Ratunku, mój kot linieje! Poznaj niezawodne sposoby na wypadanie sierści kota.

2021-01-07
Ratunku, mój kot linieje! Poznaj niezawodne sposoby na wypadanie sierści kota.

Linienie kota bywa prawdziwym utrapieniem wielu kociarzy. Samo zjawisko jest jak najbardziej naturalne – włos rośnie i obumiera, jak u ludzi. Okresowe silniejsze linienie dwa razy w roku jest spowodowane przystosowywaniem się zwierząt do zmieniających się warunków atmosferycznych. U kotów niewychodzących, które przebywają przez cały rok mniej więcej w tej samej temperaturze, wypadanie sierści może utrzymywać się na podobnym poziomie przez cały rok. Zimą, kiedy powietrze jest przesuszone od ogrzewania, linienie może być szczególnie uciążliwe.

Jak ograniczyć linienie kota?

Dieta na piękną sierść

Na ilość wypadającej sierści może wpływać wiele czynników, jednak największą kontrolę mamy nad dietą kota. Twój mruczący ulubieniec jest mięsożercą i potrzebuje wysokiej jakości karmy, która składa się głównie z wysokiej jakości mięsa. Dostosowana do potrzeb kota karma wpłynie nie tylko na stan sierści. Przede wszystkim poprawi ona ogólny stan zdrowia kota. Zdrowa dieta to inwestycja na lata, piękne futerko jest tylko miłym bonusem.

Składniki karmy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę to: olej lniany i olej z łososia, siemię lniane, mięso ryb, tran. Dobrym pomysłem będzie też dodawanie do karmy oleju z łososia lub suplementacja witaminami dla kota.

A może to… stres?

Wiele osób postrzega koty jako stoicko spokojnie istoty, które są ponad jakimikolwiek przyziemnymi sprawami. Nic bardziej mylnego. Potwierdzi to każda osoba, która choć raz zauważyła zależność między zwiększoną ilością wypadającej sierści a wizytą u weterynarza czy zmianą otoczenia. Na niektóre czynniki stresogenne nic nie poradzimy – na dłuższą metę unikanie weterynarza na pewno nie wpłynie pozytywnie na zdrowie czworonoga. To, co możemy zrobić, to zapewnić kotu w domu komfortowe warunki życia i możliwość bezpiecznego wyładowania napięcia. Małe rzeczy, które wpływają na samopoczucie kota to na przykład:

  • umieszczenie kilku legowisk w różnych miejscach, tak, by w zależności od nastroju mógł odpoczywać, obserwując otoczenie lub zaszyć się w bezpiecznej kryjówce
  • zapewnienie mu zabawek, które pozwolą mu realizować kocie instynkty drapania i polowania – drapaków, wędek z piórkiem czy tuneli na piłeczki
  • ustawienie miski z wodą, miski z jedzeniem i kuwety w odpowiednich miejscach. Miska z wodą i miska z jedzeniem powinny stać w pewnej odległości od siebie, nigdy jedna obok drugiej. Kuweta natomiast powinna stać jak najdalej misek, w miejscu, do którego kot ma stały dostęp.

Sposoby na ograniczenie skutków linienia

Pewna ilość sierści będzie zrzucana przez kota zawsze, niezależnie od jego stanu zdrowia i Twoich największych starań. Są jednak sposoby, by linienie było jak najmniej uciążliwe zarówno dla Ciebie, jak i dla kota.

Regularnie wyczesuj sierść

Nie ma lepszego sposobu na ograniczenie sierści w mieszkaniu niż regularne czesanie. Dobrze sprawdza się połączenie codziennego przeczesania (na przykład rękawicą z gumowymi końcówkami) z dokładnym wyczesaniem podszerstka za pomocą oryginalnego furminatora. Jeżeli Twój kot naturalnie gubi dużo sierści, furminator może okazać się najlepszym kocim gadżetem poprawiającym jakość Waszego życia.

Pokochaj rolki do ubrań i kule do prania

Życie z kotem często oznacza ciągłą walkę o czyste ubrania bez śladów sierści. Można dopasować kolor garderoby i wystrój mieszkania do umaszczenia kota lub zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym ulubiona wizytowa sukienka nie będzie udekorowana kocimi włoskami podczas ważnego spotkania. Polecamy zaopatrzyć się w rolki do czyszczenia ubrań, antystatyczny płyn do płukania tkanin lub specjalne kule do prania, tzw, antykłaczki.

Prostym sposobem na zmniejszenie ilości sierści na ubraniach jest… konsekwentne chowanie ich do szafy. Wiele kotów lubi zapach opiekuna, który jest wyczuwalny na pozostawionym na fotelu swetrze. Wystarczy chwila nieuwagi i kot urządza sobie legowisko na pozostawionej odzieży.

W utrzymaniu mieszkania w czystości pomoże używanie płynów czyszczących o właściwościach antystatycznych, i regularne odkurzanie. Do ściągania upartej sierści z dywanu polecamy specjalną szczotkę do zadań specjalnych.

Zapobiegaj zakłaczeniu kota

Liniejący kot to nie tylko problem estetyczny. Połykanie dużej ilości sierści podczas kociej toalety prowadzi do powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowych – pilobezarów. By im zapobiec, warto profilaktycznie podawać kotu do podjadania trawę lub przysmaki na odkłaczanie.

Kiedy linienie może być oznaką kłopotów zdrowotnych?

Pomimo że linienie jako takie jest normalne i nie musi budzić powodów do niepokoju, są okoliczności, kiedy jest ono sygnałem, że warto skonsultować się z weterynarzem:

  • Oprócz linienia Twój kot traci na wadze
  • Linienie jest dużo bardziej intensywne niż zazwyczaj
  • Linieć zaczyna nagle kot starszy
  • Kot intensywnie wylizuje sierść lub zaczyna się drapać
  • Pojawiają się miejsca całkowicie pozbawione sierści
  • Ogólny stan sierści znacznie się pogarsza
  • Linienie jest nierównomierne, dotyczy tylko konkretnej części ciała

W takich przypadkach przyczyny nagłej intensywnej utraty sierści mogą być różne, lecz zawsze wymagają wizyty u specjalisty. Przyczyną problemów mogą być m.in. pasożyty, alergie, stres, zaburzenia hormonalne, ale też inne, poważniejsze choroby.

Podsumowanie

Życie z kotem oznacza, że musimy pogodzić się z mniejszym lub większym okresowym linieniem.

Warto pamiętać, że każdy kot gubi inną ilość sierści i każdy z nas ma na nią inną tolerancję. To, co dla jednej osoby oznacza ciągłe sprzątanie i walkę o mieszkanie wolne od sierści, dla innej nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli marzysz o kocie, ale nie chcesz okresowo walczyć ze zrzuconą sierścią, przemyśl wybór kota bezwłosego, np. sfinksa lub peterbalda.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixelpixel