Border collie - inteligentny sportowiec, który podbije Twoje serce

2021-04-21
Border collie - inteligentny sportowiec, który podbije Twoje serce

Nie da się ukryć, że border collie to wyjątkowe psy. Piękne, charakterne, kochające nad życie swojego opiekuna. Mają dużą potrzebę aktywności – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Kochają treningi na świeżym powietrzu: frisbee, nosework, czy agility.

W przeszłości border collie były głównie psami pasterskimi i do dziś przedstawiciele tej rasy przejawiają zachowania charakterystyczne dla psów zaganiających. Dziś bordery sprawdzają się jako psy pracujące, sportowe, ale przede wszystkim psy towarzysze. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim w Twoim domu pojawi się border collie.

Spis treści

Charakter i osobowość

Trudno jest jednoznacznie określić charakter border collie. Choć mają one charakterystyczne cechy, które wyróżniają je na tle innych ras (inteligencja, potrzeba zadowolenia swojego człowieka, umiejętność skupienia na celu), to doświadczeni hodowcy podkreślają, jak bardzo różnorodna pod każdym względem jest to rasa.

Wynika to po części z kilku linii borderów, wśród których najbardziej podstawowe to work, show i vers (pracujące, wystawowe i połączenie tych dwóch typów). Psy pracujące pochodzą z hodowli psów pracujących lub sportowych. Mniejszy nacisk kładziony jest na wygląd, natomiast pożądane są predyspozycje do sportu. Psy te potrzebują zajęcia, do szczęścia jest im potrzebny zarówno wysiłek psychiczny, jak i wyzwania umysłowe.

Psy z linii show teoretycznie powinny być nieco spokojniejsze, jednak najczęściej i tak będą bardziej wymagające pod względem zapewnienia im aktywności.

Potrzeby dotyczące treningu przekładają się często na zachowanie border collie. Psy tej rasy, których potrzeba pracy nie zostanie zaspokojona, mogą sprawiać problemy behawioralne, np. niszczyć z nudów różne przedmioty. Wbrew pozorom równie ważne jest nauczenie bordera odpoczynku – bardzo łatwo się pobudzają, dlatego przebodźcowane mogą stać się nerwowe. Dlatego kluczowe jest, by ich opiekunem została osoba o zrównoważonym charakterze, która zapewni border collie zarówno odpowiednią ilość aktywności, jak i możliwość wyciszenia się po treningu.

zabawki dla psów

Dużą wskazówką dotyczącą charakteru może być charakter rodziców, dlatego przed zakupem warto porozmawiać z hodowcą na temat oczekiwań, wyobrażeń i stylu życia, by życie z wymarzonym psem było wspaniałą przygodą zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psiego towarzysza.

Inteligentny pies – co siedzi w głowie border collie

Border collie słyną ze swojej inteligencji. Stereotyp „psiego Einsteina” utrwalił się, kiedy psycholog Stanley Coren w latach 90. ogłosił border collie najmądrzejszym psem na świecie.

Prawdą jest, że border zaskakuje opiekuna swoją pomysłowością. Bardzo szybko się uczy, trening nowych sztuczek sprawia mu ogromną przyjemność. Rozwój umysłowy jest dla niego bardzo ważny, dlatego samo fizyczne zmęczenie psa nie wystarczy – border collie będzie najszczęśliwszy na świecie, kiedy będzie miał zapewniony nie tylko ruch, ale też wysiłek umysłowy, np. zabawy węchowe czy uczenie sztuczek.

Z drugiej strony, wyjątkowa inteligencja borderów może sprawiać, że bez większego trudu nauczą się otwierać szafki i drzwi, dlatego szczególnie ważne jest trzymanie rzeczy potencjalnie niebezpiecznych (np. chemia domowa) w miejscach, które będą naprawdę dobrze zabezpieczone.

border collie czekoladowo biały

Will to please – jak uszczęśliwić swojego człowieka

Charakter border collie od początku był kształtowany z myślą o wspólnej pracy z człowiekiem. Dlatego dziś nawet psy, które są towarzyszami swoich rodzin, pragną spełnić wszystkie oczekiwania swoich najbliższych. Border collie są wiec psami niezwykle empatycznymi i wrażliwymi, które doskonale wyczuwają nastrój swoich opiekunów. Jeżeli będziesz mieć gorszy dzień, border collie na pewno będzie chciał coś na to poradzić.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Border collie to rasa, która z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Nie jest to jednak pies dla każdego. Border najlepiej będzie czuł się pod opieką doświadczonego opiekuna o zrównoważonej osobowości, który kocha psy i chciałby spędzać ze swoim ulubieńcem sporo czasu.

Mniej ważne jest to, czy border będzie mieszkał w domu na wsi, czy w bloku w wielkim mieście – tak czy inaczej potrzebuje dużo ruchu ze swoim człowiekiem.

Wychowanie border collie może być prawdziwym wyzwaniem wychowawczym dla psiego rodzica, jednak satysfakcja wynikająca z postępów w nauce jest ogromna. Dlatego border będzie idealnym towarzyszem dla osoby, która marzy o uczeniu psa sztuczek i wspólnym trenowaniu sportów kynologicznych.

Border collie a dzieci

Wbrew pozorom border to nie jest pierwszy wybór na psa dla rodziny z dzieckiem, choć możliwe jest pogodzenie opieki nad dzieckiem i psem tej rasy. Ze względu na szybkie pobudzanie się do aktywności i problemy z wyciszaniem życie pod jednym dachem z małym dzieckiem i border collie bywa sporym wyzwaniem, lecz nie jest niemożliwe. Dużo lepiej bordery odnajdą się w rodzinach ze starszymi dziećmi, choć oczywiście wiele też zależy od charakteru i dojrzałości dziecka.

szczeniaki border collie

Border collie i inne zwierzęta

Bordery mogą mieć bardzo różny stosunek do innych zwierząt, zarówno wobec innych psów, jak i kotów. Oznacza to zarówno możliwość przyjaźni, jak i większą rezerwę. Na pewno jednak prawidłowo socjalizowane bordery nie są psami, które zachowują się agresywnie, częściej może zdarzyć się postawa chłodnego dystansu.

Zdrowie border collie

Średnia długość życia borderów to mniej więcej 13-16 lat.

Jest raczej odporny zarówno na upały, jak i chłód, jednak powinien żyć w domu ze swoją rodziną. Nie jest typowym łakomczuchem, a duża aktywność sprawia, że nie ma skłonności do tycia.

Niestety border collie mają skłonności do kilku chorób charakterystycznych dla tej rasy. Wybór odpowiedzialnej hodowli dbających o rozmnażanie wyłącznie zdrowych psów jest ważny i zmniejsza ryzyko, jednak nawet najlepsza hodowla nie daje stuprocentowej gwarancji zdrowia szczeniaka.

Najczęściej spotykane choroby border collie to:

  • epilepsja
  • dysplazja stawów biodrowych
  • atrofia siatkówki
  • zaćma
  • mutacja genu MDR1 – prowadząca do nadwrażliwości na niektóre leki
  • schorzenia neurologiczne
  • młodzieńcze zapalenie stawów
  • choroby serca

Żywienie – karma dla border collie

Jak każdy pies, border collie potrzebuje karmy z dużą zawartością mięsa, o prostym składzie. Polecamy także karmy bezzbożowe. Dobrym wyborem będą karmy przeznaczone dla psów aktywnych.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy obecna dieta zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne z uwagi na częste i wyczerpujące treningi, polecamy konsultację z weterynarzem, a najlepiej – z psim dietetykiem. Dzięki temu ustalona zostanie optymalna ilość karmy i ewentualnych suplementów dopasowana do aktywności.

Jeżeli jednak nie masz ambicji, by trenować ze swoim borderów sportów wyczynowo, najprawdopodobniej wystarczy karma dla psów aktywnych stosowana zgodnie z zaleceniami producenta.

najlepsza karma dla border collie

Pielęgnacja borderów

Border collie nie wymagają szczególnie wyrafinowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To, ile czasu będziesz poświęcać na utrzymanie sierści w pięknym stanie, zależy głównie od rodzaju sierści – krótkiej lub półdługiej.

W przypadku tej drugiej opcji konieczne będzie częstsze czesanie, by uniknąć filcowania i kołtunów.

Bordery linieją wiosną i jesienią, dlatego polecamy stosowanie furminatora.

border collie podczas treningu

Historia rasy

Historia rasy zaczyna się od psów pasterskich pochodzących z pogranicza szkocko-angielskiego. W XIX wieku były znane jako working sheepdog, czyli psy pracujące z owcami. Dla ich hodowców sprawą drugorzędną był wygląd, a cechy, które były przydatne podczas pracy na pastwisku. Widać to do tej pory – zróżnicowanie umaszczenia rasy jest bardzo duże.

Bordery zaczęły pojawiać się na pokazach i zawodach w zaganianiu owiec od drugiej połowy XIX w. Do wzrostu ich popularności przyczyniła się królowa Wiktoria, która posiadała kilka psów tej rasy.

W 1915 roku zmieniono nazwę na border collie.

Border Collie – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wysokość: 50-55 cm (psy), 47-52 cm (suki)

Masa: 15-20 kg (psy), 12-18 kg (suki)

Obowiązują próby pracy.

Wygląd ogólny harmonijny, o eleganckich liniach.

Zachowanie i temperament: bystry, wytrzymały, szybko reagujący i inteligentny. Nie może być nerwowy ani agresywny.

Głowa o dość szerokiej czaszce, czarny nos (poza psami o umaszczeniu czekoladowym, czerwonym błękitnym). Szeroko osadzone okrągłe oczy – brązowe lub niebieskie (u psów o umaszczeniu marmurkowym). Średniej wielkości uszy szeroko osadzone.

Szyja długa i mocna, grubsza u nasady.

Tułów umięśniony, klatka piersiowa szeroka i głęboka. Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie. Łapy owalne, pazury mocne.

Chód swobodny, płynny i świadczący o zdolności do szybkiego ruchu.

Okrywa włosowa krótka lub średnio długa. Dopuszczalne różne umaszczenia, lecz bez przewagi bieli.

Imię dla border collie

Imię dla psa:Collin, Harry, Eddie, Bajlo, Gael, Ziggi, Speedy, Albert, Rocket, Gavin

Imię dla suczki:Zumba, Mary, Nuka, Bonnie, Nelli, Luna, Shenna, Miłka, Mała, Ginger

ile kosztuje border collie

Ile kosztuje border collie

Cena border collie z dobrej hodowli to nawet 3 – 6 tys. zł. za szczeniaka. Czemu aż tak dużo? Pomijając typowe koszta związanie z utrzymaniem szczeniaków i matki, w przypadku borderów dochodzą liczne badania rodziców i szczeniąt mające na celu wyeliminowanie typowych dla rasy chorób.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel