Co oznacza warczenie psa - jak zareagować

2022-01-28
Co oznacza warczenie psa - jak zareagować

Warczenie jest jednym ze sposobów komunikowania się psa z innymi psami lub ludźmi. Psy, podobnie jak wilki rytualizują swoje zachowania, aby móc rozwiązywać konflikty nie doprowadzając do walki. Dlatego warto wiedzieć, jakie są powody warczenia oraz co może ono oznaczać dla człowieka, oraz samego psa.

Spis treści

Dlaczego psy warczą?

Warczenie jest to zachowanie prezentowane w określonym celu. Powodami dla których pies warczy mogą być:

 • obrona zasobów – miejsca, rzeczy, opiekuna itp.
 • potrzeba zwiększenia dystansu pomiędzy innym psem lub człowiekiem
 • rozdrażnienie z powodu bólu lub choroby
 • chęć odgonienia młodszego osobnika przez psa starszego
 • zabiegi pielęgnacyjne
 • zabawa z innym psem lub człowiekiem

jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze psa

Jak interpretować warczenie psa?

Pies pewny siebie, który ostrzega przed zbliżeniem się do niego, wydaje najczęściej niski gardłowy odgłos z głębi piersi. Jest to wyraźna groźba ze strony psa. Kiedy pies zamilknie, nie rozluźniając postawy swojego ciała, to znak, że szykuje się do ataku. Patrzenie w takiej sytuacji psu w oczy, prawdopodobnie sprowokuje i przyspieszy atak.

Mniej pewny siebie pies w takiej sytuacji będzie miał podniesione wargi, a jego warknięcie będzie wydobywało się z psyka i będzie w wyższej tonacji. Takie zwierzę komunikuje, że chce bronić swojej racji, ale nie jest skłonne do walki.

Warczenie połączone ze szczekaniem w średniej lub wysokiej tonacji może oznaczać niepokój lub lęk psa. Warczący w ten sposób pies raczej nie dąży do konfrontacji, ale postawiony w sytuacji bez wyjścia może zaatakować.

Warczenie przechodzące w szczekanie połączone z zabawową pozą tzw. ukłon oznacza zachętę do zabawy. Natomiast podczas samej zabawy pomiędzy psami lub pomiędzy psem a człowiekiem (przeciąganie się szarpakiem) warczenie połączone jest z rozluźnioną sylwetką, miękkim wzrokiem i często machającym ogonem.

Co to są sygnały ostrzegawcze?

Jak już wspomniałam na wstępie, psy raczej unikają konfrontacji, ponieważ wiąże się to z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Dlatego też atak na innego osobnika najczęściej poprzedzony jest całą sekwencją sygnałów ostrzegawczych. Wygląda to w następujący sposób:

 • Sygnały upokajające (ziewanie, oblizywanie nosa, odwracanie głowy itp.) ↓
 • Odchodzenie ↓
 • Pozycja skulona, podwinięty ogon, cofnięe uszy ↓
 • Leżenie, podniesiona kończyna ↓
 • Usztywnienie ciała, wpatrywanie się ↓
 • Warczenie ↓
 • Kłapanie zębami ↓
 • Gryzienie

Jak więc widać, warczenie psa poprzedzone jest innymi sygnałami ostrzegawczymi. Obserwując uważnie czworonoga, można odpowiednio wcześniej zareagować nie dopuszczając do sytuacji, kiedy pies zaczyna warczeć. Niestety część psów nie prezentuje sygnałów poprzedzających warczenie czy wpatrywanie się, ponieważ są one nieświadomie ignorowane przez opiekunów.

czemu pies warczy podczas zabawy

W sytuacji, kiedy pies warczy na innego psa – przekazuje mu informację, że chce zwiększyć dystans. Większość czworonogów prawidłowo odczytuje ten sygnał i się wycofuje. Są jednak psy, które z różnych powodów nie umieją prawidłowo komunikować się z przedstawicielami tego samego gatunku i ignorują sygnały ostrzegawcze, co najczęściej kończy się dla nich pogryzieniem. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy jeden z psów jest na smyczy, a drugi biega luzem. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja dla psa na smyczy i taki pies szybko się uczy, że warczenie nie przynosi spodziewanego efektu. Podobnie dzieje się w przypadku psów, które są karcone przez człowieka, kiedy zaczynają z jakiegoś powodu warczeć. Następstwem tego są najczęściej ataki, które nie są poprzedzone sygnałami ostrzegawczymi. Niestety takie zachowanie bardzo szybko się utrwala.

Jeżeli pies warczy, ponieważ broni jakiegoś zasobu, należy przede wszystkim zastanowić się, dlaczego to robi. Przyczyną takiego zachowania jest najczęściej utrata poczucia bezpieczeństwa, nieprzewidywalność ze strony domowników czy nawet obniżony nastrój. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z doświadczonym behawiorystą, aby przede wszystkim wyeliminować przyczynę takiego zachowania.

W przypadku psa, który warczy podczas zabiegów pielęgnacyjnych, należy przyzwyczajać go do tego, aby nie było to dla niego stresem. Robimy to etapami wykorzystując metody takie jak przeciwwarunkowanie połączone z odwrażliwianiem lub trening kooperacyjny.

Niezależnie od przyczyny warczenia najrozsądniej jest zwiększyć dystans czy chociażby odwrócić głowę. Jest to sygnał dla psa, że nie mamy złych intencji wobec niego i najczęściej to wystarczy, aby zaprzestał warczenia. Niestety w dalszym ciągu dość powszechne są tradycyjne metody szkolenia oparte na teorii dominacji. Ten model szkolenia zakłada, że pies powinien w każdej sytuacji bezwzględnie podporządkować się swojemu opiekunowi.

Podsumowując, warczenie psa jest na ogół źle odbierane przez otoczenie, ponieważ jest utożsamiane z agresją. Rzeczywiście jest to jedna z form zachowań agresywnych, ale jej celem jest przede wszystkim zakomunikowanie „nie podchodź, bo Cię ugryzę”. Psy, które warczą, rzadko decydują się na atak, chyba że nie mają innego wyjścia. Znajomość sygnałów wysyłanych przez nasze pupile ułatwi wspólne życie i zacieśni więź pomiędzy człowiekiem a psem.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ratunku, mój pies niszczy mieszkanie! Porady behawiorystki.

Poprzedni wpis: Padaczka u psa - przyczyny, leczenie, pomoc pupilowi

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Alpet Zestaw zabawek dla psa Orange

Alpet Zestaw zabawek dla psa Orange

40,92 zł28,42 zł568.40 pkt.
Alpet Szarpak z kością dental 33cm neon

Alpet Szarpak z kością dental 33cm neon

13,49 zł8,22 zł164.40 pkt.
pixelpixel