Demencja u psa - jak opiekować się starszym psem

2022-07-28
Demencja u psa - jak opiekować się starszym psem

Pies to zobowiązanie na wiele lat. Każdy szczeniaczek w ciągu kilku-kilkunastu latach staje się psim seniorem, który coraz częściej zaczyna potrzebować Twojej pomocy. Problemy starszego psa to nie tylko coraz mniejsza sprawność - starszy pies może wydawać się zagubiony, zmęczony, zdekoncentrowany. To może być demencja, która dotyka także psy. Demencja u psa może i powinna być jednak leczona. Jak pomóc swojemu pupilowi, podpowiada behawiorystka, Katarzyna Kuryłowicz.

Spis treści

Czym jest demencja u psa?

Demencja u psa jest to odpowiednich ludzkiej choroby Alzheimera. Jest to choroba neurodegradacyjna i charakteryzuje się postępującym upośledzeniem czynności poznawczych oraz uszkodzeniem mózgu. Dzieje się tak z powodu odkładania się złogów białka w korze mózgowej, pogorszenia przepływu krwi oraz zaniku tkanki nerwowej w mózgu.

Do najczęstszych objawów demencji należą: różnego rodzaju lęki, z którymi wcześniej pies nie miał problemu (w tym separacyjny), problemy z uczeniem się i pamięcią, nadmierna wokalizacja, załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu, zaburzenia lub nadmiar snu, dezorientacja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, agresja, dreptanie bez celu czy zawieszanie się. Demencja dotyka najczęściej psów w wieku 15-16 lat, ale już u dużo młodszych może dochodzić do zmian degeneracyjnych w mózgu.

jak opiekować się starszym psem

Jak rozpoznać początki demencji u psa?

Rozpoznanie psiego Alzheimera polega głównie na wywiadzie z właścicielem. Choroba rozwija się stopniowo, więc nie zawsze opiekunowie są w stanie powiedzieć, kiedy konkretnie zaczęły się problemy.

Zazwyczaj pierwszym symptomem demencji jest zaburzenie dobowego cyklu snu i czuwania. Wiele psów wykazuje również zmniejszone zainteresowanie kontaktami z innymi psami lub ludźmi.

U psów starszych takie zmiany często przypisywane są podeszłym wiekiem. Wiele z symptomów demencji starczej u psów może wskazywać na dolegliwości bólowe. Dlatego, zanim postawimy diagnozę, należy wykluczyć somatyczne przyczyny zmiany zachowania psa.

Czy demencję u psa da się leczyć?

U psów, których procesy neurodegradacyjne uniemożliwiają normalne funkcjonowanie stosuje się selegilinę – selektywny, nieodwracalny inhibitor MAO. Jest to lek, który stosuje się u ludzi we wczesnych objawach choroby Parkinsona, ale dobrze sprawdza się w przypadku demencji u psów. Jeżeli jego działanie jest widoczne u psa, podajemy go do końca jego życia.

W przypadku łagodniejszych objawów dobrze sprawdza się propentofilina. Jej działanie polega na zapobieganiu i ograniczaniu i zapobieganiu zmian patologicznych związanych z procesem starzenia się i spowodowanych zaburzeniami w krążeniu krwi Wskazania do jej stosowania to osłabienie i apatia, problemy ze wstawaniem i chodzeniem, sztywny chód, utrata apetytu, wypadanie i matowienie sierści oraz zapobieganie postępującemu pogorszeniu wzroku i słuchu.

Co jest największym wyzwaniem w opiece nad psem z demencją?

Psy, u których widzimy pierwsze oznaki demencji, należy otoczyć szczególną opieką. Powinny mieć one przewidywalny rozkład dnia, jeżeli jest taka potrzeba – zwiększoną ilość spacerów oraz względny spokój. Jeżeli ze względu na pracę nie możemy częściej wychodzić na spacery, porozkładajmy w domu podkłady dla psów, aby mogły się na nie załatwiać.

Nie jest to dla psa sytuacja komfortowa, ale na pewno mniej przykra, niż załatwianie potrzeb fizjologicznych na podłogę. Jeżeli w domu mamy małe dzieci lub inne zwierzęta, należy zadbać o to, aby nie przeszkadzały w odpoczynku psu starszemu. To samo dotyczy kontaktów z innymi psami na dworze.

Czy można zapobiegać demencji u psa?

U psów starszych zaczynają przeważać procesy kataboliczne organizmu, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety dopasowanej do stanu zdrowia i zapotrzebowanie na energię i białko. Karma powinna być bogata w antyoksydanty (witaminy C i E, beta-karoten i selen), L-karnitynę, witaminy z grupy B, polifenole (owoce i warzywa), pochodne kwasu linolenowego (oleje z ryb morskich i tran) oraz średniołańcuchowe trójglicerydy (olej kokosowy).

Są to związki, które poprawiają funkcje poznawcze organizmu. Odpowiednio wcześnie podawane prawdopodobnie opóźnią procesy neurodegradacyjne ośrodkowego układu nerwowego. Obecnie na rynku jest wiele karm oraz preparatów dedykowanych psom starszym. Niezwykle ważne jest również zadbanie o odpowiednią stymulację psa.

Aby spowolnić upośledzenie pracy mózgu, należy przypominać znane psu komendy, aktywnie karmić czworonoga oraz zachęcać do angażowania się w proste zabawy węchowe czy psie łamigłówki.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa po operacji - poradnik dla troskliwego opiekuna

Poprzedni wpis: Korat - ten kot przyniesie Ci szczęście!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel