Dieta domowa dla psa - czy na pewno wiesz, jak powinna wyglądać?

2022-07-08
Dieta domowa dla psa - czy na pewno wiesz, jak powinna wyglądać?

Mało który temat związany z żywieniem zwierząt budzi tyle kontrowersji, co dieta domowa. Jej zwolennicy odwołują się do świeżości składników i pełnej pewności składu posiłku. Przeciwnicy – uważają, że ten sposób żywienia psów jest po prostu niezdrowy. Jak w większości przypadków, ten temat jest nieco bardziej skomplikowany, by można było go jednoznacznie polecić lub odradzić.

Poznaj najważniejsze zasady komponowania domowej diety gotowanej dla psa. Czy to dobry sposób na żywienie Twojego psa? Przekonaj się sam!

Spis treści

Dieta domowa dla psa – na czym polega

Dieta domowa dla psa to sposób żywienia pupila, który opiera się na gotowanych posiłkach przyrządzanych przez opiekuna w domowej kuchni. W zależności od składu i sposobu przyrządzania posiłków może być dla psa może być realną alternatywą dla karm komercyjnych lub BARF. Największym plusem diety domowej jest pełna kontrola opiekuna nad tym, co trafia do miski pupila.

Kontrola oznacza jednak odpowiedzialność. Dieta domowa bywa rozumiana jako możliwość żywienia psa resztkami ze stołu. Tak rozumiana „dieta” na pewno nie wpłynie pozytywnie na zdrowie pupila. Argumentem na pewno nie jest to, że „kiedyś tak właśnie robiono i psom nic nie było”. Nasza świadomość i wiedza w zakresie zdrowia i żywienia psa jest o wiele większa niż dziesiątki lat temu, inna też jest rola psów w naszym życiu. O ile można zrozumieć podobne praktyki w ciężkich latach powojennych, czy podczas znanego z pustych półek PRL-u, tak teraz trudno zasłaniać się brakiem wiedzy, czy wyboru. Nasze, ludzkie jedzenie po prostu szkodzi psom. Jest wysoko przetworzone lub przyrządzane z dodatkiem przypraw, które zwyczajnie szkodzą naszym psiakom. Przecież, poza nielicznymi wyjątkami osób z poważnymi problemami zdrowotnymi, większość z nas używa w kuchni soli, pieprzu i innych przypraw.

Dieta domowa to gotowanie dla psa osobnych posiłków, uwzględniających potrzeby żywieniowe pupila. Możesz się też spotkać z określeniem BACF (Biologically Appropriate Cooked Food), czyli biologicznie odpowiednia gotowane posiłki.

Właściwie skomponowana, może być smaczna i zdrowa.

jak gotować dla psa

Czy gotowane jedzenie dla psa jest niezdrowe?

Właściwie przyrządzone domowe posiłki dla psa mogą być zdrowe.

Przeciwnicy tego sposobu żywienia uważają, że gotowana dieta jest mniej strawna, a podczas obróbki termicznej następuje utrata cennych składników odżywczych. Jest to półprawda. Choć nie da się całkowicie wyeliminować utraty witamin podczas gotowania, właściwie przyrządzane posiłki mogą być pełnowartościowe i dostarczać psu dokładnie tyle składników odżywczych, ile potrzebuje.

By uniknąć utraty cennych składników odżywczych, warto po prostu zwrócić uwagę na sam proces gotowania. Mięso powinno być gotowane krótko, w niewielkiej ilości wody lub na parze. Dobrym pomysłem będzie podanie w misce także bulionu powstałego podczas gotowania. Warzywa i owoce natomiast możesz gotować dłużej, a nawet lekko rozgotować, by zwiększyć ich strawność.

Pies nie powinien otrzymywać do jedzenia gotowanych kości. Pod wpływem gotowania zmienia się ich struktura, stają się bardzo kruche i mogą poważnie zaszkodzić ulubieńcowi. By uzupełnić wapń zawarty w kościach, do posiłku włącz suplementy, np. zawierające algi, czy mączkę ze skorupek jaj.

By dieta domowa była zdrowa dla psa, posiłki muszą uwzględniać potrzeby żywieniowe psa, który jest względnym mięsożercą i to mięso powinno być podstawą jego diety – niezależnie od tego, jaki model żywienia zostanie przyjęty. Dlatego żywienie psa gotowanym kurczakiem z ryżem w równych proporcjach, z małym dodatkiem marchewki NIE JEST przykładem zdrowej diety domowej. To samo dotyczy karmienia psa makaronem z mięsem i innych sposobów na zapchanie miski stosunkowo tanimi składnikami. Gotowanie dla pupila nie jest dobrym pomysłem na sprytne oszczędzanie – przynajmniej jeżeli ma być to zdrowa dieta. Często gotowanie dla psa może wychodzić taniej niż kupowanie wysokomięsnej karmy superpremium, ale nie będą to aż tak spektakularne różnice cenowe – zwłaszcza że karmienie psa samym kurczakiem nie jest najlepszym pomysłem. Zalecane jest łączenie różnych gatunków mięsa.

witaminy dla psa

Jak komponować posiłek dla pupila w żywieniu domowym

Samodzielne układanie diety dla pupila nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Konieczna jest wiedza na temat obliczania zapotrzebowania kalorycznego i na składniki odżywcze przy uwzględnieniu m.in. wagi, wieku, czy aktywności pupila. W zbilansowanej diecie domowej konieczne jest podawanie suplementów, w tym wyżej wspomnianego wapnia, czy tauryny, która powinna być dodawana do posiłków gotowanych.

Ułożenie diety przez „zwykłego człowieka” jest możliwe, ale po prostu trudne i czasochłonne. Dużo lepszym pomysłem będzie konsultacja z dietetykiem zwierzęcym, który pomoże Ci w opracowaniu najlepszych dla Twojego psa przepisów na domową karmę. Niestety, nie każdy lekarz weterynarii będzie wiedział, w jaki sposób ułożyć psią dietę – ich podstawowym zadaniem jest leczenie zwierząt. Choć niektórzy weterynarze z zainteresowaniem pogłębiają wiedzę w tym zakresie, ogólnie rzecz biorąc – najlepiej po prostu pójść do dietetyka.

W pierwszej kolejności dietetyk powinien zalecić zrobienie pupilowi kompletu badań, by sprawdzić, czy na pewno jest zdrowy. W przypadku niektórych przypadłości (np. związane delikatnym układem pokarmowym, czy silnymi alergiami) dieta gotowana może być nawet wskazana, ale wtedy tym bardziej ważne jest sprawdzenie stanu zdrowia i potrzeb żywieniowych psa.

Kiedy domowa dieta dla psa będzie optymalnym sposobem żywienia

Dieta domowa może być stosowana przez większość psów. Ten sposób żywienia sprawdzi się szczególnie w przypadku psów z wrażliwym układem pokarmowym, a także u psów chorujących na trzustkę, nieswoiste zapalenie jelit, czy zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Dieta gotowana jest też często zalecana przez lekarzy weterynarii w okresie rekonwalescencji.

Domowe jedzenie jest często lepiej tolerowane przez psy niż karmy suche, dlatego posiłki gotowane mogą sprawdzić się w przypadku niejadków z problemami żołądkowymi, którym nie smakują suche karmy dopasowane do ich szczególnych potrzeb.

Dobrą praktyką jest częstsze wykonywanie badań kontrolnych psom na domowych posiłkach.

Sprawdź także: Karma weterynaryjna dla psa z wrażliwym układem pokarmowym

czy można dać psu pieczywo

Domowe jedzenie dla psa – czy to się opłaca?

Przez wiele osób gotowanie psu jest traktowane jako sposób na oszczędzanie. Choć często możliwe jest zmniejszenie kosztów (na przykład, kiedy dysponujesz warzywami z domowego ogródka), zdrowa dieta gotowana dla psa nie jest tak tania, jak mogłoby się wydawać.

Podstawowym czynnikiem decydującym o kosztach przyrządzania posiłków samodzielnie jest cena mięsa. Kiedy będziesz dawać psu ryż z dodatkiem kurczaka (co oczywiście stanowczo odradzamy), na pewno miesięczny koszt wyżywienia psa będzie niższy niż wtedy, kiedy dieta pupila będzie się składać z kilku różnych gatunków mięsa. Oczywiście nie musisz codziennie gotować ulubieńcowi steku wołowego z przepiórkami.

Dość prawdopodobne będzie założenie, że samodzielne przygotowywanie zbilansowanych posiłków pupilowi będzie kosztować nieco mniej niż dobra jakościowo karma z podobnych składników. Po uwzględnieniu czasu potrzebnego na przygotowanie domowej karmy i prądu, czy gazu okazuje się, że nie jest to najbardziej efektywny sposób na oszczędzanie. Jeżeli chcesz przestawić psa na jedzenie domowe wyłącznie ze względów finansowych – jesteśmy pewni, że znajdziesz lepsze sposoby na obcięcie wydatków w innych obszarach życia.

Od razu rozprawimy się z mitem – nie, nie musisz gotować psu codziennie. Równie dobrze sprawdzi się mrożenie dziennych porcji i rozmrażanie dzień wcześniej w lodówce (pamiętaj o odgrzaniu do temperatury pokojowej przed podaniem). Nadal jednak taki schemat wymaga więcej wysiłku i organizacji niż zamówienie zapasu karmy komercyjnej.

Najczęstsze błędy w przyrządzaniu gotowanych posiłków diet domowej psa

  • Samodzielne komponowanie posiłków bez potrzebnej do tego wiedzy
  • Przekarmianie psa – ustalanie dziennej dawki karmy „na oko”
  • Zbyt mała ilość mięsa w diecie
  • Podawanie pupilowi resztek
  • Dodawanie do posiłków zapychaczy: ryżu, makaronu, a nawet chleba
  • Brak suplementacji
  • Dodawanie do posiłków nabiału
  • Podawanie gotowanych kości

Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa po operacji - poradnik dla troskliwego opiekuna

Poprzedni wpis: Gdzie jechać na wakacje z psem - sposoby na urlop z pupilem

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel