Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato
Lato to trudny czas dla psów. W przeciwieństwie do nas, psy nie chłodzą się całą powierzchnią ciała. Nasze czworonożne dzieci odprowadzaj nadmiar ciepła gruczołami potowymi jedynie przez łapy (dokładniej – obszar między palcami). Kiedy zaczyna robić się gorąco, wytracają też temperaturę, dysząc. Często to jednak nie wystarcza. Wysokie temperatury znoszą szczególnie źle psy ras brachycefalicznych, np. mopsy, buldogi francuskie, pekińczyki, czy boksery. Krótsza kufa utrudnia oddychanie, dlatego letnie miesiące są dla nich szczególnie trudne.
Co w takiej sytuacji może zrobić opiekun? Ważne, by jak najbardziej ułatwić swojemu pupilowi życie. Pupilowi zagraża przede wszystkim przegrzanie i udar cieplny, pies szybciej się męczy i czuje się po prostu nieprzyjemnie. Jednym ze sposobów na poprawienie jakości życia w wyjątkowo gorące dni jest zmiana diety. Sprawdź, jak karmić pupila latem.
Spis treści
- Woda to podstawa
- Dobra karma, czyli świeża karma
- Sucha, czy mokra karma?
- Dawkowanie karmy latem
- Co zrobić, kiedy pies nie chce jeść latem
Woda to podstawa
Tak samo jak ludzie, psy w czasie upałów piją o wiele więcej niż zazwyczaj. Zapobiega to odwodnieniu organizmu i pomaga się schłodzić. Woda powinna być w stałym dostępie psa. Pamiętaj, by w gorące dni wymieniać ją jak najczęściej.
Optymalna temperatura wody dla psa latem będzie chłodna, ale nie zimna. Wrzucanie do wody kostek lodu też nie należy do najlepszych pomysłów.
Co warto wiedzieć o wodzie dla psa w upały:
- na spacery nos ze sobą zawsze butelkę z wodą i składaną miskę podróżną – zajmuje mało miejsca, a będziesz mieć możliwość podania pupilowi wody w każdych warunkach.
- jeżeli Twój pies z jakiegoś powodu musi nosić kaganiec (podróże, problemy behawioralne), najlepszym rozwiązaniem będzie kaganiec fizjologiczny. Ten typ kagańca pozwala na swobodne dyszenie i picie wody. Jego minusem jest to, że nie sprawdzi się u psów, które noszą kaganiec na spacerach wyłącznie z powodu tendencji do jedzenia śmieci.
- w przypadku psów, które większość dnia spędzają w przydomowym ogrodzie, warto kontrolować, czy woda w misce nie została przypadkiem wylana. Wodę w misce stojącej na świeżym powietrzu należy wymieniać jak najczęściej.
Dobra karma, czyli świeża karma
Wysokie temperatury nie sprzyjają niestety zachowaniu świeżości. Latem szczególnie powinniśmy kontrolować jakość karmy przed podaniem jej pupilowi. Zmiany w konsystencji, zapachu, czy kolorze mogą świadczyć o tym, że karma się popsuła.
Ważne jest, by prawidłowo przechowywać karmę. Szczególne środki ostrożności dotyczą karmy mokrej, która jest zdatna do spożycia do 48 godzin po otwarciu – pod warunkiem, że jest przechowywana w lodówce. Otwarte puszki możemy zamknąć szczelnie za pomocą gumowych nakładek dostępnych w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze będzie jednak kupowanie karmy w opakowaniach jednoporcjowych.
Choć zamknięte opakowanie karmy mokrej i suchej może być przechowywane w temperaturze pokojowej, ważne jest także, gdzie karma będzie przechowywana. Najlepszym miejscem będzie spiżarnia. Jeżeli jednak mieszkasz w małym mieszkaniu, równie dobrze sprawdzi się zamknięta szafka kuchenna. Opakowanie karmy nie powinno stać w nasłonecznionym miejscu, na parapecie lub blacie kuchennym w pobliżu okna.
Podczas upałów nie najlepszym pomysłem będzie stały dostęp do karmy w misce. Zwłaszcza mokra karma nie powinna leżeć dłuższy czas w misce – wysokie temperatury sprawiają, że żywność szybciej się psuje. Dlatego miska po 20 minutach powinna zostać zabrana, by uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego.
Sucha, czy mokra karma?
Nie bez znaczenia jest także rodzaj karmy. Mokra karma ma wiele zalet, jednak latem kluczowe jest to, że zapobiega odwodnieniu. Standardowo wilgotność karmy mokrej będzie wyższa niż 60% (w większości przypadków powyżej 70%), wilgotność karmy półwilgotnej będzie się mieścić w przedziale 20 – 40%, a suchych – powyżej 14%. Te różnice będą szczególnie widoczne w przypadku psów, które z jakiegoś powodu nie piją wystarczającej ilości wody.
Stanowczo polecamy karmę mokrą. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chcesz karmić psa suchą karmą, a boisz się, że po wakacyjnej zmianie diety pies nie będzie chciał wrócić do starego sposobu żywienia – spróbuj karmy półwilgotnej.
Najważniejsze jest jednak, by pupil żywił się swoją karmą. Lato to w naszym kraju wielkie święto grilla, a smażone kiełbaski pachną niezwykle apetycznie dla każdego psa. Niestety, to, że nasz ulubieniec ma ochotę na kiełbaskę, kaszankę, czy grillowany karczek, to jeszcze nie znaczy, że będzie to dla niego zdrowy wybór. Wręcz przeciwnie – kiełbaski czy marynowane żeberka mogą pupilowi poważnie zaszkodzić. Dlatego podczas grillowania (a także rodzinnych przyjęć na świeżym powietrzu) nie podkarmiaj pupila i zaaranżuj otoczenie tak, by zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego podjadania.
Dawkowanie karmy latem
W gorące dni zarówno ludzie, jak i psy mają nieznacznie zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne. Choć wiele psów instynktownie zaczyna jeść nieco mniej w upały, nie jest to regułą. Zbyt obfite posiłki mogą być przyczyną apatii i ospałości.
W przypadku psów-sportowców, które podczas upału mają wolne od treningu, można zmniejszyć porcję karmy o ok. 10%. Jeżeli jednak jesteś przewodnikiem psa – kanapowca, wystarczy pamiętać, by nie podawać mu porcji większej, niż producent zaleca dla psa jego gabarytów.
Dobrym pomysłem na lato jest dzielenie dziennej porcji karmy na kilka mniejszych dawek, np. 4. Wbrew pozorom, jest to całkowicie wykonalne także dla osób pracujących poza domem na tradycyjnym, ośmiogodzinnym etacie. W takim trybie pierwsza porcja karmy jest podawana bezpośrednio po przebudzeniu się, druga – przed pracą. Następne dwie porcje zostają podane po pracy i przed snem. Dzięki temu pies, który ma wakacyjne problemy z apetytem, zaczyna się też bardziej interesować karmą, która nie jest w stałym zasięgu pyszczka – same korzyści!
Co zrobić, kiedy pies nie chce jeść latem
Skwar i żar lejący się z nieba nie sprzyja naszemu apetytowi. Twój pupil czuje dokładnie to samo. Wiele psów w upalne dni nie chce jeść – to zupełnie normalne. Jeżeli Twój pies jest zdrowy i ogólnie w dobrej kondycji, jeden lub dwa dni bez jedzenia nie muszą budzić powodów do niepokoju. Ważne jest wtedy jednak, by pilnować odpowiedniego poziomu nawodnienia. Zupełnie normalne jest także, kiedy przez kilka dni pies jest wyjątkowo wybredny, je mało, lub je tylko wieczorem, kiedy jest już chłodniej.
Brak apetytu w upały jest naturalny. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na samopoczucie pupila, by wychwycić jakiekolwiek alarmujące sygnały. Brak apetytu może też być objawem przegrzania organizmu lub udaru, dlatego, choć jest on zrozumiały i naturalny – obserwuj pupila, by wychwycić możliwie jak najwcześniej inne niepokojące sygnały.
By zachęcić psa do jedzenia, możesz zastosować kilka sztuczek. Jedną z nich jest dodanie do karmy oleju, np. oleju z łososia. Do jedzenia zachęcają także zabawki na przysmaki. Świetnym pomysłem będzie nałożenie do konga mokrej karmy lub pasty i zamrożenie. To zupełnie jak psie lody.
Czytaj również: Pies ~ Żywienie
Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Twój pies źle znosi podróże? Sprawdź, co możesz zrobić, by nie rezygnować z wycieczek z pupilem
Poprzedni wpis: FIV, czyli kocie HIV. Zapobieganie, rozpoznanie i leczenie pupila