Jak karmić psa po operacji - poradnik dla troskliwego opiekuna

2022-06-23
Jak karmić psa po operacji - poradnik dla troskliwego opiekuna

Choć każdy z nas chciałby, by ukochany pies był zawsze zdrowy, a po wielu, wielu latach odszedł bez bólu we śnie ze starości, w prawdziwym życiu taki scenariusz zdarza się dość rzadko. Zarówno nasze organizmy, jak i naszych psów są nieidealne i czasami po prostu konieczna jest interwencja chirurgiczna. Operacja psa to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń dla opiekuna psa. Jeżeli jednak jest konieczna i może poprawić komfort życia pupila lub nawet uratować mu życie, nie warto przekładać jej w nieskończoność. Dużo lepszym pomysłem jest wzięcie sprawy w swoje ręce – znalezienie dobrego weterynarza, któremu bez obaw powierzysz zdrowie czworonożnego przyjaciela i przygotowanie się do zabiegu najlepiej, jak tylko się da.

Czy na pewno siebie? Tak, to nie pomyłka. Rola opiekuna w opiece przed i pooperacyjnej jest większa, niż mogłoby się to wydawać. Choć wiele osób przeraża bezsilność podczas choroby pupila, masz realny wpływ na to, jak Twój pies będzie przechodził okres rekonwalescencji. Jednym z jej ważniejszych aspektów jest odpowiednia dieta. Dziś dowiesz się, jak karmić psa po operacji.

Spis treści

Czy pies musi być na czczo przed operacją

W przypadku operacji planowanych pies zawsze musi być na czczo. Zalecenia lekarzy mogą się nieco różnić w zakresie czasu, który powinien minąć od ostatniego posiłku do operacji. Choć można jeszcze czasami spotkać się z zaleceniem 24-godzinnej głodówki, najczęściej jest to ok. 12 godzin. Operacje planowe najczęściej wykonuje się w godzinach porannych, dzięki czemu zabranie miski przypada mniej więcej po ostatnim wieczornym posiłku, więc pies nie będzie czuł głodu. U młodszych szczeniąt weterynarz może przewidzieć krótszy czas głodówki. Przed operacją wyjdź z psem na chwilę, by się wypróżnił.

Wodę możesz podawać bez ograniczeń do ok. trzech godzin przed planowanym zabiegiem. Potem możesz podawać ewentualnie niewielkie ilości. Wytyczne poszczególnych lekarzy weterynarii mogą się nieznacznie różnić w tym zakresie – od całkowitego zakazu picia wody na kilka godzin przed operacją, po podawanie małych ilości, kiedy widać, że pies odczuwa pragnienie. Niezależnie od tego, jaką strategię w tym zakresie przyjmie weterynarz, najrozsądniej będzie posłuchać podanych przez niego instrukcji.

Psi pacjent musi być podczas operacji na czczo ze względu na swoje bezpieczeństwo. Głodówka zmniejsza ryzyko powikłań podczas operacji i tuż po niej. Głównym zagrożeniem wynikającym ze zignorowania zaleceń weterynarza są wymioty, które grożą zaaspirowaniem treści pokarmowej do płuc. W niektórych sytuacjach może być to nawet bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia. Treść pokarmowa może też uciskać przeponę, co zmniejsza objętość oddechową.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku operacji ratujących życie. Kiedy liczy się każda minuta, nie ma czasu na odpowiednie przygotowanie do operacji. W przypadku wypadków, czy nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pupil trafi na stół operacyjny tak szybko, jak to możliwe, a godzina ostatniego posiłku schodzi na drugi plan. Taka operacja jest jednak obarczona dużo większym ryzykiem i dużo większe jest ryzyko powikłań pooperacyjnych. Wypadku samochodowego, czy pogryzienia przez innego psa nie da się przewidzieć, ale jeżeli widzisz, że Twój ulubieniec zachowuje się nico inaczej niż zwykle i podejrzewasz, że może mu coś dolegać, nie czekaj, aż jego stan drastycznie się pogorszy. Być może uda się zdiagnozować i ustalić metodę leczenia, zanim konieczna stanie się natychmiastowa interwencja – która może przyjść zbyt późno, by uratować pupila.

karma dla psa po operacji

Pierwsza doba po operacji psa

Pierwszą dobę po operacji (a przynajmniej do końca dnia po operacji – uzgodnij to z weterynarzem), Twój pies nie powinien nic jeść. Nie martw się, najprawdopodobniej nawet nie zauważy braku miski. Podczas zabiegu Twój pies będzie miał podawane płyny dożylnie, na pewno więc się nie odwodni. Większość psów jest po zabiegu bardzo osłabiona i zmęczona, większą część dnia pupil może po prostu przespać.

Podanie posiłku po operacji jest niebezpieczne. Leki anestetyczne podane do narkozy mogą wpłynąć na osłabienie odruchów, istnieje więc duże ryzyko zakrztuszenia.

Druga doba po operacji psa

Druga doba po operacji to najczęściej czas, kiedy podejmujemy pierwszą próbę podania pokarmu pupilowi. Na początek próbuj podawania małych porcji, ale podawanych częściej. Obserwuj też uważnie zachowanie. Dobrym rozwiązaniem będzie specjalna karma dla psów w trakcie rekonwalescencji. Może to być tradycyjna mokra karma lub formuła całkowicie płynna. W drugiej dobie po operacji mogą się pojawić jeszcze wymioty. Sprawdzaj więc, czy pies jest w stanie jeść normalnie. Możesz pomóc mu, umieszczając miskę na podwyższeniu lub podnosząc go (pomocna może być na przykład specjalna uprząż rehabilitacyjna).

Jedzenie i picie w kołnierzu może być utrudnione, jednak nie wolno go przycinać – w ten sposób ułatwisz też psu dotykanie rany. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie podawanie pokarmu w miseczkach o mniejszej średnicy niż zewnętrzny brzeg kołnierza.

W drugiej dobie po operacji pupil powinien już zacząć chętnie jeść – jeżeli brak apetytu przedłuży się do trzeciej doby po operacji, konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

żywienie psa po operacji

Następne dni

Dieta psa po operacji może się różnić w zależności od jej typu. Dużo szybciej Twój pies wróci do standardowego sposobu żywienia, jeżeli została wykonana operacja ortopedyczna, czy kastracja niż zabieg dotyczący układu pokarmowego.

W miarę powrotu do zdrowia powoli wracaj do normalnego dla psa sposobu żywienia – chyba że choroba pupila będzie wymagać specjalistycznej diety weterynaryjnej. Czas, jaki zajmie pupilowi powrót do zdrowia – i normalnego spożywania posiłku – zależy od wielu czynników. Rodzaj operacji, wiek i stan zdrowia zwierzaka, komplikacje okołooperacyjne – to czynniki, które sprawiają, że widełki czasowe są bardzo szerokie. Roczny pies po rutynowej sterylizacji najczęściej będzie spożywał w miarę normalne posiłki w ciągu około tygodnia, w przypadku psów po trudnych operacjach układu pokarmowego trudno jest przewidzieć rokowania.


Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak podać psu tabletkę - sposoby, których wcześniej nie znałeś

Poprzedni wpis: Pies po sterylizacji i kastracji – co musisz wiedzieć, jak dbać o psa po zabiegu

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixelpixel