Czym karmić psa - podstawowe zasady dobrze zbilansowanej diety

2020-03-30
Czym karmić psa - podstawowe zasady dobrze zbilansowanej diety
Odpowiednie żywienie psa to jeden z najważniejszych elementów dotyczących opieki i wychowania tego zwierzęcia. Psy - podobnie jak ludzie - ogromnie odczuwają wpływ diety na swoje ciało i samopoczucie. Dodatkowo należy pamiętać, że dieta psa powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności fizycznej, wielkości i specyfiki rasy. Inaczej będzie wyglądać karmienie szczeniaka, a inaczej psa dorosłego. Jakie jedzenie podawać psu i co wziąć pod uwagę podczas planowania jego diety?

Karma dla psa – o czym warto pamiętać?

W karmieniu psa - poza dostarczaniem mu niezbędnych składników - powinniśmy pamiętać o tym, żeby zbyt często i zbyt drastycznie nie wprowadzać zmian. Jeśli już decydujemy się na zmianę rodzaju karmy lub jej producenta - warto robić to stopniowo. Oczywiście należy obserwować przy tym psa, by móc wyłapać ewentualne negatywne zmiany, np. na skórze, jakości sierści, czy choćby częstotliwości wychodzenia z domu w celu załatwienia swoich potrzeb.

jak-karmic-psa


Jedzenie dla psa powinniśmy przygotowywać tak, by zmiany były jak najmniej odczuwalne. Należy mieszać karmę, którą podawaliśmy dotychczas z tą, którą mamy zamiar podawać, najlepiej przez co najmniej 4-5 dni. Zalecane jest podawanie na początku większej ilość starej karmy, a mniej nowej. W ciągu następnych kilku dni możemy zmieniać ilości tak, by przeważała nowa karma. Po tygodniu lub dwóch, kiedy pies będzie na to gotowy, możemy podać mu jedynie nową karmę. Jest to najbezpieczniejsza forma zmiany rodzaju jedzenia dla psa.

Niezwykle istotny jest także skład karmy dla psów. Stanowczo powinniśmy unikać takiej, w której znajdziemy zbyt duże ilości zbóż. Nie są one ani zdrowe, ani dobrze tolerowane przez psy. Im większa zawartość mięsa - tym lepiej. Najbardziej wskazane są oczywiście karmy, które zawierają wysoką (najlepiej około 70-80%) zawartość mięsa, a resztę składników stanowią warzywa i owoce.

Więcej nie znaczy lepiej

Właściciele psów często ulegają wrażeniu, że dokarmianie psa jest dobrą praktyką, która zwierzę uszczęśliwia. Mało kto jest w stanie oprzeć się proszącym oczom i merdającemu ogonowi. Jednak dla zdrowia psa, najlepiej zachować w tym umiar i ograniczyć podawanie przekąsek - zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi - do absolutnego minimum. Psy potrzebują nieco innego rodzaju pożywienia, dlatego doprawione do potrzeb ludzi kiełbasy, kabanosy, czy nawet warzywa, niekoniecznie wpłyną pozytywnie na zdrowie czworonożnych przyjaciół.

Łatwo także wpaść w pułapkę podawania psu tego, co sami jemy bardzo chętnie. Tymczasem niektórych rzeczy psy jeść absolutnie nie mogą, np. winogron lub czekolady. Co ciekawe, nie powinny jeść również kości drobiowych po obróbce termicznej. Są bardzo niebezpieczne - pokruszone w układzie trawiennym są w stanie poważnie go poranić.

Ile razy dziennie karmić psa?

Częstotliwość karmienia psów w dużej mierze zależy od ich wieku i rasy. Hodowcy i specjaliści z dziedziny weterynarii nie są zgodni co do częstotliwości posiłków w ciągu dnia, jednak przeważa zdanie, że dorosłe psy nie powinny jadać częściej niż 2-3 razy na dzień. Bez znaczenia jest tutaj to, czy pies je karmę suchą, mokrą, czy też gotowe w domu jedzenie.

Najistotniejsze jest to, by karma dla psa była odpowiednio zbilansowana i zawierała składniki, które są niezbędne dla jego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju. Dzienna porcja posiłków powinna zawierać zgodne z zasadami żywienia rasy ilości tłuszczów, węglowodanów i białka. Co jeszcze jest bardzo ważne? Pilnowanie, by karma nie leżała w psiej misce godzinami, zanim zostanie zjedzona. Szybko się utlenia i jest wówczas dużo mniej wartościowa. Dlatego warto wprowadzić stałe pory jedzenia posiłków, do których pies będzie przyzwyczajony, a dzięki temu miskę będzie opróżniać od razu.

Jak karmić szczeniaka - porady

Karmienie młodego czworonoga wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim szczenięta jedzą częściej. Powinny otrzymywać karmę, która będzie dostosowana do ich wieku. Jej składniki powinny stanowić przede wszystkim mięso i warzywa. Zarówno karma sucha, jak i mokra, musi być dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że karma sucha sprzyja także ścieraniu się kamienia nazębnego i jest to jej spory atut.Szczenięta muszą dostawać karmę będącą źródłem składników odżywczych, które zapewnią im prawidłowe funkcjonowanie, rozwój i niezbędną dawkę energii. Co ważne, źle zbilansowane pożywienie podane w wieku szczenięcym, może znacząco wpłynąć na pojawienie się wad rozwojowych u psa. Część z nich może na przykład dyskwalifikować naszego pupila z uczestnictwa w wystawach, np. krzywy zgryz.

Karmienie psa - o czym pamiętać?

• Zawsze czytamy skład karmy i wybieramy takie, w których nie ma zbóż, a wysoka jest zawartość mięsa;
• W przypadku wystąpienia chorób diagnozujemy przyczynę, a następnie podajemy psu karmę dostosowaną do jego stanu zdrowia, najlepiej w porozumieniu z weterynarzem;
• Podajemy pupilowi tylko takie jedzenie, które jest przeznaczone dla psów;
• Nie podajemy szczeniętom karmy dla psów dorosłych i odwrotnie. Pies musi mieć pokarm dostosowany do etapu swojego życia.

Stosowanie kilku prostych wskazówek dotyczących żywienia pomoże utrzymać zbilansowaną i zdrową dietę naszego psa.

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj również: Warzywa i owoce w diecie psa - jakie są wskazane, a jakie mogą być dla niego szkodliwe?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel