Chcesz, aby Twój kot zachował w domu czystość? Sprawdź 5 praktycznych porad

2020-03-27
Chcesz, aby Twój kot zachował w domu czystość? Sprawdź 5 praktycznych porad
Duża część kotów, które mieszkają w domach lub mieszkaniach to tzw. "koty niewychodzące". Oznacza to, że nie są wypuszczane na dwór. Dlatego jedyne miejsce, w którym mogą załatwić swoje potrzeby, to właśnie mieszkanie. W związku z tym bardzo istotna jest nauka załatwiania potrzeb do kuwety. Pierwsze pytanie, jakie rodzi się w głowie właściciela młodego kotka to: "Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?". Ciągłe sprzątanie po kocie może być bardzo uciążliwe, więc warto włożyć trochę zaangażowania w to, by nauczyć pupila, że żwirek jest właśnie dla niego. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Sprawdź kilka praktycznych sposobów!

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Kilka informacji na początek

Nauka korzystania z kuwety ma miejsce najczęściej przy małych kociętach. Jeśli dorosły kot sika poza kuwetą, chociaż wcześniej był nauczony czystości, jest to problem, który należy zdiagnozować i rozwiązać. Najprawdopodobniej jest on związany z czymś innym niż brak umiejętności korzystania z kuwety.

Mały kociak to co innego. Dopiero poznaje świat i uczy się wielu nowych rzeczy. Jedną z nich jest poprawne korzystanie z toalety.

jak nauczyć kota korzystania z kuwety


Tutaj zaczyna się pierwsza lekcja cierpliwości dla ciebie. Powinieneś okazać kociakowi jak najwięcej zrozumienia i zdecydowanie zrezygnować z jakiegokolwiek karania za załatwienie potrzeby poza kuwetą. Dlaczego? Taki maluch najszybciej uczy się czystości dzięki obserwacji swojej mamy. Jeśli został od niej zabrany - wówczas nie ma takiej możliwości. Jego jedynym nauczycielem jesteś ty. Zdecydowanie szybciej nauczysz kota korzystać z kuwety, jeśli będziesz wspierać pozytywne zachowania, zamiast karcić za wpadki.

Pamiętaj też, że czas jest twoim sprzymierzeńcem i często na naukę musimy trochę go poświęcić. Sposobów na to, jak nauczyć kota robić do kuwety jest kilka, ale ich stosowaniu musi towarzyszyć cierpliwość.

Jak oduczyć kota sikania w domu? Oto 5 praktycznych porad.

1. Systematyczność. Malutki kot będzie chciał załatwić swoją potrzebę zazwyczaj po jedzeniu lub tuż po tym, jak się obudzi. Reaguj w tych momentach i zanoś malucha do kuwety, żeby stworzyć mu szansę zrobienia tego właśnie tam. Możesz zwrócić jego uwagę na to, co powinien zrobić, delikatnie grzebiąc w czystym żwirku. Koty zazwyczaj zakopują swoje odchody i będzie to dla nich dobra wskazówka. Również jeśli widzisz, że rozgląda się i szuka miejsca, to prawdopodobnie jest to dobry moment, żeby zanieść kociaka do kuwety. Prędzej czy później zrozumie, co to za miejsce i zacznie z niego korzystać.

2. Nagrody. Nigdy kary. Systemem pozytywnego wsparcia możesz naprawdę wiele wskórać. W nagrodę za załatwienie potrzeby do kuwety - nagrodź malucha smakołykiem albo dodatkową porcją przytulania i głaskania. Niech to będzie tak samo jego sukces, jak twój. Ważne jest też, żeby niczego nie robić na siłę. Całkowicie zapomnij o metodach karania, karcenia, czy używania przemocy w związku z tym, że kuweta wciąż stoi pusta, a na podłodze jest to, co powinno się w niej znaleźć. Małe koty potrzebują czasu i wsparcia, żeby załatwiać się w miejscu, które jest do tego przeznaczone.

3. Odpowiednia kuweta. Wiele kotów nie korzysta na początku z kuwety, bo zwyczajnie nie umie się do niej dostać. Warto sprawić swojemu kotu taką kuwetę, która będzie do niego dopasowana rozmiarem. Może na początek sprawdzi się niewielki podest, który ułatwi mu wejście? Dobrym rozwiązaniem jest także mała kuweta dla młodego kotka, a następnie jej wymiana na większą, z której będzie korzystać jako dorosły kot. Na początek najlepiej sprawdzi się najprostszy rodzaj kuwety. Na dalszym etapie możesz poszukać takich, które będą wygodne również dla ciebie, np. z wyższymi bokami lub zabudowane z drzwiczkami. Z pewnością będzie dzięki temu mniej sprzątania i rozsypanego żwirku. Ważne jest również to, by dla kota kuweta była miejscem, w którym tylko załatwia swoje potrzeby. Z pewnością nie powinieneś go w kuwecie karmić, bo często jest to przyczyną tego, że kot szuka innego miejsca w mieszkaniu, które posłuży mu za toaletę. Stawianie kuwet w miejscach, w których dużo się dzieje, również nie jest dobrym pomysłem. Lepiej wybrać takie, które jest ciche i spokojne.

czego nie robić podczas uczenia kota korzystania z kuwety


4. Żwirek. Niech pomaga, nie przeszkadza. Niektóre żwirki niestety mają zbyt intensywny zapach. Z tego względu niektóre kocięta mogą je omijać. Jeśli chcesz ułatwić kotu zadanie, zapewnij mu żwirek, który nie będzie go odstraszać. Warto czasem przetestować nawet kilka różnych i wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada.

5. Pokaż, do czego kotek powinien wykorzystać kuwetę. Najprostszy sposób, jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Po prostu pokazać mu, co powinno się w niej znaleźć. Jeśli już zdarzy się plama moczu lub odchody na podłodze, skorzystaj z sytuacji. Zanieś je do żwirku i dopilnuj, by pupil to widział. Z czasem przekona to kota do korzystania z kuwety i załatwiania się w odpowiednim miejscu.

Zapewnij warunki, a potem wspieraj

Wiesz już, jak nauczyć kota sikać do kuwety. Wszystkie powyższe informacje są po to, by wspierać odpowiednie zachowanie kotka. Wielu właścicieli podczas nauki zapomina, że bardzo ważne jest również budowanie relacji, w której zwierzę będzie się czuło bezpiecznie, a także będzie chciało swojemu opiekunowi zaufać. Kiedy kociak zacznie wykorzystywać kuwetę do właściwych celów - wspólne mieszkanie będzie dużo przyjemniejsze.

Czytaj również: Wybieramy żwirek dla kota - wady i zalety różnych rozwiązań

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel