Bichon frise - pies, który wygląda jak mała owieczka

2022-08-05
Bichon frise - pies, który wygląda jak mała owieczka

Bichon frise to jedna z najstarszych ras psów, których zadaniem było wyłącznie towarzyszenie człowiekowi. Są więc bardzo przyjazne i potrzebują wiele uwagi ze strony swojego człowieka. Niektórym przypominają owieczkę, pluszowego misia, a nawet… watę cukrową. Mimo słodkiego wyglądu bichon jest prawdziwym psem – potrzebuje spacerów, zabawy z innymi psami i jasno ustalonych zasad. Jedno jest pewne, nie da się przy nim nudzić. Czy mały bichon to pies dla Ciebie?

Spis treści

Historia bichonów

Jedno jest pewne – bichon frise to bardzo stara rasa. Najprawdopodobniej ich bezpośrednimi przodkami są barbety i pudle. Samą nazwę wywodzi się od określenia „barbichon”, czyli „mały barbet”. W późniejszym czasie nazwę skrócono do prostego „bichon”. Z całą pewnością były znane już w późnym średniowieczu. Przez wieki towarzyszyły arystokratkom, a następnie zadomowiły się w domach bogatych kupców.

Przez pewien czas biszony można było spotkać także w cyrku – niezwykła inteligencja sprawiała, że bez najmniejszego problemu przychodziła im nauka sztuczek, a radosne usposobienie i słodki wygląd pozwalały zjednać sobie publiczność.

Obecnie jest to rasa najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest to najczęściej spotykana rasa, jednak bez problemu znajdziesz dobrą hodowlę, by kupić szczeniaka.

jaka charakter ma bichon frise

Charakter i osobowość bichon frise

Bichon frise to pies towarzyszący i to dosłownie – najchętniej towarzyszyłby swojemu opiekunowi wszędzie. Jeżeli tylko mu pozwolisz, chętnie będzie spał z Tobą w łóżku, rano obudzi Cię, by następnie dotrzymać Ci towarzystwa przy porannej toalecie i śniadaniu. Tak samo radośnie powita Cię po dniu powrocie z pracy i po szybkim wyjściu na zakupy. Potrzebuje wiele uwagi, zabawy, pieszczot i uwielbia znajdować się w towarzystwie.

Bichon frise nie lubi samotności i nie ma się, czemu dziwić – dotrzymywanie towarzystwa ludziom przez wieki było główną pracą biszonów. Nie oznacza to, że kupując biszona, musisz zrezygnować z pracy! To normalny pies i spokojnie wytrzyma nieobecność człowieka przez około 8-10 godzin. Ważne jest po prostu, by po powrocie do domu poświęcić mu czas i uwagę. Co więcej – nawet jeżeli pracujesz z domu, warto przyzwyczaić pupila do tego, że od czasu do czasu musisz wyjść bez niego – jeżeli kiedyś z jakiegoś powodu będzie konieczne dłuższe wyjście, nie będzie to dla pieska aż taki szok.

Bichon frise bywa lekceważony z powodu, powiedzmy sobie szczerze, niezbyt poważnego wyglądu. Pozory jednak mylą. To bardzo mądre psy, które rozumieją więcej, niż można by się było po nich spodziewać. Jeżeli czegoś nie robią, to raczej dlatego, że świadomie udają głupsze, niż są, by człowiek im odpuścił. To strategia „a teraz zrobię słodkie oczka i będę udawać, że nie rozumiem”. Nauka sztuczek, komend, czy dog dancing to aktywności, do których bichon wydaje się być wręcz stworzony.

Dla kogo bichon frise będzie idealnym pupilem

Bichon frise to raczej bezproblemowy piesek, z którego wychowaniem poradzi sobie nawet początkujący psiarz (pod warunkiem że będzie gotowy na odpowiedzialność związaną z opieką nad psem). Nie ma co jednak ukrywać – to nie pies dla każdego.

Podstawową kwestią związaną z opieką nad biszonem jest pielęgnacja sierści. Choć nie jest bardzo skomplikowana, zajmuje sporo czasu. Piesek potrzebuje codziennego czesania, inaczej powstają filcujące się kołtuny, które powodują ból. Zaniedbanie pielęgnacji prowadzi do zapalenia skóry, grzybicy i innych problemów dermatologicznych. Pielęgnacja biszona nie jest przy tym niczym szczególnie trudnym, po prostu wymaga systematyczności. Nie jest to jamnik, którego można wyszczotkować raz w tygodniu.

Wbrew obiegowej opinii, nie jest to rasa psów idealna dla alergika. Bichon frise regularnie pojawia się na listach „psów antyalergicznych”. Niestety, to, że bichon ma nietypową strukturę sierści i nie linieje, nie wpływa w żaden sposób na reakcje alergiczne. Wielu alergików ma biszony, jednak nie jest to kwestia magicznych właściwości ich sierści, a zdrowych nawyków – częstego sprzątania, mycia rąk, niewpuszczania psa do sypialni. Dużo zależy od natężenia objawów – przy naprawdę silnych życie pod jednym dachem z jakimkolwiek psem może okazać się niemożliwe.

Poza tym, bichon frise to łagodny, przyjazny psiak, który doskonale dostosuje się do niemal każdych warunków życia – o ile będzie blisko opiekuna. Nieważne, czy jesteś singlem, mieszkasz ze współlokatorami, masz dużą rodzinę, czy przechodzisz na emeryturę – dla biszona liczy się głównie, by być przy Tobie. Ten piesek będzie chciał towarzyszyć Ci wszędzie, to nie niezależny chow chow, czy husky. Jeżeli tylko taki styl relacji z pupilem Ci odpowiada, bichon frise jest psem dla Ciebie.

biszon frize i dzieci

Bichon frise i dzieci

Dzieci kochają biszony, a bichon frise kocha dzieci – ponieważ bichon zasadniczo ogólnie kocha ludzi. Mówi się, że bichon frise to rasa idealna dla rodziny z dziećmi, ponieważ są to psy całkowicie pozbawione agresji – mimo łagodności biszonów jest to spore nadużycie.

Biszon jest psem nieagresywnym, jednak nie wolno oczekiwać od niego, że jeżeli będzie traktowany niedelikatnie, niezależnie od sytuacji będzie anielsko cierpliwy i nigdy nie będzie się bronił. To rolą dorosłego jest nadzorowanie kontaktów biszona z małym dzieckiem. W tym układzie to dziecko stanowi zagrożenie dla psa, więc koniecznie zadbaj o to, by młody człowiek wiedział, że wasz pies to nie maskotka, a żywa, czująca istota. Bichon frise wygląda słodko jak maskotka, nie ma się co dziwić dziecku, że może go tak traktować – rolą rodzica będzie nauczenie dziecka empatii i szacunku do zwierzaka.

Bichon frise i inne zwierzęta

Bichon frise nie szuka konfliku z innymi zwierzętami, nie ma instynktu łowieckiego, nie przejawia zachowań terytorialnych. Bez problemu dogaduje się z psami i kotami – jeżeli tylko trafi na zwierzaka, który będzie miał równie pokojowe nastawienie. Z uwagi na stłumiony instynkt łowiecki prostsza może być opieka nad biszonem i mniejszym zwierzakiem, np. królikiem, kawią, czy szczurem. Mimo wszystko pamiętaj jednak o środkach ostrożności – stawką jest przecież bezpieczeństwo innego zwierzaka.

Sam bichon z natury jest raczej odważny i przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Może jednak stać się lękliwy, jeżeli nie będzie miał kontaktu z innymi psami, a opiekun będzie izolował pupila od innych psów na spacerach. Jeżeli będziesz się obawiać, że większe psy zrobią Twojemu pupilowi krzywdę, on szybko to wyczuje. W rzeczywistości jednak bichon najczęściej budzi sympatię zarówno wśród ludzi, jak i innych psów.

Żywienie – najlepsza karma dla bichona

Podstawowe potrzeby żywieniowe biszonów są dokładnie takie same jak w przypadku każdego innego psa. Pupil będzie więc potrzebował wysokiej jakości karmy z dużą ilością mięsa, bez zbóż i zapychaczy.

Największym wyzwaniem żywieniowym dla opiekuna będzie utrzymanie prawidłowej wagi pupila. Biszony są prawdziwymi łakomczuchami, a ich słodkie, małe oczka potrafią być bardzo skuteczne w zdobywaniu nadprogramowych smaczków. Jednocześnie, przy drobnej budowie piesków doprowadzenie do nadwagi jest naprawdę łatwe – przy tak małym ciałku każdy smaczek ma znaczenie.

Pamiętaj, by nie zmieniać zbyt często karmy bez potrzeby. Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz zmienić karmę na lepszą, lepiej dobrze zastanowić się przed zakupem nowego produktu, by wybrać lepszą karmę na stałe, zamiast co kilka tygodni eksperymentować. Układ pokarmowy psów nie lubi zmian, więc takie urozmaicenie nie wpłynie dobrze na zdrowie ulubieńca.

Zdrowie bichon frise

Jak większość psów małych, bchon frise żyje dość długo, ok 14-15 lat. Biszony są znane ze stosunkowo dobrego zdrowia. Pieskom tej rasy zdarza się niedrożność kanalików łzowych, czy inne choroby oczu. Biszony są też nieco bardziej narażone na zwichnięcie rzepki. Dlatego, choć nie są wymagane żadne badania przed dopuszczeniem do rozrodu, dobrą praktyką wielu hodowców jest badane stanu rzepki u psów. Bichon frise może też chorować na epilepsję – nie zdarza się ona jednak szczególnie często.

bichon frize choroby

Pielęgnacja bichon frise

Bichon frise ma puszystą i delikatną sierść, która może kojarzyć się z wełną. Jej pielęgnacja jest przede wszystkim pracochłonna, szczególnie w okresie wymiany sierści ze szczenięcej na dorosłą, co może potrwać nawet kilka miesięcy. Podstawowym zabiegiem dla biszonów jest rozczesywanie za pomocą szczotki pudlówki. Sierść rozczesuj po spryskaniu odżywką w sprayu ułatwiającą rozczesywanie, by ułatwić sobie pracę i zmniejszyć dyskomfort pupila. Czesanie może być czasem relaksu zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa, ale konieczna jest regularność i delikatność. Lepiej czesać częściej niż walczyć z kołtunami.

Biszony strzyże się mniej więcej raz na 2-3 miesiące. Jeżeli nie zależy Ci na karierze wystawowej pupila, nic nie stoi na przeszkodzie, by obcinać go nieco krócej, niż psich championów. Ułatwi to pielęgnację, a dla pieska nie ma to najmniejszego znaczenia.

Na białej sierści szczególnie mocno widać nieestetyczne zacieki – choć istnieje dużo środków do ich tuszowania, najlepiej jest po prostu zadbać o higienę okolic oczu i często je przemywać.

Bichon frise – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Francja/Belgia

Klasyfikacja FCI: Grupa 9 – Psy ozdobne i do towarzystwa. Sekcja 1 – Biszony i rasy pokrewne.

Użytkowość: Pies rodzinny i do towarzystwa

Wrażenie ogólne: Radosny i figlarny biały piesek o miękkiej, przypominającej wełnę sierści. Pełne wyrazu, wesołe oczy.

Wysokość: Maksymalnie 30 cm w kłębie.

Waga: 4-5 kg

Głowa: Słabo zaznaczony stop; czarny, zaokrąglony nos, płaskie policzki.

Oczy: Ciemne i okrągłe.

Uszy: Zwisające, obficie pokryte sierścią.

Szyja: Długa, noszona wysoko i dumnie.

Tułów: Lekko zaokrąglony zad, dobrze rozwinięta klatka piersiowa.

Ogon: Noszony wysoko w linii kręgosłupa, wdzięcznie wygięty.

Kończyny: Przednie łapy widziane z przodu zupełnie proste i prostopadłe. Tylne z szerokimi udami, mocno kątowane stawy skokowe. Mocne łapy.

Skóra: Preferowana czarna pigmentacja skóry pod białą szatą.

Chód: Żwawy.

Sierść: Delikatna i jedwabista, o długości ok 7-10 cm.

Umaszczenie: Czysto białe.

Imię dla bichona

Imię dla psa: Apollo, Jackson, Bąbel, Kokos, Odyn, Mr White, Puszek, Colin, Elmo, Gandalf, Gustaw, Jaskier, Kostek, Lucek, Maniek.

Imię dla suczki: Bunia, Owieczka, Emma, Beza, Bella, Bianka, Bryza, Chmurka, Koko, Nelka, Dolly, Dosia, Holly, Kora, Nutka.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dziecko i pies w domu - jak zadbać o zdrowe relacje

Poprzedni wpis: Dalmatyńczyk - czy jesteś gotowy na psa jak z bajki?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixelpixel