Co spakować na wyjazd z psem — obowiązkowy poradnik!

2023-05-24
Co spakować na wyjazd z psem — obowiązkowy poradnik!

Podróże z psem to temat, który budzi wiele emocji. Niektórzy z nas bez mrugnięcia okiem będą planować zagraniczne wędrówki w trudnych warunkach z czworonogiem, dla innych wyzwaniem będzie weekendowy wyjazd za miasto z psem. To kwestia bardzo indywidualna – oprócz naszego własnego doświadczenia podróżniczego trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, chociażby wiek, stan zdrowia, czy temperament pupila. Nie bez znaczenia będzie też poziom jego wyszkolenia i socjalizacji – to tematy, nad którymi lepiej zacząć pracę na długo przed podróżniczymi wyzwaniami.

Co do zasady – im lepiej zsocjalizowany piesek, tym łatwiejsza podróż. Przed wyjazdem z psem koniecznie zastanów się, jak zorganizować podróż, by uwzględnić specyficzne potrzeby psiaka. Każdy pupil jest przecież nieco inny i potrzebuje nieco innego wsparcia. O tym, kiedy wakacje (lub jakikolwiek inny wyjazd) z psem to niekoniecznie dobry pomysł, przeczytasz w artykule naszej behawiorystki, Katarzyny Kuryłowicz – Urlop bez psa – porady behawiorystki.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pakowania walizki na wyjazd z psem!

Spis treści

Ile rzeczy dla psa zabrać na wyjazd

Zacznijmy od tego, że samo określenie „wyjazd z psem” jest bardzo pojemne i mieści zarówno wyjazd pociągiem na kamping nad morze, zwiedzanie Krakowa, trekking z Dolomitach i weekendowy wypoczynek w uroczym hoteliku za miastem. Choć są to sytuacje potrzebujące skrajnie różnego poziomu przygotowania, łączy je przebywanie w nowym otoczeniu razem z pupilem poza domem.

Ilość rzeczy, których będziesz potrzebować i będziesz mieć możliwość zabrać, jest ściśle uzależniona od wielu czynników:

   Środek transportu – najwięcej możliwości daje niemal zawsze samochód – ogranicza Cię głównie wyobraźnia i pojemność bagażnika. W tej opcji, jeżeli tylko masz taką ochotę, możesz zabrać ze sobą ulubione legowisko, trzy smycze pod kolor ubrań i tyle zabawek, ile zapragniesz. Więcej bagażu możesz zabrać tylko, kiedy wypożyczysz kampera. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku podróży pociągiem, czy samolotem, kiedy trzeba wykazać się większym sprytem. Największym wyzwaniem będzie trekking, gdzie wszystkie rzeczy swoje, swojego psa, a nawet wasz namiot będziesz dźwigać na własnych plecach.
   Ilość przewidywanych atrakcji – zupełnie inaczej spakujesz rzeczy pupila na kilka dni słodkiego nierobienia i nieśpiesznych spacerów, a inaczej, kiedy w planach jest spływ kajakowy, zdobywanie szczytów i bikejorning i milion innych atrakcji.
   Ilość dni, które spędzisz w podróży – im dłuższy pobyt, tym, najczęściej, cięższy bagaż.
   Wiek i charakter pieska — im starszy lub bardziej nerwowy piesek, tym więcej warto zabrać, by zadbać o jego komfort i pewność siebie. Składana klatka turystyczna na wyciszenie? Ulubiony kocyk? Najlepszy na świecie, jedyny pluszak? Może tabletki na wyciszenie, lub po prostu kong i ulubiona pasta? Jeżeli nie masz pewności, czy Twój pies nie będzie mieć trudniejszych chwil, zrób, co w Twojej mocy, by ułatwić mu zmianę otoczenia.

Sprawdź także: Transport psa

Zdarzają się podróże trudniejsze, kiedy trzeba wybrać bardzo małą ilość rzeczy na wymagającą wyprawę z wymagającym psem, jednak tego typu wyzwania polecamy raczej wyłącznie doświadczonym podróżnikom. Jeżeli dopiero zaczynasz pierwsze wycieczki z psem, zacznij od mikrowyprawy w znane sobie otoczenie i stopniowo zwiększaj skalę trudności. Nie wszystko musisz zrobić od razu!

Im lepiej przygotujesz się do wycieczki, tym lepiej będziesz wiedzieć, czego się spodziewać, a co za tym idzie – czego potrzebujesz. Sprawdź, czy zapas karmy na dłuższy wypad możesz zamówić do paczkomatu, zamiast wieźć ją przez pół Polski. Zorientuj się, gdzie są najbliższe lecznice, zwłaszcza całodobowe. Solidne przygotowanie zwiększy też Twoją pewność siebie – ona też ma wpływ na samopoczucie psa w podróży.

co spakować na all inclusive z psem

Must have każdego wyjazdu z psem

Nieważne, gdzie i na jak długo jedziesz z pupilem – zawsze koniecznie zabieraj ze sobą książeczkę zdrowia, kartę szczepień i kartkę z informacjami medycznymi. Nawet jeżeli potrafisz w środku nocy wymienić listę produktów i leków, na które jest uczulony pupil, a także listę leków branych na stałe, czy innych ważnych instrukcji – lepiej mieć wszystko spisane. Nie wiadomo, jak będziemy reagować w stresującej sytuacji.

Przed planowanym wyjazdem sprawdź termin ważności szczepienia na wściekliznę. Nawet jednodniowe opóźnienie może przekreślić wasze plany – kolejne szczepienie jest wtedy ważne dopiero 21 dni po kolejnym szczepieniu. To szczególnie ważne w przypadku podróży zagranicznych. W niektórych przypadkach konieczne jest też dodatkowe odrobaczenie psa. Co do zasady – na etapie planowania jakichkolwiek podróży zagranicznych z psem sprawdź dokładnie przepisy dotyczące wjazdu czworonoga, czy obowiązków opiekuna już na terenie kraju docelowego.

Dobrze mieć też spisane numery telefonów – do zaufanego weterynarza i najbliższej podczas wyjazdu lecznicy.

Zadbaj o praktyczną adresatkę z aktualnym numerem telefonu, zachipuj pupila i dodaj do baz danych zwierząt, np. Safe Animal.

W przypadku psów z listy ras niebezpiecznych koniecznie zabieraj ze sobą pozwolenie na posiadanie psa.

Niezależnie od tego, jaki jest cel podróży, zawsze miej przy sobie woreczki – to oczywistość, jednak wiemy, że w stresie można zapomnieć rzeczy najbardziej oczywistych.

Psia apteczka – wersja podróżna

Apteczka podróżna dla psa to coś, co koniecznie musisz uwzględnić w bagażu. Im dłuższy i trudniejszy wyjazd, tym bardziej wskazane będzie przedyskutowanie jej zawartości z weterynarzem pupila. Oczywistością są leki przyjmowane na stałe przez pupila. Jeżeli planujesz jakąś aktywność, dostosuj do niej zawartość apteczki. Spacery po lesie (i ogólnie sport) mogą spowodować kontuzje, upały – przegrzanie, zawsze natomiast nowe miejsce może zwiększyć ryzyko biegunki.

Warto mieć ze sobą tabletki uspokajające z CBD, czy aviomarin dla psa. Chyba że wiesz, że na pewno nie będzie potrzebny – to Ty znasz najlepiej swojego psa.

Przeczytaj nasz kompleksowy artykuł o apteczce dla zwierzaka: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów.

camping z psem

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas wyjazdu

W pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo psa w drodze. W samochodzie najbezpieczniejsze będą transporter dla małych psiaków i klatka transportowa – dla większych. W przypadku podróży pociągiem nie potrzebujesz transportera, jednak czasami za psa w transporterze zapłacisz mniej. Jest on też polecany dla psów, które wolą spokój i ciszę podczas podróży – łatwiej odciąć się od bodźców.

W samolocie pies może podróżować w luku bagażowym – wtedy potrzebuje specjalnego transportera, który będzie spełniał wymagania konkretnych linii lotniczych, lub na kolanach u opiekuna – w przypadku małych piesków.

Nieco inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa na miejscu pobytu. Podstawą, która obowiązuje na każdym spacerze, jest dopasowanie długości smyczy do okoliczności. W mieście i komunikacji miejskiej konieczna jest krótka smycz, na łonie natury – dłuższa smycz lub linka. To dokładnie te same zasady, które obowiązują na co dzień.

Jeżeli będziesz spać w namiocie, dobrym patentem na bezpieczeństwo psa jest palik do uwiązania, który sprawdzi się także wtedy, kiedy pies śpi w namiocie razem z Tobą – dla silnego i sprytnego psa wydostanie się z niego może być łatwiejsze, niż byśmy tego chcieli. Dzięki temu pupil nie ucieknie w nocy, kiedy będziesz spać.

Jeżeli zamierzasz spróbować sportów wodnych razem z psem, koniecznie zainwestuj w dobry kapok. Niezależnie od formy aktywności – warto też zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, w dowolnej formie. Ważne, by pies był po prostu dobrze widoczny.

pies w kajaku

Podczas wyjazdów wakacyjnych zagrożeniem dla psa jest odwodnienie i przegrzanie. Zawsze miej przy sobie wodę dla psa, chroń go też przed upałami. Niezastąpione są wtedy maty chłodzące, warto też zaopatrzyć się w elektrolity dla psa. Jak chronić psa przed odwodnieniem, przeczytasz w tym wpisie: Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

Zawsze, nie tylko na czas wyjazdu, zadbaj o ochronę przeciw pchłom i kleszczom. Jeżeli nie masz pewności, czy w trakcie wyjazdu preparat będzie prawidłowo działał (kończy się przewidywany czas działania), zabierz ze sobą nowy produkt.

Żywienie psa poza domem

Podstawowa zasada podróży z psem brzmi: nigdy nie zmieniaj diety psa podczas wyjazdu. Dla nas, ludzi, podróże bardzo często wiążą się z nowymi przeżyciami kulinarnymi, lokalnymi przysmakami, które stanowią nieodłączną część kultury. Lepiej jednak nie przekładać naszych, ludzkich doświadczeń, na psy.

Psy są przyzwyczajone do bardziej monotonnej diety, a nagłe zmiany powodują problemy żołądkowe. W sytuacji mniej lub bardziej stresowej, czyli na wyjeździe, podanie innej karmy jest bardzo złym pomysłem.

Nie zawsze oznacza to, że zawsze musisz nosić ze sobą kilogramy karmy. Jeżeli Twój pies je bardzo popularną, powszechnie dostępną karmę, a Ty wyjeżdżasz w rejony względnej cywilizacji, możesz kupić karmę na miejscu. Jeżeli wyjedziesz samochodem do małej miejscowości nad morzem, ale samochodem, możesz w najgorszym wypadku zrobić nieplanowaną wycieczkę do Gdańska, Łeby, czy Kołobrzegu, gdzie zaplecze infrastruktury miejskiej będzie większe, niż w jakiejś malowniczej, ale malutkiej miejscowości.

Pewniejszym rozwiązaniem będzie zamówienie karmy do paczkomatu w miejsce docelowe, czy nawet wysłanie części domowych zapasów.

zwiedzanie z psem

Jeżeli jednak Twój pies jest alergikiem, ma specyficzne potrzeby żywieniowe – bezpieczniej będzie zabrać ze sobą tyle karmy, ile potrzebujesz, a nawet uwzględnić ok. 2-3 dni zapasu. W przypadku większych psów możesz wysłać karmę, jednak miej przy sobie jakąś ilość na wszelki wypadek – opóźnienia przesyłki, problemów z transportem (jeżeli do paczkomatu trzeba dojechać), czy innych okoliczności, których nie jesteś w stanie przewidzieć.

W warunkach podróżnych najlepiej sprawdza się sucha karma. Jeżeli Twój pies je karmę mokrą, postaw na mniejsze opakowania, które możesz podać w jednej porcji. Wyjątkiem będzie wynajem apartamentu, czy domku z lodówką – wtedy możesz zaopatrzyć się w większe, bardziej ekonomiczne puszki.

Podczas ustalania zapotrzebowania dietetycznego psa, weź poprawkę na rodzaj planowanej aktywności. Jeżeli planujesz uprawiać z psem sport lub dłuższe niż zwykle spacery, uwzględnij to podczas pakowania karmy.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą ulubionych gryzaków pupila, które pomogą mu się zrelaksować w nowym miejscu.

Akcesoria, które ułatwią Ci życie na wakacjach z psem

Każdy pies jest nieco inny, jednak pewne wyzwania dość łatwo jest przewidzieć. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą zabawek na przysmaki, które pomogą zrelaksować psa w nowym otoczeniu, czy dać Ci chwilę wytchnienia.

Przemyśl też zakup kagańca fizjologicznego – jego założenie w niektórych miejscach może być wymagane – nawet jeżeli prawo faktycznie nie reguluje, w jaki sposób opiekun psa powinien zadbać, by nie stanowił on zagrożenia. Jeżeli masz dużego psa, to nawet jeżeli jest najłagodniejszym pieszczochem na świecie – nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka. Niektóre osoby po prostu boją się psów. Dlatego, choć nie masz obowiązku zakładania kagańca w miejscach publicznych, jego założenie w konfliktowej sytuacji może załagodzić atmosferę.

pies w pociągu

Zawsze miej przy sobie mokre chusteczki, a w bagażu – suchy szampon, saszetkę tradycyjnego szamponu dla psa i psi ręcznik. Na wyjeździe naszym pupilom też mogą przyjść do głowy niemądre pomysły, dlatego lepiej być przygotowanym na konieczność awaryjnego ogarnięcia pupila.

Mamy nadzieję, że teraz spakowanie się na wyjazd z psem będzie łatwiejsze!


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato

Poprzedni wpis: Akita amerykańska — pies inny niż wszystkie

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixelpixel