Foksterier szorstkowłosy — czworonożny wulkan energii

2023-04-27
Foksterier szorstkowłosy — czworonożny wulkan energii

Żywe srebro na czterech łapach, największy mistrz psot, utrapienie dla okolicznych kotów i jednocześnie guru uroku osobistego? Huncwot, hultaj, nicpoń, niecnota, ananas – jeżeli wybierzesz za czworonożnego towarzysza właśnie foksteriera szorstkowłosego, najprawdopodobniej będą to najłagodniejsze określenia ulubieńca podczas procesu układania psa.

Ten niepozorny na pierwszy rzut oka piesek jest niezwykle inteligentny, nie znosi nudy i ma w sobie niemal niespożyte pokłady energii. Życie z nim jest wyzwaniem, jednak jeżeli przetrwasz i nauczysz się okiełznać foksteriera, zyskasz wiernego przyjaciela, z którym nigdy nie będziesz się nudzić. Ten mały urwis codziennie będzie zaskakiwać Cię pomysłowością. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej rasie psów!

Spis treści

Historia foksterierów szorstkowłosych

Foksteriery były znane w Anglii przynajmniej od XVIII wieku, pierwsza wzmianka o psach tej rasy pochodzi z 1720 roku. Najprawdopodobniej powstały na skutek łączenia różnych psów w typie teriera, w tym terierów staroangielskich, czy black and tan terierów.

Od samego początku przeznaczeniem rasy miały być polowania. Foksteriery, czyli teriery na lisy są norowcami. Ich zadaniem było wypłoszenie lisa z nory, w późniejszym czasie były przydatne także do tępienia gryzoni. Choć dziś są przede wszystkim zwierzętami towarzyszącymi, część foksterierów nadal pracuje z myśliwymi. Co ciekawe, umaszczenie foksterierów jest w dużym stopniu konsekwencją ich przeznaczenia. Preferowane były psy możliwie jak najbardziej białe, żeby nie pomylić ich z lisem.

Początkowo istniały jedynie foksteriery krótkowłose. Kiedy na skutek mutacji zaczęły pojawiać się również psy o sierści szorstkiej, przez dłuższy czas preferowane były osobniki o sierści gładkiej. Wszystko zmieniło się, kiedy szorstkowłosy foksterier stał się jednym z ulubieńców królowej Wiktorii. Nagle posiadanie foksteriera szorstkowłosego stało się dowodem wyczucia stylu (królowa Wiktoria była wielką miłośniczką psów i przyczyniła się do popularyzacji wielu innych ras, w tym m.in. owczarków szkockich, chow-chow, czy pomeraniany).

Przez dłuższy czas foksteriery szorstkowłose i krótkowłose były uznawane za jedną rasę. UKC zaczął je rozróżniać już w XIX wieku, natomiast AKC dopiero w połowie XX w. Szczyt popularności foksterierów przypadał na lata 50. i 60. XX w. Obecnie są to raczej rzadko spotykane psy, choć mają swoich wielbicieli i rasie na pewno nie grozi zniknięcie.

Ciekawostka: Foksterier szorstkowłosy był pierwowzorem postaci kreskówkowego Reksia! Twórca postaci, Lechosław Marszałek wzorował nieustraszonego pieska na swojej suczce, Troli.

jaki jest foksterier szorstkowłosy

Charakter i osobowość foksterierów szorstkowłosych

Foksterier szorstkowłosy to przede wszystkim terrier. Żywiołowy, pełen energii i nieposkromiony. Foksterier jest psem bardzo inteligentnym, co nie oznacza jednak, że łatwo go ułożyć i jest typowym „grzecznym pieskiem”. Wysoka inteligencja łączy się u foksteriera ze sprytem i skłonnością do kombinowania. W połączeniu z szybkim nudzeniem się i pogonią za nowymi rozrywkami sprawia to, że zapanowanie nad foksterierem wymaga niezwykłej cierpliwości i kreatywności.

Foksterier jest przy tym psem bardzo aktywnym, to takie typowe „żywe srebro”. Wszędzie go pełno, lubi zwracać na siebie uwagę, jest odważny i pewny siebie. Typowy foksterier szorstkowłosy jest stereotypowym ekstrawertykiem. Ma przy tym bardzo niski próg pobudzenia – reaguje na najmniejszy szelest, psa przechodzącego za płotem, nie mówiąc już o informowaniu głośno o przybyciu gości, czy listonosza.

Dla osoby niedoświadczonej (lub po prostu ceniącej spokój i ciszę) foksterier może być zbyt głośny, żywiołowy i nieokrzesany. Jeżeli nie zapewnisz mu zajęcia i aktywności, najprawdopodobniej będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany. Znudzony foksterier przejawia skłonności destrukcyjne, co gorsza – podczas niszczenia dobytku opiekuna wykazuje się piekielną pomysłowością. Opiekun powinien zarówno zapewnić psu zajęcie, jak i nauczyć go odpoczywać – nie reagować na każdy drobiazg, wyciszyć się.

Choć na pierwszy rzut oka foksterier może wydawać się nieco oschły w okazywaniu uczuć, głęboko przywiązuje się do swoich ludzi. Foksterier szorstkowłosy może mieć skłonności do lęku separacyjnego.

Mogłoby się wydawać, że to opis psa z piekła rodem. Nie ma co ukrywać – kiedy foksteriera wybiera osoba nieprzygotowana na tak gorący temperament, jest duże prawdopodobieństwo, że pupil przejmie kontrolę nad wspólnym życiem i wywróci je do góry nogami. Z psami tej rasy można (a nawet trzeba) pracować, a wtedy foksterier pokazuje swoje bardziej przystępne oblicze – psa odważnego, pewnego siebie i pełnego zawadiackiego uroku.

Dla kogo foksterier szorstkowłosy będzie idealnym pupilem

Nie ma co ukrywać – teriery są specyficzne i na pewno nie dla każdego. Największym błędem jest przede wszystkim kupowanie foksteriera bez znajomości specyfiki rasy. To psy wymagające, które potrzebują opiekuna przygotowanego na wyzwania typowe dla życia z terierem.

Foksterier będzie świetnym psem dla osób, które są gotowe na pracę z pupilem. To psy, których charakter jest wymagający, jednak, zamiast zaakceptować trudności, można pracować nad zachowaniem psa.

Nie ma większego znaczenia, czy foksterier będzie żył w domu, czy mieszkaniu. Może żyć w mieście i na wsi. Koniecznie weź jednak pod uwagę, że foksterier szorstkowłosy w bloku w mieście może sprawiać nieco więcej kłopotów, kiedy nie jest szkolony. Częste szczekanie może przeszkadzać szczeniakom, większe natężenie psów w miastach może być problematyczne, jeżeli nie będziesz pracować nad socjalizacją pupila.

Foksterier to pies średniej wielkości, który nie ma szczególnych wymagań. Tak naprawdę nie liczy się wiek opiekuna, ilość ani wiek domowników, ani miejsce zamieszkania – to jedna z tych ras, w przypadku których liczy się przede wszystkim świadoma gotowość do podjęcia wyzwania. Jeżeli lubisz spędzać czas na spacerach, chcesz trenować z psem i na myśl o rozpracowywaniu psich wyzwań czujesz ekscytację zamiast znużenia — to pies dla Ciebie. Z foksterierem na pewno nie grozi Ci nuda!

jak wychować foksteriera

Foksterier szorstkowłosy i dzieci

Choć foksteriery najczęściej lubią dzieci i zabawę z maluchami, nie jest to na pewno typowy „pies dla rodziny z dziećmi”. Przede wszystkim, mimo ogólnej sympatii do najmłodszych, foksteriery są bardzo niezależne i szybko się nudzą. Nie zawsze będą mieć ochotę na zabawę, mogą się nią tez szybko znudzić lub zmienić zasady gry (o, jaka ładna lalka! Pozwól, że Ci ją ukradnę i zakopię w ogródku).

Foksteriery są też dość delikatne i niekoniecznie zawsze będą zadowolone z uwagi szkraba. Małe dzieci są często niedelikatne, konieczny jest więc nadzór kontaktów ze strony osoby dorosłej. O wiele lepiej foksteriery dogadają się ze starszymi dziećmi. Tak naprawdę jednak foksterier może mieszkać z dziećmi w każdym wieku, o ile będziesz dbać o zapewnienie mu przestrzeni i możliwości odpoczęcia od uwagi najmłodszych domowników.

Foksterier szorstkowłosy i inne zwierzęta

Relacje foksterierów szorstkowłosych z innymi zwierzętami są… skomplikowane. To pies, który na pewno nie będzie odczuwał braku towarzystwa, jeżeli przypadnie mu los psiego jedynaka. Cała uwaga opiekuna, smaczki, zabawki i najlepsze miejsca do odpoczynku tylko dla niego – czego chcieć więcej? Nawet w przypadku jedynaka koniecznie zadbaj jednak o socjalizację pupila. Foksterier szorstkowłosy często nie żywi miłości do innych psów, co może prowadzić do konfliktów z nimi na spacerach.

Nie ma jednak przeszkód, by foksterier mieszkał z innymi psami, pod warunkiem że zadbasz o odpowiednią socjalizację pupila, a pozostałe zwierzaki będą miały nieco bardziej ugodowy charakter. Nie ma jednak co ukrywać, że foksteriery są terytorialne i dzielenie tego samego obszaru nie zawsze będzie przebiegać w atmosferze pełnej harmonii. W niektórych przypadkach konieczne może być podjęcie współpracy z behawiorystą.

Foksteriery nie są też znane z miłości do kotów. Częste są jednak paradoksy, kiedy foksterier wychowany z kotem będzie miał z nim dobre relacje, a jednocześnie polował na wszystkie inne koty w okolicy.

Silny instynkt łowiecki sprawia, że połączenie foksterier + gryzoń lub królik nie sprawdza się najlepiej.

Żywienie – najlepsza karma dla foksteriera szorstkowłosego

Jak większość psów o białym umaszczeniu (a przecież u foxów biel jest głównym kolorem sierści), u foksterierów zdarza się alergia pokarmowa. Żywienie psa z alergią nie jest najłatwiejszym zadaniem, jednak z pomocą weterynarza na pewno uda się znaleźć karmę, która będzie służyła pupilowi.

Sprawdź: Karmy weterynaryjne dla psa alergika

Foksteriery są znane z dobrego apetytu, dlatego kontroluj ilość zjadanych w ciągu dnia porcji i podawaj smaczki z rozsądkiem. Obserwuj też wygląd pupila – jeżeli zacznie się nieznacznie nawet zaokrąglać, zwiększ ilość spacerów i ogranicz smaczki podawane oprócz karmy bytowej.

Najłatwiejszym sposobem na prawidłową wagę u psa jest odmierzanie dziennej dawki karmy za pomocą wagi – w ten sposób unikniesz przekarmiania psa.

Zdrowie foksterierów szorstkowłosych

Ogólnie rzecz biorąc, foksterier szorstkowłosy to pies odporny i zdrowy. Niestety, jak niemal każda rasa psów, ma swoje słabsze punkty i typowe choroby.

Ze względu na dużą ilość białego umaszczenia, u foksterierów częściej występują alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry, choroby oczu, czy głuchota.

Pozostałe choroby i przypadłości foksterierów szorstkowłosych:

 • Rozszczepienie przełyku
 • Padaczka
 • Przełyk olbrzymi
 • Zespół Fallota (choroba serca)
 • Zwichnięcie rzepki
 • Choroba von Willebranda
 • Mielopatia zwyrodnieniowa

na co chorują foksteriery

Pielęgnacja foksterierów szorstkowłosych

Foksteriery szorstkowłose potrzebują specyficznej pielęgnacji. Ich sierść wymaga trymowania, które polega na wyskubywaniu martwej sierści. Przeprowadzany poprawnie zabieg jest dla psa nie tylko bezbolesny, ale bywa nawet relaksujący – wszystko zależy od umiejętności groomera. Trymowania można się nauczyć, jednak od czasu do czasu warto zabrać pupila do specjalisty, by odświeżył wygląd szaty. Sierści psów szorstkowłosych nie należy przycinać ani tym bardziej golić.

Poza trymowaniem, reszta zabiegów jest podobna. Codzienne czesanie i kąpiel brana w razie potrzeby pomogą utrzymać sierść w czystości. Pamiętaj o stosowaniu kosmetyków przeznaczonych dla psów szorstkowłosych!

Reszta zabiegów pielęgnacyjnych jest dokładnie taka sama, jak w przypadku innych ras psów. Najważniejsze elementy psiej higieny to:

 • Obcinanie pazurów
 • Mycie zębów
 • Kontrola oczu i uszu
 • Sprawdzanie skóry po spacerze, by wyciągnąć ewentualne kleszcze – niezależnie od stosowanych środków na kleszcze

Foksterier szorstkowłosy – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 3 – teriery; Sekcja 1 – teriery duże i średnie

Wrażenie ogólne: Aktywny, bystry i ruchliwy pies o niewielkich rozmiarach.

Temperament: Energiczny, przyjacielski, odważny i towarzyski.

Wysokość: Do 39 cm.

Waga: Waga idealna samca to 8,25 kg dla samca, nieco mniej dla suczki.

Głowa: Nieznaczny stop, kufa o długości mózgoczaszki.

Oczy: Ciemne, pełne ognia i inteligencji. Dość małe i głęboko osadzone.

Uszy: Małe, średniej grubości, w kształcie litery „V”.

Szyja: Sucha i muskularna, o dobrej długości i bez podgardla.

Tułów: Krótki, prosty i mocny.

Ogon: Wysoko osadzony, noszony pionowo, ale nie nad grzbietem.

Kończyny: Przednie proste i mocne. Tylne – mocne, muskularne.

Chód: Przednie i tylne kończyny poruszają się równolegle.

Sierść: Włos okrywowy bardzo gęsty i szorstki. Podszerstek krótszy i bardziej miękki.

Umaszczenie: Dominuje biel z łatami czarnymi, czarnymi podpalanymi i rudawymi. Niepożądane znaczenia pręgowate, czerwone, wątrobiane i niebiesko łupkowe.

Imię dla foksteriera szorstkowłosego

Imię dla psa: Fox, Rocky, Elvis, Oscar, Gucio, Piorun, Pluto, Bambi, Barry, Bolek, Wedel, Winston, Timon, Tajfun, Szogun, Rocket, Piorun, Otis, Nikon, Maniek, Lucky, Kraken, Jogi, Hektor, Gucio, Florian.

Imię dla suczki: Rumba, Fala, Amber, Bianka, Brenda, Cha-cha, Chikita, Fretka, Frida, Granda, Jenna, Lucy, Milka, Nora, Pestka, Raya, Szelma, Tosca, Pumba, Wendy, Greta, Fala, Cherry.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato

Poprzedni wpis: Kocia pielęgnacja - co zrobić, by kot ją pokochał!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Alpet Smycz regulowana L (2,5/260cm) ŁAPKI

Alpet Smycz regulowana L (2,5/260cm) ŁAPKI

46,69 zł32,29 zł645.80 pkt.
pixelpixel