Jak często kąpać psa? Rozwiewamy wątpliwości!

2023-08-29
Jak często kąpać psa? Rozwiewamy wątpliwości!

Podczas gdy część ludzi uważa, że pies ma być psem i nie potrzebuje kąpieli częściej, niż raz na rok, inni pomstują na zaniedbanie i kąpią pupila co tydzień. Między tymi przeciwstawnymi obozami znajdziemy wszelkie opcje pośrednie i część opiekunów, którzy zagubieni w sprzecznych ze sobą poradach, szukają optymalnego rozwiązania. My dla podpowiedzi odwrócimy to pytanie: czy każdego psa na pewno należy kąpać tak samo często?

Spis treści

Kąpiel a rodzaje sierści u psa

Różnorodność rodzajów sierści występujących u psów jest tak duża, że trudno mówić o jakichkolwiek wytycznych higienicznych przekładających się na cały gatunek. Często pierwsze wrażenie bywa mylące – bezwłose grzywacze chińskie potrzebują kąpieli mniej więcej co miesiąc, podczas gdy psy ras północnych, jak husky, czy samojedy mają sierść i skórę przystosowaną do długich przerw między kąpielami.

Jak często kąpać psy bezwłose

Ras bezwłosych jest stosunkowo najmniej, dlatego nic dziwnego, że wiedza o ich pielęgnacji nie jest szeroko znana. Psy bez włosów (np. grzywacze chińskie, nagie psy meksykańskie) należy kąpać mniej więcej raz w tygodniu w delikatnym, hipoalergicznym szamponie dla psów długowłosych (często zawierają nawilżające olejki). Na skórze psów nagich osiada brud, który w przypadku psów posiadających sierść jest częściowo wyczesywany podczas szczotkowania.

Jak często kąpać psy krótkowłose (sierść jednowarstwowa)

Sierść psów o krótkiej, jednowarstwowej sierści jest stosunkowo bezproblemowa. Do tej grupy należą chociażby jamniki krótkowłose, boksery, czy dobermany. Krótka, przylegająca sierść nie brudzi się tak łatwo na spacerze, nie zaplątują się nie niej kawałki trawy, czy innych roślin, co bywa problemem u psów długowłosych.

W tym przypadku częstotliwość kąpieli zależy raczej od preferencji opiekuna. Psa powinniśmy wykąpać, kiedy się ubrudzi. Jeżeli zależy Ci na częstych kąpielach ze względu na porządek w domu, możesz użyć szamponu dla psów przeznaczonego do częstego stosowania. Nic się jednak nie stanie, kiedy psa wykąpiesz co kilka miesięcy – mówimy tu oczywiście o psach bez problemów dermatologicznych.

Psy o krótkiej, gładkiej sierści możesz kąpać niezależnie od pory roku. Kąpiel trwa krótko, a wysuszenie psa nie stanowi problemu. Pamiętaj jedynie, by w sezonie jesienno-zimowych kąpać psa po wieczornym spacerze. Choć psy krótkowłose szybko schną, łatwo też się przeziębiają, lepiej więc nie ryzykować choroby.

wyżeł weimarski krótkowłosy podczas zabawy w błocie

Jak często kąpać psy długowłose (sierść jednowarstwowa)

Psy o sierści długiej i jednowarstwowej, jedwabistej, możesz kąpać tak często, jak uważasz to za stosowne. W tym przypadku psy brudzą się o wiele szybciej, a jednowarstwową sierść stosunkowo łatwo wysuszyć. Nie musisz też martwić się o spłukanie warstwy ochronnej, bo w tym przypadku po prostu jej nie ma. Koniecznie pamiętaj o użyciu nawilżającej odżywki, a przed kąpielą – o rozczesaniu pupila.

Sprawdź także: Szczotki, grzebienie i trymery

Jak często kąpać psy szorstkowłose

Najczęściej poleca się, by psy szorstkowłose były kąpane raz na kilka tygodni – co miesiąc lub dwa – maksymalnie trzy. Do kąpieli używaj szamponu przeznaczonego do sierści szorstkiej – możesz się też spotkać z określeniem „sierść drutowata”. Jeżeli nie masz pod ręką specjalnego szamponu dostosowanego do konkretnego typu sierści, możesz użyć uniwersalnego szamponu dla psów, jednak nigdy nie stosuj szamponu wygładzającego!

Jak często kąpać psy o sierści podwójnej (rasy przystosowane do mrozów, o bardzo obfitej sierści)

Duża część psów ras posiadających obfity podszerstek i warstwę ochronną na włosie okrywowym dobrze radzi sobie bez częstych kąpieli, a nawet zbyt częsta kąpiel może im zaszkodzić. Husky, samojedy, bernardyny, ale też w mniejszym stopniu golden retrievery i labradory to psy, których nie trzeba kąpać w całości zbyt często.

Przede wszystkim, część ras północnych (np. samojed) posiada sierść o właściwościach samoczyszczących. Brud (np. błoto) po prostu sam odpada od sierści po zastygnięciu – tak, często to błoto odpada na podłogę, która takich magicznych właściwości nie ma.

Włos okrywowy pokrywa wtedy warstwa ochronna, która sprawia, że sierść jest „wodoodporna”. Zbyt częste kąpanie psa może zniszczyć warstwę ochronną.

Inną kwestią jest stosunkowo trudne wysuszenie psa. Kiedy pies jest duży i ma bardzo gęsty podszerstek, dokładne wysuszenie pupila może trwać wiele godzin. Dodając do tego fakt, że w sezonie jesienno-zimowym powinniśmy kąpać psa po ostatnim spacerze, okazuje się, że kąpiel psa to zadanie bojowe na cały wieczór. Nic więc dziwnego, że duża część dużych psów o gęstej sierści (np. nowofundlandy) jest kąpana dopiero kiedy na dworze zrobi się cieplej. Jeżeli masz więcej niż jednego psa o tak problematycznej sierści, polecamy rozważenie zakupu profesjonalnej suszarki groomerskiej.

Jeżeli masz jednego psa i chcesz go wykąpać zimą – bardziej opłacalna będzie wizyta u groomera. Latem, kiedy sierść schnie szybko i nie ma ryzyka przeziębienia, można kąpać psa częściej – prysznic na pewno pomoże schłodzić się podczas upałów.

Nie dajmy się jednak zwariować – Twój pies nie musi chodzić brudny całą zimę. W większości przypadków po spacerze brudne są nogi i brzuch – takie szybkie umycie podwozia możesz organizować częściej.

Od kiedy można kąpać szczeniaka

Jeżeli tylko jest taka możliwość – staraj się poczekać z pierwszą kąpielą szczeniaka. Najlepiej nie kąpać szczeniaka wcześniej, niż w trzecim miesiącu życia. Ogólnie – nie kąp szczeniaka, jeżeli nie jest brudny.

Do kąpieli szczeniąt używaj szamponów przeznaczonych właśnie dla najmłodszych psów, ewentualnie hipoalergicznego, delikatnego szamponu dla psów. Po kąpieli dokładnie wysusz pupila.

brudny szczeniak

Sprawdź także: Szampony i odżywki dla psa

Częstotliwość kąpieli psa, a Twoja codzienność z pupilem

Faktyczne potrzeby pielęgnacyjne to dopiero jeden element, który składa się na to, jak często kąpiemy nasze psy. Równie ważny jest kontekst naszego życia. Każdy z nas ma nieco inną tolerancję na bałagan w domu.

Choć na pierwszy rzut oka ta zależność nie jest oczywista, na częstotliwość kąpieli psa będzie wpływać nie tylko rodzaj sierści, ale też jego wysokość i długość nóg. Trudno porównywać stopień brudzenia się długowłosego, niskiego i krótkonogiego pomeraniana z dużym, długonogim owczarkiem niemieckim długowłosym. Na częstość kąpieli będzie wpływać również temperament psa – niezależnie od osobistych preferencji można śmiało założyć, że jeżeli pies będzie mieć skłonność do tarzania się w padlinie, czy „tylko” w kałużach, będzie kąpany znacznie częściej, niż pies, który nie lubi się brudzić (tak, znamy takie przypadki osobiście!).

Częstotliwość kąpieli u psa często jest też powiązana z tym, na co pozwalasz swojemu psu w domu. W niektórych domach pies może nie mieć wstępu na piętro, w innych – do sypialni. Niektórzy z nas uważają za normalne, że pupil robi sobie popołudniową drzemkę na swoim ulubionym fotelu, czy kanapie, inni nie pozwalają na nią wchodzić. Część z nas śpi w łóżku ze swoimi psami.

To oczywiste, że kiedy śpisz z psem, czy nawet pozwalasz mu wchodzić na sofę, czy łóżko w ciągu dnia, będziesz kąpać czworonoga o wiele częściej, niż ktoś, kto nie wpuszcza pupila do pewnych części domu.

O wiele częściej będą też kąpać psa alergicy, nie tylko osoby uczulone na sierść. Na sierści osiada kurz, czy pyłki, a nawet najdokładniejsze szczotkowanie nie będzie tak skuteczne, jak kąpiel.

Jeżeli intensywnie trenujesz z pupilem, zwłaszcza w terenie, naturalne jest, że po prostu częściej będzie brudny. Wtedy kąpiel będzie konieczna.

pies po kąpieli

Czy zawsze musisz wykąpać całego psa

Bardzo często po spacerze pies jest brudny i zabłocony, jednak mycia wymagają tylko łapy, ewentualnie łapy i brzuch. W takiej sytuacji, zależności od stopnia zabrudzenia i ilości wolnego czasu (takie rzeczy bardzo często zdarzają się na porannym spacerze, kiedy trzeba śpieszyć się do pracy) możesz po prostu wytrzeć dokładnie lub umyć podwozie pupila.

Jeżeli chcesz tylko odświeżyć sierść, możesz użyć suchego szamponu.

Na co uważać przy kąpieli psa

Przede wszystkim – zawsze stosuj kosmetyki do pielęgnacji psów. Szampony i odżywki dla ludzi mogą wywołać u psa reakcję alergiczną. U psów długowłosych konieczne będzie dokładne rozczesanie sierści. Jeżeli tego nie zrobisz, splątaną sierść jeszcze trudniej będzie rozczesać po kąpieli. Niezależne od rodzaju sierści, warto wyczesać psa przed kąpielą, zwłaszcza jeżeli linieje.

Podczas kąpania psa uważaj na oczy i uszy. Zmocz całego psa, a następnie rozprowadź szampon. Po umyciu psa bardzo dokładnie wypłucz całą pianę. W przypadku szamponów leczniczych najczęściej konieczne jest pozostawienie piany na skórze psa przez kilka minut – stosuj się wtedy do instrukcji na ulotce. By ułatwić współpracę z psem, możesz przygotować ulubione smaczki lub przykleić matę do wylizywania z pastą/mokrą karmą do wanny. Jeżeli pies jest bardzo brudny, możesz umyć go dwa razy – lub więcej, jeżeli sytuacja tego wymaga. Opiekunowie psów o skłonnościach do tarzania się w padlinie na pewno wiedzą, że doprowadzenie pupila do porządku bywa wyzwaniem.

Dokładnie osusz psa ręcznikiem i wysusz (podczas wakacyjnych upałów można ten etap ominąć, zwłaszcza, jeżeli sierść sama szybko wysycha). Jeżeli Twój pies ma bardzo grubą i gęstą sierść, dokładne wysuszenie go może być wielogodzinną pracą, ale to konieczność – zostawienie niedosuszonego podszerstka może prowadzić do przeziębienia i problemów dermatologicznych.

Sierść rozczesz po całkowitym wyschnięciu, najlepiej po spryskaniu odżywką

pies pod prysznicem na dworze

Kiedy lepiej nie kąpać psa

Czasami warto wstrzymać się z kąpielą pupila i wcale nie chodzi nam tu o teorię „brudny pies to szczęśliwy pies”.

Z kąpielą lepiej poczekać chociażby po zastosowaniu preparatów na pchły i kleszcze – przynajmniej dwa dni, o ile instrukcja zastosowania leku nie będzie wskazywać inaczej. Umycie pupila może osłabić działanie produktu.

Jeżeli planujesz zaprowadzić psa do dermatologa, nie kąp czworonoga bezpośrednio przed wizytą, by lekarz mógł ocenić stan skóry.

Niewskazane jest też kąpanie psa przed i po operacji – w ten sposób możesz osłabić odporność pupila. To samo dotyczy także szczepień i chorób.


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Co robić, kiedy pies linieje jesienią? ABC prawidłowej pielęgnacji w okresie zmiany futra na zimowe

Poprzedni wpis: Tosa inu - majestatyczny olbrzym z Japonii

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixelpixel