Gdzie jechać na wakacje z psem - sposoby na urlop z pupilem

2022-06-30
Gdzie jechać na wakacje z psem - sposoby na urlop z pupilem

Pojawienie się psa zmienia wszystko. W tym także sposób, w jaki myślisz o urlopie. Jeżeli chcesz wyjechać bez pupila, konieczne będzie zorganizowanie mu opieki na czas wyjazdu. Alternatywą jest zabranie ze sobą psa na wakacje. Twój pupil będzie towarzyszył Ci podczas wypoczynku. Spędzicie razem więcej czasu, być może przeżyjecie razem niezapomniane przygody. Na urlop z psem decyduje się coraz więcej osób. Pokażemy Ci jak i gdzie wypoczywać z czworonogiem. Może w tym roku i Ty zabierzesz pupila ze sobą?

Spis treści

Czy zawsze warto zabrać ze sobą psa na wakacje

Jesteś odpowiedzialny, za to, co oswoiłeś – mówił Mały Książę. Niezależnie od tego, czy Twój pies spędzi urlop z Tobą, czy osobno, najważniejsze jest przede wszystkim, żebyś się o niego zatroszczył. W przypadku każdego z nas będzie to wyglądać nieco inaczej. Ktoś zostawi pupila na tydzień u rodziny, gdzie w zacienionym domu z ogrodem lękliwy piesek będzie się czuł przytłoczony ilością bodźców. Ktoś inny weźmie psa ze sobą na cały wyjazd. Jeszcze inna osoba zdecyduje się na profesjonalną opiekę petsittera. Każda sytuacja jest inna i chcemy przede wszystkim pokazać Ci możliwe opcje. Kiedy lepiej wyjechać na urlop bez pupila, rozmawialiśmy z psią behawiorystką w TYM artykule.

Urlop z psem może być fantastyczną przygodą, czasem, kiedy wasza więź się pogłębi, ale pamiętaj – sposób spędzania wakacji nie sprawia, że jesteś lepszym lub gorszym opiekunem. To ma być frajda, a nie przymus wywołany poczuciem winy. Możesz chcieć polecieć na egzotyczne wakacje, wybrać się w samotny trekking, czy po prostu przez kilka dni poprzebywać w samotności. To nic złego!

Wyjazd z psem ma być czasem odpoczynku. Owszem, jak zawsze musisz zadbać o posiłki pupila, spacery, czy odpoczynek czworonoga, ale pamiętaj o tym, że zabieranie psa ze sobą powinno kojarzyć Ci się z przyjemnością. Chcemy pokazać Ci, że wyjazd z psem może poszerzyć Twoje horyzonty, pokazać Ci podróżowanie z innej perspektywy. Zaplanuj wakacje tak, by opieka nad pupilem była możliwie jak najłatwiejsza, a zobaczysz, że za rok o tej porze decyzja o zabraniu czworonoga na urlop będzie niemal oczywistością. Wspólny wyjazd może (i powinien) być frajdą dla wszystkich!

gdzie pojechać na urlop z psem

Jakie kierunki wakacyjne będą najlepsze dla pupila

Wakacyjny urlop kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłą, czasami wręcz upalną pogodą. Wiele z nas z utęsknieniem czeka na wysokie temperatury, jednak nasze psy najczęściej w upały strasznie cierpią. Nawet jeżeli podczas urlopu chcesz dużą część dnia wygrzewać się na leżaku, podczas wyboru miejsca docelowego weź pod uwagę, czy znajdzie się też miejsce spokojnego, chłodniejszego odpoczynku dla pupila.

Coraz więcej wyszukiwarek internetowych pozwala na filtrowanie miejsc wypoczynkowych pod kątem przyjazności wobec zwierzaków. Przed zarezerwowaniem miejsca spróbuj jednak zadzwonić i zapytać się, jak wygląda kwestia pobytu ze zwierzakami. Każdy hotel, pensjonat, apartament, czy gospodarstwo agroturystyczne ma swoje własne zasady goszczenia zwierząt. W niektórych miejscach zwierzaki są mile widziane niezależnie od wielkości i rasy, inne teoretycznie witają czworonogi z otwartymi ramionami, ale po weryfikacji okazuje się, że w zamyśle oznacza to raczej tylko niewielkie pieski. Niektóre miejsca przyjmują czworonożnych gości bez dodatkowych opłat, inne – pobierają mniejsze lub mniejsze opłaty. By uniknąć zaskoczenia, lepiej sprawdź, jak będzie wyglądać kwestia pobytu ulubieńca.

Najbardziej przyjazne psiakom miejsca są znane ze specjalnych udogodnień – w niektórych apartamentach możesz znaleźć nawet miseczki, zapasowe worki na odchody, czy zabawki dla pupila. Coraz więcej miejsc podkreśla też znaczenie bezpieczeństwa – wysoki płot wokół domku letniskowego jest szczególnie ważny, jeżeli Twój pupil jest mistrzem ucieczek.

Rekomendacje najlepszych kierunków, rekomendowanych hoteli i apartamentów znajdziesz na licznych blogach prowadzonych przez psiarzy To prawdziwe źródło inspiracji. Sprawdzone psiolubne miejsca znajdziesz też na naszym facebooku – serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego profilu!

Przekonasz się, że podróżowanie z psem jest nie tylko możliwe, ale też stosunkowo łatwe. Choć na początku nowy sposób podróżowania może być lekko stresujący, z czasem będzie tylko łatwiej.

czy warto jechać z psem w góry

Jak przygotować się do urlopu z psem

Najważniejszą rzeczą zawsze jest bezpieczeństwo. Dlatego, by uniknąć napiętych sytuacji podczas wyjazdu, ćwicz z pupilem podstawowe posłuszeństwo. Ucieczka ulubieńca w siną dal w obcym miejscu może zakończyć się tragicznie. Równie ważna jest socjalizacja i oswajanie psa z nowymi bodźcami. Im bardziej otwarty na nowości jest pupil, tym łatwiej będzie mu zrelaksować się w czasie wyjazdu.

Jeżeli wybierasz podróż autem lub samolotem, koniecznie zaopatrz się w solidny transporter. Jeżeli wybierzesz pociąg, wystarczy, że pupil będzie na smyczy i kagańcu – wymaga tego większość przewoźników. Pamiętaj, by NIGDY nie zostawiać psa samego w rozgrzanym samochodzie!

Część psów niezbyt dobrze znosi podróże – w naszym sklepie znajdziesz preparaty uspokajające, które pomogą pupilowi lepiej znieść drogę.

W przypadku podróży zagranicznych konieczne będzie wyrobienie pupilowi psiego paszportu. Do jego wystawienia uprawnieni są niektórzy lekarze weterynarii (lista znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Koniecznie sprawdź, jakie przepisy związane ze zwierzętami obowiązują w kraju, który zamierzasz odwiedzić. Absolutnym minimum będzie zachipowanie pupila i sprawdzenie ważności szczepień.

gdzie z psem nad morze

Atrakcje dla pupila podczas wakacji

Z każdym sezonem urlop z psem staje się coraz bardziej popularną formą wypoczynku. Wraz z coraz większą ilością czworonożnych turystów zwiększa się też ilość atrakcji, na które mogą liczyć czworonogi. W Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie możesz liczyć na lodziarnię dla psów, która skutecznie schłodzi pupila, w Poznaniu, Wrocławiu, czy Łodzi – specjalne psie menu znajdziesz już w restauracjach.

Gdyby Twój pupil miał sam wybierać cel podróży, pewnie wybrałby miejsce, gdzie będzie mógł być blisko natury. Niestety do większości parków narodowych nie można wchodzić z psem, lub ich obecność jest mile widziana na jedynie na części szlaków. Przyjazny psom jest m.in. Ojcowski, Karkonoski, czy Wigierski Park Narodowy.

Psa możesz zabrać też na spływ kajakowy, SUP-a, do niektórych muzeów, schronisk PPTK.

Więcej na temat podróży z psem znajdziesz TUTAJ.


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

Poprzedni wpis: Springer spaniel angielski - przy nim nie będziesz się nudzić!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixelpixel