Dlaczego pies ucieka? - przyczyny i sposoby na uciekiniera

2023-05-31
Dlaczego pies ucieka? - przyczyny i sposoby na uciekiniera

Psie ucieczki to trudny temat. Każda taka sytuacja to realne zagrożenie dla zdrowia i życia pupila, dlatego koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny psich ucieczek, jak im zapobiegać i co zrobić, gdy pupil "wybierze wolność". Kiedy kastracja będzie rozwiązaniem problemu, a kiedy przyczyna leży w zwykłej nudzie? Przeczytaj artykuł i zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa.

Spis treści

Dlaczego psy uciekają podczas spaceru oraz z terenu posesji?

W przypadku ucieczki podczas spacerów najczęstszym powodem jest coś ciekawego w zasięgu wzroku psa np. inne psy czy ludzie. U psów, które mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, powodem ucieczek jest pogoń za dzikim zwierzęciem. Psy lękliwe uciekają z powodu bodźca, który je przestraszy. Jeżeli w takiej sytuacji pies jest bez smyczy lub wyrwie się swojemu właścicielowi — najczęściej biegnie na oślep. Może się to skończyć dla niego tragicznie.

Psy, które uciekają z terenu własnej posesji, robią to najczęściej z nudy. Trzeba pamiętać o tym, że ogród jest traktowany przez psa jak przedłużenie domu, i nie zastąpi mu spacerów. Jeżeli psu chociaż raz uda się uciec, to prawdopodobnie będzie to powtarzać. Wśród ras skłonnych do ucieczek przodują siberian husky oraz beagle.

czarny pies ucieka na spacerze

Jak należy postępować wobec psa, który po ucieczce wrócił do domu?

Z pewnością nie powinno się go karać ani na niego krzyczeć. Aby kara była skuteczna, powinna być zastosowana do 2,3 sekundy od momentu, kiedy pies wykazał niepożądane zachowanie. Karanie psa po tym czasie nie ma sensu. Może natomiast sprawić, że skojarzy on powrót z karą. Następnym razem będzie więc mniej chętnie wracał. Kiedy pies często ucieka, należy przede wszystkim zastanowić się, dlaczego to robi.

Czy kastracja wpływa na skłonność do ucieczek?

Kastracja to temat dość kontrowersyjny. Kiedyś uważało się, że jest lekiem na każde niepożądane zachowanie psa. Na szczęście ostatnimi czasy wiele się w tej kwestii zmieniło. Jeżeli pies ucieka do przebywających w pobliżu suczek, które mają cieczkę lub są w okresie okołocieczkowym, to rzeczywiście przeprowadzenie zabiegu może rozwiązać ten problem.

Osobiście w takich sytuacjach zalecam kastrację chemiczną, która jest zabiegiem odwracalnym. Myślę, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Dla mnie wskazaniem do kastracji jest raczej nadmierne pobudzenie psa podczas spacerów, a nie ucieczki, którym można zapobiegać.

kobieta zapina smycz psu na spacerze

Co można zrobić, żeby pies przestał uciekać?

Przede wszystkim nauczyć psa przybiegania na komendę. Przywołanie to najważniejsza z komend, ponieważ od tego może zależeć psie życie. Zarówno w przypadku szczeniaków, jak i psów starszych, naukę zaczynamy od pierwszych tygodni pobytu w nowym w domu.

Aby przywołanie było skuteczne, należy nagradzać psa atrakcyjnymi dla niego smakołykami. Bardzo ważną kwestią podczas nauki przywołania używanie tej samej komendy np. „do mnie” oraz puszczanie go wolno, kiedy do nas przybiegnie. Jeżeli pies po każdym przywołaniu jest zapinany na smycz, to nie zachęca go to do powrotu.

Niezwykle ważne jest również zaspokojenie wszystkich potrzeb psa. Odpowiednia ilość ruchu (także bez smyczy w miejscach do tego przeznaczonych), zabawa, stymulacja umysłowa czy praca węchowa powinna zapobiec ucieczkom.

Sprawdź także: Smycze dla psa

ćwiczenie przywołania z młodym owczarkiem

Co zrobić w przypadku ucieczki psa?

Wszystko zależy od powodu ucieczki. W sytuacji, kiedy pies ucieka w pogoni za zwierzyną, najlepiej zostać w tym samym miejscu i czekać, aż do nas wróci. Jeżeli pies dobrze zna teren, to nie będzie miał problemu, żeby nas znaleźć. Jeżeli znajdujemy się na nieznanym dla psa terenie, to bardzo pomocny jest tutaj gwizdek, który pomoże zorientować się psu, w którą stronę ma się kierować. Warunkiem jest jednak nauczenie psa reagowania na niego. Kiedy pies się czegoś przestraszy i ucieka w panice, to najlepiej udać się za nim. Jeżeli pobiegnie w stronę domu, to prawdopodobnie go tam znajdziemy. Jeżeli nie – dobrze byłoby, aby jedna osoba udała się za psem, a ktoś inny czekał pod domem.

W przypadku psów, którym dość często zdarzają się ucieczki, polecam zakupienie obroży z GPS-em, za pomocą którego szybko zlokalizujemy naszego pupila. Niezależnie jednak od tego, czy nasz pies ma skłonność do ucieczek, czy nie, powinien być zaczipowany i dodatkowo mieć przypiętą adresówkę z numerem telefonu. W przypadku czipa, aby uzyskać dane właściciela, potrzebny jest specjalny czytnik. Czytniki takie znajdują się w posiadaniu schronisk oraz niektórych fundacji i gabinetów weterynaryjnych. Adresówka jest dużo szybszą formą kontaktu z właścicielem. Jeżeli pies nie posiada ani czipa, ani adresówki to nie pozostaje nic innego jak obdzwonić pobliskie schroniska i zgłaszać ucieczkę psa w mediach społecznościowych.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato

Poprzedni wpis: Co spakować na wyjazd z psem — obowiązkowy poradnik!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixelpixel