choroby białych owczarków szwajcarskich:

  • Przełyk olbrzymi
  • Padaczka
  • Alergie
  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Choroba von Willebranda
  • Młodzieńcze zapalenie kości
  • Mielopatia zwyrodnieniowa

Pielęgnacja białych owczarków szwajcarskich

Białe owczarki szwajcarskie są znane ze swojej gęstej, białej sierści. Nie ma co ukrywać – gęsta sierść z obfitym podszerstkiem jest piękna, ale w codziennym życiu bywa kłopotliwa. Białe owczarki szwajcarskie dwa razy w roku obficie linieją, co nie znaczy, że w okresach pomiędzy nie gubią sierści wcale.

By żyć z BOS-em, możesz wymienić całą garderobę na białą (przydałby się też remont mieszkania). Większość osób decyduje się jednak na częste wyczesywanie sierści, warto zaopatrzyć się też w usuwające sierść rolki samoprzylepne do ubrań.

Z drugiej strony, sierść owczarków szwajcarskich ma właściwości samoczyszczące. Dlatego utrzymanie ich w czystości nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. BOS-y możesz kąpać tak często, jak inne psy, w zależności od Twoich preferencji i waszego stylu życia.

Pamiętaj, by zapewnić pupilowi profilaktykę przeciwkleszczową, a po spacerach sprawdzać sierść pupila.

owczarek szwajcarski sierść letnia

Biały owczarek szwajcarski – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Szwajcaria

Klasyfikacja FCI: Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające. Sekcja 1 – Psy pasterskie.

Użytkowość: Pies do towarzystwa i rodzinny.

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości pies, umięśniony, mocny, o eleganckiej sylwetce. Biały, o stojących uszach.

Temperament: Żywy, ale nie nerwowy, czujny. Przyjacielski, lecz nie wylewny, Przywiązany do opiekuna. Wesoły, inteligentny, szybko dostosowuje się do nowych sytuacji.

Wysokość: Pies 58-66 cm, Suka 53-61 cm.

Waga: Pies 30-40 kg, Suka 25-35 kg.

Głowa: Mocna, sucha, ładnie wyrzeźbiona. Lekko zaznaczony, lecz widoczny stop. Mocna, umiarkowanie długa kufa.

Oczy: O kształcie migdała, średniej wielkości, skośnie osadzone. Ciemne, brązowe lub ciemnobrązowe.

Uszy: Wysoko osadzone, stojące, noszone sztywno, o kształcie długiego, zaokrąglonego trójkąta.

Szyja: Średniej długości, sucha, bez podgardla. Elegancko wygięta.

Tułów: Mocna, dobrze umięśniona górna linia, wyraźny kłąb, niezbyt szeroka i głęboka klatka piersiowa, szeroki zad.

Ogon: Szablasty, w kształcie kity, nisko osadzony.

Kończyny: Mocne, suche, z wyraźnymi ścięgnami, o średnio mocnym kośccu.

Chód: Rytmiczny i wytrzymały, o dobrym wykroku. Kłus swobodny i przestrzenny.

Skóra: O ciemnej pigmentacji, bez fałd i zmarszczek.

Sierść: Średnio długa lub długa, gęsta i przylegająca. Gęsty podszerstek, włos okrywowy twardy i prosty (ewentualnie lekko falisty).

Umaszczenie: Białe.

Imię dla białego owczarka szwajcarskiego

Imię dla psa: Atos, Ariel, Bernie, Bąbel, Buddy, Bongo, Chrupek, Dyzio, Elvis, Frodo, Greta, Jogi, Kokos, Jogurt, Melman, Nero, Leon, Iglo, Oslo, Yeti.

Imię dla suczki: Aniela, Alaska, Bajka, Blanca, Bella, Bunia, Bambi, Beza, Czesia, Dolly, Ferka, Flora, Foka, Koko, Masza, Lili, Perła, Śnieżka.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ratunku, mój pies niszczy mieszkanie! Porady behawiorystki.

Poprzedni wpis: Wyżeł weimarski - dostojny i elegancki pies dla aktywnych

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixelpixel